REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konieczne są dokumenty

Dokumentem przewozowym dla celów VAT może być każdy dokument od przewoźnika, z którego wynika, że towar dotarł na miejsce i został wydany odbiorcy.

Roczne zeznanie trzeba złożyć w Polsce

Każdy, kto uzyska w tym roku dochody w Wielkiej Brytanii, musi je wykazać w zeznaniu rocznym składanym w Polsce. Zasada ta dotyczy dochodów uzyskanych tylko w Anglii, jak również w Anglii i w Polsce.

Jak ustalić moment zakończenia usługi transportowej

Jak prawidłowo ustalić moment zakończenia usługi transportowej? Czy będzie to data odbioru towaru przez odbiorcę przesyłki? Usługa transportowa zakończyła się 22 maja 2006 r. Dokumenty dotyczące tej usługi otrzymano od kierowcy w firmie transportowej 16 czerwca 2006 r. Kiedy wystawić fakturę i ująć tę usługę w deklaracji VAT-7?

Interpretacje wyda minister

Od 1 stycznia 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie się zajmował minister finansów, a nie poszczególne organy podatkowe.

REKLAMA

Przedsiębiorcy obawiają się zmian w Ordynacji podatkowej

Kontrola w firmie będzie mogła się rozpocząć w czasie nieobecności przedsiębiorcy. Urzędnikowi wystarczy tylko legitymacja, nie będzie mu już potrzebne imienne upoważnienie. Przedsiębiorcy obawiają się nowych kontroli i oceniają zmianę jako korupcjogenną.

Międzynarodowe standardy dla kolejnych spółek

Od 1 stycznia 2007 r. kolejna grupa spółek będzie miała obowiązek stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Opodatkowanie pomocy materialnej dla uczniów

Pomoc na wyprawkę szkolną dziecka, np. z budżetu gminy, jest zwolniona z PIT. Gdy pomocy udzieli pracodawca rodziców ucznia, podatek trzeba zapłacić.

W jaki sposób ewidencjonować przesunięcia międzymagazynowe

W wyniku przejęcia drugiego magazynu dokonujemy obecnie przesunięć międzymagazynowych. Na podstawie jakich dokumentów dokonuje się tych przesunięć? Jak się je księguje i jakie są ich skutki w podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych?

REKLAMA

Jak można wyodrębnić koszty stałe i zmienne

Podział kosztów na stałe i zmienne ma ogromne znaczenie dla podejmowania decyzji krótkoterminowych w zakresie produkcji i sprzedaży. Wyodrębnienie kosztów stałych i zmiennych jest zabiegiem pozaewidencyjnym, który można przeprowadzić różnymi metodami.

Sprzeciw dla akcyzy na opał

Branża paliwowa jest przeciwna wprowadzeniu akcyzy na mazut (ciężki olej opałowy) oraz zrównaniu stawek akcyzy na oleje opałowy i napędowy.

Nowy podatek od sprzedaży mieszkań

Według Krajowej Izby Gospodarczej rządową propozycję opodatkowania 19-proc. stawką dochodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można uznać za celową tylko w sytuacji pozostawienia obecnie obowiązujących ulg podatkowych.

Czy raporty z kas rejestrujących można przechowywać w siedzibie firmy

Pracuję w firmie produkcyjnej, która prowadzi również handel (posiada dwie hurtownie w innych miastach). W hurtowniach są zainstalowane kasy fiskalne. Czy można raporty dobowe i miesięczne z kas fiskalnych przechowywać w siedzibie firmy (a nie w hurtowniach, czyli miejscach, gdzie zainstalowane są kasy fiskalne)? Księgowość prowadzona jest w siedzibie firmy.

Podatek od darowizny wyklucza PIT

Od przyszłego roku - podobnie jak obecnie - nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w formie spadku lub darowizny.

Koszty można egzekwować

Do ściągnięcia kosztów postępowania przed organami podatkowymi mogą być zastosowane przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak rozliczać różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego

Posiadamy kredyt inwestycyjny w euro. Raty kredytu i odsetki spłacamy środkami z konta walutowego. Czy oprócz różnic kursowych od zobowiązania kredytowego na koncie walutowym powstają różnice kursowe przy spłacie raty kredytu i przy zapłaconych odsetkach? Kiedy można stosować kurs negocjowany?

Kasy dla nowych podatników

Od jutra kolejna grupa podatników musi prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Fiskus pobiera podatek

Obecne przepisy nie sprzyjają prowadzeniu działalności charytatywnej. Darczyńcy muszą lawirować, by nie zapłacić wysokiego podatku. Potrzebne są zmiany w PIT, VAT i podatku od spadków i darowizn.

Umowa o pracę pozwala rozliczyć delegację

Podstawą zaliczenia wydatków związanych z wyjazdem służbowym żony do kosztów firmy należącej do męża może być tylko umowa o zatrudnieniu małżonki.

Urzędy skarbowe na razie nie kontrolują nauczycieli dostarczających podręczniki

Nauczyciele powinni aktywnie uczestniczyć w zaopatrywaniu uczniów w tańsze podręczniki - uważa minister edukacji. Natomiast fiskus na razie nie domaga się podatku od pedagogów rozprowadzających książki.

Urząd nie może odmówić odpowiedzi na pytanie podatnika

Gdy podatnik wystąpi o interpretację i nie toczy się wobec niego kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, to urząd powinien rozpatrzyć jego wniosek. - Pismo Izby Skarbowej w Kielcach z 10 lipca 2006 r. (nr PP1-443/83/2006).

Jak wykorzystać bilans oraz rachunek zysków i strat do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych

Części sprawozdania finansowego są ze sobą ściśle związane. Bilans, jako główny element sprawozdania, przedstawia majątek przedsiębiorstwa i źródła jego finansowania. Przyczyną zwiększenia majątku i źródeł finansowania - jeżeli przedsiębiorstwo nie sięgało po zewnętrzne finansowanie - jest wypracowany przez nie zysk, który jako pozycja kapitałów własnych figuruje w pozycji A.VIII bilansu.

Czy zwolnienie z PCC zależy od VAT

Sprzedajemy wierzytelności z faktur nieprzedawnionych. Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych zależy od opodatkowania lub zwolnienia jej z VAT?

PIT. Opodatkowanie sprzedaży mieszkań spółdzielczych od 2007 roku

Osoby, które chcą płacić 10-proc. PIT od przychodu ze sprzedaży nieruchomości, muszą kupić mieszkanie przed końcem 2006 roku. Nieruchomości nabyte od 1 stycznia 2007 r. będą podlegać 19-proc. PIT od dochodu.

Kary porządkowe bez zmian

Minister finansów ogłosił wysokość kary porządkowej na 2007 rok. Kara tak jak dotychczas wynosić będzie 2500 zł (MP z 2006 r. nr 57, poz. 610).

Zwolnienia dla rolników

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Czy z tytułu udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki powstaje przychód

Spółka z o.o. chce udzielić pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych, gdyż nie posiada funduszu świadczeń socjalnych. Czy takie świadczenie podlega u pracownika opodatkowaniu? Jeśli tak, to jak ustalić jego wysokość?

Audyt wewnętrzny. Międzynarodowe uprawnienia

Zdobycie międzynarodowych uprawnień audytora wewnętrznego stanowi szansę na otrzymanie dobrego stanowiska w prywatnych firmach.

Jakie konsekwencje rodzi wystawienie faktury VAT przed terminem

Prowadzę firmę budowlaną. Wystawiamy faktury, a następnie klient płaci nam za wykonaną usługę. Między terminem wystawienia faktury a terminem zapłaty mija zazwyczaj kilka dni. Czy urząd może zakwestionować taki sposób fakturowania?

Zastaw skarbowy. Wyższe limity na 2007 rok

W przyszłym roku będzie możliwe ustanowienie zastawu skarbowego, jeśli wartość rzeczy lub praw majątkowych podatnika osiągnie wartość 10 400 zł - ogłosił minister finansów.

Urząd musi dokładnie sprawdzić odliczenia

Podatnik nie może ponosić konsekwencji tego, że organ podatkowy niedokładnie sprawdził, czy mógł on odliczyć wydatki poniesione w ostatnim miesiącu roku.

Będzie ulga za oddaną krew

Posłowie chcą przywrócić ulgę podatkową dla krwiodawców. Ministerstwo Finansów na razie nie protestuje.

Fundusz remontowy na pokrycie strat

Spółdzielnie mieszkaniowe podejmują błędne decyzje dotyczące pokrycia strat bilansowych. Dla skompensowania niedoborów sięgają po pieniądze zgromadzone na funduszu remontowym. Sąd Najwyższy przesądzi, czy stratę można pokryć ze środków z funduszu remontowego.

Opóźnienie w wypłacie nie jest nieodpłatnym świadczeniem

Uzyskanie przez spółkę korzyści z opóźnienia w wypłacie dywidendy akcjonariuszowi nie może być traktowane jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia. - Decyzja Izby Skarbowej w Kielcach z 28 lipca 2006 r. (nr PD3-4231-55/06).

