REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja i wycena na dzień nabycia materiałów i towarów

Jak ustalić cenę nabycia materiałów? Jak ewidencjonować koszty transportu, gdy dotyczą one różnorodnych materiałów? Czym jest normalny poziom produkcji? W jaki sposób ewidencjonować odchylenia od cen ewidencyjnych?

Amortyzacja prawa wieczystego użytkowania gruntu

Czy prawo wieczystego użytkowania gruntu, przyznane ZOZ na podstawie decyzji gminy, stanowi składnik aktywów trwałych i podlega amortyzacji? Jeśli tak, to jak prawidłowo zaksięgować koszty związane z jego amortyzacją oraz jaki przyjąć okres i stawkę amortyzacji?

Ustawa dostosowana do wymogów Unii

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług elektronicznych oraz sprzedaży wysyłkowej.

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Po otrzymaniu protokołu kontroli skarbowej przedsiębiorca będzie miał dwa tygodnie na skorygowanie deklaracji podatkowej.

REKLAMA

Fiskus rzadko umarza zaległości podatkowe

Przepisy dają podatnikom możliwość wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowych. Urzędnicy mają swobodę w uwzględnieniu wniosków podatników. W praktyce zaległości umarza się bardzo rzadko, mimo że często są do tego podstawy.

Mniej zezwoleń i kar, więcej swobody w transakcjach dewizowych

Z kodeksu karnego skarbowego znikną kary za wysyłanie lub wywóz za granicę środków płatniczych bez zezwolenia.

Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Czy w zeznaniu rocznym można zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę w wysokości faktycznie poniesionej na dojazdy do zakładu pracy położonego poza miejscowością zamieszkania, udokumentowane fakturą VAT? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0050/2006).

Jak obliczać czas kontroli w 2006 r.

W 2006 r. mieliśmy w firmie (działalność osoby fizycznej) kontrolę z UKS za 2004 r. z tytułu podatku dochodowego i VAT. Kontrola trwała 4 miesiące. Odbyła się też kontrola tzw. policji pracy, czyli kontrola legalności zatrudnienia (trwała około 2 tygodni). Czy możemy rozumieć, że został wyczerpany limit kontroli na 2006 r.?

REKLAMA

Jak opisać dowód dokumentujący wydatek sfinansowany środkami pomocy unijnej

Jednostki kontraktujące (dysponenci środków unijnych) nakładają na podmioty otrzymujące dotacje szczególne obowiązki w zakresie odpowiedniego opisu dowodu dokumentującego poniesiony wydatek.

Środki trwałe małżonków

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?

Urzędy skarbowe wykrywają uszczuplenia podatkowe

Od stycznia do czerwca 2006 roku urzędy skarbowe województwa zachodniopomorskiego przeprowadziły łącznie 1674 kontrole podatkowe.

Definicja budownictwa społecznego

Na przedłużenie stosowania 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym pozwoli definicja budownictwa społecznego, która zostanie zaproponowana przez rząd w październiku - poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Na zorganizowanie loterii potrzebna zgoda fiskusa

Firmy, które chcą urządzić loterię promocyjną, muszą uzyskać zezwolenie ministra finansów. Powinny również powołać wewnętrzną komisję nadzoru nad prawidłowością przeprowadzenia loterii.

Jak audytor powinien rozliczyć inwentaryzację

W jaki sposób należy rozliczyć prace inwentaryzacyjne, w szczególności gdy w trakcie inwentaryzacji wystąpiły niedobory lub nadwyżki? Jakie procedury kontrolne mogą być zarekomendowane po przeprowadzeniu audytu procesu inwentaryzacji?

Przekazanie udziałów jest opodatkowane

Nabycie od małżonka w formie darowizny udziałów w spółce jawnej nie jest równoznaczne z nabyciem części zakładu. Stanowi nabycie praw majątkowych, które nie jest objęte zwolnieniem z podatku od spadków i darowizn.

