REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)?

Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

Zwolnienie z podatku od darowizn i spadków ma miejsce, wtedy gdy darowizna dokonana jest na rzecz określonych osób- w tym na rzecz męża lub żony. Czy zatem zwolnienie będzie można zastosować wobec współmałżonka, z którym jest się w separacji? Okazuje się, że tak.

Składki za listopad opłaca się zapłacić jeszcze w listopadzie

Przedsiębiorca, który listopadowe składki ZUS zapłaci jeszcze w listopadzie, a nie w grudniu, zaoszczędzi na dwóch zaliczkach na podatek dochodowy: listopadowej i grudniowej - w sumie ponad 200 złotych.

Zasady przyznawania kary grzywny

Jedną z kar przewidzianych za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego jest kara grzywny. Jej wysokość określana jest za pomocą systemu stawek dziennych. Pozwala to na zróżnicowanie dolegliwości jaką stanowi ta kara, w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Dzięki temu Sąd bierze pod uwagę także możliwości płatnicze sprawy.

REKLAMA

Kiedy Dom Opieki Społecznej jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych?

Dom Opieki Społecznej (DOS) jest podatnikiem podatku VAT. Nie odprowadza podatku od usług związanych z opieką społeczną, ponieważ są zwolnione z VAT-u. Za wykonywane świadczenia może przyjmować wynagrodzenie od osób fizycznych bezpośrednio na rachunek bankowy, nie przyjmując wpłat gotówkowych. Czy w związku z tym podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących?

Ugoda z pracownikiem

W sporach między stronami stosunku pracy dotyczącymi zwolnień lub wynagrodzeń najlepszym dla obu stron rozwiązaniem jest ugoda. Jest to umowa, która reguluje roszczenia stron za pomocą wzajemnych ustępstw.

Jak przejść z ksiąg rachunkowych na księgę przychodów i rozchodów i odwrotnie

Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić zmianę sposobu ewidencji księgowej na księgi rachunkowe, a także rozwiązania dla sytuacji odwrotnej – kiedy brak przekroczenia określonego limitu umożliwia powrót do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wyższe dodatki za pracę w nocy

W efekcie podniesienia minimalnego wynagrodzenia od 2012 r. wzrosną dodatki za pracę w nocy.

REKLAMA

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale.

Ewidencja gwarancji ubezpieczeniowych

Jak zaewidencjonować gwarancje ubezpieczeniowe? Czy właściwe będzie zastosowanie pozabilansowego konta 910?

Nie trzeba mieć hektara w jednym miejscu, żeby nie zapłacić PIT

Sprzedający działkę nie zapłaci podatku, nawet jeżeli jej powierzchnia jest mniejsza niż hektar. Wystarczy, że w różnych miejscach Polski ma on grunty o łącznej powierzchni przekraczającej jeden hektar - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zakładowy Fundusz Szkoleniowy - wpływ na koszty podatkowe i rachunkowość

Na podstawie art. 67 i art. 68 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jako instrument dotyczący rozwoju zasobów ludzkich wprowadzono możliwość tworzenia przez pracodawców w ramach posiadanych środków Zakładowego Funduszu Szkoleniowego (ZFS). Fundusz szkoleniowy w zamyśle ustawodawcy jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego zarówno pracowników, jaki i pracodawców.

Akcyza od samochodów – pośrednictwo przy sprzedaży

Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Jedną z wykonywanych czynności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Firma kojarzy nabywcę ze sprzedawcą, a jego wynagrodzeniem jest prowizja jaką otrzymuje od sprzedawcy samochodu z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy kupna - sprzedaży samochodu. Czy pośrednictwo przy ww. umowie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Nagrody w konkursach organizowanych przez media są zwolnione z PIT

Zwolnione z PIT są nagrody w konkursach o wartości do 760 zł. Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania tego zwolnienia (w przypadku konkursów z dziedzin innych niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport), nie wystarcza, że informacja o konkursie została przekazana w środkach masowego przekazu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wymaga bowiem, aby konkursy takie były zarówno ogłaszane (emitowane) przez mass media jak i środki masowego przekazu były ich organizatorem.

Stawki karty podatkowej w 2012 r.

Znamy już stawki podatku dochodowego dla prowadzących działalność w formie karty podatkowej na rok 2012.

Czy przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne podlega VAT?

Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, od którego przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obecnie podatnik przekazuje ten samochód na cele prywatne. Czy nieodpłatne przekazanie samochodu na cele prywatne podatnika stanowi dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Podatnik odpowiada za tego, kogo zatrudnia

Podatnik nie może przenosić na inne osoby odpowiedzialności za zaniedbania we własnej firmie, bo to on zatrudnia pracowników i ustanawia swoich pełnomocników - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dobrowolne fundusze emerytalne nie zapłacą VAT

Dobrowolne fundusze emerytalne będą zwolnione z podatku VAT - zakłada projekt rozporządzenia opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Druki PIT 2011 / 2012

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Druki PIT do rozliczeń za 2011 rok i 2012 rok

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Inkasent opłaty targowej nie rejestruje jej kasą fiskalną

W powszechnej opinii pokutuje przekonanie o tym, że wszelkie pieniążki pobierane od osób fizycznych trzeba nabijać na kasy fiskalne a opinię tą utwierdza coraz większe „umasowienie” otaczającej nas rzeczywistości. Przekonanie to wywołuje wątpliwości również u osób, które korzystają z takich kas.

Wykonawca testamentu płaci PIT

Przy sporządzaniu testamentu, możliwym jest wskazanie w nim jego wykonawcy, którym może być dowolna osoba, nawet spoza kręgu spadkobierców. Zadaniem takiego wykonawcy jest zarządzanie spadkiem i dążenie do wypełnienia pełnej woli testatora (zmarłego). Wolą taką może być przykładowo spieniężenie niektórych części majątku, spłacenie zobowiązań spadkodawcy czy wykonanie określonych zapisów testamentowych.

Dokumentowanie wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie innych dowodów niż faktura VAT

Zasadniczym dowodem będącym podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w skrócie PKPiR) jest faktura VAT, w tym m.in. faktura VAT marża, faktura VAT RR, faktura VAT MP, dokument celny, rachunek, faktura korygująca czy nota korygująca. Niekiedy zdarza się jednak, że nie ma możliwości udokumentowania wydatku jednym z powyższych dowodów.

Odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany

Sam fakt niezarejestrowania się wystawcy faktur nie jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia zależy jedynie od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy usługodawca był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, czy faktycznie wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy dane zawarte w fakturze VAT pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury i z tytułu zrealizowanych transakcji był on zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Wystawienie jednej faktury do sprzedaży udokumentowanej kilkoma paragonami

Czy można do kilku paragonów z kasy rejestrującej wystawić jedną fakturę VAT? Mamy klientów, którzy codziennie kupują drobne rzeczy i życzą sobie faktur VAT. Czy można w tej sytuacji zbiorczo, np. raz na tydzień, wystawić jedną fakturę? Jeśli tak, to co wpisać w dacie sprzedaży? Czy powinien to być zakres dat?

W 2012 r. nie uda się uniknąć podatku Belki

W przyszłym roku nie uda się uniknąć podatku Belki od zysku z lokat bankowych - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy okołobudżetowej. Tymczasem banki już przygotowują nowe rozwiązania antypodatkowe, by nie stracić klientów.

Nowe wzory deklaracji PIT-28, PIT-16A, PIT-19A

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązywać będą nowe wzory deklaracji PIT dla ryczałtowców (PIT-28, PIT-16A, PIT-19A).

Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniu za 2011 r.

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązywać będą nowe wzory deklaracji PIT m.in. PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT/D, PIT/O.

RMUA nadal potrzebne, aby dostać się do lekarza

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków informacyjnych miała ograniczyć biurokrację. Jednak w dalszym ciągu placówki publicznej służby zdrowia będą miały prawo żądać od pacjenta dokumentu potwierdzającego regularne opłacanie składek. Tym samym, pracodawcy nadal będą musieli wystawiać druki RMUA.

ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić charakterystykę ubezpieczenia majątkowego, w tym w szczególności ubezpieczenia mieszkania.

Podwyżka akcyzy na diesla i tytoń

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, która przewiduje m.in. podwyżkę akcyzy na diesla i tytoń, a także likwidację tzw. lokat antybelkowych.

Złe prawo i biurokracja najbardziej przeszkadzają firmom

Niespójne i nieczytelne przepisy prawa, biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma.

Czy eksmisja dłużników będzie bardziej skuteczna?

W dniu 16 listopada 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadziła ona dość istotne zmiany w zakresie egzekwowania orzeczonego wyrokiem sądowym obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych przez dłużnika, czyli tzw. eksmisji.

Inwentaryzacja. Czy osoba odpowiedzialna materialnie może być w zespole spisowym

Spis z natury powinien dostarczać obiektywnych informacji. Jest możliwe wtedy, gdy spis z natury następuje w sposób komisyjny, zaś osoby dokonujące pomiaru i rejestracji poszczególnych składników majątku to osoby, którym można zaufać.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2012 r.

14 milionów 400 tysięcy złotych kary grzywny będzie mógł wymierzyć w 2012 roku sąd za przestępstwo skarbowe. Najwyższy mandat karny nakładany przez urzędników wyniesie 3 tysiące złotych.

