REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W przyszłym roku ZUS wpisze dochody do nowego formularza

Już w przyszłym roku organy rentowe przygotują dla emerytów i rencistów roczne obliczenie podatku na nowym formularzu.

Jak rozliczać różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty

Mam kłopot z rozliczaniem kompensat w rozrachunkach zagranicznych. Po jakim kursie i z którego dnia powinno się dokonać rozliczenia?

Rzadko korzystają z mediacji

Doradcy podatkowi nie korzystają z trybu uproszczonego postępowania oraz postępowania mediacyjnego przed sądami administracyjnymi.

Węgiel, koks i gaz będą opodatkowane

Projekt ustawy o akcyzie przewiduje m.in. objęcie tym podatkiem gazu ziemnego, węgla i koksu. Musimy się też liczyć ze wzrostem akcyzy na papierosy.

REKLAMA

Urzędy skarbowe zaostrzą sprawdzanie ryczałtowców

Osoby płacące ryczałt znajdują się pod szczególnym nadzorem fiskusa. Powodem weryfikacji jest unikanie płacenia należnych podatków. Podstawą do podjęcia kontroli są m.in. anonimy i donosy na przedsiębiorców.

Czy oboje małżonkowie są podatnikami VAT w przypadku najmu wspólnej nieruchomości

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 stycznia 2007 r., nr IPB1/449-10/06/I

Prawidłowa prezentacja zysków i strat nadzwyczajnych

Jestem księgową w dużej firmie, która po raz pierwszy sporządza swoje sprawozdanie finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. W roku, za który sporządzane jest obecnie sprawozdanie, odzyskaliśmy ubezpieczenie za spaloną halę magazynową. Czy w sprawozdaniu sporządzanym według MSR można zawrzeć pozycję zdarzeń nadzwyczajnych?

Kto powinien zapłacić podatek VAT od remanentu likwidacyjnego

Podatnicy powinni sporządzić spis z natury w ciągu 14 dni od zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych. Muszą też zawiadomić o spisie, ustalonej wartości i kwocie podatku należnego urząd skarbowy w terminie siedmiu dni, licząc od zakończenia tego spisu.

REKLAMA

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Nie zawsze można odstąpić od kary

Brak naruszenia dyscypliny finansów oraz niska wartość kwestionowanego zamówienia publicznego nie pozwalają na odstąpienie od wymierzenia kary.

Uchwały dyscyplinują fiskusa

Na rozpoznanie w Izbie Finansowej NSA czeka aż 17 pytań prawnych. Są one efektem niejasnych przepisów podatkowych.

Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatków na szkolenie żony, jako osoby współpracującej z firmą męża, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Pobranie towarów na potrzeby osobiste - księgowanie w pkpir

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ze sklepu spożywczego, który prowadzę, pobieram towary na własne (osobiste) potrzeby, np. chleb, masło, nabiał itp., od których odliczałem VAT. Jak należy księgować w księdze te zdarzenia? Czy pobrane przeze mnie towary są dla mnie przychodem?

Rewidenta obroni teraz adwokat

Obrońcą biegłego rewidenta w postępowaniu dyscyplinarnym nie musi być już wyłącznie członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Może być nim również adwokat.

Fiskus może zażądać 20 proc. podatku

Tłumacząc się z nieujawnionych źródeł przychodu, można powołać się na pożyczki i darowizny. Fiskus ma jednak sposoby, by twierdzenia te zweryfikować.

Nie będzie konkursów

Minister finansów nie będzie już powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych w drodze konkursu.

Posłowie proponują własną definicję

Resort finansów kończy prace nad zmianami w ustawie o VAT wprowadzającymi definicję budownictwa społecznego. Propozycje definicji mają też posłowie.

