REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inflacja spadła do 4 proc.

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zadecydowała o tym żywność, która w ciągu miesiąca potaniała o 0,3 proc. Spadły również ceny odzieży, obuwia oraz paliw.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił 50 - proc. stawkę

Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wprowadzenie 50-proc. stawki PIT, uznając, że w przypadku ustawy o
PIT nie zachowany został termin vacatio legis.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatnik, który dokonuje sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, ma obowiązek bez wezwania zapłacić 10 proc. podatku od przychodu. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

Jak obliczyć podatek od wspólnej nieruchomości małżonków

Mąż prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio nabyliśmy nieruchomość na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Czy w tej sytuacji organ podatkowy ma prawo zastosować podwyższoną stawkę dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą?

REKLAMA

Impreza integracyjna a podatek dochodowy

Pracownicy byli na spotkaniu integracyjnym w jednym z obiektów jednostki. Zakupiono kiełbasę i napoje chłodzące oraz wynajęto autokar. Wydatki w całości pokryto z ZFŚS. Proszę o odpowiedź, czy wydatki te podlegają opodatkowaniu?

Wycieczka zorganizowana z ZFŚS a podatek dochodowy

Mój zakład chce zorganizować wycieczkę autokarową z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników i członków ich rodzin oraz wykupić na czas wycieczki ubezpieczenie dla jej uczestników. Czy z tego tytułu powinniśmy uiścić podatek? Jeżeli tak, to jak należy ten podatek odprowadzić?

Montaż okien i drzwi z 7 - procentową stawką

Montaż okien i drzwi przez ich producentów m.in. w obiektach budownictwa mieszkaniowego umieszczony został na liście towarów i usług objętych obniżoną 7-proc. stawką VAT. Wynika to z wchodzącego w życie zmienionego rozporządzenia ministra finansów.

Co dalej z 50-proc. stawką

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma się wypowiedzieć w sprawie konstytucyjności przepisów wprowadzających 50-procentową stawkę PIT.

REKLAMA

Do dziś należy zapłacić podatek transportowy

Dziś mija termin złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych. Z naszych obliczeń wynika, że podatkowi może podlegać nawet milion autobusów, ciężarówek, przyczep i naczep.

Ulga remontowa

Polska w strefie euro od 2010

Czy wszystkie koszty wewnątrzwspólnotowego nabycia należy opodatkować łącznie

Moja firma zajmuje się sprzedażą części do komputerów, które są najczęściej sprowadzane od kontrahentów z krajów Unii, czyli w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Prawie zawsze jest tak, że zakupione przez nas towary są dostarczane do Polski przez inne firmy, którym zlecamy transport towarów. Innymi słowy, w związku ze sprowadzeniem towarów do Polski ponosimy różnego rodzaju dodatkowe koszty. Czy podstawę opodatkowania podatkiem VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwota, którą płacimy sprzedawcy części do komputerów, czy też należy brać pod uwagę wszystkie inne należności, które musimy uregulować sprowadzając te towary do Polski?

Od 1 marca wzrośnie kwota bazowa

Według najnowszego komunikatu GUS kwota bazowa, która będzie obowiązywać w okresie marzec 2005 r. - luty 2006 r., wyniesie 1903,03 zł

Deklaracja na podatek od środków transportu: mija termin

Jutro, 15 lutego, mija termin do złożenia tegorocznych deklaracji na podatek od środków transportowych.

Oskładkowanie umów o dzieło i zlecenia zawartych z rencistą lub emerytem

W naszej firmie zatrudniamy wielu rencistów. Niektórzy z nich są pracownikami, innych natomiast zatrudniamy na umowy zlecenia. Specyfika pracy wykonywanej przez te osoby zmusza nas niekiedy do zawierania z nimi dodatkowych umów cywilnoprawnych na wykonywanie określonych czynności. Najczęściej są to umowy o dzieło. Czy za rencistę będącego pracownikiem lub zleceniobiorcą musimy opłacać składki na ZUS od zawartej z nim dodatkowo umowy o dzieło?

Czy brak NIP UE na zamówieniu jest podstawą do kwestionowania zasadności zwrotu podatku

Prowadzimy tzw. uszlachetnianie czynne w krawiectwie na rzecz podmiotu z Francji z powierzonego materiału. Kontrola podatku VAT za maj i czerwiec 2004 r. podważyła zasadność zwrotu, gdyż oprócz dwóch potwierdzonych dokumentów dostawy, które posiadamy, czyli faktury ze stawką 0% i numerem NIP kontrahenta francuskiego oraz CMR przewoźnika, któremu płaci firma francuska, na zamówieniu od tej firmy nie ma jej NIP-u. Czy takie stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe?

Za trzy lata koniec reform podatkowych

Według wizji Ministerstwa Finansów zreformowany system podatkowy w perspektywie przyszłych lat (miałby obowiązywać za trzy lata) to model następujący: jedna stawka VAT, ograniczenie progresji w PIT lub nawet podatek liniowy (do tej pory ze stawki 19-proc. podatku liniowego skorzystało 200 tys. podatników), niższe składki ZUS, podatek katastralny oraz likwidacja lub ograniczenie podatku od spadków i darowizn.

Rejestracja spółek cywilnych. NIP

Spółka cywilna ma obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zmianie w składzie wspólników. Do zgłoszenia aktualizacyjnego należy dołączyć m.in. aneks do umowy spółki.

Egzamin ustny na doradcę podatkowego

Ewidencja zapasów w stałych cenach ewidencyjnych a prezentacja w sprawozdaniu

Prowadzimy ewidencję zapasów w stałych cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie planowanego technicznego kosztu wytworzenia. W jaki sposób należy na koniec okresu obrachunkowego ustalić ich wartość bilansową i zaprezentować w sprawozdaniu finansowym?

Czy podatek liniowy można pomniejszyć o wartość ulgi uczniowskiej

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2005 r. wybrałem opodatkowanie według zasad podatku liniowego. W 2004 r. okazało się, że przysługuje mi ulga uczniowska na zasadzie praw nabytych, mimo jej usunięcia z przepisów. Nie odliczyłem tej ulgi w roku 2004 r. z uwagi na brak dochodów. Czy będę mógł to zrobić w rozliczeniu za 2005 r.? Urzędnicy twierdzą, że nie mam prawa pomniejszyć podatku liniowego o wartość ulgi uczniowskiej.

Czy parking jest obiektem pomocniczym magazynu

Firma zainwestowała 5000 zł w parking położony obok magazynu, który jest jej własnością (składnikiem ewidencji środków trwałych). Czy mamy potraktować parking jako element magazynu i zwiększyć jego wartość początkową czy też będzie to osobny środek trwały?

Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Moja firma zajmuje się budową, a następnie wynajmowaniem pomieszczeń biurowych innym podmiotom gospodarczym. Za usługę najmu i dodatkowe opłaty za zużycie wody, energii itd. wystawiamy faktury VAT. Niektórzy klienci okazali się nierzetelni i nie uregulowali wszystkich należności wynikających z wystawionych dla nich faktur VAT. Teraz nie mamy już możliwości wyegzekwowania od nich tych płatności. Czy w tej sytuacji możemy sporządzić korekty faktur VAT, a następnie korekty deklaracji podatkowych VAT-7?

Sprawozdania z audytu wewnętrznego

305 jednostek sektora finansów publicznych ma obowiązek przekazać do Ministerstwa Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004 r., a 374 jednostki tego sektora powinny wypełnić i przesłać kwestionariusz kontroli finansowej - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Czy wartość faktury VAT marża można podwyższyć o akcyzę i inne koszty

Prowadzę handel samochodami sprowadzanymi z krajów Unii. Czy przy sprzedaży samochodu na fakturę VAT marża mogę podwyższyć wartość samochodu o zapłaconą akcyzę, wydatki na paliwo i inne koszty poniesione na jego sprowadzenie i dopiero do takiej wartości dodać marżę? Czy zakup samochodu na podstawie umowy sprzedaży można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie, czy tylko faktura daje podstawę do uznania kupna samochodu za takie nabycie?

Ulgi dla firm świadczących nowoczesne usługi

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług. Firmy te zajmują się m.in. księgowością i finansami. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy będą dokonywać korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.

Jak należy rozliczać premie

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie zostały wypłacone - czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Czy nadwyżki i niedobory podlegają opodatkowaniu

Przeprowadziliśmy w naszej firmie spis z natury. W jaki sposób mamy rozliczyć się z tego spisu w zakresie VAT z urzędem skarbowym? Co ze stwierdzonymi nadwyżkami i niedoborami?

Wspólne rozliczenia małżonków. Interpretacje

Czy będąca jednym z warunków wspólnego rozliczenia wspólność majątkowa małżeńska musi istnieć przez cały rok podatkowy? Na to pytanie nie sposób dziś uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem kwestia ta ma podstawowe znaczenie nie tylko dla podatników, którzy w trakcie roku zmienili ustrój majątkowy w małżeństwie, ale także dla osób, w stosunku do których orzeczono separację.

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Rozliczenie roczne PIT i CIT

Zeznania podatkowe: Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2005 r. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku (jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym do 31 marca 2005 r.). Niniejsze opracowanie zawiera wzory formularzy podatkowych, które należy złożyć w obowiązującym ustawowym terminie, i przykłady ich wypełnienia.

Zakres dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości firmy

Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Jesteśmy w trakcie tworzenia dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. Czy w tej dokumentacji mogą się znajdować informacje składające się na zasady rachunkowości firmy, co do których ustawa o rachunkowości nie pozostawia jednostce prawa wyboru?

Operacje bankowe między własnymi rachunkami za granicą

Spółka prowadzi działalność usługową na terytorium Czech. Posiada tam rachunki walutowe w koronach czeskich oraz w euro. W Polsce ma tylko rachunek złotówkowy. W jaki sposób ewidencjonować różnice kursowe związane z operacjami przeprowadzanymi w zagranicznych bankach? Czy różnice kursowe wystąpią tylko w przypadku przelewu zagranicznych środków na rachunek krajowy, czy także w chwili transferu środków własnych między własnymi rachunkami zagranicznymi? Jaki kurs należy przyjąć?

Podatnicy wnioski piszą

W fiskalnym uścisku

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem

Urząd miasta przejmuje od spółki grunt w zamian za odszkodowanie. Między innymi przez ten teren będzie biegła droga publiczna. W jaki sposób należy opodatkować przeniesienie własności gruntu z nakazu organu władzy publicznej za odszkodowaniem? Na kim spoczywa obowiązek uiszczenia podatku - na spółce czy na urzędzie miasta? W jaki sposób należy wyliczyć podstawę opodatkowania, czy wziąć pod uwagę wartość rynkową?

Liczy się cała kwota na fakturze

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

Czy można odliczyć podatek z faktur za wynajem mieszkań dla pracowników

Jesteśmy firmą szkoleniową. Nasi pracownicy jeżdżą po całej Polsce w celu przeprowadzania szkoleń. Jednocześnie wynajmujemy w poszczególnych miastach mieszkania na czas, w którym oni w nich przebywają, czyli na cele mieszkaniowe dla pracowników. Otrzymujemy z tego tytułu faktury. Czy możemy odliczyć VAT z tych faktur?

Czy dofinansowanie do biletów stanowi przychód dla pracownika

Dopłacamy naszym pracownikom 50% wartości do biletu miesięcznego komunikacji miejskiej. Bilety są przez nich wykorzystywane zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i w celach prywatnych. Czy tego rodzaju dofinansowanie stanowi dla pracownika przychód?

VAT. Wkrótce trzeba będzie złożyć korektę

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kompletu: czasopismo i płyta CD

Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż kompletu wydawniczego, na który składa się czasopismo i płyta CD? Czy należy zastosować stawkę właściwą dla czasopisma?

Nowe przepisy rachunkowości

Wyższa akcyza na papierosy

Określenie organu podatkowego właściwego do realizacji zaległości podatkowych

Usługi reklamowe świadczone na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty

Spółka z o.o. świadczy w Polsce usługi reklamy na rzecz kontrahenta z Hiszpanii. Jak należy opodatkować taką usługę?

Opodatkowanie sprzedaży akcji

Zamierzam kupić akcje spółki akcyjnej. Czynności tej chciałbym dokonać przez dom maklerski. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy od umowy kupna (a także sprzedaży) akcji trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczki dla członków spółdzielni mieszkaniowej

Dowiedziałam się, że mogę się ubiegać o pożyczkę od spółdzielni mieszkaniowej, której jestem członkiem. Czy taka pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Termin dla kartowiczów

Dziś upływa termin wpłaty podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Dywidendy dla spółek powiązanych z krajów Unii Europejskiej - nowe zasady opodatkowania

Które spółki skorzystają z omawianego zwolnienia? Jak liczyć dwuletni okres posiadania udziałów (akcji), od których zależy skorzystanie ze zwolnienia? Czy zwolnienie można zastosować do przychodu z likwidacji spółki?

REKLAMA