Zasiłek chorobowy można stracić w jeden dzień

Nawet jeden dzień opóźnienia w zapłacie dobrowolnej składki chorobowej może kosztować przedsiębiorcę utratą prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Bardzo ważna jest godzina zlecenia przelewu oraz moment obciążenia konta przedsiębiorcy.

MF planuje opodatkowanie gazu ziemnego i ropy

Resort finansów planuje opodatkowanie nie tylko gazu łupkowego, ale także wydobycia gazu ziemnego i ropy - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Brzoza.

Podniesienie składki rentowej, czyli wzrost kosztów pracy

Zapowiedziany przez premiera pomysł podniesienia o 2 pkt. proc. składki rentowej w części opłacanej przez pracodawcę spowoduje dalszy wzrost pozapłacowych kosztów zatrudnienia.

Dochody z pracy na Węgrzech – jak opodatkować?

Jak zwykle w przypadku Polaka podejmującego pracę za granicą (w tym przypadku na terytorium Węgier), najważniejszą wstępną kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Każdorazowo musi być jednak zachowany urzędowy wzór informacji PIT-11, a informacja powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Na propozycji premiera polska rodzina może stracić 1384 zł

Premier Donald Tusk w swoim exposé przedstawił plan działań rządu, a w nim likwidację ulgi na Internet, zmiany w uldze prorodzinnej oraz częściowe zniesienie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. 3-osobowa rodzina mogłaby stracić w wyniku tych zmian 1384 zł. Jeśli rodzice wykonują ponadto atrakcyjnie opodatkowaną pracę twórczą, w ciągu roku ich dochód mógłby zmaleć o kilka tysięcy złotych.

Zmiany w przepisach dotyczących firm transportowych

4 grudnia zacznie w Polsce obowiązywać pakiet trzech unijnych rozporządzeń regulujących zasady prowadzenia firm transportowych. Eksperci Deloitte ostrzegają, że wciąż nie ma zmian w polskich przepisach, które dostosowałyby polskie prawo do nowych wymagań.

Pomoc prawna z urzędu jest działalnością gospodarczą

Doradca podatkowy świadczący pomoc prawną z urzędu prowadzi działalność gospodarczą, a więc powinien sam płacić za siebie zaliczki na podatek dochodowy - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok dotyczy również adwokatów i radców prawnych.

Jak ująć podatek odroczony w księgach rachunkowych

Na obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat składa się zarówno część bieżąca, jak i część odroczona podatku dochodowego. W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości należy tworzyć rezerwę i ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Wymaga to ustalenia wartości bilansowej i podatkowej aktywów i zobowiązań.

Kary za handel poza wyznaczonymi miejscami

Od 19 listopada 2011 r. została wprowadzona kara grzywny za handel poza miejscem do tego wyznaczonym.

Czy organizacja nalicza VAT, przekazując towar na aukcje charytatywne

Przekazanie obrazów w ramach aukcji charytatywnej stanowi odpłatną dostawę towarów i w związku z tym podlega opodatkowaniu VAT. Wpłacone przez nabywcę obrazu środki pieniężne są ceną ustaloną w drodze aukcji w zamian za przeniesienie jego własności.

Czym zajmuje się Inspekcja Handlowa?

W obrocie gospodarczym często możemy się spotkać z negatywnymi zjawiskami, takimi jak np. fałszowanie sprzedawanych towarów czy błędne ich oznakowanie, które naruszają interes konsumentów oraz interes gospodarczy państwa. W celu zapobiegania takim praktykom oraz w celu ochrony konsumentów, powołana została Inspekcja Handlowa.

Expose premiera Tuska 2011 – zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

Podczas wygłoszonego 18 listopada 2011 r. expose premier Donald Tusk zapowiedział szereg zmian w podatkach i systemie ubezpieczeń społecznych od 2012 i 2013 roku. Na pierwszym posiedzeniu Rządu 22 listopada podjęto już niektóre decyzje.

Premier zapowiedział zmiany w ulgach

Premier Donald Tusk w swoim expose, wygłaszanym w piątek w Sejmie, zapowiedział m.in. zmiany w uldze prorodzinnej, likwidację ulgi internetowej, zmiany w becikowym, podniesienie składki rentowej, zmiany w kosztach uzyskania przychodów dla umów autorskich.

Fiskus cię e-skontroluje

W I półroczu 2011 r. w niektórych urzędach skarbowych przeprowadzono dwa razy więcej e-kontroli niż w całym 2010 r. W wielu przypadkach ich skuteczność jest większa niż przy prowadzeniu czynności tradycyjnych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA