REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy VAT od "urzędówek" narusza konstytucję

Ustawa o VAT trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Senatorowie przygotowali wniosek o zbadanie jej zgodności z konstytucją w związku z opodatkowaniem VAT spraw z urzędu wykonywanych przez adwokatów i radców prawnych.

Metoda na opornego świadka

Aby zapewnić prawidłowy przebieg postępowania podatkowego, organ podatkowy za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów może nałożyć na uczestników tego postępowania karę porządkową. W przypadku opornego świadka może być również zastosowany przymus bezpośredni.

Jak uniknąć kłopotów z rozliczeniem najmu nieruchomości

Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości będące środkami trwałymi w firmie, nie mogą wybrać opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Leasingowe niedoróbki

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

REKLAMA

Nieskuteczna egzekucja zaległości podatkowych

Ze sprawozdania z wykonania budżetu, który rozpatrywany był wczoraj przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, wynika, że dochody budżetu za 2004 r. z tytułu podatków były wyższe niż zakładano w ustawie.

Podwójne odliczenie to duże ryzyko

Możliwość podwójnego odliczenia tej samej wpłaty, po pierwsze, z tytułu darowizny kościelnej, a po drugie, jako zmniejszenie podatku o 1 proc., wydaje się bardzo kontrowersyjne. Bo choć jasnego zakazu nie ma, organy podatkowe zrobią wszystko, aby takie odliczenia zakwestionować.

Jak dokumentować nabycie produktów rolnych od rolników nieposiadających rachunków bankowych

Do celów produkcyjnych skupujemy jabłka od sadowników. Część naszych dostawców jest rolnikami indywidualnymi niemającymi założonego rachunku bankowego. W związku z tym ich dostawy nie mogą być udokumentowane ani fakturą VAT zakupu, ani fakturą VAT RR. Jako dowód dostawy wystawiamy im PZ, gdzie umieszczamy ich oraz nasze dane, ilości surowca, cenę jednostkową i wartość. PZ zostają podpisane przez obie strony. Znajduje się na nich także data dostawy. Zapłata za dostawę często następuje w innym okresie (miesiącu, a nawet innym roku) niż data dostawy. Czy można wartość dostawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym nastąpiła, czy dopiero w momencie zapłaty? Czy PZ jest wystarczającym dowodem dostawy, aby można było zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów?

Kontrola handlu paliwami

Pod koniec czerwca rozpoczną się szczegółowe kontrole skarbowe firm mieszających paliwa, dostarczających olej opałowy i handlujących gazem w butlach - zapowiedział wiceminister finansów Stanisław Stec.

REKLAMA

Komu można przekazać darowiznę, by skorzystać z odliczenia

Nasza spółka chce dokonać darowizny z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego dla klubu. Czy będzie ona podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania? Czy klub sportowy musi wykazać się wpisem do rejestru jako organizacja pożytku publicznego, aby można było dokonać odliczenia przekazanej darowizny?

Jak opodatkowane są kary umowne

Spółka zawarła z firmą budowlano-montażową umowę na budowę magazynu "pod klucz". W umowie wykonawca gwarantował dotrzymanie określonych parametrów technicznych oraz przekazanie do eksploatacji w określonych terminach. Umowa stanowiła, iż w przypadku niedotrzymania przez wykonawcę zobowiązań spółka obciąży go określonymi karami umownymi. W związku z niedotrzymaniem przez wykonawcę umowy spółka obciążyła karami umownymi wykonawcę, wystawiając notę księgową, oraz dokonała kompensaty (potrącenia) swojej wierzytelności w wysokości wartości kary umownej z wierzytelnościami wykonawcy wobec spółki zgodnie z art. 499 Kodeksu cywilnego. Czy karę umowną można odnieść na zmniejszenie kosztów inwestycji - budowy magazynu? Czy i kiedy po stronie spółki powstanie przychód podatkowy z tytułu obciążenia wykonawcy karą umowną?

Wotum nieufności dla ministra finansów odwołane

Sejm, który w dziś rano wznowił obrady nie zajmie się wnioskami o wotum nieufności wobec ministra finansów Mirosława Gronickiego. W środę premier Marek Belka zwrócił się do marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza z prośbą o przełożenie tego punktu w związku z jego dzisiejszym wyjazdem do Brukseli.

Akcyza. Wolne obszary celne

Firmy działające w wolnych obszarach celnych narzekają na zmianę warunków dostaw wyprodukowanych w kraju akcyzowych towarów zharmonizowanych. Zdaniem Ministerstwa Finansów, zarejestrowany handlowiec nie może nabywać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy od składów podatkowych działających na terytorium kraju.

Egzaminy na audytorów wewnętrznych

Mamy już 1680 audytorów wewnętrznych. Ostatnia, trzynasta sesja egzaminacyjna okazała się jednak pechowa dla kandydatów na audytorów. Egzamin zdało tylko 28 proc. zdających. Zaważyła słaba znajomość problematyki funduszy unijnych. Komisja egzaminacyjna zamierza zaktualizować wykaz literatury obowiązkowej do egzaminu.

Jak sprowadzić samochód z zagranicy. Rejestracja

Dróg do nabycia używanego samochodu pochodzącego z zagranicy jest wiele. Można to zrobić na własną rękę, można też kupić taki samochód w komisie. Wiele osób decyduje się jednak na zlecenie sprowadzenia określonego auta, w określonych widełkach cenowych, firmom, które specjalizują się w tego rodzaju działalności.

Procedury. Obejście prawa podatkowego

Zasada obejścia prawa podatkowego od początku budziła kontrowersje. Zmiana przepisów miała sytuację poprawić. Wiele wskazuje jednak na to, że stanie się odwrotnie. Treść nowego przepisu jest tak nieczytelna, że nawet uznając dobre intencje ustawodawcy, można go dowolnie interpretować.

Leasing samochodów. Dziś ostatni dzień na rejestrację umów

W związku z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, muszą zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę, co uchroni ich przed utratą prawa do odliczenia VAT. Dziś ostatni dzień na rejestrację.

Mogą być duplikaty

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, która przekształca się w sp. z o.o. Obroty roczne tej spółki zamykają się w granicach 500 000 zł, czyli według ustawy o rachunkowości nie muszę prowadzić pełnej księgowości oraz sporządzać sprawozdań finansowych. Czy tak samo jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

W jakim terminie należy przekazać informację IFT-2

Rok podatkowy spółki X S.A. kończy się 30 czerwca. W dniu 27 grudnia 2004 r. spółka ta wypłaciła dywidendę nierezydentowi. Jakie daty są istotne z punktu widzenia obowiązków publicznoprawnych dla spółki? Na pewno do 7 stycznia 2005 r. spółka ta powinna zapłacić podatek i wysłać deklarację CIT-6. A do jakiego momentu powinna przesłać informację IFT-2? Do 30 marca czy do 30 września 2005 r.?

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Czy w przypadku gdy nasza spółka dokonuje transakcji ze spółką powiązaną kapitałowo, świadcząc na jej rzecz usługi oraz sprzedając również towary, ma obowiązek sporządzania dokumentacji po przekroczeniu 30 000 euro czy 50 000 euro?

Nowe rozporządzenia o szkodliwej konkurencji

Spór o zwrot akcyzy

Przepisy dają podstawę do zwrotu akcyzy. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, dotyczące m.in. dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku
- stwierdził WSA w Lublinie.

Ocena pracy urzędów skarbowych

Rozstrzygnięto III edycję konkursu na "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". W konkursie udział mogły wziąć wszystkie urzędy z poszczególnych województw. Na liście laureatów znajdują się 63 urzędy. W ub.r. było ich 56, a w 2003 r. 52.

Akcyza. Podwyżek nie będzie

Minister finansów wycofał się z podwyższenia stawek akcyzy na olej napędowy i olej opałowy oraz gaz do napędu i opału.

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji samochód wykupiony z leasingu operacyjnego

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji środków trwałych samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w cenie brutto 3975,97 zł?

Kiedy mogę odliczyć podatek z faktury wystawionej w poprzednim miesiącu

3 kwietnia otrzymaliśmy pocztą fakturę VAT, za zakupione materiały, z datą wystawienia i sprzedaży 25 marca. Czy mogę VAT z tej faktury odliczyć w deklaracji za marzec? Co by było, gdybym tę samą fakturę otrzymał pocztą w czerwcu?

Urzędy skarbowe kontrolują odliczenia rehabilitacyjne

W ostatnim czasie urzędy skarbowe uważnie kontrolują osoby niewidome, które odpisały od dochodu wydatki poniesione na przewodnika. Wszystko po to, by przewodnicy nie uchylali się od płacenia podatku. Jednak, gdy przewodnik nie przyzna się, że pełnił taką rolę i dostał za to pieniądze, na całej sprawie traci osoba niewidoma, której fiskus odbiera ulgę.

Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Od zagranicznego kontrahenta otrzymaliśmy fakturę w euro, wystawioną w sobotę 14 maja. NBP nie publikował w tym dniu tabeli kursów średnich. Jaki kurs NBP powinien być zastosowany do przeliczenia kwoty transakcji na złote polskie, z 13 czy z 16 maja?

Adwokat z urzędu musi płacić VAT

Zwolnienia podmiotowego VAT nie stosuje się do usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.

Najem. Opodatkowanie ryczałtem

Dla przychodów z najmu nieprzekraczających równowartości 4 tys. euro ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodu. Po przekroczeniu tej kwoty granicznej musi być zastosowana stawka 20-procentowa. W tym roku wyrażona w złotych równowartość 4 tys. euro to 17 514, 80 zł.

Co dalej z akcyzą?

Posłowie nie wierzą w zapewnienia Ministerstwa Finansów o skutecznych osłonach chroniących przed podwyżkami stawek akcyzy. Minister Mirosław Gronicki zapowiada, że może przesunąć zmiany w akcyzie na 1 stycznia 2006 r. albo wycofa się z podwyżek.

