REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wartość nagrody w konkursie nabytej przez organizatora z rabatem - rozliczenie PIT

Jeżeli osoba fizyczna otrzymuje nieodpłatnie określone świadczenie, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu należy wziąć pod uwagę cenę rynkową. Zatem, jeżeli cena zakupu, przy uwzględnieniu zastosowanych rabatów, jest ceną rynkową, to podstawę opodatkowania zryczałtowanym PIT stanowić będzie cena nagrody rzeczowej wynikająca z faktury zakupu, którą spółka zapłaci dostawcy, tj. cena ostateczna do zapłaty po uwzględnieniu wszystkich rabatów i upustów uzyskanych przy zakupie tej kwoty należy obliczyć i pobrać zryczałtowany 10% podatek od wygranych w konkursach zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Prawne podsumowanie listopada 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Jak rozliczyć PIT od dochodów uzyskanych we Włoszech

Jak w każdym przypadku rozliczania dochodów uzyskanych za granicą przez obywatela polskiego, zasadniczym, wstępnym problemem będzie ustalenie jego statusu podatkowego. Czy nadal jest rezydentem podatkowym Polski, czy też jego centrum interesów życiowych przeniosło się do Włoch?

REKLAMA

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Wydatki przygotowawcze do zaniechanej inwestycji – czy można je zaliczyć do kosztów podatkowych?

Firma zleciła ekspertyzę o opłacalności np. zakupu hotelu. Do inwestycji nie doszło. Firma zaliczyła wydatki na ekspertyzę do kosztów uzyskania przychodu. Zazwyczaj organy podatkowe zgadzają się na taką kwalifikację.

Wydatki na remont samochodu zniszczonego przez pijanego pracownika – czy można zaliczyć do kosztów

Pijany pracownik spowodował wypadek, samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Pracodawca wyremontował na swój koszt samochód, nie otrzymał zwrotu wydatków od ubezpieczyciela. Należy liczyć się z tym, że fiskus uzyska poparcie sądu administracyjnego co do wykluczenia tych wydatków z kosztów uzyskania przychodów. Pomimo tego, że pracodawca nie jest winny złamania przepisów o ruchu drogowym przez pracownika.

Zaniechanie poboru podatku dochodowego

W związku z emisją obligacji na rynkach zagranicznych planowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w latach 2011–2015 Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku od dochodów uzyskanych z tytułu odsetek, dyskonta i sprzedaży tych obligacji.

REKLAMA

Do ORD-IN wystarczy dołączyć pełnomocnictwo bez odpisu z KRS

21 lipca 2011 r. zapadł ważny wyrok NSA (sygn. akt II FSK 440/10) dla osób zainteresowanych pozyskaniem indywidualnej interpretacji podatkowej. Sąd uznał, że nie ma podstawy prawnej, aby pełnomocnik do wniosku ORD-IN dołączał dokument dowodzący, że przedstawiciele mocodawcy mieli prawo udzielić mu pełnomocnictwa. Organ podatkowy wydający interpretację może domagać się takiego dokumentu tylko w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do istnienia tego prawa.

Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Organ podatkowy wydał decyzję podatkową zgodnie z zasadami prawa podatkowego. Była to decyzja niekorzystna dla podatnika, ale słusznie zobowiązująca go do zapłaty poważnej kwoty podatku wraz odsetkami. Decyzja nie weszła w życie, gdyż podatnik jej nie odebrał. Jak to jest możliwe, skoro nieodebranie listu z urzędu skarbowego nie wstrzymuje wejścia decyzji w życie? Otóż listonosz popełnił błąd nie wypełniając prawidłowo awiza. Spowodowało to, że decyzja nie zostanie uznana za doręczoną i nie nabierze mocy prawnej.

Umowa o pracę członka zarządu - czy łatwiej ją wypowiedzieć?

Członek zarządu spółki kapitałowej sprawuje swój mandat z mocy samego powołania w skład zarządu (np. uchwałą rady nadzorczej, uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy).

Nie można żądać wynagrodzenia za wystawienie duplikatu

Podatnik jest zobowiązany do wystawienia duplikatu faktury VAT. Nie ma podstaw prawnych domagania się przez niego z tego tytułu wynagrodzenia.

Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje umożliwiają występowanie podatnikom z wnioskiem do MF o wydanie interpretacji ogólnej.

Ustawa o podatku od metali już styczniu

Ministerstwo Finansów planuje w ciągu miesiąca przesłać projekt ustawy o podatku od wydobycia metali do dalszych konsultacji, a pod koniec stycznia lub na początku lutego do Sejmu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wymiary czasu pracy w 2012 roku

W przyszłym roku zatrudnieni od poniedziałku do piątku będą pracować niemal tyle samo, co zatrudnieni od wtorku do soboty. Różnica w wymiarach czasu pracy dotyczy kwietnia 2012 r.

