REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W Niemczech nowy podatek dla bogatych

Drugie czytanie. Kodeks Karny Skarbowy

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, którą zajmuje się Sejm

Wydatki zwrócone pracownikowi zwolnione są z podatku

Jeżeli pracodawca w ostatniej chwili powiadomi cię, że jednak nie możesz pojechać na zaplanowany i już opłacony urlop, nie martw się, że przepadną ci pieniądze. W takiej sytuacji pracodawca powinien ci zwrócić koszty, które poniosłeś. Taka rekompensata zwolniona jest z podatku.

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Według komentarza do planu kont należności jednostek budżetowych na koniec każdego kwartału wykazuje się w kwocie wymagającej zapłaty, to jest łącznie z wymagalnymi odsetkami. Czy prawidłowe jest księgowanie naliczonych odsetek od należności pod datą naliczenia (Wn 221; Ma 750) i zgodnie z zasadą powtarzanego zapisu na poszczególne konta analityczne? Czy odsetki te wykazuje się w sprawozdaniu RB-27S?

REKLAMA

Obsługa księgowa nieruchomości z VAT

Podatniczka w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej wykonuje usługę w zakresie obsługi księgowej nieruchomości, którą zamieszkuje, na podstawie umowy z zarządcą nieruchomości. Czy powyższa usługa po 1 maja 2004 r. będzie podlegała VAT?

Ewidencja aktywów i pasywów nabytych przez fundację w drodze spadku

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Otrzymaliśmy spadek w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną. Fundator zmarł, wcześniej zapisawszy w testamencie cały swój majątek fundacji. Na czas trwania postępowania spadkowego sąd powołał zarządcę. Zarządca przejął wszelkie nieruchomości, pieniądze i majątek ruchomy w oparciu o spis inwentarza sporządzony przez wyznaczonego decyzją sądu komornika sądowego.

Faktura VAT bez podpisu jako dowód poniesienia kosztu

Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą. Dostaliśmy od kontrahenta fakturę bez podpisu za sprzedane nam usługi. Kontrahent twierdzi, że jest to poprawna forma. Ja natomiast nie wiem, czy kwotę z tej faktury mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - skoro nie stanowi ona dowodu księgowego. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?

Odsetki płaci syndyk

Z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk - dotyczy to również odsetek płaconych organowi podatkowemu w przypadku powstania zaległości.

REKLAMA

Żeby się rozliczyć, wystarczy jedno kliknięcie

Rozmowa z Norbertem Kouwenhovenem, partnerem w koncernie IBM, specjalistą od systemów informatycznych w sferze podatków

Czym są wartości niematerialne i prawne

Niektórzy analizując sposób rozumienia na potrzeby VAT wartości niematerialnych i prawnych, dochodzą do wniosku, iż określenie to powinno być wiązane z utworami (prawami autorskimi) w szerokim ujęciu, niekoniecznie związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pogląd taki wydaje się dyskusyjny.

NSA. Zakłady pracy chronionej

Zakład pracy chronionej może skorzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości tylko w stosunku do nieruchomości ujętych w decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej.

Przekształcenia praw do lokali mieszkalnych

Z przekształcaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo spółdzielcze własnościowe lub odrębną własność powinni spieszyć się głównie ci, którzy uzyskali to prawo po 1 maja 2004 r. Wiąże się to z tym, że tylko do 31 grudnia 2007 r. przekształcenia lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego na prawa własnościowe korzystają ze stawki VAT w wysokości 0 proc. - uważają eksperci.

Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług księgowych z podmiotem gospodarczym. Zleceniobiorca w zakresie prowadzonej działalności nie ma usług księgowo-rachunkowych (brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Czy wymieniona umowa jest opodatkowana VAT?

