REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Zasadniczo w przypadku usług związanych z nieruchomościami podatek VAT płaci się w kraju położenia nieruchomości. Jednak, gdy usługa nie dotyczy konkretnej nieruchomości VAT będzie płacony wg miejsca siedziby odbiorcy usługi przez tego odbiorcę.

Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Zgodnie ogólną zasadą określoną w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty będące podatnikami VAT (art. 15 ustawy) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania VAT, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Czy można odliczyć pełną kwotę VAT naliczonego od zakupu części zużytych do remontu i naprawy samochodu osobowego

Można w pełni odliczyć VAT od zakupu takich części o ile samochody są wykorzystywane w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, nie podlegających zwolnieniu.

Czy przekazanie produktów spożywczych pracownikom powinno być potwierdzone fakturą wewnętrzną

Przedsiębiorcy w ramach prowadzenia firmy dokonują zakupów kawy, herbaty, cukru, mleka, wody mineralnej z przeznaczeniem dla pracowników. Powstaje wówczas pytanie jak rozliczyć VAT w tych przypadkach.

REKLAMA

Czy możliwe jest anulowanie wystawionych przez pomyłkę faktur VAT

Jeżeli faktura nie została wprowadzona do „obrotu prawnego” (czyli nie została przekazana osobie trzeciej) może zostać anulowana.

Organizacja imprez integracyjnych a przychód podatkowy pracownika

Imprezy integracyjne są doskonałym sposobem na polepszenie atmosfery w pracy. Pracodawcy upatrują w tego typu spotkaniach wiele korzyści, do których należą wzmocnienie więzi między pracownikami, stworzenie właściwej atmosfery w pracy, co może przełożyć się bezpośrednio, na jakość ich pracy i zwiększenie ich wydajności. Dobre strony uczestnictwa w tego typu imprezach zauważają również sami pracownicy dla których stanowią one dobrą okazję do stworzenia towarzyskich relacji i rozładowania stresu, który towarzyszy im w codziennej pracy. Niestety ostatnie interpretacje organów podatkowych są niekorzystne, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Wyższa składka rentowa oznacza wzrost kosztów pracy

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy jest niekorzystne dla firm, spowoduje bowiem wzrost kosztu pracy i zniechęci do zwiększania zatrudnienia.

Zasady odliczania kosztów zakupu kasy fiskalnej - nowe rozporządzenie MF

W 2011 r. zasady odliczeń kwot wydatkowanych na zakup kas fiskalnych będą takie same jak w roku bieżącym – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów.

REKLAMA

Czy w przypadku zwrotu zamówionego towaru można anulować faktury

W przypadku sporządzenia faktury dokumentującej dostawę towaru, do której nie doszło, sprzedawca ma prawo do jej anulowania, pod warunkiem że nie została wprowadzona do obrotu prawnego.

Kasy rejestrujące 2011. Jakie zmiany czekają podatników?

Zasady korzystania ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej w 2011 r. są już znane. Niektórzy podatnicy stracą prawo do zwolnienia. Jednak do końca kwietnia 2011 r. możemy stosować obecne regulacje.

Czy do nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników trzeba stosować przepisy o cenach transferowych

Przepisy o cenach transferowych wynikające z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), nie znajdą zastosowania do transakcji udzielenia pożyczki pracownikom przez pracodawcę.

Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona zawrzeć umowy najmu nieruchomości mieszkalnych (lokale lub domy mieszkalne), uzyskując w ten sposób tytuł prawny do użytkowania tych nieruchomości w celach mieszkaniowych. Następnie planuje odpłatnie podnajmować te nieruchomości osobom fizycznym (w tym swoim pracownikom) na cele mieszkaniowe. Czy ten podnajem jest opodatkowany VAT?

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem


Podatnik produkuje rolety, żaluzje, moskitiery i sprzedaje wymienione produkty wraz z usługą montażu. Czyli sam montuje wyprodukowane przez siebie produkty u zamawiających w budynkach mieszkalnych. Czy można w tym przypadku stosować stawkę obniżoną 7% (a od 2011 roku 8%)?

Jak opodatkować VAT wniesienie nieruchomości aportem do spółki


Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu nieruchomości. Spółka ta zamierza przystąpić do spółki osobowej (zarówno spółki cywilnej jak i spółki osobowej prawa handlowego) wnosząc do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci gruntu zabudowanego halą produkcyjno-składową z aneksem biurowym. Czy Spółka z o.o. powinna wykazać ten aport jako odpłatną dostawę towaru, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach?

