REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie księgowe delegacji zagranicznych w organizacji non profit

Organizacje pozarządowe coraz częściej kierują swoich pracowników i współpracowników na wyjazdy zagraniczne. Zasady zwrotu kosztów takich podróży powinny zostać określone przez organizację w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania, albo w umowie o pracę lub w innym dokumencie wewnętrznym. W przeciwnym wypadku obowiązują zasady określone w rozporządzeniu dotyczącym pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej.

Czy nieodpłatne wydanie towarów w ramach programu punktowego podlega VAT

Czy spółka ma obowiązek naliczania VAT należnego od wydawanych nieodpłatnie towarów w ramach programu punktowego i czy ma obowiązek ewidencjonowania wydań nieodpłatnych za pośrednictwem kasy fiskalnej? Jeżeli tak, to jaką cenę jednostkową towaru, kwotę podatku oraz kwotę należności trzeba uwidocznić na paragonie fiskalnym?

Protokoły i adnotacje

Jedną z zasad postępowania podatkowego jest tak zwana zasada pisemności, zgodnie z którą sprawy powinny być załatwiane w formie pisemnej. Ponadto ustawodawca określił szczegółowe zasady dokumentowania najistotniejszych czynności.

Interpretacje podatkowe

Interpretacje podatkowe (ogólne i indywidualne) wydaje Minister Finansów. Interpretacje przynoszą istotną dla podatników wiedzę, jak fiskus rozumie poszczególne przepisy podatkowe. Trzeba jednak wiedzieć, że często urzędowe interpretacje podatkowe stoją w sprzeczności z orzecznictwem sądów administracyjnych. Sytuacja podatnika stojącego w obliczu takich sprzeczności nie jest oczywiście godna pozazdroszczenia.

REKLAMA

Eksperci będą monitorować pakiet antykryzysowy

Po wakacjach zostanie powołany specjalny zespół ekspertów monitorujących funkcjonowanie w praktyce ustaw z pakietu antykryzysowego. Minister pracy Jolanta Fedak deklaruje, że będą brane pod uwagę wszystkie zastrzeżenia, zarówno pracodawców, jak i związków zawodowych. Na podstawie opinii zespołu resort opracuje poprawki do ustawy.

Dojazd na rehabilitację autem z kratką nie uprawnia do odliczenia

Podatnik, dojeżdżając na zabiegi rehabilitacyjne autem zarejestrowanym jako ciężarowe, nie będzie mógł poniesionych na ten cel wydatków odliczyć od dochodu.

Po co księgowym certyfikat

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy.

Rozliczanie i ewidencjonowanie VAT zapłaconego w innym państwie członkowskim

Spółka kupuje towary i usługi za granicą. W związku z tym ma zamiar ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego w innym państwie członkowskim. Jakie warunki musi spełnić, aby zakwalifikować się do zwrotu, oraz jak księgować otrzymane pieniądze? Czy zwiększają one pozostałe przychody operacyjne, czy też należy zmniejszyć obciążone wcześniej wartością VAT konto kosztów działalności operacyjnej? Czy VAT wynikający z takiej faktury można zaksięgować na odrębnym koncie rozrachunkowym, które będzie rozliczone w chwili otrzymania zwrotu?

REKLAMA

Terminy załatwienia spraw

Z oczywistych względów w sprawach podatkowych bardzo istotne jest względnie szybkie wyjaśnienie zaistniałych wątpliwości. Ustawodawca wziął to pod uwagę określając stosowne terminy, w których postępowanie powinno zostać ukończone oraz wyposażając strony w środki dyscyplinujące organy podatkowe w tej materii.

Przywracanie terminów

W postępowaniu podatkowym spotkać można się z terminami ustawowymi, czyli wynikającymi z konkretnych przepisów oraz urzędowymi, to jest takimi, które wyznacza sam organ podatkowy. Zarówno pierwsze z nich jak i drugie mają charakter prekluzyjny, a więc określona czynność może być skutecznie wykonana tylko w przewidzianych ramach czasowych. Wyjątkiem jest tu możliwość przywrócenia terminu.

Świadkowie w postępowaniu podatkowym

Jednym z ważniejszych środków dowodowych jakie mogą być wykorzystane w postępowaniu podatkowym jest przesłuchanie świadków. Należy pamiętać, że istnieją kategorie osób, które nie mogą występować w roli świadków oraz takich które mogą odmówić składania zeznań.

Poradnik petenta - czyli jak załatwić sprawę w urzędzie skarbowym

Chyba niewiele się pomylę pisząc, że u wszystkich podatników oraz u większości księgowych i doradców podatkowych telefony lub wezwania z urzędów skarbowych wywołują nieprzyjemny skurcz żołądka lub serca. Czy słusznie? Czy kontakt z urzędnikiem skarbowym to przykry obowiązek czy po prostu szansa na załatwienie sprawy?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami

Czasem podatnik musi się wykazać zaświadczeniem ze swego urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Nie jest to trudne. Ale warto znać zasady ubiegania się o takie zaświadczenie.