Jak rozliczyć remont przedmiotu najmu, dokonany przez przyszłego najemcę

Firma rozpoczęła w październiku 2004 r. remont w pomieszczeniach, które w maju 2005 r. zostały firmie oddane do użytkowania na podstawie umowy najmu. Wynajmujący zwróci koszty poniesionego remontu, określone na podstawie kosztorysu powykonawczego, w formie obniżenia miesięcznego czynszu przez okres czterech lat. Czy taka forma rozliczenia jest dopuszczalna? Jakie skutki podatkowe (w podatku od osób prawnych i podatku VAT) dla najemcy i wynajmującego niesie ze sobą takie rozliczenie? Czy najemca powinien zaliczyć wydatkowaną kwotę do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem VAT w miesiącu zakończenia remontu, czy w miesiącu wprowadzenia się do wyremontowanych pomieszczeń? Czy powinien zaliczać tę kwotę do przychodów i opodatkować dopiero w miesiącach otrzymywania pomniejszonych faktur za czynsz?

Udokumentowanie szkolenia pracownika notą księgową

Czy koszty związane z uczestnictwem pracownika spółki w konferencji udokumentowane notą księgową stanowią koszt uzyskania przychodu?

Wyższe kwoty do deklaracji

Podróżni przyjeżdżający do Unii lub opuszczający jej terytorium z ponad 10 tys. euro będą musieli złożyć władzom celnym deklarację.

Zamówienia publiczne. Weksel słabym zabezpieczeniem

Przyjęcie jako zabezpieczenia weksla bez poręczenia bankowego jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Nie gwarantuje bowiem wystarczającej ochrony środkom publicznym - uważa Główna Komisja Orzekająca.

Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

W przypadku zmiany "rezydencji podatkowej", bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można je traktować - w zależności od sytuacji - jako przychód ze stosunku pracy lub z tzw. innych źródeł - uważają organy podatkowe.

Administracja skarbowa. Wielka Brytania

Jak najwięcej sporów z podatnikami staramy się załatwiać polubownie - zapewniali przedstawiciele brytyjskiej administracji skarbowej podczas wczorajszego spotkania w Ministerstwie Finansów w Warszawie. Podkreślali jednocześnie, że jeżeli sporu nie uda się w ten sposób rozwiązać i trafia on do sądu, to w zdecydowanej większości racja przyznawana jest organom podatkowym.

Warto obniżać podatki

Obniżka stawek podatków dochodowych jest potrzebna, a wprowadzenie podatku liniowego dla wszystkich podatników wręcz niezbędne - uważają eksperci. Jak podkreślają, wysokość obciążeń podatkowych wpływa m.in. na atrakcyjność inwestycyjną kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe

Będą dodatkowe zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Resort finansów chce, by za jazdę na oleju opałowym celnik mógł wystawić mandat w wysokości do 3 tys. zł - dowiedziała się "GP".

PO za uproszczeniem podatków

Czy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE może dokonywać dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych

Czy do obrotu wewnątrzunijnego wystarczy otrzymany numer, nadany przez urząd skarbowy ze znaczkiem PL? Czy dla nabyć i dostaw należy się rejestrować oddzielnie? Czy jeśli otrzymałem NIP unijny, zakreślając we wniosku tylko nabycia, mogę po uzyskaniu tej decyzji bez przeszkód dokonywać także dostaw wewnątrzwspólnotowych? Czy w takim przypadku mam prawo do stosowania stawki 0% (po spełnieniu oczywiście innych warunków)?

Jak ewidencjonować zaliczki

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.

Kiedy wewnątrzwspólnotowy transport towarów jest importem usług

Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru z Polski do Włoch. Transportem zajął się przewoźnik włoski (inna firma niż odbiorca towaru). Za transport przewoźnik wystawił nam fakturę, na której nie było ani naszego VAT UE, ani VAT UE przewoźnika. Faktura była wystawiona bez VAT. Jak powinna zostać "rozpoznana" ta transakcja dotycząca transportu: czy jako import usług, czy wewnątrzwspólnotowa usługa transportu? Jak powinna zostać zaewidencjonowana w księgach i rozliczona w deklaracji VAT? Nadmieniam, że dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru odbiorca towaru podał swój VAT UE.

