REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie dochodów z majątku nieruchomego

Zasada ogólna stanowi, że wszelki dochód uzyskiwany z majątku nieruchomego - niezależnie czy jest związany z eksploatacją tego majątku czy też z przeniesieniem prawa własności do tego majątku - może podlegać opodatkowaniu w państwie jego położenia. Opodatkowanie dochodów z majątku nieruchomego następuje w oparciu o zasadę priorytetu państwa położenia majątku - czyli tzw. lex rei sita.

Będą nowe formularze

Resort finansów proponuje zmianę załącznika będącego wzorem wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

Zmiany w ustawie o VAT

Posłowie przegłosowali przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o VAT, która zakłada dodanie do niej przepisów unijnego rozporządzenia Rady UE.

Zmieni się rachunkowość budżetowa

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego opracowało Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

E-deklaracje nieobowiązkowe

Duże firmy i organy administracji publicznej nie bedą musiały stosować elektronicznych deklaracji od 16 sierpnia.

Warto odłożyć zakup biura lub sklepu

Po nowym roku podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub osiągający przychody z najmu będą mogli stosować nawet 10-proc. stawkę przy rocznej amortyzacji budynków i lokali niemieszkalnych.

Jak dokumentować usługi niematerialne

Oferujemy usługi księgowe dużym firmom z kapitałem zagranicznym. Firmy te często świadczą lub uzyskują z zagranicy tzw. usługi niematerialne. Czasami jedynym śladem, jaki zostaje po takiej usłudze, jest faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta. Wiemy, że zagadnienia te nierzadko są przedmiotem kontroli urzędu skarbowego. Jak dokumentować świadczenie tych usług, by związane z tym ryzyko było jak najmniejsze?

Co stanowi obrót z tytułu dzierżawy nieruchomości

Nasza spółka dzierżawi od ośrodka sportu i rekreacji teren ośrodka wypoczynkowego. Spółka otrzymuje za dzierżawę terenu wystawione przez OSiR faktury VAT, które zawierają 2 składniki rozliczeń, tj. podatek od nieruchomości oraz czynsz dzierżawny. Do obu pozycji doliczany jest VAT. Mamy wątpliwości, czy otrzymywana przez naszą spółkę faktura jest wystawiana prawidłowo? - Pismo z 9 maja 2006 r. nr P1-P-443/0005/06

REKLAMA

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania działalności

Podatnikom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo wyboru najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania przychodów i dochodów. Przy dokonywaniu wyboru warto jednak pamiętać, że możemy korzystać tylko z form opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Oznacza to, że możemy wybierać, ale tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dopłaty bez podatku

Dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych będą zwolnione z PIT - przewiduje rządowy projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Zaniżenie czynszu nie oznacza, że świadczenie jest częściowo nieodpłatne

Wzrost cen najmu przy braku podwyżki czynszu za lokal wykorzystywany w działalności gospodarczej nie oznacza, że świadczenie jest częściowo nieodpłatne - stwierdził NSA.

Jak zaewidencjonować w kasie eksport towarów dla osoby fizycznej

Jeśli sprzedaję towar kontrahentowi z Ukrainy, wystawiając dokument SAD z datą 28 marca 2006 r., z jaką datą i jaką stawką mam zaewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej? Ze stawką 0% nie mogę zaewidencjonować, ponieważ towar nie został odprawiony. Jeśli nie uzyskam potwierdzenia wywozu, to nie muszę wykazywać sprzedaży w ewidencji. Czy mogę również nie ewidencjonować jej na kasie fiskalnej?

Terminy zapłaty podatku

17 lipca (termin ustawowy przypada 15, tj. w sobotę) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Nadal można składać wnioski o zwrot budowlanego VAT

Nie wszyscy inwestorzy, którzy do 30 czerwca nie złożyli wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, stracili szansę na odzyskanie pieniędzy od fiskusa.

Od 16 sierpnia nowe przepisy

Ministerstwo Finansów przygotowało dwa nowe projekty rozporządzeń dotyczących opłaty skarbowej i podatku od czynności cywilnoprawnych. Mają zacząć obowiązywać od 16 sierpnia.

Jak rozliczyć wydatki uczelni na reprezentację i reklamę związaną z realizacją zadań statutowych

Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w związku z art. 16 ust. 1 pkt 28 wydatki uczelni na cele reprezentacji i reklamy niepublicznej w części przekraczającej 0,25% przychodów powinny zostać opodatkowane, mimo że były poniesione na cele statutowe? - Pismo z 17 marca 2006 r. nr PD-415/59/IW/05

Jak opodatkować zakup prezentu dla pracownika odchodzącego na emeryturę

W związku z przejściem na emeryturę firma kupiła pracownikowi ze środków obrotowych drukarkę za ok. 500 zł brutto (w firmie nie ma ZFŚS). Czy fakturę można ująć w koszty firmy? Co z VAT? Czy kwota prezentu stanowi dla pracownika przychód, który trzeba opodatkować i oskładkować?

Debata o zmianach VAT

Sejm wysłuchał wczoraj sprawozdania Komisji Finansów Publicznych, która opowiedziała się za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji do ustawy o VAT przewidującego wprowadzenie kilku przepisów unijnego Rozporządzenia Rady UE.

W sejmie o e-deklaracjach

Sejm przyjął wczoraj sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Pominięcie zapisów księgowych

Księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów.

Czy tłumaczenie dokumentu stanowi koszt

Nasza spółka rozpoczęła współpracę z zagranicznymi usługodawcami. W związku z tym pojawiły się dokumenty (umowy, faktury, dokumenty stanowiące podstawę wyliczenia kosztów faktur etc.) w jęz. angielskim. Czy powinnam oddać te dokumenty do tłumacza? Czy koszt takiego tłumaczenia stanowi koszt uzyskania przychodów?

Przekąska nie obniża VAT

W części restauracji i pubów do zamówionego piwa dołączony jest poczęstunek, np. orzeszki, paluszki czy ciastka. Coraz częściej zdarza się, że klient otrzymując paragon z kasy fiskalnej, płaci nie tylko za piwo, ale także za przekąskę, której cena znacznie przekracza cenę alkoholu.

Fiskus może wspierać inwestycje

Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji.

Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń dotyczących podatku od spadków i darowizn. Przewidują one wprowadzenie m.in. nowych deklaracji podatkowych.

Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni, musi w zeznaniu za 2006 rok doliczyć wcześniej odliczone kwoty.

Jak opodatkować sprzedaż programu komputerowego

Zakupujemy programy komputerowe od naszego kontrahenta z Niemiec. Są one przesyłane przez Internet. Kontrahent w ramach tej transakcji oferuje serwis i uaktualnienia przez Internet. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczyć import usług elektronicznych?

Jak rozliczyć otrzymywane w ratach wynagrodzenie za wykonane usługi

W jakim momencie należy ująć w przychodach podatkowych wynagrodzenie otrzymywane, na podstawie zawartej ze spółką akcyjną umowy, za świadczenie usług wstępnych i usług rozruchu związanych z budową i eksploatacją autostrady. Wynagrodzenie za te usługi uzgodnione zostało w określonych kwotach, płatnych w trzech ratach, a terminy płatności poszczególnych rat wynagrodzenia ustalono w umowie poprzez odniesienie do planowanej daty otwarcia autostrady (np. pierwsza rata płatna na 60 dni przed otwarciem, druga - na 30 dni, trzecia - w dniu otwarcia). - Pismo z 24 marca 2006 r. nr BI/4218-0006/06

Opodatkowanie transportu towarów do państw trzecich

Określając czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), ustawodawca wskazał odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Polski). Z powyższego wynika terytorialny charakter VAT, albowiem opodatkowaniu podlegają jedynie te czynności, które mają miejsce świadczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Księgowanie rozrachunków z zagranicą

Transakcje z kontrahentami z zagranicy w księgach rachunkowych przedsiębiorcy krajowego ewidencjonuje się w walucie polskiej. Powstają w związku z tym różnice kursowe. Mają one odzwierciedlenie w bilansie albo w rachunku zysków i strat.

Skutki nieprowadzenia ksiąg

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg.

Księgowanie świadczeń

Świadczenia urlopowe nie podlegają składkom ZUS. Ewidencja księgowa będzie więc uwzględniała jedynie zaliczkę na podatek dochodowy.

Konto to nie tylko koszty, ale także dochód

Przedsiębiorcy, którzy założyli w ramach prowadzonej firmy konto bankowe i ponoszą z tego tytułu opłaty, mogą zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Jak prawidłowo rozliczyć kompensatę należności i zobowiązań w walucie obcej

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której dokonuję transakcji międzynarodowych (tj. wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw oraz importu i eksportu). Zdarza się, że rozliczam się z kontrahentami zagranicznymi w formie kompensaty należności bądź zobowiązań. Jak mam je prawidłowo rozliczać dla celów podatkowych? Czy występują tu różnice kursowe?