Warunki zwrotu nienależnie wykazanego VAT w fakturach dla podmiotów zagranicznych

Każdy podatnik, który ma siedzibę w innym państwie niż państwo miejsca świadczenia usług, ma prawo do otrzymania zwrotu VAT obciążającego usługi, które były świadczone na jego rzecz w państwie tegoż miejsca. Przy czym zwrot ten dokonywany jest zawsze na zasadach dotyczących prawa do odliczeń obowiązujących w państwie dokonującym tego zwrotu.

Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Firma otrzymała postanowienie sądu o uznaniu wierzytelności jako nieściągalnej z 10 maja 2004 r. W piśmie z 15 marca 2005 r. sędzia komisarz potwierdził, że syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa X nie dysponuje środkami umożliwiającymi zaspokojenie wierzytelności wierzyciela.

Moment zaliczenia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Od początku 2007 r. obowiązuje nowa definicja kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca określił zasady, które pozwalają ustalić moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przychód powstaje w momencie zwrotu pieniędzy

Przysługująca funkcjonariuszowi Policji pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego powinna być traktowana jako przychód w roku jej zwrotu, a nie w momencie otrzymania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 24 kwietnia 2007 r., nr PF-I/4180-0009/07/KK

Projekt wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia określającego wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Składka stanowi koszt podatkowy

Składka podstawowa opłacana przez pracodawcę w ramach grupowego ubezpieczenia na życie stanowi koszt podatkowy - orzekł WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 375/06)

Pełnomocnictwa udzielają wszyscy wspólnicy

Pełnomocnictwo do reprezentowania przed sądami administracyjnymi spółki cywilnej, np. w sprawach podatkowych, powinno być udzielane przez wszystkich wspólników - orzekł WSA w Olsztynie (sygn. akt A SA/Ol 46/07).

Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Osoby pracujące m.in. na umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT. Sejmowa podkomisja postanowiła nie zmieniać definicji działalności gospodarczej w ustawie o VAT.

Spółki będą miały mniej obowiązków

Nie trzeba będzie ujawniać szczegółowych informacji o transakcjach między jednostkami kontrolowanymi przez państwo.

Jak wykazać w księgach otrzymanie, przepadek oraz zwrot wadium

Spółka rozpisała przetarg na roboty budowlano-montażowe. Wszyscy uczestnicy wpłacili wadium. W wyniku przetargu wyłoniony został zwycięzca, który jednak nie podpisał umowy o roboty w wyznaczonym terminie, w związku z czym wniesione przez niego wadium przepadło. Niedoszły kontrahent złożył skargę do sądu. Jak wykazać w księgach otrzymanie wadium, jego przepadek oraz ewentualny zwrot?

Nowa ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą mogli skorzystać z nowej ulgi podatkowej.

Zapłata znakami możliwa do końca 2008 roku

Uiszczanie opłaty skarbowej znakami zgromadzonymi przez podatników będzie możliwe do 31 grudnia 2008 r.

Zasadami odliczania VAT może zająć się ETS

Przepisy ograniczają prawo odliczania VAT przy kupnie lub leasingu samochodów. Takie rozwiązanie nie znajduje uzasadnienia i narusza przepisy Dyrektywy VAT. Jeśli polskie regulacje nie zostaną uchylone, to sprawa może trafić do ETS.

Wyższy limit odszkodowań dla poszkodowanych

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu komunikacyjnym będą wyższe, a poszkodowany łatwiej otrzyma odszkodowanie, gdy szkodę wyrządzi nieznany pojazd.

Czy fundator może zaliczyć do kosztów wydatki na stypendium

W celu pozyskania młodej i dobrze wykształconej kadry spółka z o.o. zajmująca się tworzeniem i wdrażaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego zamierza podpisać umowy stypendialne z kilkoma studentami ostatniego roku informatyki i automatyki przemysłowej.

Kiedy nieodpłatne użyczenie lokalu będzie przychodem

Nieodpłatne użyczenie lokalu stanowi źródło przychodów. Jeśli jednak lokal jest używany przez właściciela na potrzeby członków rodziny, przychód nie powstanie. Nie będzie wtedy jednak możliwości zaliczenia do kosztów wydatków dotyczących lokalu.

