Na rzecz naszej firmy świadczył usługę informatyk, który prowadzi jednoosobową działalność. Otrzymaliśmy od niego fakturę, z której odliczyliśmy VAT. Ostatnio poinformował nas, że wystawiając fakturę, nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT, gdyż nie wiedział, że po przekroczeniu limitu obrotów musi zarejestrować się jako podatnik VAT. Czy powinniśmy skorygować odliczony VAT z tej faktury?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości, mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
10 lat temu odziedziczyłem ponad 2 ha gruntu. Część tego gruntu przekazałem na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę. Natomiast działkę o powierzchni 2,5 tys. m2 pozostawiłem sobie do własnego użytku. Zaraz po odziedziczeniu ziemi w tym samym roku, zmarła moja żona i wówczas zostałem jedynym właścicielem nieruchomości. Niedawno sprzedałem również pozostałą część gruntu dzieląc go na trzy działki. Taką możliwość uzyskałem nie dawno, tj. po zmianie przez gminę terenu, na którym znajduje się moja ziemia, na tereny pod zabudowę mieszkalną. Czy od takiej sprzedaży powinienem zapłacić VAT?
Jak przeliczać wartości podane na zleceniu transportowym w walucie, jeśli wystawiam fakturę w złotych? A co, jeśli faktura jest wystawiana w walucie obcej? Jaką kwotę VAT mam podać? Klient na zleceniu transportowym zamieszcza określoną kwotę w walucie, np. 1000 EUR, i od razu podaje, że wartość należy przeliczyć według kursu z dnia załadunku, bądź - innym razem - podaje, że życzy sobie, by zastosować kurs z dnia wystawienia faktury (stosuję tutaj ustawowy termin wystawienia faktury za wykonaną usługę).