Według jakiej wartości ująć środek trwały w księgach rachunkowych

Zakupiliśmy środek trwały po niskiej cenie. Według wyceny rzeczoznawcy jego wartość jest dużo wyższa. Czy jako spółka z o.o. możemy ująć w księgach zakupiony środek trwały w wartości według wyceny rzeczoznawcy i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tej wartości, czy też należy ująć ten składnik według ceny zakupu wynikającej z faktury? Jak prawidłowo zaksięgować wycenę?

Nowa definicja pomoże skorzystać z ulgi

Przepisy powinny jednoznacznie zwalniać z podatku dochodowego zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. W tym celu należy dokonać zmian w ustawie o PIT - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Szybsze zwroty dla rolników

Samoobrona przygotowała projekt ustawy zakładający szybszą wypłatę zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Zmienić ma się także podstawa wypłaty.

Przedsiębiorcy będą zbierać faktury

Po likwidacji uproszczonych form opodatkowania część przedsiębiorców może zasilić szarą strefę - uważa Ministerstwo Gospodarki. Resort finansów jest odmiennego zdania.

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości

Coraz więcej osób zgłasza swoje obawy dotyczące planowanych zmian w opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości. Od 2007 roku z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych będzie trzeba zapłacić 19-proc. podatek od osiągniętego dochodu.

Urząd może odmówić wydania wiążącej interpretacji

Interpretację można uzyskać tylko wtedy, gdy wobec podatnika nie toczy się postępowanie, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Trzeba zapłacić 10-proc. podatek

Przeniesienie własności nieruchomości jest tożsame z jej nabyciem. Oznacza to konieczność zapłacenia 10-proc. zryczałtowanego PIT. - Decyzja Izby Skarbowej w Warszawie (nr 1401/BF-I/4117-14/18/06/WM).

Jak księgować zakup towarów rolniczych

Prowadzę pkpir i jestem podatnikiem VAT. Proszę o wyjaśnienie i pokazanie na przykładach zakupu produktów rolnych u: rolników produkujących i sprzedających towar, posiadających rachunek bankowy, oraz rolników niebędących producentami i nieposiadających kont bankowych, a więc płatnych gotówką.

Lżej inwestorom i urzędom

Na pierwsze czytanie w Sejmie czeka rządowy projekt nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Zmiany w prawie dewizowym

Pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w prawie dewizowym odbędzie się jutro na posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja przewiduje także zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Zniknie z niego wiele przepisów.

Jak rozliczyć rabaty, gdy wystawiono zbiorczą fakturę korygującą

Czy w przypadku przyznania swoim kontrahentom rabatu spółka ma prawo do wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej do wielu faktur wystawionych na rzecz jednego klienta w okresie obejmującym kilka miesięcy?

Głosowania w piątek

Posłowie nie zgłosili poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej oraz do projektu nowej ustawy o podatku tonażowym.

Podatek ekologiczny

Połączone sejmowe komisje Finansów Publicznych, Gospodarki oraz Rozwoju Przedsiębiorczości powołały wczoraj 16-osobową podkomisję, która ma zająć się rządowym projektem ustawy o podatku od samochodów.

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru łącznie z oprogramowaniem

Zakupiliśmy w Austrii stanowisko do badań łącznie z oprogramowaniem. W fakturze oprogramowanie ujęto w odrębnej pozycji. Czy w związku z tym zakup potraktować w całości jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy oprogramowanie wydzielić jako usługę? Jaki należy wtedy przyjąć termin powstania obowiązku podatkowego?

Od września kasy fiskalne dla nowych podatników

Od 1 września utracą zwolnienie i będą musiały zainstalować kasy kolejne grupy podatników. Do tej pory obowiązkowo muszą posiadać kasy fiskalne (bez względu na kwotę obrotów) podatnicy sprzedający gaz płynny, taksówkarze (przewozy osobowe i towarowe) oraz podatnicy, którzy świadczą usługi przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej.

Terminy składania deklaracji

25 sierpnia, czyli już jutro, mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

Podatek rolny w komisji

Dziś połączone sejmowe komisje; Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów Publicznych przystąpią do pracy nad poselskim projektem zmian w ustawie o podatku rolnym.