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Co podlega opodatkowaniu, jak i kiedy się rozliczyć? Komu przysługują zwolnienia?

Wydatki na prywatny samochód można czasem zaliczyć do kosztów firmy

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki na eksploatację samochodu osobowego stanowiącego jego własność i niewpisanego do ewidencji środków trwałych. Możliwe jest to w sytuacji, gdy podatnik nabędzie samochód osobowy za cenę nie wyższą niż 3500 zł.

Czy od odszkodowania wypłaconego z tytułu zaniżonego świadczenia emerytalnego pracownik zapłaci podatek dochodowy

Pracownik na skutek błędnego zakwalifikowania wykonywanej pracy przez pracodawcę, pobierał zaniżone świadczenie emerytalne. Po wygraniu procesu sądowego pracodawca wypłacił mu odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy emeryturą wypłaconą, a emeryturą, która była należna. Zasądzone na rzecz pracownika odszkodowanie stanowiło kwotę netto, ponieważ zostało pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy od odszkodowania należy odprowadzić podatek dochodowy.

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych przez spółkę z o.o. w zamian za dobrowolne umorzenie udziałów

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależniają metodę określenia wartości początkowej środków trwałych od sposobu ich nabycia (np. odpłatne nabycie, częściowo odpłatne nabycie, wytworzenie, nabycie w drodze spadku, darowizny, aportu). Brak jednak regulacji dotyczącej sposobu określenia wartości początkowej środków trwałych stanowiących wynagrodzenie za umarzane udziały.

Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?

Podatnik prowadzący Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) ma obowiązek sporządzić spis z natury zwany także remanentem. Dokument ten wpływa na wartość kosztów danego roku podatkowego i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Wbrew powszechnej opinii podatnicy prowadzący działalność usługową także muszą taki spis sporządzić. Sporządzenie spisu z natury dla większości podatników przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub data rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia.

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Czy od przychodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce zapłacę podatek, jeżeli uzyskane środki przeznaczę na zakup nieruchomości w Niemczech. Jestem właścicielem mieszkania od 2006 r.

Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Często zdarza się, że pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę poza stałym miejscem prowadzenia działalności, co wiąże się z koniecznością wyjazdów: wielogodzinnych, całodobowych albo wielodobowych. Nierzadko taki system pracy wymusza rodzaj prowadzonej przez firmę działalności.

PSL chce zmian w podatku rolnym

PSL chce zmienić podstawę naliczania podatku rolnego. Obecnie podstawą wymiaru tego podatku jest średnia cena skupu żyta z ostatnich trzech kwartałów; PSL chce, by była to średnia cena żyta z ostatnich 11 kwartałów.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie. W sytuacji, gdy termin został przekroczony grozi odpowiedzialność karno skarbowa. Nie jest to kara administracyjna i tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków może być nałożona.

Sam musisz zapłacić podatek

W sytuacjach losowych, gdy nie można wysłać przelewu z podatkiem do urzędu skarbowego nie warto prosić o pomoc bliskich, czy przyjaciół, by zapłacili ze swoich kont. W takiej sytuacji i tak, mimo zapłaty podatku przez osobę trzecią, powstanie zaległość podatkowa.

Paliwo lotnicze do samolotów firmowych bez akcyzy

Coraz popularniejszym (czy też „modniejszym”) środkiem transportu używanym przez większe firmy staje się samolot. Wykorzystywany jest nie tylko do celów świadczenia na rzecz klientów usług transportu osób lub towarów, ale również do celów wykonywania podróży służbowych przez zarząd lub pracowników danej firmy.

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

Podatek od nieruchomości - vademecum

Czym jest podatek od nieruchomości? Co podlega opodatkowaniu i kto jest podatnikiem? Kto ustala stawki podatku, jak go rozliczyć i komu przysługuje zwolnienie?

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2012 r.

Zmieni się wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2012 r. Stawki wzrosną o 7,5 proc.

Interpretacja podatkowa to nie decyzja podatkowa

Postępowanie o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest postępowaniem podatkowym, a wydana interpretacja jest innym aktem niż decyzja podatkowa - stwierdził Wojewódzki sad Administracyjny w Bydgoszczy.

Bezpłatne użytkowanie środków trwałych

Oddanie w bezpłatne używanie środków trwałych przez użyczającego na gruncie ustawy o VAT i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy emisja obligacji podlega PCC

Czy emisja obligacji spółki akcyjnej, które nabędą akcjonariusze tej spółki, jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Podatki a handel w Internecie

Sprzedawcy wystawiający towary na aukcjach internetowych często nie są świadomi, że powinni zapłacić podatek. Również kupujący powinni wiedzieć, kiedy ich zakupy wiążą się z wizytą w urzędzie skarbowym.