VAT. Rejestracja umów leasingu

Podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, musieli do 15 czerwca br. zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę wraz ze wszystkimi aneksami do niej, aby nadal móc odliczać VAT. Jeśli ktoś otrzymał aneks do umowy po 15 czerwca, to mimo zarejestrowania umowy z odliczenia VAT już nie skorzysta.

Prawidłowe księgowanie rabatów

Rabat stanowi zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towarów. Zamiennie można określić go jako bonifikatę lub opust. W rezultacie jest on obniżeniem ceny sprzedaży przez sprzedawcę przyznawanym nabywcom towarów. Jako opust z ceny realizowany jest najczęściej przy zakupach hurtowych, tj. przy dużych ilościach nabywanych przez kontrahentów towarów.

NSA. Podatek od nieruchomości

W 1997 r. każda nieruchomość należąca do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą była z mocy prawa z nią związana. A podatnik musiał płacić wyższe stawki podatku od nieruchomości.

PIT. Zwolnienia

Ostatnio wprowadzona zaliczka alimentacyjna oraz dodatki pieniężne przyznawane jako pomoc dla najbardziej potrzebujących są zwolnione z opodatkowania.

Polskie regulacje niezgodne z unijnymi

Podatek akcyzowy nakładany przez Polskę na używane samochody sprowadzane z zagranicy jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - uważają eksperci.

Zmiany w Ordynacji od września

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 1 września br.

Podatek liniowy według Partii Demokratycznej

Wprowadzenie jednej 19-proc. stawki dla PIT, CIT i VAT oraz trzech ulg zakłada ogłoszona wczoraj strategia podatkowa Partii Demokratycznej. Jej przedstawiciele skrytykowali przy okazaji plany podatkowe Platformy Obywatelskiej.

Czy sprzedaż przez terminal podlega rejestracji w kasie fiskalnej

Firma (sklep spożywczy) posiada terminal (Moje rachunki) i pośredniczy w opłacaniu rachunków, a także doładowań do telefonów komórkowych. Z tym że doładowania są sprzedażą usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta nie powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej firmy? Czy wystarczy paragon z terminala?

Jakie są skutki najmu nieruchomości

Zamierzam wynająć na okres 10 lat nieruchomość stanowiącą własność moją i żony. Nieruchomość nie jest wprowadzona do ewidencji mojej działalności gospodarczej i nie była w niej prowadzona działalność gospodarcza.Proszę odpowiedzieć na pytania:1. Jaką umowę powinienem zawrzeć - czy występować wspólnie z żoną, czy mogę sam?2. Czy muszę wystawiać fakturę VAT i odprowadzać do US VAT należny?3. Czy uzyskane dochody z tytułu najmu nieruchomości mogę łączyć z dochodami z tytułu prowadzonej działalności?

Czy można w pełni odliczyć VAT naliczony z faktury za samochód ciężarowy

Kupiliśmy od przedsiębiorcy (pierwszego właściciela) samochód ciężarowy o ładowności 870 kg, z homologacją producenta. Czy na podstawie nowej ustawy mamy prawo odliczyć cały naliczony VAT, jeśli jednocześnie dokonujemy sprzedaży opodatkowanej zwolnionej, przy ustalonej proporcji sprzedaży za 2004 r. - 99%?

ETS. VAT od zakupu odliczyć może tylko podatnik

Podmiot prawa publicznego, który nie będąc podatnikiem VAT nabył dobro inwestycyjne, a następnie stał się takim podatnikiem i dokonuje jego sprzedaży, nie może korygować podatku nie odliczonego wcześniej przy nabyciu danego dobra - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Księgowanie aportu w spółce z o.o.

Przedmiotem aportu mogą być rzeczy i prawa majątkowe wniesione na kapitał spółki, które posiadają zdolność aportową, tzn. spełniają następujące warunki: przedstawiają jakąkolwiek wartość ekonomiczną, są zbywalne, mogą być ujęte w bilansie jako aktywa.

