REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o PCC: Niektóre transakcje będą zwolnione z podatku

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela zwalnia z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Dane szacunkowe zbierane przez organ podatkowy są tajne

Organ podatkowy, który dokonując szacunku, zbiera informacje od innych firm, nie musi ich ujawniać podatnikowi.

Jakie są obowiązki formalne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej

Poniższa publikacja jest drugą częścią cyklu, skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Procedurę podejmowania działalności należy rozpocząć od wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić, a także następnie wyboru formy prawnej tej działalności. Jest to istotne z tego względu, że przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru, a niektóre rodzaje działalności można prowadzić jedynie w określonej formie. Natomiast, przy wyborze rodzaju działalności należy również przeanalizować ewentualną konieczność uzyskania zezwolenia, czy też koncesji.

Wydatki na założenie spółki z o.o., a koszty uzyskania przychodów

Wspólnicy spółki podpisali umowę spółki na mocy której powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji” i ponieśli koszty jej założenia: opłatę za sporządzenie aktu notarialnego i jego wypisów, poświadczenie podpisu, podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy spółka może zaliczyć wymienione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez podatników PIT

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez spółkę z o.o. i inne osoby prawne

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Dla prawidłowego rozliczenia kosztów w czasie przez spółkę niezbędne jest rozróżnienie bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów i kosztów innych niż bezpośrednie koszty uzyskania przychodów (kosztów pośrednich).

Zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych przez podatników prowadzących pkpir

Podatnicy ewidencjonują zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych w księdze w cenie ich zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru lub materiału najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Dofinansowanie działalności innowacyjnej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie na uruchomienie działalności innowacyjnej.

REKLAMA

Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę czasopism

Wydatki na prenumeratę czasopism mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeśli są to wydatki na czasopisma związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów.

Wydatki na materiały i usługi reklamowe jako koszty uzyskania przychodu

Spółka jawna ponosi wydatki na zakup w prasie ogłoszeń informujących o jej działalności oraz usługach, które świadczy. Podobne informacje spółka umieszcza w internecie. Ponadto ponosi koszty wydruku ulotek informacyjnych. Czy ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów?

Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Różnice remanentowe a koszty uzyskania przychodów

Spis z natury zwany potocznie „remanentem” jest sporządzany w celu prawidłowego ustalenia dochodu podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ujemne różnice kursowe (metoda podatkowa)

Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe.

Różnice kursowe według metody bilansowej

Zmiana od 1 stycznia 2007 r. ustaw o podatkach dochodowych umożliwiła podatnikom ustalanie różnic kursowych zgodnie z metodą podatkową albo metodę bilansową (księgową), tj. według ustawy o rachunkowości.

Dodatnie różnice kursowe (metoda podatkowa)

Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe.

Kiedy podatnik rozliczający się metodą uproszczoną powinien zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest naczepa wywrotka.

Zgodnie z postanowieniami umowy korzystający (leasingobiorca) zobowiązany był zapłacić opłatę wstępną w terminie najpóźniej 3 dni roboczych przed terminem zawarcia umowy z finansującym. Korzystający otrzymał fakturę wystawioną w dniu 15 lutego 2010 r. i tego samego dnia całą wartość wstępnej opłaty leasingowej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Czy podatnik postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę opłaty wstępnej w dacie wystawienia faktury?

Kiedy podatnicy rozliczający się metodą memoriałową mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wstępną opłatę leasingową

Procedury przetargowe będą szybsze, ale nieskuteczne

Trzy pytania do ANNY SZYMAŃSKIEJ z kancelarii Salans, wykładowcy Podyplomowego Studium Zamówień Publicznych UW - Weszły w życie dwie duże nowelizacje ustawy – Prawo zamówień publicznych. Czy wprowadzone zmiany usprawnią procedury przetargowe?

Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcę zatrudnić w spółce moją żonę. Od 5 lat pozostajemy w rozdzielności majątkowej. Wspólnik obawia się, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenie wypłacone mojej żonie.

