REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedoręczona w terminie interpretacja potwierdza stanowisko podatnika

Jeżeli organ podatkowy nie doręczy skutecznie interpretacji wnioskodawcy przed upływem 3-miesięcznego terminu, traci kompetencje do jej wydania. W takiej sytuacji w obrocie prawnym pojawia się interpretacja uznająca stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie - wyrok WSA w Warszawie z 4 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1862/08).

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Napiwki - opodatkowanie PIT i składki ZUS

Jestem kelnerem, często otrzymuję napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

REKLAMA

Od odszkodowania, które nie wynika z wyroku sądu, trzeba zapłacić podatek

Od odszkodowania wypłaconego w wyniku ugody przez dewelopera, którego budynek spowodował zaciemnienie mieszkania, trzeba zapłacić podatek - wynika z interpretacji prawa podatkowego, dokonanej przez dyrektora warszawskiej izby skarbowej.

Czy dział spadku jest odpłatnym zbyciem mieszkania

Nabyłem wraz z bratem prawo do spadku po zmarłym w 2007 r. ojcu. W skład spadku wchodziło m. in. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego po 1/2 każdy. Spadek do urzędu skarbowego został zgłoszony w terminie. Podatek nie należał się. W 2008 r. dokonano umownego (notarialnego) działu spadku. W wyniku tego działu jedynym właścicielem mieszkania stał się mój brat, a mi przypadła spłata pieniężna mojej części mieszkania.
Czy na gruncie art. 30e ustawy o PIT powstał obowiązek podatkowy?

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Jak obliczać odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Od zaległości podatkowych trzeba naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę. Warto znać zasady tego naliczania.

REKLAMA

Czy umiesz obliczyć odsetki podatkowe

Jeżeli wiesz jak obliczać odsetki podatkowe i opłatę prolongacyjną, to ... nie czytaj poniższego tekstu. Przedstawiamy przydatne wzory obliczeń i inne zasady naliczania tych odsetek.

Dłuższa praca nie oznacza podwyżki

Wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze powinno być proporcjonalne do wynagrodzenia przewidzianego na pełnym etacie. Firma może jednak zwiększyć wymiar czasu pracy pracownika bez podniesienia pensji.

MF: wpływają już e-deklaracje podatkowe

Do godzin popołudniowych w czwartek z możliwości złożenia e-deklaracji PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego skorzystało 333 podatników - poinformował PAP zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

Czy można likwidować składniki majątkowe bez zgody właściciela

Powiatowy urząd pracy w 1996 r. otrzymał od jednostki nadrzędnej (wojewódzki urząd pracy) cztery kalkulatory. Od 2000 r. PUP podlega pod starostwo. Czy można zlikwidować kalkulatory, które nadal są w użyczeniu (nie było aktu przekazania), czy potrzebna jest do tego zgoda WUP? Kalkulatory obecnie mają znikomą wartość oraz są już niesprawne.

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?

Becikowe w powijakach

Stołeczny ratusz alarmuje: kobiety, które niedawno zaszły w ciążę, muszą już zgłaszać się do lekarzy po zaświadczenie. Bez niego po 1 listopada nie dostaną becikowego. Ale wzoru zaświadczenia dotąd nie ma - wytyka "Życie Warszawy".

Nowe uprawnienia dla akcjonariuszy mniejszościowych

Od 3 sierpnia 2009 r. akcjonariusze mniejszościowi spółek publicznych uzyskają nowe uprawnienia. Ułatwią one tym akcjonariuszom wykonywanie przysługujących im praw, w tym uczestnictwa w walnych zgromadzeniach. To jedne z najważniejszych dla nich zmian, wprowadzonych nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. W następnym numerze „MONITORA księgowego” przedstawimy nowe obowiązki dla spółek wynikające z tej nowelizacji.

Świadczenia pracownicze w MSR nr 19 i w polskim prawie bilansowym

Problematykę świadczeń pracowniczych wprowadza do polskiego prawa bilansowego nowelizacja ustawy o rachunkowości, która weszła w życie w tym zakresie od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas do rezerw z tytułu długo- i krótkoterminowych świadczeń pracowniczych odnosiły się tylko przepisy MSR nr 19 „Świadczenia pracownicze”.

VAT-7D za I kwartał 2009 r.

Do 27 kwietnia 2009 r. (termin przesunięty, bo 25 kwietnia przypada w sobotę) podatnicy, którzy wybrali rozliczenia kwartalne od I kwartału 2009 r., mają obowiązek złożyć deklarację VAT-7D za I kwartał 2009 r.

Pierwsze e-PIT-37 wysłane przez internet trafiły do fiskusa

Podatnicy mogą już przesłać przez internet rozliczenie za 2008 rok na PIT-37 bez e-podpisu kwalifikowanego. Pierwsze osoby przesłały swoje rozliczenia za pomocą formularza interaktywnego.

Jakie operacje gospodarcze należy księgować na kapitale z aktualizacji wyceny

Do księgowania jakich operacji służy konto „Kapitał z aktualizacji wyceny”? Czy jeśli konto to wykazuje saldo, to z końcem roku należy je rozliczyć, np. przekazać do podziału?

Czy od umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego, trzeba naliczać składki

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na okres od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. W tym czasie wykonywał kontrakt na rzecz innej firmy. Uzyskał od nas zgodę na urlop bezpłatny na ten okres. Teraz okazało się, że zakończył pracę wcześniej, niż było planowane. Chcemy podpisać z nim umowę cywilną - zlecenia lub o dzieło na okres od 1 marca do 30 czerwca 2009 r. Czy w okresie urlopu bezpłatnego od umowy cywilnej musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika?

Jak korygować fakturę VAT RR

Na fakturze korygującej VAT RR trzeba podać wszystkie pozycje podane w wysokości omyłkowej oraz te pozycje w wysokości prawidłowej. Fakturę korygującą VAT RR podwyższającą kwotę zwrotu ryczałtowego rozliczamy w miesiącu, w którym została dokonana zapłata.

Kara nawet za jeden dzień spóźnienia z PIT

Podatnicy, którzy na ostatnią chwilę wypełniają PIT za 2008 rok, powinni to robić ostrożnie, aby uniknąć błędu. Trzeba też wiedzieć, że za niezłożenie zeznania w ogóle, fiskus ma prawo ukarać podatnika - napomina "Gazeta Prawna".

Od czwartku e-PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Od czwartku PIT-37 będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - zapewnił w środę PAP zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

MF rozpoczął pracę nad budżetem na 2010 rok

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace legislacyjne związane z przygotowywaniem budżetu na 2010 rok. Resort opublikował w środę projekt tzw. noty budżetowej, czyli rozporządzenia w sprawie sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Bezrobotny musi złożyć zeznanie roczne

Osoba, która otrzymywała w 2008 roku zasiłek dla bezrobotnych, musi złożyć zeznanie roczne, nawet gdy kwota świadczeń nie przekroczyła rocznego dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku.

PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego

A dodatkowo od rozliczenia za 2010 rok, począwszy od 1 stycznia 2011 r. można złożyć w ten sposób również PIT-28, PIT-16A, PIT19A, a oprócz tego wniosek PIT-16.  Już w poprzednim sezonie PIT-owym można było składać bez podpisu elektronicznego przez internet do urzędów skarbowych PIT-36, PIT-36L,PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

PIT-37 za rok 2008 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego

Prezydent podpisał już nowelizację ordynacji podatkowej umożliwiającą składanie deklaracji podatkowych przez internet bez konieczności podpisywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.

PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego - PIT 2009

Oprócz PIT-37, które to formularze można było już w poprzednim sezonie PIT-owym składać bez podpisu elektronicznego przez internet do urzędów skarbowych - również inne PIT-y można w 2010 roku składać w ten sposób. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Opodatkowanie środków z lokat, przeznaczonych na cel niestatutowy

Nasze stowarzyszenie prowadzi działalność statutową w zakresie ochrony środowiska. Środki zgromadzone na jednej z lokat bankowych przeznaczyliśmy na remont lokalu, który wynajmujemy innym organizacjom. Środki z tego najmu przeznaczamy potem na działalność statutową. Czy w takiej sytuacji można uznać, że środki z lokaty zostały wydatkowane na działalność statutową?

VAT z paragonu jako koszt

Czy VAT z paragonu fiskalnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nabywca nie pobrał faktury?

Jak rozliczać po 1 stycznia 2009 r. zaniechane inwestycje

Od 1 stycznia 2009 r. kosztem uzyskania przychodu są koszty zaniechanej inwestycji wynikające z jej zbycia lub likwidacji. Tylko wtedy, gdy podatnik dokona zbycia inwestycji poprzez darowiznę, nie będzie mógł poniesionych na nią nakładów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość inwestycji z lat poprzednich, pod warunkiem że ich likwidacja nastąpi po 1 stycznia 2009 r.

Zasady wypełniania formularza PIT-O za 2008 r.

Minister Finansów wydał komunikat, w którym wyjaśnił zasady wypełniania formularza PIT/O za 2008 r., stanowiącego załącznik do zeznania PIT-37 lub PIT-36. Przedstawiamy stanowisko Ministra Finansów w pełnym brzmieniu.

Czym tak naprawdę jest firma - czyli jak wybrać nazwę dla przedsiębiorcy

Przepisy kodeksu cywilnego poprzez „firmę” rozumieją nazwę pod jakim działa przedsiębiorca – zarówno osoba fizyczna jak osoby prawne.

Rozlicz się z fiskusem przez internet

Wchodzi w życie ustawa, która pozwoli wysłać zeznanie roczne przez internet. To nie jest trudne, choć trzeba mieć się na baczności, bo fiskus nie wybacza błędów. Jeżeli źle wypełnimy deklarację, korektę trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie skarbowym - pisze "Dziennik".

Umowy na czas określony będą trwać maksymalnie trzy lata

Do 2012 roku pracownicy mają otrzymywać dopłaty do wynagrodzeń za zmniejszony etat oraz minimalną płacę za tzw. urlop postojowy. Pomoc otrzymają tylko te firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu.

Skutki podatkowe przewalutowania kredytu

Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych?

Eksport towarów w pytaniach i odpowiedziach

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy borykają się z rozliczeniem eksportu według nowych zasad. W artykule odpowiadamy na pytania, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jakie warunki muszą spełnić podatnicy, aby czynność można było uznać za eksport towarów.

PIT przez internet - prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która umożliwi jeszcze w tym roku składanie PIT-ów przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformowała kancelaria prezydenta.

Zakup biletów stanowi przychód pracownika

Wartość biletów lotniczych przekazanych pracownikom, wykonującym pracę w innym kraju, nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

NFZ podzielił pieniądze z podatku Religi

W tym miesiącu do wojewódzkich oddziałów NFZ trafi dodatkowo prawie 850 mln zł. Środki będą pochodzić z pieniędzy, które miały być przeznaczone na leczenie ofiar wypadków.

Jak zaksięgować ocieplenie i elewację budynku

Planujemy inwestycję polegającą na ociepleniu oraz dokonaniu elewacji budynku (§ 6050). Inwestycja dotyczy budynku własnego (jest ujęty w ewidencji środków trwałych) oraz budynku, który mamy w trwałym zarządzie (nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych). Jak należy zaksięgować taką inwestycję?

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu.

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa dokonana w związku z wyrokiem ETS nie wymaga wstecznej korekty kosztów

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa, składana w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie powoduje obowiązku wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów.

Czy odsetki zapłacone od prywatnego kredytu mogą być kosztem w działalności gospodarczej

Czy zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego nie w ramach działalności, ale wydatkowanego na cele działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej?

WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT od paliwa do wszystkich aut służbowych

Podatnikom powinno przysługiwać pełne prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w orzeczeniu z 3 kwietnia br.

Co to znaczy samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego

Mieszkam z żoną i dziećmi w domku z moją mamą, która skończyła już 65 lat. Moja mama jest właścicielem psa, za którego płaciła dotąd podatek od kilkunastu lat. Zgodnie z przepisami osoby w tym wieku i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe są zwolnione z tych opłat. Jednakże interpretacja urzędników gminy jest taka, że w tym przypadku mama nie prowadzi samodzielnie gospodarstwa domowego i opłatę musi uiścić. Czy tam jest rzeczywiście, czy urzędnicy mają rację, według mnie mama prowadzi samodzielnie (odrębne od naszego) gospodarstwo domowe. Mamy oddzielne części domku, oddzielne kuchnie. Mama ma emeryturę, z której się utrzymuje i sama robi wszystko w swojej części nieruchomości.

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie

Jestem przedsiębiorcą i jednocześnie VAT-owcem. Zgodnie z przepisami co miesiąc miałem obowiązek składania deklaracji VAT-7, miałem bo obecnie rozliczam VAT co kwartał, muszę więc składać VAT-7K do urzędu skarbowego co kwartał. Zdarzyło mi się ostatnio złożyć deklarację po terminie, czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje? Czy za niezłożenie deklaracji zerowej lub podanie w deklaracji niepełnych danych również będę musiał ponieść jakąś odpowiedzialność karno-skarbową?

Ewidencja księgowa kredytu w rachunku bieżącym

Ewidencja kredytów bankowych odbywa się na kontach zespołu 1, czyli „środki pieniężne i rachunki bankowe”. Szczegółowość ewidencji uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli zasadniczo od rodzaju zaciąganych kredytów.

Cesja leasingu samochodu a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

Czy w okresie 32 miesięcy pozostających do zakończenia umowy leasingu warunkiem koniecznym do zaliczenia do kosztów uzyskanie przychodów opłaconych rat leasingowych i innych kosztów eksploatacji samochodu jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zmiany w sprawozdaniu Rb-28

Już obowiązuje zmiana wprowadzona w sprawozdawczości budżetowej. Zmiana dotyczy sprawozdania Rb-28 z wykonania planu wydatków budżetu państwa. Jednostki zobowiązane do sporządzania tego sprawozdania co miesiąc muszą wypełniać dodatkowe kolumny.

REKLAMA