REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe deklaracje VAT od 1 grudnia 2008 r.

Są już gotowe wzory nowych deklaracji VAT. Osiem formularzy wejdzie w życie 1 grudnia 2008 r.

Gomułka: W Polsce mamy już podatek liniowy

System podatkowy powinien zachęcać, a nie zniechęcać do dłuższej i wydajniejszej pracy. Niższe podatki powinny zachęcać więc do tego, by więcej pracować. Taki jest zasadniczy cel przyszłorocznej reformy, powiedział "Dziennikowi" główny ekonomista Business Centre Club, Stanisław Gomułka.

Brak dokumentów nie jest podstawą do zakwestionowania poniesionych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają generalnej klauzuli, zgodnie z którą w przypadku braku dowodów księgowych dokumentujących poniesione koszty dokonane wydatki nie stanowią kosztów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 maja 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 64/08).

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

REKLAMA

Jak wybrać program finansowo księgowy i rozliczyć jego zakup

Z końcem roku przedsiębiorcy rozważają zmiany posiadanych programów. Aby dokonać właściwego wyboru, należy się dobrze zastanowić, jakie funkcje, oprócz tych podstawowych, ma wykonywać program, aby dobrze służył danej firmie. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Co zmieni się w VAT od 1 grudnia 2008 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które wejdą w życie od 1 grudnia 2008 r.

Jak należy rozliczyć sprzedaż usług reklamowych

Niemiecka firma zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce wykonała w październiku 2008 r. usługi reklamowe dla polskiej spółki. Niemiecka firma zamierza udokumentować transakcję polską fakturą VAT. Na kim ciąży obowiązek zapłaty VAT? Jak powinna wyglądać faktura wystawiona przez niemiecką firmę?

Ewidencja i rozliczanie rabatu cenowego w księgach dostawcy

Spółka chce wprowadzić system wynagradzania w postaci rabatu cenowego dla stałych klientów oraz dla kontrahentów, którzy przekroczyli w danym miesiącu określony limit zakupów. W jaki sposób należy to udokumentować oraz rozliczyć w księgach?

REKLAMA

Jak zaplanować prace związane z zamknięciem roku

Ostatni kwartał roku wiąże się z przygotowaniem jednostki do zamknięcia roku. Ponieważ prace te wykonywane są równolegle z bieżącymi obowiązkami - należy je odpowiednio zaplanować. Jak prawidłowo to zrobić?

Koszty nie wpłyną na odliczenie podatku VAT

Od 1 grudnia zostanie zlikwidowany zakaz odliczania VAT od wydatków, które nie są kosztem uzyskania przychodów.

Docieplenie zwiększy wartość budynku

O zaliczeniu docieplenia budynków spółdzielczych do remontu lub modernizacji zdecyduje ekspertyza specjalistów budowlanych.

O przychodzie z pakietu medycznego zdecyduje sąd

Podatnicy, którzy otrzymują od szefa abonament na usługi medyczne niewynikające z kodeksu pracy, mogą dowodzić, że nie są one ich przychodem opodatkowanym PIT.

Stypendia od osób fizycznych nie zawsze podlegają opodatkowaniu

Z podatku mogą być zwolnione środki na stypendia pochodzące od osób fizycznych tylko wtedy, gdy zostały przekazane na fundusz stypendialny uczelni wyższej.

Czym się kierować przy rozliczaniu kosztów na koniec roku obrotowego

Wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczania kosztów na ogół nasilają się na koniec roku obrotowego. Które z poniesionych kosztów wpływają na wynik finansowy bieżącego roku, a które należy rozliczać w czasie?

Łatwo można uniknąć sankcji VAT

Podatnik za błędne rozliczenia VAT może zostać ukarany 30-proc. sankcją. Od 1 grudnia sankcja ta zostanie jednak usunięta z przepisów. Podatnik, który chce uniknąć karnego zobowiązania, powinien odwoływać się od decyzji.

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę

Do ustawy o VAT zostanie dodany przepis wyraźnie określający, że ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów.

Zgłoszenie darowizny zwalnia z podatku

Zgłoszenie darowizny fiskusowi w ciągu 30 dni uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku.

Inwentaryzacja aktywów i pasywów

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe mają obowiązek zamknięcia tych ksiąg i sporządzenia na ich podstawie sprawozdania finansowego, którego celem jest prawidłowe, rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej, jak również wyniku finansowego jednostki.

Które czynności podatnika są zwolnione z PCC

Zanim zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych sprawdź, czy przypadkiem dana czynność nie została z tego podatku zwolniona przez ustawę.

