REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt przepisów dot. składki zdrowotnej rolników

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji ustawy dotyczący składki zdrowotnej rolników. Różnicuje on składkę dla rolników w zależności od wielkości gospodarstwa. Dokument został przekazany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Wartość firmy w ujęciu bilansowym i podatkowym

Zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm., dalej: „UoR”), wartość firmy stanowi różnica między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto.

Popracujemy dłużej, dostaniemy więcej?

18 listopada 2011 roku w swoim exposé premier Donald Tusk uznał podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat za jedno z najważniejszych zadań stojących przed nowym rządem. Czy słusznie?

Kierowca w ciągłych wyjazdach też jest w podróży służbowej

Przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi transportowe, mogą odliczyć od przychodu równowartość diet, bo ich ciągłe wyjazdy w ramach działalności gospodarczej są jednocześnie podróżami służbowymi - potwierdził po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Wyższy VAT na ubranka i obuwie dla dzieci

Od 1 stycznia 2012 roku ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt i obuwie dziecięce będą opodatkowane stawką 23 proc. VAT (zamiast obecnej stawki - 8 proc.).

Nie ma sprzedaży bez kasy fiskalnej

Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są zobowiązani do rejestrowania tych operacji za pomocą kas fiskalnych. Jednakże co zrobić w sytuacji, gdy kasa rejestrująca ulegnie awarii? Czy można nadal dokonywać sprzedaży?

Reprezentacja to nie koszt firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest niejednokrotnie z koniecznością poniesienia wielu wydatków, także tych przeznaczonych na reklamę oraz reprezentację. Działania te mają na celu poprawienie pozycji rynkowej firmy, jak również oferowanych przez nią produktów i świadczonych usług.

Niepełnosprawni nie mogą kierować

Ministerstwo Zdrowia udzieliło wyjaśnień w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby poważnie niedosłyszące, głuche, również z wszczepem ślimakowym, lub głuchonieme.

REKLAMA

Prezenty świąteczne dla dzieci przychodem ich rodziców - rozliczenie PIT

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (a także innych okoliczności, jak np. mikołajki, Dzień Dziecka, Wielkanoc) pracodawca przekazuje prezenty dla dzieci pracowników. Prezentami są m.in. zabawki, książki lub słodycze. Czy wartość prezentów zwiększa przychody pracowników, od których należy zapłacić podatek?

Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - interpretacja ogólna MF

Wystarczającym warunkiem do skorzystania z ulgi meldunkowej jest, aby jeden z małżonków był zameldowany w sprzedawanej nieruchomości (budynku lub lokalu) przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jeżeli warunek ten jest spełniony, oboje małżonkowie mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej przy sprzedaży wspólnej nieruchomości.

Współczynnik urlopowy w 2012 r.

Współczynnik urlopowy jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W 2012 r. w przypadku pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, wyniesie on 21.

Podatek za udział w firmowej imprezie

Pracownik, który uczestniczy w firmowej imprezie kulturalno-oświatowej, płaci z tego tytułu podatek, chyba że impreza jest finansowana z funduszu socjalnego i można zastosować limit zwolnienia do 380 zł - wynika z wyjaśnień wiceministra finansów.

Rząd Irlandii podnosi VAT do 23 procent

Rząd Irlandii podniósł w projekcie budżetu na przyszły rok stawkę podatku VAT o 2 punkty procentowe, do 23 proc. Minister finansów Michael Noonan zapowiedział w parlamencie, że stawka nie zmieni się za kadencji obecnego rządu upływającej w 2015 roku.

Jak zaewidencjonować w pkpir wydane pracownikom bony towarowe

Wielu pracodawców wydaje pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia bony towarowe. Jak należy prawidłowo rozliczać takie przekazanie po stronie pracownika i pracodawcy?

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Kiedy w spółce powstaje obowiązek podatkowy?

W dniu 8 września 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (sygn. ILPB3/423-249/11-4/MM).

Uwaga na świąteczne prezenty dla klientów

Okres przedświąteczny to dobry czas by przypomnieć się kontrahentom, przesyłając im kartki z życzeniami lub upominki. Nie wszystkie tego typu wydatki można jednak zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych. Będzie to możliwe w przypadku kalendarza z logo firmy. Do kosztów nie zaliczymy natomiast kosza z alkoholem i ekskluzywną żywnością.

Krajowe ulgi od podatku VAT na celowniku KE

KE uważa, że w czasie, gdy państwa UE muszą konsolidować swoje budżety, potrzebna jest reforma systemu podatku od towarów i usług (VAT). Proponuje ograniczenie ulg od VAT oraz poprawienie ściągalności podatku. Projekty nowych przepisów możliwe są już w 2012 r.

