REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyżury telefoniczne w Ministerstwie Finansów

W piątek 22 kwietnia, w Ministerstwie Finansów zostaną zorganizowane dyżury telefoniczne. Wszyscy podatnicy, którzy jeszcze nie złożyli rocznych deklaracji będą mogli skorzystać z pomocy ekspertów.

Mamy złe przepisy akcyzowe

Wczoraj Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrzyła skargę dotyczącą podatku akcyzowego, którym obciążane są samochody sprowadzane do Polski w ramach tzw. nabycia wewnątrz-wspólnotowego.

Nowelizacja ordynacji i ustaw podatkowych. Darowizny kościelne

Darowizny kościelne powinny być przekazywane na rachunki bankowe kościołów - uznała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych i przyjęła odpowiednią poprawkę do rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustaw o PIT i CIT.

Zmiany dotyczące umów zlecenia oraz twórców

Przewidziana w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zmiana dotycząca uznawania za podatników osób uzyskujących przychody określone w art. 13 ustawy o PIT, a więc m.in. z umów zlecenia i o dzieło, a także twórców i artystów, niestety, niewiele zmienia. Wciąż są to przepisy krańcowo nieprecyzyjne - uważają eksperci.

REKLAMA

Trzeba uwzględnić dane z VAT-7

W informacji podsumowującej podawane są dane o nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych. Te same informacje podawane są w deklaracji VAT-7, składanej za okresy miesięczne. Jeżeli zatem podatnik składa informację za okres od stycznia do marca 2005 r., to suma dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz wszystkich kontrahentów wykazywana w informacji podsumowującej powinna być równa sumie wykazywanej w deklaracjach VAT złożonych za miesiące: styczeń, luty i marzec.

Świadczenie usług pomiędzy JST a jednostkami organizacyjnymi tej samej gminy

Proszę o udzielenie informacji na temat opodatkowania podatkiem VAT świadczenia usług pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a jednostkami organizacyjnymi tej samej gminy oraz opodatkowania dotacji przekazywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na wykonanie zadań statutowych.

Jak rozliczyć odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela bezpośrednio warsztatowi remontującemu samochód

Czy koszt naprawy samochodu osobowego (z ubezpieczenia AC) stanowi koszt uzyskania przychodu, w przypadku gdy kwotę netto (czyli koszt) zwraca ubezpieczyciel bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatowi? Czy odszkodowanie wypłacone w ten sposób jest naszym przychodem, mimo że nie wpływa na nasz rachunek bankowy? Czy mamy możliwość odliczenia VAT?

Czy wydatki na obsługę rachunku kasy zapomogowej są kosztem pracodawcy

W spółce z o.o. działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa. Czy wydatki na pokrycie kosztów funkcjonowania rachunku bankowego, na którym zdeponowane są środki kasy, będą stanowić dla tej spółki koszty uzyskania przychodów? Spółka pokrywa te koszty zgodnie z umową zawartą z kasą.

REKLAMA

Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Podpisaliśmy ugodę, w której jako dłużnik zobowiązujemy się do zapłaty należności głównej firmie X w określonym terminie i w zamian za to zostały nam umorzone odsetki od nieterminowej zapłaty. Czy umorzone odsetki są naszym przychodem do opodatkowania?

Orzecznictwo ETS. Kiedy powstaje dług celny

Dług celny powstaje również wtedy, gdy państwo członkowskie, do którego należy urząd wyjścia, powiadomiło głównego zobowiązanego objętego procedurą tranzytu zewnętrznego, że musi w ciągu trzech miesięcy dostarczyć wymagany dowód, a w terminie tym dowodu nie dostarczono - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Rekompensaty VAT

Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, który miałby rekompensować wzrost od 1 maja 2004 r. stawki VAT na materiały budowlane, może w ogóle nie zostać uchwalony.

E-podatki

Biura rachunkowe - ubezpieczenie OC

Klient, udając się do biura rachunkowego, powinien - przed podjęciem decyzji, czy powierzyć księgowemu swoje finanse - zapytać najpierw, czy ten posiada odpowiednią polisę ubezpieczenia OC. Jeśli nie, klient staje przed poważnym wyborem: albo ryzykuje, albo idzie z PIT-em do kogoś, kto taką polisę posiada.