VAT. Ulga na złe długi

Wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi jest niewątpliwie rewolucją w sposobie postrzegania VAT i zbliżeniem się do podstawowej zasady VAT - neutralności podatku dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność opodatkowaną. Jednakże dokładna analiza nowych przepisów skłania do stwierdzenia, że założony przez ustawodawcę przy jej wprowadzaniu cel nie zostanie osiągnięty.

ETS zadecyduje czy zapłacimy akcyzę za samochody

O tym, czy sprowadzając samochód z krajów Unii Europejskiej musimy płacić akcyzę, zdecyduje Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Na zadanie pierwszego pytania prejudycjalnego (wstępnego) zdecydował się wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie jednego ze skarżących, który sprowadził samochód osobowy z UE.

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym skarbowym sprzedaż towaru "poza kasą rejestrującą" podlegałaby podwójnej karze - za uszczuplenie VAT i za nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej. Jak jednak wyjaśniają specjaliści, sprawca nie powinien być podwójnie karany. Kara powinna być wymierzana za jedno przestępstwo albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Jak uzyskać certyfikat księgowy?

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy osoba ze średnim wykształceniem może zdobyć taki certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Finansów? Czy można uniknąć konieczności zdawania egzaminu odpowiednio uzupełniając wykształcenie? Jak długi staż pracy w księgowości konieczny jest do uzyskania certyfikatu?

Czy wniesienie wkładu do spółki podlega VAT

Osoba fizyczna, podatnik VAT, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zawiązała spółkę cywilną z drugim wspólnikiem, również podatnikiem VAT, i wniosła środek trwały do spółki, zakupiony wcześniej na swoją działalność jednoosobową. Czy osoba wnosząca wkład powinna wystawić fakturę VAT i opodatkować sprzedaż środka trwałego ze stawką, jaką był opodatkowany przy zakupie, czy też taki wkład korzysta ze zwolnienia od VAT? Czy w takim przypadku wkład w postaci środka trwałego powinien być wykazany na fakturze w kwocie brutto czy w kwocie netto?

Implementacja dyrektyw a pomoc państwa

Obowiązek implementacji dyrektyw wynika z art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (zwanego dalej Traktatem wspólnotowym), który stanowi, że: Dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawiając jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków. Dla Polski istotne są w tej materii postanowienia Traktatu o przystąpieniu Polski (i innych państw) do Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie ma art. 2 aktu akcesyjnego, będącego częścią tego Traktatu akcesyjnego, który nakłada na Polskę obowiązek przestrzegania postanowień traktatów i aktów przyjętych przez instytucje Wspólnot po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Płatności transgraniczne w euro po wejściu Polski do UE

Obowiązujące w Polsce od 1 maja 2004 r. z mocy prawa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 grudnia 2001 r. o płatnościach transgranicznych w euro powoduje w praktyce sporo wątpliwości interpretacyjnych, dotyczących w szczególności opłat pobieranych przez banki krajowe i zagraniczne za przelewy transgraniczne w euro.

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Wydatek związany z uzyskaniem środków pomocowych z Unii jako koszt

Spółka ubiega się o środki pomocowe z Unii Europejskiej. Aby profesjonalnie przygotować odpowiedni wniosek i skompletować wymagane dokumenty, korzysta z usług firmy zajmującej się przygotowywaniem tego typu dokumentacji. Czy wynagrodzenie na rzecz tej firmy możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy dla takiej kwalifikacji ma znaczenie, czy uzyskamy środki z Unii?

Wstrzymanie wykonalności decyzji po nowelizacji

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Ordynacji podatkowej podatnik, którego wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji nie został uwzględniony, będzie mógł złożyć zażalenie.

Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane wyciągi bankowe dokumentujące poniesienie opłat bankowych mogą być uznane za dowód księgowy, jeśli spełnią określone kryteria.

REKLAMA