REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe limity przywozowe i zwolnienia celne

Obowiązują już nowe limity przywozowe dla podróżnych oraz zwolnienia celne w obrocie pocztowym i kurierskim.

Jak zmienić zakładowy plan kont w jednostce non profit

Zakładowy plan kont, jako jeden z podstawowych dokumentów opisujących zasady (politykę) rachunkowości, zawiera normy zapewniające prawidłowe sporządzanie sprawozdań finansowych jednostki. W miarę rozwoju działalności jednostki non profit może wystąpić potrzeba aktualizacji lub zmiany stosowanego w tej jednostce planu kont.

Publikacja wynagrodzeń nie dotyczy doradców

Jeżeli biegły rewident będzie świadczyć usługi doradztwa podatkowego, jego wynagrodzenie będzie ujawnione - inaczej niż honorarium doradcy podatkowego.

Można odliczać od dochodu składki zapłacone za granicą

Dnia 1 grudnia weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o PIT umożliwiające odliczenie zagranicznych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

REKLAMA

Nowe banderole od 2009 roku

Będą nowe oznaczenia na wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Ujednolica się kwotę należności za banderolę oraz jej kolorystykę.

Od 1 stycznia wzrośnie akcyza na alkohol i niektóre auta

Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie akcyza na alkohol i samochody o pojemności powyżej 2 litrów - przewiduje Ministerstwo Finansów. Wzrost akcyzy jest częścią "Planu Stabilności Finansowej", który ma wzmocnić polską gospodarkę w czasie światowego kryzysu finansowego.

Jest już formularz SD-Z2

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór zgłoszenia SD-Z2, które trzeba składać m.in. przy nabyciu spadku w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

Jak traktować podatkowo odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup akcji

Nasza spółka zainwestowała i zakupiła akcje innej spółki. Na sfinansowanie inwestycji zaciągnęliśmy kredyt. W jakim momencie odsetki od tego kredytu można zaliczyć do kosztów? Czy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, czy też dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji?

REKLAMA

Sprzedaż domu w PIT-39

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39.

Stoki narciarskie opodatkowane cały rok

Jestem właścicielem stoku narciarskiego w Karkonoszach. Proszę o informację jak mam obliczyć podatek od nieruchomości od tego stoku i urządzeń pomocniczych (wyciągu i budynków pomocniczych). Stok wykorzystuję do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie wtedy, gdy istnieją odpowiednie warunki atmosferyczne (śnieg i ujemne temperatury). Czy zatem muszę płacić podatek od nieruchomości cały rok?

Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Jaki jest VAT na roboty budowlane dotyczące budowy domków na działkach rekreacyjnych - 7 czy 22%?

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Jeden z naszych pracowników studiuje zaocznie. Naukę podjął bez naszego skierowania, nie przysługuje mu więc urlop szkoleniowy. Zajęcia na uczelni ma w weekendy co 2-3 tygodnie. Dlatego pracownik często korzysta z 1 dnia urlopu wypoczynkowego w piątek, żeby dojechać na zajęcia. W związku z tym nie chce korzystać z minimum 14 kolejnych dni wolnych, które powinniśmy mu zapewnić w danym roku kalendarzowym. Czy w takiej sytuacji musimy udzielić pracownikowi części urlopu składającej się jednorazowo z 14 dni wolnego w br., czy też możemy mu udzielić wszystkich 20 dni urlopu po 1 dniu w poszczególne piątki?

Z odliczeniem składek będzie kłopot

W rozliczeniu za 2008 rok podatnicy mogą odliczyć w PIT zagraniczne składki ubezpieczeniowe. Odliczenie zagranicznych składek w polskim PIT zależy od spełnienia wielu warunków. Nie wszystkie te warunki będą możliwe do spełnienia, co pozbawi prawa do uwzględnienia zagranicznych składek w Polsce.

Zwrot VAT, nawet gdy nie ma sprzedaży

Zwrot VAT na rachunek bankowy przysługuje również, gdy w następnym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykona czynności opodatkowanych.