Bezrobotny kredytobiorca z pomocą państwa i ulgą w PIT

Ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz. U. Nr 115, poz. 964), która weszła w życie 5 sierpnia 2009 r. określa zasady przyznawania okresowej i zwrotnej pomocy państwa osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r.

Czynności sprawdzające

Wstępną i podstawową kontrolę realizacji obowiązków podatnika organy podatkowe realizują poprzez tzw. czynności sprawdzające. Nie jest to kontrola podatkowa sensu stricte – raczej preludium do niej.

"Rz": 1 procent bez podatku?

Osoby chore i niepełnosprawne obawiają się, że będą musiały zapłacić podatek od wsparcia otrzymanego od fundacji i stowarzyszeń w ramach 1 proc. podatku dochodowego - pisze "Rzeczpospolita".

Kasy fiskalne u lekarzy i prawników

W połowie kwietnia 2010 r. prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych - przewiduje "Gazeta Prawna".

Wniosek o zaległy zasiłek tylko do poniedziałku

Osoby, które nie dostają zasiłku rodzinnego, mimo że dochody w ich rodzinie spadły, mogą jeszcze do poniedziałku 10 sierpnia złożyć wniosek o wznowienie postępowania i wypłatę zaległego świadczenia. Prawo do tego daje im obowiązujący od 8 lipca wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na razie zainteresowanie sprawą jest znikome.

Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Nasza pracownica ukończyła studia, na które została przez nas skierowana. Dofinansowaliśmy jej studia i zawarliśmy z nią pisemną umowę zobowiązującą do zwrotu tych kosztów w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od dnia ich ukończenia. Pracownica po ukończeniu studiów zaszła w ciążę, przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w zeszłym miesiącu i od razu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiąże się na 3 miesiące przed upływem 3 lat, licząc od dnia ukończenia studiów. Czy możemy od tej pracownicy żądać zwrotu jedynie 3/36 kosztów studiów, jeżeli w okresie tych 3 lat (do dnia rozwiązania umowy o pracę) faktyczne pracowała tylko 4 miesiące?

Doręczenia w postępowaniu podatkowym

Tak banalna z pozoru kwestia jaką są doręczenia pism, ma często bardzo doniosłe skutki dla wyniku całego postępowania podatkowego. Dzieje się tak między innymi dlatego, że od chwili doręczenia liczone są z reguły terminy na dokonanie określonych czynności.

Sprzedaż zdjęć z wakacji opodatkowana

Każdy, kto sprzedaje - nawet okazjonalnie - zdjęcia z wakacji w internecie, musi się liczyć koniecznością zapłacenia podatku - ostrzega "Gazeta Prawna".

ZUS pomoże firmom kontrolować chorych pracowników

ZUS rozpoczyna bezpłatne szkolenia dla firm, które ułatwią im kontrole pracowników często korzystających z krótkich zwolnień lekarskich.

Nie ma chętnych na pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

Urzędy pracy wskazują, że pozbawienie prawa do skorzystania z pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych osób wynajmujących mieszkania zakładowe lub komunalne ograniczy liczbę korzystających z nowego programu.

Zwolnione od podatku odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Podatniczka wystąpiła do sądu o zasądzenie od pracodawcy odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.

Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Jeśli od 2010 roku zacznie obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu dla najmu, uprości to rozliczenia, a ukrywający przychody z najmu wyjdą z szarej strefy.

Ulga na dzieci najpopularniejsza w rozliczeniu PIT za 2008 rok

W rocznym rozliczeniu PIT za 2008 rok podatnicy pomniejszyli swój podatek z tytułu ulgi na dzieci o ponad 6 mld zł.

Zadośćuczynienie dla ofiar manifestacji bez podatku

Świadczenie pieniężne dla ofiar manifestacji wolnościowych w wysokości 50 tys. zł zwolnione jest z PIT.

Będzie więcej kontroli skarbowych w firmach

Niższe wpływy do budżetu z tytułu podatku CIT mogą przełożyć się na wzrost intensywności kontroli skarbowych w firmach. Pozwoliłoby to uzupełnić braki w dochodach budżetu.

Wyliczenie dochodu do celów zasiłku rodzinnego

Zasady wyliczania dochodu do celów przyznawania zasiłku rodzinnego są niezgodne z Konstytucją – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 r. (sygn. P 45/08).

Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Od przyszłego roku zryczałtowany podatek od wynajmu może być płacony według jednolitej 8,5-proc. stawki.

Ruszają dopłaty do kredytów mieszkaniowych

Dnia 5 sierpnia 2009 r. zaczął obowiązywać kolejny ważny element rządowych działań antykryzysowych – ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Niższy podatek od wynajmu mieszkań

Od 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć będą płacić 8,5 proc. stawkę podatku.