Zarządzanie opodatkowane według skali

Brak podstaw do opodatkowania przychodów z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jak z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli według stawki 19-procentowej - stwierdził organ podatkowy.

Rozliczenia osób prawnych

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego mają obowiązek złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym do 10 lipca. Nie muszą go jednak dostarczać razem z zeznaniem CIT-8 - bez względu na to, czy ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.

Kiedy odsetki od kredytu na nabycie gruntu są kosztem

Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt, za który nabyła grunt. Został on następnie wydzierżawiony na cele działalności gospodarczej innemu podmiotowi. Czy odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodu bezpośrednio, czy też zwiększą koszty dopiero w przypadku sprzedaży gruntu?

Różnice kursowe bilansowe

Czy różnice kursowe liczone na dzień bilansowy i określone jako różnica wynikająca z zastosowania kursu średniego NBP z dnia podpisania umowy o kapitalizację odsetek bankowych i kursu średniego ogłaszanego na dzień bilansowy stanowi u mnie koszt lub przychód do opodatkowania?

Zmiany w ustawach podatkowych

Już dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przyjąć sprawozdanie dotyczące nowelizacji Ordynacji podatkowej. Z kolei pod koniec tygodnia Sejm prawdopodobnie będzie głosował senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT.

Ulga remontowa a umowa użyczenia

Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę odliczyć okna, które wymieniam w budynku do mnie nienależącym. Od niedawna mieszkamy u teściów, którzy udostępnili nam na podstawie umowy użyczenia piętro domu. Czy to wystarczy, abym mogła dokonać odliczenia? Zaznaczam, że we wcześniejszych latach niczego nie remontowaliśmy (jesteśmy małżeństwem od pół roku).

Opodatkowanie transakcji internetowych

Nie tylko dokonujący transakcji za pośrednictwem Allegro.pl mogą się spodziewać kontroli fiskusa. W urzędach skarbowych województwa łódzkiego prowadzi się od kilku do kilkunastu kontroli podmiotów handlujących w internecie, także na innych platformach, np. swistak.pl czy aukcje24.pl.

Komisja wyda stanowisko

Nowa interpretacja to nie dowód

Odmienne wykładnie przepisów prawa stanowiące podstawę decyzji orzekającej co do istoty sprawy nie stanowią ani nowej okoliczności faktycznej, ani nowych dowodów uzasadniających wznowienie postępowania podatkowego - stwierdził białostocki WSA.

Projekt zmian UKS i KKS

Rezygnację z broni palnej przez pracowników kontroli skarbowej przewiduje skierowany do konsultacji projekt noweli ustawy o kontroli skarbowej i kodeksu karnego skarbowego. Projekt umożliwia też dokonywanie transakcji mających ujawnić przestępstwa skarbowe oraz uzyskanie informacji o posiadaczach rachunków bankowych, którzy sami je ujawnili.

Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

W projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych przewidziano dla niektórych pracodawców zwolnienia z podatku rolnego, leśnego oraz z podatku od nieruchomości.

Montaż instalacji gazowej

W spółce z o.o. wykorzystywanych jest kilkanaście samochodów. W celu obniżenia kosztów ich eksploatacji zarząd podjął decyzję o montażu do tych samochodów instalacji gazowych. Czy wydatek na ten cel może być bezpośrednio zaliczony do kosztów czy też jako ulepszenie zwiększy wartość początkową samochodów (które stanowią własność naszej spółki)?

Wynagrodzenie za pracę w Anglii a podatek dochodowy w Polsce

Od czerwca 2004 r. pracowałem w Wielkiej Brytanii. Moja umowa o pracę zawarta jest do końca maja 2005 r. Jeszcze nie wiem, czy zdecyduję się na jej przedłużenie, ponieważ w Polsce pozostała moja rodzina. Czy za 2004 r. powinienem złożyć w Polsce zeznanie podatkowe (nie uzyskałem żadnych innych dochodów, poza dochodami z pracy w Anglii)?

Nowe zasady odliczeń przy zakupie samochodów

Prawdopodobnie w sierpniu zmienią się zasady odliczania VAT od samochodów. Wszystko zależy od tego, kiedy nowelizacja VAT, która ma wejść w życie 1 czerwca, zostanie ogłoszona.

Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Do końca czerwca 2004 r. byłem zatrudniony w Polsce i osiągałem dochody na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia zawarłem roczną umowę o pracę w Irlandii, gdzie czasowo przebywam. Czy wynagrodzenie osiągnięte w Irlandii powinienem wykazywać w zeznaniu składanym w Polsce oraz czy podlega ono w Polsce opodatkowaniu?

Krajowe standardy rachunkowości

W oczekiwaniu na uregulowania zawarte w standardach międzynarodowych Komitet Standardów Rachunkowości zawiesił prace nad specjalnym standardem dla małych i średnich firm. Trwają natomiast prace nad opracowaniem standardu "Usługi budowlane i montażowe".

Ujednolicanie MSR-ów

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości koncentruje się obecnie na pracach mających na celu wyeliminowanie różnic między międzynarodowymi standardami rachunkowości przyjętymi do stosowania w krajach Unii Europejskiej a standardami przyjętymi w Stanach Zjednoczonych i Japonii - informują specjaliści z Pricewaterhouse Coopers.

Doradcy podatkowi. Wkrótce pierwsze skreślenia z list

Zbliża się termin kończący ośmioletni okres przekształcania wpisów warunkowych we wpisy ostateczne na liście doradców podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zapowiada pierwsze skreślenia z listy doradców.

Ulga na Internet

Każdy, kto chce skorzystać z ulgi na internet, musi posiadać wystawioną na swoje nazwisko fakturę VAT potwierdzającą wydatkowanie pieniędzy na zapłatę za dostęp do internetu. Dotyczy to także dzieci zamieszkujących razem z rodzicami.

Czy podatnik prowadzący niewielką działalność opodatkowaną może odliczać podatek

Naszą podstawową działalnością jest działalność edukacyjna w zakresie szkolnictwa wyższego, zwolniona z podatku VAT. Działalność dodatkowa, opodatkowana VAT, jest znikoma. Stosunek obrotów wynikających z działalności pozaedukacyjnej do całości obrotów (obliczony według art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług) wynosi 0,54%. Czy w związku z tym nie mamy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Preferencje paliwowe dla rolników

Część posłów opowiada się za wprowadzeniem tzw. tańszego paliwa rolniczego. Ich zdaniem, obecnie zakup przez rolników paliwa jest znaczącym wydatkiem. Problem w tym, że paliwo takie musiałoby korzystać z określonych preferencji akcyzowych.

Czy wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło pokryte ze środków PHARE podlega opodatkowaniu

Jeżeli należność za wykonaną pracę jest pokryta ze środków Funduszu Małych Projektów PHARE Polska-Słowacja 2001, to czy umowa o dzieło podlega opodatkowaniu zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2004 r. zmianami w zakresie rozliczania zaliczek na podatek od dochodów z działalności wykonywanej osobiście?

Czy można odliczyć podatek z faktur za rozbiórkę budynku używanego

Jesteśmy właścicielem gruntu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, na którym znajdują się budynki wybudowane w latach 1985-1986. Obecnie znaleźliśmy nabywcę na ten grunt, jednak przed sprzedażą musimy, zgodnie z umową zawartą z kupującym, dokonać rozbiórki większości budynków. Budynki te nie były modernizowane, ale ich rozbiórka wiąże się z poniesieniem kosztów. Czy podatek naliczony VAT wynikający z faktur otrzymanych od usługodawców za rozbiórkę budynków będzie podlegał odliczeniu. Czy jeżeli odliczymy podatek VAT z faktur za rozbiórkę, to sprzedaż gruntu z pozostałymi dwoma budynkami będzie objęta zwolnieniem z VAT?

Elektroniczna obsługa podatnika

Przystępujemy do realizacji strategicznego dla administracji skarbowej oraz dla przedsiębiorców, podatników indywidualnych i instytucjonalnych przedsięwzięcia e-Podatki, polegającego na stworzeniu elektronicznego systemu obsługi podatnika - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jak można założyć spółkę ponadnarodową

Dzięki uchwalonej przez Sejm - teraz już tylko czekającej na podpis prezydenta - ustawie regulującej procedurę zawiązywania spółek europejskich, również polskie spółki będą mogły je zawiązywać i prowadzić działalność w kraju i za granicą. Utworzą je rodzime spółki akcyjne - przez połączenie z innymi spółkami akcyjnymi - pod warunkiem, że co najmniej dwie spółki zawiązujące SE będą podlegały prawu różnych państw członkowskich. Spółki będą mogły się łączyć również przez przejęcie, a zawiązana wówczas nowa spółka przyjmie formę europejskiej.

Obowiązki przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację z UE

Jak kontrolowane jest wydatkowanie pieniędzy z funduszy strukturalnych? Jakie obowiązki informacyjne ciążą na przedsiębiorstwach korzystających z dofinansowania?

Dalszy ciąg prac nad nowelą ordynacji podatkowej

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmowała się rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Posłowie przyjęli wszystkie rządowe propozycje. Do ostatecznego głosowania jednak nie doszło, gdyż rząd chce złożyć jeszcze jedną autopoprawkę umożliwiającą samorządom wprowadzanie elektronicznego składania deklaracji podatkowych.

Obliczanie współczynnika sprzedaży

Określenie części podlegającej proporcjonalnemu odliczeniu stosuje się wyłącznie do towarów i usług, które mają być wykorzystane przez podatnika do transakcji, od których zarówno można odliczyć VAT, jak i do transakcji, od których odliczenie nie przysługuje. Jeśli więc podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, to otrzymana dotacja nie powoduje proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego.

Formularze elektroniczne w gminach

Rząd proponuje, żeby rady gmin miały prawo określać niektóre elektroniczne deklaracje i informacje podatkowe.

Badanie sprawozdań finansowych

Dziś wiem, że podczas ostatnich prac nad ustawą o rachunkowości powinniśmy obniżyć progi stanowiące kryteria do badania sprawozdań finansowych. Trzeba to naprawić ze względu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - stwierdził Andrzej Jacaszek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów na spotkaniu z biegłymi rewidentami.

Senat rozpatrzył poprawki do VAT

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała wczoraj przyjęcie większości senackich poprawek do ustawy o VAT. Z akceptacją komisji nie spotkał się jedynie niezgodny z prawem unijnym senacki pomysł obniżenia do 7 proc. VAT na usługi filmowe.

Oddanie samochodu osobowego w podnajem - konsekwencje w podatku naliczonym

Chcemy wynajmować przez pewien okres samochody osobowe (w ramach umowy najmu, dzierżawy czy podobnego typu). Jakiego rodzaju konsekwencje wiążą się z tym, w szczególności w podatku VAT?

Jak obciążyć sprzedawcę z kraju Unii za naprawę urządzenia w Polsce

Kupiliśmy w Czechach urządzenie, które uległo awarii. W jaki sposób obciążyć dostawcę za naprawę (materiały i robocizna)? Czy wystawić fakturę VAT, czy też notę? Jaką stawkę podatku do tego zastosować - 0% czy 22%? Pragnę dodać, że zarówno nasza firma, jak i dostawca jesteśmy podatnikami i posiadamy NIP UE.

Korekta wartości zobowiązań z tytułu różnic kursowych

Podatnik zakupił w celach handlowych od zagranicznego kontrahenta towar, który następnie został sprzedany innemu zagranicznemu odbiorcy. Płatności z tytułu obu transakcji zostały rozliczone w euro. Podatnik posiada własny rachunek walutowy prowadzony w euro. Za jego pośrednictwem realizowane są płatności dokonywane w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami. Jak powinny zostać rozliczone przychody i koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym?

Jakie zmiany w Ordynacji podatkowej

Dziecięcy VAT

Zmiany w pakcie stabilności nie zastąpią reform

Zmiany w pakcie Stabilności i Wzrostu nie zastąpią koniecznych reform fiskalnych - powiedział szef NBP Leszek Balcerowicz.

REKLAMA