Zaliczki na poczet kar można potrącić

Skupujący mleko od rolników będą mogli potrącać zaliczki na poczet kar z tytułu przekroczenia indywidualnej kwoty mlecznej - wynika z projektu zmian w ustawie o VAT.

Pracodawcy przeciw podwyżkom

Podwyżki akcyzy na oleje grzewcze, gaz płynny i spirytus dotkną dystrybutorów, producentów, ale też odbiorców indywidualnych - ostrzega Konfederacja Pracodawców Polskich.

Z kupnem mieszkania nie warto czekać

Podatnicy traktujący zakup domu lub mieszkania jako inwestycję na dłuższy czas powinni pośpieszyć się z zakupem. Umożliwi im to w przyszłości uniknięcie podatku przy sprzedaży takiej nieruchomości.

E-deklaracje będą dobrowolne, a nie obowiązkowe

Posłowie spieszą się z uchwaleniem nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma oddalić wejście w życie przepisów o obowiązkowym rozliczaniu się z fiskusem drogą elektroniczną.

Administrator budynku też płaci podatek

Podatnik pełniący obowiązki administratora wynajmowanej nieruchomości, której jest właścicielem, powinien opodatkować dochód uzyskiwany z administrowania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 30 czerwca 2006 r. (nr PD2-4151-85/06).

Billingi dla służb skarbowych

Sejm zajmie się dziś nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej. Policja skarbowa uzyska nowe uprawnienia.

Kto odpowiada za wpłacenie podatków, jeśli księgowość prowadzi biuro rachunkowe

W umowie o świadczeniu usług księgowych jest zapis, że biuro rachunkowe zgodnie z art. 31 ustawy - Ordynacja podatkowa przejmuje na siebie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązań wynikających z przepisów o ubezpieczeniach społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnym. Co on w praktyce oznacza?

Jak prawidłowo korygować faktury VAT

Faktury VAT jako dokumenty informacyjno-kontrolne powinny być sporządzane w sposób, który umożliwi identyfikację sprzedawcy i nabywcy. Zasady wystawiania faktur zostały szczegółowo uregulowane w odpowiednich przepisach, które stanowią również o tym, jak poprawiać błędnie wystawione faktury.

Jak należy rozliczać w VAT transakcje wykonywane przez biuro podróży

Biuro podróży korzysta ze szczególnej procedury rozliczania VAT od marży (art. 119). Czy zawarcie umowy cywilnej (zlecenia), dotyczącej np. opieki pilota, będzie przy obliczaniu marży zaliczone do usług obcych (opodatkowane marżą), czy też do usług własnych (opodatkowane na zasadach ogólnych)? Jak ustalić podstawę opodatkowania?

Niepewność obrotu

Urzędy skarbowe są zdania, że płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od przedsiębiorcy z tytułu uzyskanych przez niego dochodów (przychodów) z praw majątkowych jest podmiot, który nabył takie prawa.

Nie mija termin na doliczenie

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni mieszkaniowej, musi w zeznaniu podatkowym za 2006 rok doliczyć kwoty wcześniej odliczone - tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zyskiem z Polski dzielą się z obcym fiskusem

Czerwiec i lipiec to miesiące największych transferów zysków za granicę - uważają eksperci. Wystarczy obserwować zyski obrotów bieżących i wskaźniki podawane przez Główny Urząd Statystyczny.

Wydawcy nie chcą kredytować budżetu

Wydawcy obawiają się zmian w ustawie o VAT. Nowe terminy odprowadzania podatku spowodują, że będą oni stale kredytować budżet państwa.

Czy wypłacający odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest płatnikiem

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem. Zgodnie z umową o zakazie konkurencji zobowiązaliśmy się do comiesięcznego wypłacania mu określonej kwoty pieniężnej. Czy w związku z wypłacaniem tego odszkodowania powinniśmy naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Czy wypłata zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia jest dla pracownika przychodem

Czy od wypłaconej zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia firma jako płatnik jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy? - Pismo z 12 maja 2006 r. nr PBB3-4117/3-0022/2006

Dodatkowe obowiązki informacyjne

Od 2007 roku najbliższa rodzina będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn. W zamian jednak będzie trzeba informować fiskusa o darowanym lub dziedziczonym majątku.

REKLAMA