Nowy adres nie chroni przed kontrolą

Podatnicy prowadzący działalność w niewielkich miejscowościach coraz częściej wynajmują lokale na siedzibę swoich firm w dużych miastach. Chodzi o to, żeby zmienić adres i rozliczać się w innym niż do tej pory urzędzie skarbowym.

Czas pomyśleć o banderolach

Podmioty zobowiązane do oznaczania wyrobów znakami akcyzy powinny złożyć do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok 2007. Termin mija 30 października.

Albo odpis, albo zaliczenie do kosztów

Ocieplenie zewnętrznych ścian budynków można zakwalifikować jako ulepszenie. Wówczas wydatków tych nie zaliczy się jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Jak zaksięgować grunt nabyty w drodze zasiedzenia

Nasza spółka nabyła grunt przez zasiedzenie. W jaki sposób wprowadzić ten grunt do ksiąg rachunkowych i czy możemy sami ustalić jego wartość? Czy rodzi to jakieś konsekwencje podatkowe?

Czy można odliczyć VAT zapłacony przez kontrahenta w związku z importem towarów niezbędnych do realizacji zamówienia

Kontrahent spoza Unii Europejskiej, posiadający NIP UE, zlecił nam wykonanie urządzenia. Będzie ono przedmiotem eksportu lub WDT. Kontrahent dostarcza nam pewne elementy do wbudowania, na podstawie faktur pro forma, importowych lub WNT. Czy mam prawo odliczać VAT zapłacony i uwzględniony na dokumencie SAD?

Uprawnienia organów podatkowych

Kontrolowany podatnik musi zapewnić organom podatkowym nie tylko dostęp do swojej siedziby czy lokalu, w którym prowadzi działalność, ale także innych miejsc, w których znajdują się jego księgi.

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom?

Nowy adres internetowy dla e-deklaracji

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła możliwość składania e-deklaracji. Aby z niej skorzystać, trzeba wejść na stronę e-poltax.mf.gov.pl.

Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Jedynie ukończenie uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych daje księgowym prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania dodatkowego egzaminu. Problem w tym, że prawo nadawania takich stopni mają tylko 34 podmioty, w tym zaledwie 3 uczelnie prywatne.

CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

Jeżeli posłowie nie zmienią ustawy o CIT, od nowego roku spółki wodne będą musiały opodatkować składki przekazywane im przez rolników. Może zabraknąć pieniędzy na meliorację pól.

Fiskus pomaga podatnikom

Z Krajowej Informacji Podatkowej, która funkcjonuje od początku lipca, skorzysta nawet milion podatników - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.

Ewidencja księgowa i zasady gospodarowania środkami z funduszy unijnych

Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia międzygminne, małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, samorządy zawodowe, a także miasta na prawach powiatu mogą ubiegać się o środki z funduszy unijnych. Środki te powinny być gromadzone na wyodrębnionych rachunkach bankowych, prowadzonych w euro, i wydatkowane do wysokości kwot zgromadzonych na tych rachunkach.

Jak amortyzować używane sezonowo środki trwałe

Nasza spółka prowadzi ośrodek konferencyjny, czynny od maja do września. Jak amortyzować środki trwałe w ośrodku? Jak obliczyć wartość miesięcznych odpisów?

Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy należy zapłacić opłatę skarbową od wydania decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na wykonaniu sieci gazowej na potrzeby budynków mieszkalnych (istniejących), w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza? - Pismo z 5 maja 2006 r. nr WPiOL-IV/SK/3120/5/2/06

Uprawnienia kontroli skarbowej

Wczoraj na posiedzeniu Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Podatnicy VAT mogą skorygować podatek należny w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, a stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie jest to łatwe, gdyż skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest od spełnienia szeregu rygorystycznych warunków.

Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej - klubem sportowym. W ramach realizowanego zadania publicznego naszej gminy w środkach własnych wykazujemy pracę wolontariuszy, którą określamy kwotowo. Czy w ujęciu księgowym istnieje możliwość określenia wkładu pracy wolontariusza i ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych?

REKLAMA