Prowadzę spedycję międzynarodową. Od 1 stycznia br. w Niemczech wprowadzono opłaty za autostrady, tzw. maut. Klient niemiecki zażyczył sobie, aby na fakturze za transport osobno uwzględnić fracht, a osobno opłatę za autostrady. Z kolei ja otrzymuję od przewoźnika fakturę, w której jest wyszczególniona tylko cena za transport. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że nie mogę na fakturze ująć pozycji pt. "opłata za autostradę", ponieważ nie pobieram takich opłat (nie jestem do tego uprawniony). Jak powinienem wykazać na fakturze tę pozycję?
Sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych (Rb-27S) oraz wydatków budżetowych (Rb-28S) sporządza się jako sprawozdanie miesięczne za grudzień (w zakresie planu i wykonania) oraz za rok (w pełnym zakresie). W związku z tym, że w pewnych okolicznościach mogą nastąpić różnice w wartościach wykazanych w sprawozdaniu jednostkowym i zbiorczym, powstaje następujący problem: niewątpliwie w ewidencji księgowej należy ująć sprawozdanie roczne, ale co zrobić ze sprawozdaniem miesięcznym, jeżeli:- jest ono prawidłowe - czy zaznaczyć jedynie, iż zostało ono złożone?- jest ono nieprawidłowe - czy należy je wówczas skorygować, do stanu ze sprawozdania rocznego, i również zaznaczyć informację o złożeniu i jego, i korekty?
W październiku 2004 r. zakupiliśmy środek trwały (urządzenie techniczne), który wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i rozpoczęliśmy jego eksploatację. W miesiącu tym dokonaliśmy 30-proc. odpisu amortyzacyjnego według metody dla fabrycznie nowych środków trwałych. Niestety, jeszcze w październiku urządzenie zepsuło się. Po dwóch naprawach, które praktycznie wykluczyły użytkowanie tego środka trwałego, otrzymaliśmy w ramach gwarancji nowy egzemplarz takiego samego urządzenia, którego użytkowanie rozpoczęliśmy w grudniu. Czy w tych okolicznościach mieliśmy prawo dokonać 30-proc. odpisu amortyzacyjnego w październiku?
Zarówno Izba Skarbowa w Warszawie, jak i resort finansów są zdania, że zbierane przez fundacje środki na leczenie dzieci nie stanowią u rodziców tych dzieci przychodu w momencie ich wydatkowania. Ministerstwo zastrzega jednak, że to, czy podatku na pewno nie będzie, zależy od treści umowy zawieranej przez fundacje.
Czy wniesienie w formie aportu samochodu osobowego przez obywatela Francji, niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma siedzibę w Polsce, podlega, podobnie jak w podatku VAT, zwolnieniu z akcyzy?