Anulowanie faktury VAT - prawnie nie uregulowane, w praktyce stosowane

Faktura VAT to dokument potwierdzający zawarcie transakcji sprzedaży, na podstawie którego dokonuje się rozliczeń podatkowych. W sytuacji, gdy w zawartych na niej informacjach pojawiają się błędy, strony transakcji zobowiązane są do dokonania korekty dokumentu. W takich przypadkach, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad możliwością anulowania faktury. Niestety jest to dopuszczone tylko i wyłącznie w nielicznych sytuacjach.

Ulga na dziecko (prorodzinna) - kto nie może z niej skorzystać

Ulga na dziecko jest najkorzystniejszą i najpowszechniejszą ulgą w PIT w ostatnich latach. Niektórym osobom (podatnikom PIT) po prostu brakuje odpowiedniego dochodu (a więc i podatku), by móc w pełni skorzystać z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko. Jest również kilka kategorii podatników, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z tej ulgi (np. rolnicy, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, w formie karty podatkowej i podatku liniowego, ... no i ci którzy nie mają dzieci).

Zmiany w tworzeniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych

Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego lub niepublicznego proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych. Zatem jest on formą wspólnego inwestowania polegającą na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych wpłaconych przez uczestników funduszu. Na gruncie prawa polskiego tworzenie i działanie funduszy inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.).

Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika odchodzącego do innego klubu - skutki w VAT

Otrzymana przez klub sportowy należność za wyszkolenie zawodnika (ekwiwalent) jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, jeżeli świadczone przez klub usługi są usługami ściśle związanymi ze sportem i o ile otrzymane środki będą przeznaczone na działalność statutową klubu.

Odwołanie darowizny - skutki podatkowe dla darczyńcy

Z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego, darczyńcy może odwołać dokonaną wcześniej darowiznę. Czy skuteczne doprowadzenie do odwołania darowizny wywołuje jakiś skutek w podatku od spadków i darowizn dla darczyńcy?

Ratownik bez VAT

Czynności z zakresu obsługi ratowniczej basenu wykonywane w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniającego osoby posiadające uprawnienia ratownika WOPR i wykonujące zawód medyczny w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Ogólne interpretacje podatkowe 2012

Czy od 1 stycznia 2012 r. ogólne interpretacje podatkowe będą częściej ujednolicać stosowanie prawa podatkowego w Polsce (np. niejednolite indywidualne interpretacje podatkowe)? Na pewno od tej daty podatnicy, którzy zetkną się z niejednolitymi interpretacjami fiskusa w takich samych stanach faktycznych mogą domagać się od Ministra Finansów wydania ogólnej interpretacji podatkowej, składając wniosek ORD-OG.

Wypłata środków zgromadzonych na IKE i IKZE

Od 1 stycznia 2012 r. informacje o środkach zgromadzonych na indywidualnych kontach emerytalnych oraz o wypłatach z tych kont sporządzane przez instytucje finansowe będą przekazywane na formularzach według nowych wzorów.

Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona

Najważniejsze zmiany, to usunięcie klauzuli tax sparing, zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych oraz wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji podatkowych między administracjami podatkowymi Polski i Malty.

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Polska podpisała pierwsze w historii umowy podatkowe z Jersey i Guernsey (autonomiczne podatkowo terytoria zależne Wielkiej Brytanii). Wcześniej podpisano umowy z inną z Wysp Normandzkich – Wyspą Man. Jeszcze nie wiadomo, kiedy umowy z Jersey i Guernsey wejdą w życie i od kiedy będą obowiązywać.

Nowa umowa z Maltą

Obowiązuje już nowa umowa między Polską a Maltą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Wyższa składka rentowa od 1 lutego 2012 r.

Wszystko wskazuje na to, że projekt dotyczący podniesienia składki rentowej powinien wejść w życie z dniem 1 lutego 2012 r. - poinformował we wtorek na konferencji premier Donald Tusk.

Podatnicy VAT UE, którzy zawiesili działalność nie muszą składać deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie obowiązków podatników VAT UE w sytuacji zawieszenia przez nich działalności gospodarczej.

Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na zakup i wymianę opon zimowych (tak samo jak innych opon, czy części zamiennych) można zaliczyć bezpośrednio i jednorazowo do kosztów podatkowych.

Wybielanie zębów z 23% VAT

Usługi medyczne są w większości przypadków zwolnione z VAT. Nie dotyczy to jednak większości przypadków usług medycyny estetycznej. Bowiem ich głównym celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawa zdrowia ludzkiego.