Wydatki na podjęcie nierozpoczętej działalności gospodarczej

Zdarzyć się może, że musimy wycofać się z decyzji o podjęciu działalności gospodarczej, jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i uzyskaniem jakichkolwiek przychodów, pomimo wypełnienia obowiązków ewidencyjnych. Czy wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej rozpoczęcia działalności, pomimo fiaska przedsięwzięcia możemy uznać za koszt uzyskania przychodu?

Czy wydatki na bilety miesięczne PKP mogą być kosztem w zeznaniu rocznym

Dojeżdżam do pracy poza miejscem swojego zamieszkania. Mam imienny bilet miesięczny PKP. Zbieram te bilety, ponieważ powiedziano mi w zakładzie pracy, że będę mogła je rozliczyć w zeznaniu rocznym. Czy w zeznaniu rocznym w kosztach uzyskania przychodu będę mogła wpisać sumę kwot z zakupionych imiennych biletów w całości? Jeżeli tak, to czy bilet miesięczny wystawiony z datą od 10 grudnia 2009 r. do 9 stycznia 2010 r. będę mogła ująć w całości w zeznaniu rocznym za 2009 r. ?

Jak prawidłowo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu za 2009 r.

Artykuł ten jest dobrą okazją, żeby przyjrzeć się warunkom korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Jego lektura pozwoli na prawidłowe rozliczenie ulgi rehabilitacyjnej. Być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z preferencji podatkowej.

Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Jeśli minister finansów zmieni interpretację podatkową, postępowanie w sprawie skargi na tę interpretację powinno być umorzone.

Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy o samorządzie gospodarczym powołujący Parlament Przedsiębiorców. Dzięki temu mikro, małe i średnie firmy zyskają możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową

Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynikają dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (uproszczona) i metoda memoriałowa.

Kiedy zaliczyć do kosztów wydatki na wynagrodzenia, zasiłki, składki ZUS

Ustawodawca przewidział szczególny sposób rozliczania przez podatników kosztów uzyskania przychodów z powstałych tytułu wypłaconych wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (finansowanych przez pracodawcę).

Jak rozliczać w czasie koszty bezpośrednie i pośrednie

O tym, w którym momencie poniesiony koszt zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów, decyduje przede wszystkim charakter kosztu podatkowego.

Podatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy wydatków z tytułu zapłaty następujących podatków:
- podatków dochodowych
- podatku od spadków i darowizn
- podatku akcyzowego, ale tylko od ubytków lub niedoborów wyrobów akcyzowych
- podatku od towarów i usług – z wyjątkami.

Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przewidują takie same rozwiązania w zakresie nieuznawania strat za koszty uzyskania przychodów. Przyjmijmy, że strata oznacza utratę, zmniejszenie wartości składników majątkowych podatnika, na skutek wystąpienia zdarzeń losowych.
Poniżej prezentujemy przypadki, w których ustawodawca nie uznaje straty za koszt uzyskania przychodów.

Czy kary i opłaty sankcyjne są kosztem podatkowym

Kary i opłaty sankcyjne to koszty, które mogą pojawić się w toku prowadzonej działalności gospodarczej w związku z naruszeniem przez podatników zakazów, niewypełniania obowiązków nakładanych przez organy władzy na podstawie przepisów prawa. Co do zasady wydatki z tytułu kar i opłat sankcyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Celem ich jest zniechęcenie podatników do nieprzestrzegania prawa, a nałożone kary powinny stanowić realne obciążenie finansowe prowadzonej działalności.

Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozłącznie jest związane z ponoszeniem kosztów. Zdarzyć się może, że wydatki poniesiemy jeszcze przed formalnym rozpoczęciem działalności, musimy bowiem zapłacić za wynajem lokalu, kupić materiały biurowe, ponieść wydatki na reklamę działalności.

Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Każdy podatek, który zapłaciliśmy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile wydatek z tego tytułu został poniesiony w celu uzyskania, zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu i nie został wymieniony pośród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów stanowi koszt podatkowy.

Kara umowna zapłacona za nieterminowe wykonanie umowy jako koszt uzyskania przychodów

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 483) kontrahenci mogą postanowić w umowie, że naprawienie szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej tzw. kary umownej.

Czy strata w środkach obrotowych może stanowić koszt uzyskania przychodów

Stratę w kategorii kosztów, należy rozumieć jako poniesiony nakład. Niestety przepisy ustaw regulujących podatki dochodowe nie definiują straty jako kosztu uzyskania przychodu. Próbując zrozumieć to pojęcie sprawdźmy jego znaczenie językowe, sięgnijmy do definicji książkowych oraz wyroków sądowych.

Czy i kiedy skapitalizowane odsetki od pożyczki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W związku z prowadzoną działalnością zaciągnąłem w banku pożyczkę. Na podstawie umowy bank będzie naliczał i kapitalizował odsetki od pożyczki w okresach kwartalnych. Czy skapitalizowane odsetki mogę zaliczyć do kosztów podatkowych, a jeśli tak – to kiedy (w dacie kapitalizacji, czy spłaty pożyczki).

Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości

Dnia 15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości przez osoby fizyczne.

Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Podmioty zobowiązane do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych za rok 2010

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 64), że badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe.

Jak złożyć PIT za 2009 r. drogą elektroniczną

Podatnicy mają możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Złożenie większości z nich wymaga zastosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Tego podpisu nie trzeba już stosować przy składaniu drogą elektroniczną rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r.

Ulga rehabilitacyjna: wydatki na bilet lotniczy można odliczyć od dochodu

Podatnik, któremu przysługuje ulga rehabilitacyjna, może odliczyć od dochodu wydatki na bilet lotniczy, jeśli samolotem leciał na zabiegi rehabilitacyjne.

Firmy czekają na orzeczenie TK w sprawie korekt deklaracji VAT

Podatnicy, którym urzędy skarbowe nie pozwoliły na złożenie korekty deklaracji podatkowej VAT, liczą na korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK zbada, czy można było pozbawić prawa do korekty firmy kontrolowane przez urzędy skarbowe.

Inwestor otrzyma zwrot VAT w cztery miesiące

Czteromiesięczne terminy zwrotu VAT na materiały budowlane będą dotyczyły wniosków składanych po wejściu w życie nowych przepisów.

Pracownicy powinni wykorzystać zaległy urlop do końca marca

Pracownicy, którzy mają zaległy urlop z 2009 r., powinni wykorzystać go do końca marca. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, może ponieść finansowe konsekwencje.

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym PIT za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Poradnik ten jest dobrą okazją, żeby jeszcze raz przejrzeć katalog przysługujących odliczeń za zeszły rok. Jego lektura pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczenie ulg, ale być może przypomni niektórym podatnikom o prawie do skorzystania z przysługujących ulg.

Wydatki na przystosowanie lokalu dla celów działalności gospodarczej

Jestem osobą fizyczną i prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, którą zamierzam rozszerzyć o punkt usług ksero, drukowania, wykonywania nadruków. W tym celu planuję wynająć większy lokal w odpowiednim punkcie w miejscowości, gdzie prowadzę działalność. Ten, o którym myślę wymaga jednak podjęcia znacznych prac przystosowawczych. Obejmą one między innymi wyburzenie ścian i postawienie nowych w innym rozkładzie, wymianę instalacji elektrycznej i wodno - kanalizacyjnej, wymianę okien, ułożenie podłóg, wykonanie instalacji alarmowej. Jak rozliczyć podatkowo koszty podjętych prac?

Remont i ulepszenie własnego budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą, między innymi w budynkach stanowiących jej własność. W związku z rozszerzeniem zakresu działalności spółka zamierza przebudować pomieszczenia służące magazynowaniu towarów i dostosować je do potrzeb biura i sali konferencyjnej.
Planowane prace mają obejmować między innymi postawienie ścian zgodnie z potrzebami spółki, wstawienie dodatkowych drzwi, wymianę instalacji elektrycznej, położenie posadzek, wykonanie hydrauliki, malowanie. Spółka szacuje, że koszt prac wyniesie około 15 000 zł.
Czy poniesione wydatki spółka powinna potraktować jako remont, czy jako ulepszenie? Jak rozliczyć podatkowo poniesione koszty?

Co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo

Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

Co możemy amortyzować dla potrzeb podatków dochodowych

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych.

Zmiany ustaw o podatku dochodowym

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do projektu ustaw o zmianie ustaw o podatku dochodowym (CIT i PIT).

REKLAMA