REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zwolnienie z odsetek za zwłokę jest przychodem

Na potrzeby prowadzonej działalności spółka zakupiła dużą partię komputerów przenośnych dla swoich pracowników. Na skutek problemów ze ściągnięciem należności od swoich kontrahentów spółka miała jednak duże trudności z terminowością zapłaty za komputery. Sprzedawca zażądał dodatkowo odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie za towar. W wyniku negocjacji spółka zobowiązała się jednak do zakupu następnej partii komputerów w bliskiej przyszłości. Sprzedawca zdecydował wówczas o umorzeniu odsetek. Czy umorzenie odsetek spowoduje powstanie u spółki przychodu?

Czy pracownicy w ciąży, która złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, należy się wyrównanie do dotychczasowej pensji

Jedna z naszych pracownic jest w ciąży. Złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, co oznaczałoby według nas zmniejszenie dotychczasowego wynagrodzenia proporcjonalnie do nowego etatu. Czy należy jej się w tej sytuacji jakieś wyrównanie do dotychczasowej pensji?

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT podlega szczególnym zasadom rozliczeń.

Znane są warunki dla zwolnień z podatku

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania zwolnień od akcyzy. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

REKLAMA

Kryzys zmniejszy wpływy gmin z podatków

Wpływy z PIT i CIT w samorządach będą mniejsze niż w latach poprzednich. Spadek wpływów podatkowych najbardziej odczują miasta. Ubytku dochodów nie zrekompensują podatki lokalne i dochody majątkowe.

Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o obniżenie podstawowej stawki VAT. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła stosować stawki obniżone po 2010 roku.

Koszty na przełomie roku

Właściwe przyporządkowanie kosztów do danego okresu nabiera szczególnego znaczenia wraz z końcem roku, kiedy to jednostki przygotowują się do sporządzenia sprawozdania finansowego. Wówczas ze szczególną uwagą i starannością należy przyjrzeć się kosztom oraz datom, w których zostały poniesione, lub okresom, których dotyczą.

Nie daj się namówić na użyczenie

Czasem wynajmujący próbują namówić najemców na umowę użyczenia zamiast umowy najmu, aby skorzystać na opodatkowaniu. Jednak trzeba wiedzieć, że osoba, która użytkuje nieruchomość bezpłatnie (na mocy użyczenia) musi zapłacić podatek dochodowy od tzw. nieodpłatnego świadczenia.

REKLAMA

Jak zaklasyfikować naprawę szkody i otrzymane odszkodowanie

Jesteśmy jednostką budżetową (zespołem szkół). W wyniku wichury został zerwany częściowo dach na budynku szkoły. Szkoda w celu zabezpieczenia przed dalszym zniszczeniem została naprawiona.

Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Importujemy towary z Rosji. Korzystamy z procedury uproszczonej. Co powinniśmy zrobić, aby rozliczać te transakcje w deklaracji VAT?

Jak rozliczać VAT w komisie

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany w zasadach wystawiania faktur w obrocie komisowym. Jak prawidłowo obliczać obrót komisowy?

Import towarów rozlicza się w deklaracji podatkowej

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu towarów, transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Większe uprawnienia dla doradców podatkowych

Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki.

Polski VAT zawsze będzie sformalizowany

Podatek od towarów i usług w Polsce od zawsze był obsesyjnie sformalizowany, jeśli chodzi m.in. o określenie momentu odliczenia, naliczenia VAT czy powstania obowiązku podatkowego. Jest szansa na zmianę.

Zmiana miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych

Spółka chce od stycznia 2009 r. przekazać prowadzenie ksiąg biuru rachunkowemu. Czy trzeba poinformować o tym urząd skarbowy? Jeśli tak, to w jakiej formie należy to zrobić?

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego

Podatnicy, którzy w 2009 r. zamierzają skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego, powinni do 20 stycznia br. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Nie wystarczy 12 dni na kontrolę

Już od 31 marca kontrola podatkowa u małych podatników będzie trwać 12 dni. Urzędnicy twierdzą, że w takim czasie przeprowadzenie kontroli jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów takie zmiany wymuszą na urzędnikach zwiększenie efektywności działania.