Amortyzacja nieużywanych środków trwałych

Może się zdarzyć, że posiadane przez organizację środki trwałe z różnych powodów nie są już używane. Pojawia się pytanie, jaki ma to wpływ na amortyzację takiego składnika majątku. Można wówczas rozważyć likwidację nieużywanego środka trwałego, która może przybrać kilka różnych form.

Zmiany w zakresie wydawania świadectw pracy

Uchylony został przepis, zgodnie z którym pracownik mógł zgłosić pracodawcy żądanie wydania świadectwa pracy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, jeżeli została nawiązana z tym pracownikiem kolejna umowa o pracę bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowej umowy.

Kończy się umowa, zaczyna się problem

Do końca roku obowiązują zmiany dotyczące pracowników na umowach terminowych zawarte w Ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Według ustawy okres zatrudnienia na czas określony nie może przekroczyć 24 miesięcy.

ABC Prawa - Inspekcja Handlowa cz. II

W poniższej publikacji przedstawimy II część charakterystyki Inspekcji Handlowej, która została opisana w naszej publikacji z dnia 9 listopada 2011 r. Niniejsza część zostanie poświęcona kontroli przeprowadzanej przez Inspekcję oraz uprawnieniom kontrolowanych przedsiębiorców.

NSA: nie ma odsetek, jeżeli miałyby one wynieść 1,95 zł

Nie można naliczać odsetek od zaległości podatkowych, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za list polecony - przypomniał NSA. Wyrok zapadł w sprawie, w której urząd skarbowy wyliczył odsetki na 1,95 zł.

Zmiana obowiązków związanych z publikacją sprawozdań finansowych

Ustawa deregulacyjna bis zniosła obowiązek publikowania rocznych sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”. Zmiana ta w istotny sposób zmniejszy koszty wykonania obowiązków informacyjnych przedsiębiorców.

Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?

Każdemu przedsiębiorcy z pewnością nieraz zdarzyło się otrzymać od kontrahenta fakturę VAT zawierającą błędy. Warto pamiętać, że nie zawsze w takich przypadkach trzeba zwracać się z żądaniem wystawienia faktury korygującej. Obowiązujące przepisy stwarzają bowiem nabywcy, co prawda nie we wszystkich sytuacjach, możliwość wystawienia noty korygującej do otrzymanej faktury.

Akcyza na węgiel 2012 - jak zostać pośredniczącym podmiotem węglowym?

Firmy zajmujące się produkcją bądź obrotem węglem lub koksem muszą przygotować się na szereg zmian związanych z wejściem w życie od dnia 2 stycznia 2012 r. nowych regulacji dotyczących opodatkowania akcyzą tych wyrobów. Dla wielu firm korzystne będzie uzyskanie statusu pośredniczącego podmiotu węglowego, dzięki któremu, w wielu wypadkach, możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy dla węgla i koksu.

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym – rozliczenie w CIT

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym musi oznaczać jej fizyczne unicestwienie. Tak z reguły uważają organy podatkowe. Sądy administracyjne są w tej kwestii podzielone i nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej.

Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Opłatę targową nie zawsze trzeba płacić

Przedsiębiorcy handlujący towarami na targowiskach lub bazarach powinni liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty targowej. Wynika to z zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w myśl której od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, pobierana jest opłata targowa.

Nie będzie poszerzenia ulgi rehabilitacyjnej

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów poinformował 16 listopada 2011 r., że ze względu na sytuację budżetową państwa brak jest obecnie możliwości rozszerzenia katalogu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne.

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Już za styczeń 2012 r. początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Zamiast od podstawy wynoszącej 415,80 zł, zapłacą je od kwoty 450 zł.

Zakup nieruchomości rolnych

W wyniku nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa rolnicy zainteresowani nabyciem gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych uzyskali możliwość nabycia gruntu już po wpłacie 10% ceny nieruchomości (poprzednio 20%).

Ulga w VAT na złe długi nie może dotyczyć długu już spłaconego

Jeśli dłużnik potrącił ze swojego długu kary umowne, faktycznie mu należne, to w tej części nie powinien oddawać urzędowi skarbowemu podatku VAT, który odliczył od podatku należnego z tytułu własnej działalności gospodarczej - wynika z wyroku WSA w Łodzi.

Zwrot VAT za materiały budowlane – vademecum

Możliwość uzyskania zwrotu części VAT za materiały budowlane użyte do remontu lub budowy mieszkania lub domu jest jedną z najkorzystniejszych ulg podatkowych w naszym prawie. Zwrot VAT dotyczy wyłącznie udokumentowanych przypadków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 roku. Uzyskanie zwrotu związane jest z szeregiem formalności i wymagań, które dokładnie omawiamy w naszych poradach.

REKLAMA