Nowa deklaracja ułatwi korektę

Nowe wzory deklaracji uzupełniono o pole dotyczące korekty.

Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 roku będzie miała zastosowanie do celów podatków dochodowych, VAT oraz akcyzy do końca 2009 roku.

Jak rozliczać wydatki na akcje promocyjne

W celu podniesienia atrakcyjności oferty sprzedawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji promocyjnych, w ramach których klientom są przekazywane różne towary (nagrody, prezenty). Jakie są skutki podatkowe takich działań?

Przewalutowanie pożyczki a różnice kursowe

Czy przewalutowanie pożyczek z USD na PLN spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu z tytułu różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub w momencie spłaty pożyczek - w przypadku gdy wartość pożyczek w walucie obcej w dniu ich otrzymania będzie wyższa od wartości tych pożyczek w dniu przewalutowania lub spłaty w PLN?

Można odstąpić od spisu środków trwałych

Spis z natury środków trwałych znajdujących się na terenie strzeżonym można przeprowadzać raz na cztery lata. W pozostałych latach konieczna jest weryfikacja sald tych aktywów.

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiążą się transakcje w internecie

Wszystkie osoby, które sprzedają towary lub usługi w internecie, muszą wiedzieć, że z każdą transakcją dokonaną w sieci wiążą się pewne obowiązki podatkowe. Działalność internetowa jest pod ścisłą kontrolą fiskusa, co powoduje, że nierozliczenie prowadzonych transakcji może skończyć się karą.

Biura rachunkowe doniosą na podatników

Biura rachunkowe będą musiały przekazywać informacje o nieujawnionych dochodach swoich klientów.

Premia remontowa zwolniona z podatku

Otrzymana premia termomodernizacyjna, remontowa lub kompensacyjna będzie zwolniona z PIT.

Są nowe wzory deklaracji PCC

Zostały opublikowane nowe wzory deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Wniosek przeciwko Polsce za obniżoną stawkę VAT

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek, że pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w związku ze stosowaniem obniżonej stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce.

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku - problem

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)?

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)?

Czy od wygranej w loterii jest podatek

Niedawno wygrałem w loterii rower o wartości 1599 zł. Organizator poprosił mnie o NIP. Czy to oznacza, że zapłacę podatek zryczałtowany 10-proc. od tej wygranej? Jeżeli już mam zapłacić ten podatek, to jak go mam wykazać w zeznaniu podatkowym?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanego wadium

Urząd gminy organizuje przetargi na wynajem nieruchomości. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie przez oferenta określonej kwoty wadium. Wadium wpłacone przez oferenta, który wygrał przetarg, z chwilą jego wyboru zalicza się na poczet czynszu z tytułu najmu lokalu. Natomiast w razie uchylenia się kontrahenta (wyłonionego w drodze przetargu) od zawarcia umowy najmu wadium zostaje zatrzymane przez gminę. Kiedy należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanego wadium? W którym momencie powinniśmy udokumentować fakturą VAT otrzymanie wadium?

O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy państwami wspólnoty wprowadzono obowiązek informowania urzędu o dokonanych transakcjach. Informacje o nich składa się co kwartał.

Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Prwadzę działalność gospodarczą (apteka). Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udzielam kupującym bonifikat. Bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty. W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszania o bonifikaty, przy czym do kasy apteki wpływa kwota pomniejszona o bonifikaty. Czy prawidłowo postępuję pomniejszając przychód ze sprzedaży o kwotę udzielonej bonifikaty?

Są już nowe deklaracje ważne dla pracowników i płatników

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory formularzy podatkowych: PIT-12, PIT-4R i PIT-11. Nowe druki zaczną obowiązywać 1 stycznia 2009 r.

Deklaracje kwartalne dla wszystkich podatników

Prawo do rozliczania kwartalnego otrzymają wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje podatkowe.

Ulgi podatkowe dla organizatorów Euro 2012

Organizatorzy Euro 2012 będą zwolnieni z podatku: rolnego, od czynności cywilnoprawnych, od nieruchomości, leśnego, od środków transportowych, opłaty targowej i skarbowej.