VAT. Import leków

Uznanie przez sąd, że związany z importem rabat daje prawo do odliczenia VAT importerowi leków, może mieć istotne znaczenie nie tylko dla branży farmaceutycznej, ale również dla innych dziedzin - uważają eksperci.

Umowę VAT na samochody trzeba zarejestrować

Do 15 czerwca br. podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, mają czas na zarejestrowanie w urzędzie skarbowym takiej umowy. Rejestracja chroni przed utratą prawa do odliczenia VAT.

Spór przedsiębiorcy z organami podatkowymi

Celem restrukturyzacji należności publicznoprawnych jest poprawa sytuacji finansowej firm. Zastosowanie restrukturyzacji w przypadku przedsiębiorcy, którego nie dotyczy ryzyko pogorszenia konkurencyjności, jest bezprzedmiotowe - uznał białostocki WSA.

Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Nasza firma realizuje część obiektu budowlanego, którą wykonujemy za pośrednictwem podwykonawcy. Umowę z podwykonawcą zawarliśmy na następujących warunkach:• podwykonawca realizuje roboty montażowe z materiału będącego naszą własnością,• nasza firma zapewnia odpowiednie projekty, wszelkie niezbędne materiały oraz organizuje zaplecze budowy: rusztowania, przyłącza do poboru prądu i wody itp. Podwykonawca wystawia fakturę za wykonane usługi, np. montaż posadzki. Nie obciążamy go kosztami rusztowań, prądu ani innych materiałów, gdyż zgodnie z umową zamawiamy u niego tylko usługę, a sami jesteśmy zobowiązani zapewnić wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie. Czy taki sposób rozliczenia z podwykonawcą jest prawidłowy?

Czy podatek od nieruchomości jest opodatkowany VAT

W umowie dzierżawy, oprócz należności za czynsz, występuje pozycja "podatek od nieruchomości". Czy do tej pozycji należy też doliczyć podatek VAT?

Odliczanie VAT leasingu samochodowego w okresie przejściowym

Umowa leasingowa zawarta w okresie przejściowym między wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego od leasingu samochodów, czyli w okresie od 1 czerwca do 22 sierpnia br., nie daje prawa do rozliczania podatku na starych zasadach w trakcie całego okresu trwania tej umowy.

Czy odszkodowania podlegają opodatkowaniu VAT

Zleciliśmy przewoźnikowi (firma polska) transport ładunku luzem (zboże). Z winy przewoźnika część towaru uległa zniszczeniu - rozsypała się i zamoczyła. Jak obciążyć przewoźnika za powstałą szkodę? Czy czynność ta podlega ustawie o VAT i czy należy wystawić fakturę VAT? Jeśli tak, to z jaką stawką (towaru czy podstawową 22%)? Jeśli nie trzeba potwierdzać tej czynności fakturą, to czy może to być nota księgowa?

Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych muszą liczyć się z tym, że będą częściej kontrolowani przez urząd skarbowy. Pierwsze analizy w zakresie tych transakcji wskazują na wiele błędów i nieprawidłowości.

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

Zabezpieczanie należności. Zmiana wykazu gwarantów

Przepisy celne przewidują, że do zapłacenia solidarnie z dłużnikiem zabezpieczonej kwoty długu celnego jest zobowiązany gwarant prowadzący działalność bankową lub ubezpieczeniową, ujęty w wykazie gwarantów. W rozporządzeniu minister finansów zweryfikował listę tych gwarantów.

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Należy szkolić administrację skarbową

Czy przy likwidacji firmy można sprzedać kasę fiskalną

Dwa lata temu rozpoczęłam działalność gospodarczą, otwierając sklep spożywczy. Niestety, obecnie muszę go zlikwidować. Wiem, jak postąpić z towarami, natomiast moje pytanie dotyczy kasy fiskalnej, którą zainstalowałam praktycznie od początku prowadzenia działalności. Czy mogę ją sprzedać, czy też powinnam oddać do jakiegoś punktu, który zajmuje się niszczeniem kas?

Jak rozliczać VAT od nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Kiedy należy wykazać w deklaracji podatkowej VAT-7 podatek VAT naliczony od zakupu materiałów i usług stanowiących środki trwałe w budowie - w momencie zakupu czy w momencie przyjęcia środka trwałego do używania? Obecnie VAT od zakupionych materiałów i usług, które są środkami trwałymi w budowie, "zbieram" w oddzielnym rejestrze i zamierzam go rozliczyć po przyjęciu środka trwałego do używania, wykazując w deklaracji VAT-7 w poz. 41 i 42. Tak postępuję już czwarty miesiąc. Czy jest to prawidłowe? Jeśli nie, to jak należy prawidłowo postąpić w tym przypadku?

Kiedy wyroby tytoniowe są zwolnione z akcyzy

Czy zwolnieniu z akcyzy podlega tylko dostarczanie na pokłady samolotów, statków i promów morskich napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przeznaczonych bezpośrednio dla podróżnych?

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

"Nie" podwyżkom akcyzy bez programu osłonowego

VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

Od 1 czerwca br. w zakresie podatku od towarów i usług, jak wiemy, obowiązują nowe przepisy.

Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

REKLAMA