Za karnet od szefa trzeba zapłacić podatek

Wartość karnetów, np. na basen lub biletów do kina, jakie pracodawcy oferują pracownikom, jest przychodem. Pracownik od otrzymanego bonusu od szefa musi zapłacić PIT.

Polska zwróci akcyzę

Jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości uzna, że Polska naruszyła prawo, nie dostosowując na czas przepisów o opodatkowaniu akcyzą energii elektrycznej, polski rząd będzie musiał zwracać podatek.

Od kiedy amortyzować znaki towarowe

Spółka z o.o. „A” otrzyma wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa spółki „B”. W skład przedsiębiorstwa weszły prawa do znaków towarowych wytworzonych przez spółkę „B”. Czy i od kiedy spółka „A” może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa?

Rozliczenie zawinionego niedoboru, gdy obciążony jest nim pracownik

Zrobiłam remanent i okazało się, że jest duże manko w towarze. Tym mankiem obciążyłam pracownika. Jak mam to rozliczyć w VAT? Czy obciążam pracownika kwotą brutto, a o wartość VAT pomniejszam w miesiącu inwentaryzacji VAT naliczony od zakupów towarów?

Z uzyskaniem uprawnień księgowych nie trzeba się śpieszyć

Obecne przepisy zakładają wyłączenie od 30 czerwca 2010 r. możliwości uzyskania certyfikatu bez egzaminu. Senat jednak przyjął ustawę, która spowoduje, że przepisy te nie zostaną zastosowane.

Będzie stosowany bezpieczny e-podpis

Ministerstwo Finansów nie zamierza rezygnować z podpisywania e-deklaracji bezpiecznym podpisem elektronicznym z kwalifikowanym certyfikatem.

Sprawozdanie stanie się dowodem dla fiskusa

W sprawozdaniu finansowym za 2008 rok trzeba ujawnić transakcje przeprowadzone na nierynkowych zasadach. Przepisy podatkowe nakazują opodatkowanie wszystkich operacji według cen rynkowych. Złożone sprawozdanie finansowe może przyspieszyć wszczęcie kontroli przez właściwy urząd skarbowy.

Informacji o VAT udzieli Izba Skarbowa w Poznaniu

Od 1 grudnia biuro wymiany informacji o VAT będzie prowadzone przez Izbę Skarbową w Poznaniu. Dziś takimi sprawami zajmuje się specjalny ośrodek w Koninie.

Szybciej będzie można wrócić do zwolnienia z VAT

Od 2009 roku podatnik będzie mógł powrócić do zwolnienia z VAT po upływie roku, licząc od końca roku, w którym z niego zrezygnował lub je utracił.

Ulga odsetkowa a aneks do umowy kredytowej

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2010 dokonam odbioru budynku i nabędę prawo do odliczenia odsetek. Jeszcze przed odbiorem budynku zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej z 2005 r. zwiększający wartość mojego pierwotnego zobowiązania (nie jest to kredyt refinansowy). Czy aneks ten nie pozbawi mnie prawa odliczenia odsetek w pełnej wysokości?

Księgowanie na koncie 221 w księgach urzędu po zmianach

Czy w świetle ostatnich zmian w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych zmiana w opisie konta 221 oznacza, że powinno się dokonywać w księdze urzędu przypisu wszystkich dochodów gminy, bez wyjątku, a nie księgować wpływu bezpośrednio na koncie 750 (w organie konto 901)? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź, czy przypisywać (i odpisywać) dochody w momencie wpływu na konto, czy przypisywać na dany rok wartość dotacji i subwencji wynikającą z planu? Wreszcie, czy można stosować jakieś uproszczenia? Nadmieniam, że urząd ma jedno konto bankowe (dla gminy i urzędu jako jednostki budżetowej).

Pracownik zapłaci podatek za szczepionkę przeciw grypie

Wartość szczepionek przeciw grypie, które pracodawca kupuje dla pracowników, będzie kosztem firmy. U pracowników natomiast powstanie przychód do opodatkowania.

Jak przygotować się do współpracy z biegłym rewidentem

Przedmiotem badania przez biegłego rewidenta jest sprawozdanie finansowe oraz księgi rachunkowe. Samo zamknięcie ksiąg powinno nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od momentu bilansowego. Kiedy więc należy podjąć współpracę z biegłym rewidentem oraz jak ją zorganizować, żeby nie była uciążliwa dla spółki?