MF pracuje nad podatkiem bankowym

Resort finansów może w najbliższych miesiącach zakończyć prace nad propozycjami legislacyjnymi dot. podatku bankowego, który ma zasilać osobny fundusz rezerwowy i wzmacniać stabilność systemu bankowego - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych – nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2011 r. (Nr ILPP2/443-1166/11-3/SJ), wydanej w imieniu Ministra Finansów. Temat o tyle aktualny, gdyż zbliża się Dzień Górnika – tradycyjna Barbórka. Zatem podatnicy zainteresowani organizowaniem imprez związanych z obchodami tego święta mogą być spokojni – podatku od towarów i usług - odprowadzać nie muszą.

Zakwaterowanie studentów w akademikach jest zwolnione z VAT

Zakwaterowanie studentów w domach studenckich korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Uzależnione jest to jednakże od spełnienia warunku – student powinien podejmować edukację na uczelni, która świadczy tego rodzaju usługę. Inaczej przedstawia się sytuacja osób wchodzących do rodziny studenta – małżonka i dzieci. Jeśli bowiem nie studiują one na uczelni świadczona na ich rzecz usługa zakwaterowania podlega VAT - ale w tym przypadku ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT - 8 %.

Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Zaklasyfikowanie określonej usługi zgodnie z klasyfikacją statystyczną może determinować właściwą stawkę podatku. Tak jest chociażby w przypadku: pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Gdy więc świadczone przez podatnika usługi można przyporządkować do tej kategorii uprawnione będzie zastosowanie stawki 8 %. Co się jednak stanie, gdy usługa będzie miała charakter kompleksowy, a opłata za wstęp zawierać również będzie cenę świadczonych usług rekreacyjnych.

Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Przepisy ustaw regulujących podatki bezpośrednie nie definiują pojęcia „podróż służbowa”. Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Mieszkanie dla pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej – rozliczenie PIT

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą, dla której wykonywania pojawia się konieczność wysyłania pracowników w delegacje służbowe, również poza granice kraju. Odbywanie przez pracowników zagranicznych podróży służbowych wiążą się z koniecznością ponoszenia wydatków na dojazdy, wyżywienie, hotele. Częste są przypadki, że pracodawca, zamiast ponosić koszty wynajmu pokoi hotelowych, wynajmuje na stałe mieszkanie za granicą, w celu jego wykorzystywania przez pracowników w ramach podróży służbowych.

Przepadek przedmiotów w prawie karnym skarbowym cz. 1

Przepadek przedmiotów jest środkiem karnych zabezpieczającym, orzekanym zarówno przy przestępstwach i wykroczeniach skarbowych. Celem stosowania przepadku przedmiotów jest pozbawienie sprawcy środków, którymi się posługiwał przy popełnieniu czynu zabronionego, lub które były ściśle połączone z przedmiotem czynu, służyły do jego opakowania. Sprawca nie powinien uzyskać z czynu zabronionego żadnych korzyści.

Wycieczka dla pracowników urzędu gminy – czy podlega VAT?

Gmina, korzystając ze środków zgromadzonych w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, może zorganizować wycieczkę dla swoich pracowników. Pracownicy niekiedy mogą pokryć część powstałych w związku z tym kosztów. Czy w takim wypadku gmina będzie miała obowiązek naliczyć podatek VAT od czynności dotyczących organizacji wycieczki?

Właściciel 99 proc. udziałów w spółce nie jest jej pracownikiem

Wspólnik spółki kapitałowej, który oddał swój jeden udział w spółce drugiemu, "iluzorycznemu" wspólnikowi, ale jest właścicielem pozostałych udziałów, nie może się zatrudnić w spółce na podstawie umowy o pracę - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Koszty podatkowe pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Czy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracownik nie wykonuje na moją rzecz pracy, pobierając zaliczkę na PIT powinien uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodu?

ABC Prawa - Dodatkowe zastrzeżenia umowne

W poniższej publikacji postaramy się przybliżyć tematykę dodatkowych zastrzeżeń umownych, które wpływają na trwałość umowy oraz zabezpieczają jej wykonanie.

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty.

Nie można odliczać VAT z fałszywych faktur

Podatnik nie ma prawa odliczyć podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez fałszywą firmę - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił przy tym, jaka jest różnica między fakturami fikcyjnymi a tzw. karuzelą podatkową.

Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

Do 30 listopada br. podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L.

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) studenci, którzy poprzez rekrutację zostali wybrani do odbycia danego stażu, otrzymują stypendium stażowe. W opisywanym przypadku środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czy uzyskany dochód podlega opodatkowaniu?

Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

Wobec spółki z o.o. należącej do koncernu, toczy się postępowanie upadłościowe na podstawie regulacji niemieckiego prawa upadłościowego. Przed ogłoszeniem upadłości spółka - matka udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone układem zatwierdzonym przez sąd. Czy w związku z tym umorzenie części pożyczki stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy?

REKLAMA