Drobni przedsiębiorcy zaniepokojeni PIT-em od bonów towarowych

Drobni przedsiębiorcy uważają, że nowelizacja ustawy o PIT, stanowiąca część pakietu antykryzysowego, pozbawi szansy utrzymania się na rynku tysięcy małych i średnich firm emitujących lub realizujących bony towarowe. Zapowiadają, że wystąpią do prezydenta o zgłoszenie projektu zmiany ustawy o PIT, zwalniającej bony z opodatkowania.

Rencista z chorobą zawodową może pracować w innym zawodzie

Ubezpieczony, który cierpi na chorobę zawodową, może otrzymywać rentę i wykonywać inną pracę. Pod warunkiem że nie wykorzystuje w niej kwalifikacji, które stracił w wyniku choroby.

Już niedługo księgowi będą mogli zdobywać stopnie zawodowe

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadza certyfikację zawodu księgowego (certyfikat dyplomowanego księgowego). Planuje, że pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2011 r.

Jakie są zasady przechowywania i niszczenia dokumentów

Zasady przechowywania dokumentów księgowych są zawarte w art. 74 ustawy o rachunkowości. Ustawa nie zawiera zasad niszczenia dokumentów. Jak zrobić to profesjonalnie?

Nieruchomości w trakcie budowy jako nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości w trakcie budowy, które mają przynieść w przyszłości korzyści ekonomiczne ze względu na wzrost wartości lub przepływy pieniężne dla przedsiębiorstwa, należy zaliczyć do inwestycji w nieruchomości.

Jak zaksięgować programy dydaktyczne

Jak prawidłowo w przedszkolu ująć w księgach rachunkowych zakupione programy dydaktyczne, bajki, scenariusze zajęć i zabaw na płycie CD oraz aktualizacje czasopisma na płycie CD? Czy powinniśmy zaksięgować je na koncie 020 „Wartości niematerialne i prawne”, czy na 013 „Pozostałe środki trwałe? W jakim paragrafie klasyfikacji wydatków budżetowych należy ująć wymienione pomoce?

Nowe mandaty za wykroczenia skarbowe

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory mandatów karnych nakładanych za wykroczenia skarbowe.

1,4 proc. podatników zapewniło 24,51 proc. wpływów z PIT

Od najbogatszych Polaków, z III grupy, którzy w 2008 r. stanowili zaledwie 1,4 proc. podatników, fiskusowi udało się ściągnąć prawie jedną czwartą wszystkich wpływów z ubiegłorocznego PIT - wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów statystyki.

Paragony potwierdzą koszty podatkowe

Umożliwienie zaliczania wydatków do kosztów na podstawie paragonów z ograniczeniem ich wysokości pogorszy sytuację podatników.

Po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne będą korzystać z nowych wniosków.

Będzie wnikliwsza kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

ZUS wnikliwie skontroluje budzące wątpliwość zwolnienia lekarskie oraz lekarzy wystawiających duże ilości zwolnień.

Premie gwarancyjne z książeczki mieszkaniowej nie podlegają PIT

Premie gwarancyjne oraz odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych nie są objęte podatkiem dochodowym.

Jakie skutki w VAT wywoła naprawa powypadkowa samochodu

Firma użytkuje samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Zostało opłacone ubezpieczenie. Jadący tym samochodem pracownik uczestniczył w zderzeniu kilku pojazdów (nie był sprawcą zdarzenia). Firma dokonująca naprawy wystawiła fakturę z adnotacją, że odszkodowanie w kwocie netto pobiera od ubezpieczyciela. Nie wiem, jak zaksięgować taką fakturę, z której opłacam tylko VAT. Czy ten VAT jest kosztem dla firmy? Czy mogę dokonać odliczenia?

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Od 3 sierpnia 2009 r. akcjonariusze zyskali nowe uprawnienia. Została także wzmocniona pozycja rady nadzorczej w spółce akcyjnej.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Od 3 sierpnia 2009 r. akcjonariusze zyskali nowe uprawnienia. Została także wzmocniona pozycja rady nadzorczej w spółce akcyjnej.

Zmiana rozporządzenia o świadczeniach rodzinnych

Zaczyna obowiązywać znowelizowane rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne.

Kreatywna księgowość minister Kudryckiej

Jak obiecuje minister Barbara Kudrycka, w tym roku będzie 13-procentowy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, na realizację zadań dydaktycznych i inwestycyjnych - pisze "Nasz Dziennik".

Celnik użyje broni palnej

Senat przyjął z poprawkami ustawę o Służbie Celnej, która zawiera nowe rozwiązania mające na celu m.in. zwiększenie efektywności w zwalczaniu przestępstw skarbowych (podatkowych, celnych).

REKLAMA