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi od 2011 roku upoważniony do wydawania interpretacji indywidualnych


Do pięciu wzrośnie liczba dyrektorów izb skarbowych upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych w imieniu Ministra Finansów. Takie rozszerzenie kompetencji tego organu przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego zamieszczony na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT


Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

Czy kupony kulturalno – rekreacyjne, które można wymieniać na bilety, podlegają zwolnieniu z PIT


Kupony kulturalno – rekreacyjne, wymienne na bilety, mieszczą się w zakresie świadczeń rzeczowych wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Kupony te nie stanowią znaków uprawniających do bezpośredniej wymiany na towary i usługi, a tym samym spełniają przesłanki zwolnienia od PIT.

W 2011 r. wyższa opłata za egzamin na doradcę podatkowego

W przyszłym roku znacząco zwiększą się stawki opłat za egzamin na doradcę podatkowego.

Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT


Wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych w siedzibie spółki (takie jak napoje, drobny poczęstunek) uznawane są za koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). Natomiast przeprowadzanie spotkań biznesowych poza siedzibą spółki w np. lokalach gastronomicznych lub restauracjach, zalicza się do kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT

Krótkie vacatio legis dla zmian dotyczących aut z kratką

Ustawodawca zostawił firmom bardzo mało czasu na oswojenie się ze zmianami dotyczącymi odliczenia VAT w przypadku samochodów z kratką - uważają eksperci podatkowi. Ustawa, którą musi się zająć jeszcze Senat, ma wejść z życie 1 stycznia 2011 r.

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu - pomoc już przy 15-proc. spadku obrotów

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły z powodu kryzysu ekonomicznego lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Komisja Europejska rozważa zmiany w podatku VAT

Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji w sprawie możliwości przeprowadzenia reform w zakresie podatku VAT w celu uproszczenia systemu podatku VAT, jak również uczynienia go bardziej efektywnym i utrudnienia przeprowadzania oszustw podatkowych.

Jak zorganizować pracę w placówkach handlowych na przełomie roku w związku ze zmianą stawek VAT

Praca w naszych sklepach odbywa się codziennie przez 24 godziny na dobę. Jako placówka handlowa nie możemy pracować 1 stycznia 2011 r. Jak mamy postąpić, gdy od 1 stycznia 2011 r. zmieniają się stawki VAT i będziemy musieli wprowadzić nowe ceny towarów, a nie będziemy mogli tego zrobić 1 stycznia ze względu na zakaz pracy w handlu? Do końca grudnia 2010 r. będą obowiązywać jeszcze stare stawki VAT i zmiana cen towarów przed 1 stycznia będzie niemożliwa ze względu na godziny pracy naszych sklepów.

Niższe odliczenie VAT dla aut z kratką - niezgodne z prawem

Ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie i leasingu aut z kratką będzie niezgodne z prawem UE - uważa doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie Jerzy Martini. Według nowelizacji ustawy o VAT ograniczenie to zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2011 r.

Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach fiskalnych - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Inwentaryzacja - terminarz i odpowiedzialność

Każda jednostka gospodarcza, która prowadzi księgi rachunkowe, ma obowiązek przeprowadzić inwentaryzację aktywów i pasywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ustawy o rachunkowości).

MF: VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym poziomie

Nawet w sytuacji ewentualnych podwyżek podatku od towarów i usług, VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym możliwym poziomie - zapewniła w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca będzie mógł posiadać status bezrobotnego

Sejm znowelizował ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowela doprecyzowuje przepisy do innych regulacji, w tym m.in. do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Sejm za ograniczeniem odliczenia VAT dla aut z kratką

Sejm znowelizował ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Nowelizacja przewiduje ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie samochodów "z kratką" i znosi odliczenie VAT od paliwa używanego do takich pojazdów.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych - warunkowa podwyżka VAT

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.

Czy można odliczyć VAT naliczony od świątecznych paczek dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku pojawia się problem związany ze skutkami podatkowymi organizacji tzw. Wigilii dla pracowników. Ponieważ tematyka ta na przełomie roku jest w publikacjach księgowych dość „modna” i nawet szeroko omówiona, warto przeanalizować problemy raczej nie poruszane.

Prawne podsumowanie listopada 2010 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2010 r., najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz interpretacji podatkowych.

Zaniechanie inwestycji a koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. z późniejszymi zmianami, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Nie będzie likwidacji ulgi prorodzinnej i na internet

Projekt ustawy o finansach publicznych nie przewiduje zapisu, z którego wynikałaby likwidacja ulg prorodzinnej i na internet. Rząd wycofał się z tych propozycji - powiedziała w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.

KE rozpoczyna dyskusję o reformie VAT - zniknie obniżona stawka?

Komisja Europejska rozpoczęła debatę o reformie podatku VAT w UE. System wprowadzony 40 lat temu chce przystosować do realiów współczesnej gospodarki i ograniczyć nadużycia. Zastanawia się także, czy ma sens utrzymywanie w krajach obniżonej stawki VAT.

Jak przedsiębiorcy oceniają polskie podatki

Wiemy już, że Minister Finansów jest zadowolony z polskiego systemu podatkowego. Ale co sądzą o tym systemie przedsiębiorcy? Zbadali to specjaliści z Deloitte. Generalnie zdaniem przedsiębiorców nie jest dobrze. Podatki są zbyt skomplikowane (np. 90% podatników nie rozumie VAT), a przepisy podatkowe za często się zmieniają. Co gorsza fiskus sam gubi się w gąszczu tych przepisów wydając niejednolite interpretacje w analogicznych sprawach.

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Benefity dla pracowników w 2011 roku a podatek VAT

Przedsiębiorcy umożliwiają własnym pracownikom korzystanie z określonych benefitów, za które pobierają należne wynagrodzenie (w wielu przypadkach niższe niż obowiązujące w normalnym obrocie gospodarczym).

Dłuższy czas pracy pracowników niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Kiedy darowizna udziałów w spółce z o.o. jest wolna od podatku od spadków i darowizn?

Dnia 29 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację przepisów prawa podatkowego, w której stwierdził, że nabycie udziałów w spółce z o.o. tytułem umowy darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli zostaną spełnione łącznie warunki przewidziane w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Czy można korzystać ze zwolnienia z VAT, zakładając biuro rachunkowe

Chciałabym założyć działalność, a konkretnie biuro rachunkowe, które prowadziłabym sama (na początek bez pracowników). Miałabym ok. 20 klientów. Posiadam certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie posiadam uprawnień do wykonywania usług doradcy podatkowego. Czynności, jakie wykonywałabym dla swoich klientów, ograniczałyby się wyłącznie do: prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (nie rozliczałabym ksiąg rachunkowych), prowadzenia rejestrów VAT zakupu i sprzedaży, prowadzenia ewidencji środków trwałych i przedmiotów niskocennych, sporządzania deklaracji podatkowych (w tym VAT, NIP i PIT-36) do urzędu skarbowego, sporządzania i naliczania list płac zatrudnionych pracowników, sporządzania stosownych deklaracji do ZUS, prowadzenia akt pracowniczych.

Od 1 stycznia 2011 r. wyższy VAT na ubranka dla niemowląt

Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć od 1 stycznia 2011 r. VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Rozwiązanie takie przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Nowe zasady rachunkowości organów podatkowych

Od 1 stycznia 2011 r. będzie obowiązywały nowe zasady rachunkowości dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa dostosowująca VAT do PKWiU z 2008 r.

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi, gdy nie wiadomo, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT


W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, gdy kontrahent pomimo wcześniejszego zobowiązania nie uiszcza zapłaty za dostarczony towar czy też wykonaną usługę. Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla sprzedawcy, ponieważ nie tylko traci pieniądze ale również jest zobowiązany do zapłaty należnego VAT, jaki powstał z tytułu dokonanej transakcji.

Czy dokonanie sprzedaży na rzecz pracowników należy ewidencjonować na kasie fiskalnej?


Jak pokazuje praktyka niejednokrotnie zdarza się, że firma dokonuje sprzedaży na rzecz swoich pracowników. W takich sytuacjach pojawia się zasadnicze pytanie, czy tego typu transakcja powinna być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej?

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Czy przy podpisie w deklaracji VAT-7 należy przystawić pieczątkę

Tak. Tam gdzie na wzorach deklaracji podatkowych widnieje treść „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” to jest obowiązkiem podatnika taka pieczątkę przystawić oprócz złożenia podpisu.

REKLAMA