Moment zaliczenia do kosztów opłat procesowych

Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 21 marca 2007 r. (nr PDI/4270-0005/07/KMA)

Księgowi mogą wypełniać zeznania podatkowe

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że osoby usługowo prowadzące księgi nie stracą swoich uprawnień. Sejm ma sześć miesięcy na zmianę przepisów uchwalonych z naruszeniem procedur. Regulacje dotyczące księgowych trzeba będzie przenieść do ustawy o rachunkowości.

Użytkowanie wieczyste stanowi środek trwały

Prawo wieczystego użytkowania gruntów zaliczane jest w prawie podatkowym do wartości niematerialnych i prawnych. W przepisach rachunkowych jest to środek trwały.

Samo wniesienie odwołania nie wystarczy

W postępowaniu podatkowym wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Decyzję o tym podejmuje fiskus albo sąd, do którego podatnik wnosi skargę.

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki sądowe ponoszone zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Wydatki te muszą jednak wynikać z okoliczności związanych z prowadzeniem działalności.

Telepracownik nie odliczy ulgi na internet

Osoby otrzymujące od pracodawcy zwrot kosztów za dostęp do sieci nie skorzystają już z ulgi internetowej. Zmianę taką przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Operacje gotówkowe w księgach rachunkowych

Jakie ograniczenia w obrocie gotówkowym wynikają z przepisów prawnych? Jak ewidencjonować środki pieniężne wpływające i wypływające z kasy? Jak ująć w księgach rachunkowych zapłatę czekiem gotówkowym? Jak postąpić w sytuacji otrzymania fałszywych znaków pieniężnych?

Chcemy prostych, ale jednocześnie i sprawiedliwych podatków

Miniony rok nie przyniósł rewolucyjnych zmian ani w zachowaniach, ani postawach Polaków, co wynika zapewne z braku ważniejszych przeobrażeń systemu podatkowego.

Więcej zwolenników podatku liniowego

Poparcie dla liniowej stawki PIT od ubiegłego roku wzrosło o 5 proc.

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Rada Ministrów zaakceptowała wczoraj projekt ustawy o zniesieniu wojewódzkich kolegiów skarbowych.

Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rząd wydał wczoraj rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.

Kupujący od rolników mogli odliczyć VAT

Przepis, który pozbawiał podatników prawa do odliczenia VAT przy przedpłacie na zakup towarów od rolników ryczałtowców, był niezgodny z konstytucją.

Jak poprawić błędnie wyliczoną kwotę obrotu

Placówka oświatowa świadczy usługi szkoleniowe dla szkół. W lutym wystawiła fakturę korygującą do faktury sprzedaży ze stycznia, zwiększającą kwotę sprzedaży. Przyczyną wystawienia faktury korygującej było nieujęcie kształcenia 2 uczniów na źródłowej fakturze. Usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT. Czy należy korygować deklarację za styczeń, czy też wystarczy ująć fakturę korygującą w deklaracji za luty?

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania zakupionego mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie (Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu) z 26 stycznia 2007 r., nr PP/E/449-2/07

Czy nieodpłatne przekazanie nagród należy ewidencjonować na kasie rejestrującej

Każdy abonent sieci, który spełnia określone regulaminem warunki, może się stać uczestnikiem specjalnego programu lojalnościowego polegającego na zbieraniu punktów i wymienianiu ich na nagrody z katalogu.

Jednolita podstawa opodatkowania CIT w Unii

Od pewnego czasu w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą mającą częściowo ujednolicić zasady stosowania podatków dochodowych od osób prawnych w państwach członkowskich UE.

Różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Różnice kursowe powstałe w wyniku ewidencji transakcji z kontrahentami zagranicznymi zalicza się odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych.

REKLAMA