Odliczenie w VAT mimo braku kosztu

Podatnik, który poniósł wydatki na zaniechane inwestycje, ma prawo do odliczenia VAT.

Wynagrodzenia biegłych do publikacji

W sprawozdaniach finansowych za 2008 rok spółki będą musiały publikować informacje o usługach świadczonych przez spółkę audytorską.

Darowizna żywności na cele charytatywne bez podatku VAT

Przekazywanie żywności organizacjom pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne będzie zwolnione z VAT.

Polska na 141. miejscu w rankingu przyjazności systemu podatkowego

Polska spadła na 141. miejsce w rankingu przyjazności systemu podatkowego - wynika z przedstawionej w środę trzeciej edycji rankingu przygotowanego przez firmę PricewaterhouseCoopers (PwC) oraz Bank Światowy (BŚ).

Likwidacja obowiązku meldunkowego nie zniesie ulgi mieszkaniowej

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn umożliwi korzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej po likwidacji obowiązku meldunkowego.

Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Teściowa obiecała mi darowiznę na budowę domu w wysokości 15 tys. złotych. Czy będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny ? Wcześniej nic od teściowej nie dostałem.

Po połączeniu spółek nie trzeba będzie płacić fiskusowi

Działania restrukturyzacyjne spółek kapitałowych, do których należy podział i łączenie od przyszłego roku nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jaki podatek od sprzedawanych obrazów

Maluję obrazy, portrety i pejzaże. Tworzę również grafikę. Jak mam prawidłowo opodatkować dochody ze sprzedaży tych dzieł. Czy to jest działalność gospodarcza ?

Czy muszę płacić podatek od wynajmu pokoi w gospodarstwie rolnym

Jestem rolnikiem i w tym sezonie letnim wynajmowałem pokoje dla agroturystów w moim gospodarstwie. Oczywiście świadczyłem też inne usługi (wyżywienie, wycieczki konne, łowienie ryb itp.) Jak mam się rozliczyć z tych dochodów? Czy w ogóle muszę płacić podatek?

Jak wykazać prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Jestem osobą niepełnosprawną i chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam przygotować się do tego odliczenia ? Czy muszę zbierać jakieś dokumenty, czy faktury ?

Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Jak należy ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków i wykonywanie zadań związanych z ustalaniem oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

Czy można wystąpić o zwrot VAT, gdy w deklaracji wykazana jest tylko ujemna wartość sprzedaży

Wystąpiłam o zwrot VAT w terminie 180 dni w miesiącu, w którym dokonaliśmy korekty sprzedaży (zwrot zaliczki - KFV oczywiście podpisana przez kontrahenta). Wystąpił wtedy ujemny VAT należny. Nie było VAT naliczonego. Rozmawiałam w KIP - powiedziano mi, że można tak zrobić. Po 5 miesiącach US przeprowadził kontrolę i w protokole napisano, że nie mogłam wystąpić o zwrot, bo nie było czynności opodatkowanej - tj. sprzedaży. A przecież w art. 88 ust. 3a ustawodawca wyraźnie wymienia przypadki, które nie stanowią podstawy do obniżenia podatku oraz zwrotu różnicy, i nie wymienia faktur korygujących jako takich. Co mam zrobić?

Kto musi instalować kasę rejestrującą po 1 listopada

Jeśli od 1 listopada przedsiębiorca musi ewidencjonować obroty na kasie, a nie zrobi tego w ustawowym terminie, straci prawo do pewnych ulg i dodatkowo może zostać ukarany.

Na odliczenie podatku trzy miesiące

Podatnik będzie mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego w ciągu trzech okresów rozliczeniowych.

Sankcja za brak kasy to błąd

Od 1 grudnia zniknie ogólna sankcja w podatku od towarów i usług. Nadal będzie obowiązywać 30-proc. sankcja za nieterminową instalację kasy fiskalnej. Zdaniem ekspertów nowy przepis o sankcji dla kas może być niezgodny z prawem U.

Będzie nowe zwolnienie

Osoby niepełnosprawne posiadające psa asystującego będą zwolnione z opłaty od posiadania psów.

Datę egzaminu na certyfikat ustali minister finansów

Termin egzaminu na certyfikat księgowy będzie ustalany i ogłaszany przez ministra finansów.

Jak uzyskać rozłożenie podatku na raty

Mam kłopoty finansowe i  w związku z tym wystąpiłem do urzędu skarbowego rozłożenie na raty zaległości podatkowej. Czy urząd może mi odmówić ?

REKLAMA