45 dni na raporty kwartalne

Będzie więcej czasu na sporządzenie raportów kwartalnych.

Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Czy koszt hotelu zwrócony przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Jako pracownik jednej firmy, a także jako zleceniobiorca innej wykonywałem w 2008 roku zadania poza miejscem mojego zamieszkania w kraju i za granicą (podróże służbowe). Firmy te zapewniały mi (zwracały koszty lub opłacały) oczywiście hotele. Czy te świadczenia nie są przypadkiem moim przychodem?

Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest zwolnione z PIT

Moja córka była w 2008 r. na koloniach finansowanych przez zakład pracy. Płaciłam tylko 10% kosztów tych kolonii. Czy te 90% kosztów, których nie płaciłam, to mój przychód ? Czy muszę go wykazać w PIT ?

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Sankcje w VAT są zgodne z prawem unijnym

Kary finansowe, wymierzane przedsiębiorcom za błędy w rozliczaniu podatku VAT, nie są sprzeczne z prawem unijnym i Polska mogła je stosować - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Jak ewidencjonować rozliczenia z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych

Rozrachunki z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych wchodzą w zakres rozrachunków publicznoprawnych - obok podatków, dotacji, ceł i innych świadczeń. Dlatego niezwykle ważna jest ich prawidłowa i staranna ewidencja.

Internet i leki odliczamy od dochodu

W przypadku ulgi na internet oraz na zakup leków odliczenia dokonuje się w graniach limitów od dochodu. Kwoty do odliczenia nie trzeba zatem przemnażać przez 19 proc.

Korzystniejsze przeliczanie przychodów z akcji na złote

Od początku 2009 roku obowiązują bardziej przejrzyste zasady przeliczania na złote przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskanych w walutach obcych.

Do 20 stycznia można wybrać formę opodatkowania

Z prawa wyboru formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące poza działalnością gospodarczą przychody z najmu i dzierżawy.

12 lutego konkurs na naczelników

Sprawdzian wiedzy dla kandydatów na naczelników urzędów skarbowych będzie przeprowadzony 12 lutego. Dopuszczono do niego 608 kandydatów na 618 chętnych.

Kasa u lekarza nie gwarantuje ewidencji obrotów

Wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich nie gwarantuje, że lekarz zechce ją włączyć i zarejestrować przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji.

Korekta zeznania rocznego - PIT-y 2008

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją

Czy - mimo że rejestracja dla celów VAT została dokonana 5 sierpnia 2008 r., a nie 15 lutego 2008 r. (dzień rozpoczęcia działalności) - istnieje możliwość odliczenia naliczonego u VAT faktur otrzymanych przed rejestracją, tj. za okres od lutego do lipca 2008 r.?

Cesja prawa do rachunku jest opodatkowana

Przeniesienie wierzytelności, w tym praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego, ma charakter darowizny i podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Ulga prorodzinna w zeznaniach podatkowych składanych za 2008 rok będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach. Prawo do odliczenia zyskają jednak podatnicy, których dzieci studiowały za granicą lub uzyskiwały dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

Od marca zacznie obowiązywać nowa ustawa o podatku akcyzowym

Wszystkie stawki akcyzy będą ustalone w nowej ustawie, która od marca zmieni również zasady opodatkowania energii elektrycznej.

Fiskus może stracić dobrych urzędników

Pracownicy skarbówek będą ponosić osobistą odpowiedzialność za podejmowane decyzje. W obawie przed odpowiedzialnością urzędnicy będą odwlekać i przedłużać rozstrzygnięcia spraw. Zdaniem ekspertów zaostrzenie prawa w tym zakresie spowoduje odpływ specjalistów z organów podatkowych.

Koszty nie wpłyną na odliczenie

Odliczenie VAT nie jest już uzależnione od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W jaki sposób obliczają limit pośrednicy, agenci

Czy po zmianie przepisów w zakresie VAT podatnicy działający w charakterze pośredników będą obliczać limit do zwolnienia podmiotowego z VAT na takich samych zasadach jak pozostali? Czy nadal kwotę limitu do zwolnienia będą liczyć jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń? Czy przepis ten zacznie obowiązywać już w grudniu, jak większość przepisów znowelizowanej ustawy?

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości w języku polskim

Międzynarodowy Standard Rachunkowości dotyczący kosztów finansowania zewnętrznego jest już dostępny w wersji polskiej.

Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Znaczne odległości od siedziby urzędu skarbowego nie utrudniają podatnikom wypełniania ich obowiązków podatkowych.

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego.

Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Inwentaryzację należności przeprowadza się metodą potwierdzenia sald. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić weryfikację dokumentów.

Organizacje charytatywne nie chcą płacić VAT od SMS-ów

Ministerstwo Finansów już drugi raz zrezygnowało z pieniędzy pobieranych w podatku VAT od SMS-ów wysyłanych przez Polaków podczas finału WOŚP. Dzięki temu do potrzebujących dzieci trafi w tym roku ponad 700 tys. złotych więcej - wylicza "Metro" .

Kara porządkowa od 1 stycznia 2009 r.

W jakich sytuacjach urząd skarbowy może nałożyć na mnie karę porządkową? Ile może wynieść taka kara?

Nowa ustawa o podatku akcyzowym od 1 marca 2009 r.

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do nowej ustawy o podatku akcyzowym. Nowa ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym wejdzie w życie 1 marca 2009 r.

Honorowi krwiodawcy - ulga podatkowa w PIT

Jeżeli honorowo oddajesz krew możesz odliczyć od swojego rocznego dochodu przed opodatkowaniem kwotę 130 zł za każdy litr oddanej w 2008 roku krwi. Pamiętaj, że nie można odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu sumując inne odliczane darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego i na cele kultu religijnego.

Darowizna z fundacji w księgach rachunkowych zakładu opieki zdrowotnej

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Od WOŚP otrzymujemy na podstawie umowy darowizny pompy insulinowe o cenie jednostkowej 5600 zł. W umowie zawartej przez nas z WOŚP fundacja poleca nam, aby: przedmiot darowizny nie był wykorzystywany do celów komercyjnych, był wykorzystywany w sposób ciągły i wyłącznie w leczeniu dzieci.

Czy dofinansowanie z ZFŚS do kwartalnych karnetów oraz do wypoczynku jest opodatkowane i oskładkowane

W firmie pracownicy osiągający najniższe dochody otrzymują dofinansowanie z ZFŚS na zakup karnetów na zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dofinansowanie do kwartalnego karnetu wynosi 100 zł (50% wartości karnetu). Pracownik, który korzystał z karnetów od początku roku, wykorzystał już 400 zł dofinansowania w 2008 r. Dodatkowo w listopadzie br. był na urlopie wypoczynkowym i wypłaciliśmy mu dofinansowanie wypoczynku w wysokości 300 zł. Jak rozliczyć dofinansowanie do karnetów za IV kwartał oraz dofinansowanie do wypoczynku pod względem podatkowo-składkowym?

Unijne normy księgowe już w polskiej wersji

Wytyczne dotyczące kosztów finansowania zewnętrznego według standardów międzynarodowych są już dostępne w języku polskim.

Cała obniżka PIT wróci do fiskusa

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. Resort finansów szacuje, że obniżka pozostawi w kieszeniach podatników 8 mld zł. Zdaniem ekspertów środki z obniżki PIT wrócą do budżetu w formie VAT i akcyzy.

Jak rozliczyć zakup i amortyzację kas fiskalnych w 2009 roku

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek taki nakłada na nich ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z przepisów może wynikać, że obecnie każda sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. W praktyce jednak tak nie jest. Ogólnie sformułowane w ustawie o VAT zasady dotyczące zakresu stosowania kas fiskalnych (czyli właśnie rejestrujących) regulują przepisy wydane na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, czyli obecnie przez ministra finansów.

REKLAMA