Jak opodatkować wydzierżawione grunty rolne

Jako sp. z o.o. prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kamienia dla potrzeb budownictwa (kopalnia). W 2005 r. nabyliśmy grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Zakupione grunty do tej pory opodatkowujemy podatkiem rolnym, bo nie prowadzimy na nich działalności gospodarczej. Obecnie chcemy wydzierżawić ten grunt rolnikowi na działalność rolniczą. Czy postępujemy właściwie?

Jakich zaświadczeń możemy żądać od fiskusa

Podatnik ma prawo żądać od urzędu skarbowego wydania zaświadczeń, w tym m.in. o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie powinno być wydane w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Otrzymałem informację z niemieckiego banku o dopisanych w 2005 r. odsetkach na rachunku bankowym od zgromadzonych na nim oszczędności. Czy należy je opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, tak jak w przypadku odsetek otrzymanych od polskiego banku? Czy trzeba wykazać je w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38?

Czy braki na uproszczonej fakturze powodują zmianę miejsca świadczenia usług

Proszę o podanie, czy zgodnie z art. 28 pkt 1 i 3 ustawy o VAT można do czynności, która jest usługą transportu wewnątrzwspólnotowego, wystawić fakturę sprzedaży za usługę transportu z Polski np. do Niemiec bez stawki VAT. Faktura ta jest wystawiona na kontrahenta, który podaje do tej transakcji numer VAT UE.

Ulga odsetkowa. Trzeba mieć dowód wpłaty

Podatnicy, którzy kupują wspólnie mieszkanie na kredyt, mogą skorzystać z ulgi odsetkowej. Każdy jednak musi mieć bankowy dowód wpłaty na swoje nazwisko.

Nowa ulga na leczenie może być fikcją

Ma wrócić ulga na leczenie - od podatku będzie można odliczyć 19 proc. wydatków. Podstawą ulgi miałyby być zarówno faktura VAT, jak i paragon z kasy fiskalnej. Taki sposób dokumentacji byłby sprzeczny z prawem podatkowym.

Opłata dzielona inaczej

Posłowie chcą, by opłata skarbowa pobierana od zaświadczeń wydawanych przez urzędy skarbowe zasilała budżety gmin, na obszarze których mają siedziby podmioty zobowiązane do jej uiszczania.

Kupno domu zwalnia z płacenia podatku

Przeznaczając pieniądze ze sprzedaży mieszkania na kupno budynku mieszkalnego będącego częścią gospodarstwa rolnego, nie trzeba płacić 10-proc. podatku dochodowego. - Decyzja Izby Skarbowej w Kielcach z 18 sierpnia 2006 r. (nr PD2-4151-79/06).

Jak ewidencjonować koszty w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym

Jak należy zaewidencjonować koszty zachowując równowagę kręgu kosztów?

Termin składania deklaracji

31 sierpnia mija termin składania deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrz-wspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Wzrost akcyzy na olej opałowy

Rządowy projekt ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych, nowelizujący ustawę o akcyzie, jest niekorzystny dla przedsiębiorców.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Posiadamy samochód, który jest leasingowany. W sierpniu kończy się umowa leasingu i możemy go wykupić za 2000 zł netto + VAT. Po wykupieniu zamierzamy go sprzedać. Jakie z tym wiążą się obowiązki w VAT, jeśli mieliśmy ograniczone prawo do odliczenia VAT?

Uchwalomo podatek tonażowy

Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę o podatku tonażowym. Wysokość nowego podatku będzie zależeć od pojemności netto statku oraz wieku jednostki.

Nieobecność kontrolowanego zawiesza postępowanie

Z powodu nieobecności osoby kontrolowanej możliwe jest zawieszenie kontroli podatkowej.

Jak rozliczyć honorarium autorskie ze stosunku pracy

Przy prawach autorskich i prawach pokrewnych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zastosowanie zwiększonych kosztów uzyskania. Przedmiotem tych praw mogą być m.in. utwory publicystyczne, naukowe, programy komputerowe, dzieła fotograficzne, utwory muzyczne oraz audiowizualne.

Jak zaewidencjonować reklamację zgłoszoną przez osobę fizyczną

Poza zwrotem wadliwej partii towarów reklamacje rzeczowe, które dotyczą kwestii ilościowych i jakościowych, mogą być rozliczane w inny sposób, np. przez wymianę wadliwej partii dostawy na nową czy obniżenie ceny.

Kto musi wprowadzić kasy rejestrujące od 1 września 2006 r.

Podatnicy handlujący częściami samochodowymi, sprzętem fotograficznym, radiowym i telewizyjnym, a także płytami DVD i CD muszą od 1 września 2006 r. ewidencjonować obrót z tego tytułu przy użyciu kas fiskalnych.

REKLAMA