Jak ewidencjonować należności

Należności są kategorią oznaczającą wymagane od odbiorców zapłaty. Są to więc aktywa jednostki, ponieważ zgodnie z definicją aktywów z ustawy o rachunkowości są one kontrolowane przez jednostkę, posiadają wiarygodnie określoną wartość i powstają w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Jak zabezpieczyć się przed zaległościami podatkowymi zbywcy

Zamierzamy dokonać zakupu majątku od pewnej spółki. Być może zdecydujemy się także na kupno całego przedsiębiorstwa. Nie chcielibyśmy jednak odpowiadać za jego długi. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe zbywcy?

Kto w jednostce budżetowej powinien prowadzić księgi inwentarzowe

Czy księgę środków trwałych, pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (programy) powinien prowadzić pracownik administracyjny (kierownik ds. administracyjno-obsługowych), czy księgowa, która księguje operacje dotyczące środków trwałych w księgach rachunkowych?

Plusy i minusy zmian w VAT

1 grudnia weszły w życie długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Pozostała część zmian zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Jakie są skutki tych zmian?

Stawki karty podatkowej na 2009 rok

Znane są już nowe stawki podatku, jakie będą opłacać w przyszłym roku podatnicy podatku dochodowego rozliczający się z fiskusem w formie karty podatkowej.

Czasy kryzysu to pora na porządki w podatkach

Kryzys to doskonały moment na porządki w firmach. To czas na analizy, które pomogą wypracować optymalne rozwiązania w obszarze podatków.

Przesyłka pocztowa będzie skontrolowana

Przesyłki pocztowe mogą zostać skontrolowane przez celników. Podstawą wyboru przesyłek do kontroli będzie ocena ryzyka.

Dwa zawody nie dla biegłych rewidentów

Biegli rewidenci nie będą mogli wykonywać innych zawodów - wynika z projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Są już nowe banderole na wyroby akcyzowe

Ministerstwo Finansów wprowadzi nowe oznaczenia na wyroby akcyzowe. Zmienione banderole będą obowiązywać od stycznia i marca 2009 r.

Ryczałtowiec przekaże 1 proc. podatku

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu już w rozliczeniu za 2008 rok będą mogli przekazać 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Czy zgodzić się z wynikami kontroli nieuznającej kosztów kredytu za koszt podatkowy

W 2005 r. spółka akcyjna wypłaciła 5 mln dywidendy. Wypłacono ją, zaciągając kredyt w kwocie 5 mln zł. Prowizja za udzielenie kredytu wyniosła 500 000 zł, a odsetki za pierwszy rok - 700 000 zł. W 2008 r. kontrola skarbowa wyrzuciła te wydatki z kosztów uzyskania przychodów. Czy uznać wyniki kontroli, czy wejść w spór z organami podatkowymi? Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez spółkę od kontrolerów wynika, że na poziomie organów podatkowych nie mamy co liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie.

Skuteczna korekta deklaracji pozwala uniknąć kary grzywny

Niedopuszczalne jest nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego w przypadku złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji.

Transakcje z podmiotami powiązanymi w księgach rachunkowych

Transakcje z jednostkami powiązanymi. Powinny być one ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby można je było łatwo wyodrębnić.

Certyfikat księgowy będzie można uzyskać bez egzaminu państwowego

Osoby ubiegające się o certyfikat księgowy, które spełnią ustawowe warunki w zakresie odpowiedniego wykształcenia i odbytej praktyki, będą zwolnione z egzaminu.

Już za kilka dni będą elektroniczne paragony

Od 1 grudnia podatnicy będą mogli stosować kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii. Takie urządzenie pozwoli zrezygnować z papierowych paragonów.

Unia wymaga ujawniania transakcji nierynkowych

Wykazania informacji o transakcjach zawartych na warunkach odbiegających od warunków rynkowych wymaga dyrektywa unijna.

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 grudnia 2008 r.

Sejm uchwalił długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Zdecydowana większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 grudnia br. Pozostała część zmian zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA