REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej istotne znaczenie dla życia gospodarczego w naszym kraju, oraz dla aktywności gospodarczej polskich obywateli mają unijne reguły dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług. Podstawowe zasady dotyczące obu tych zagadnień są obecnie określone w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864 ze zm., dalej „TFUE”).

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić, jak powinien zostać określony w umowie o roboty budowlane (zawartej pomiędzy inwestorem a wykonawcą/generalnym wykonawcą) zakres robót budowlanych, wykonywanych przez wykonawcę osobiście lub za pomocą podwykonawców. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie: czy nieprawidłowe (np. zbyt ogólne) wskazanie zakresu robót wykonywanych osobiście przez wykonawcę wpływa na ważność umowy zawartej między inwestorem a wykonawcą?

Jak firma w trudnej sytuacji finansowej może obniżyć koszty zatrudnienia

Z powodu kryzysu gospodarczego pracodawcy zostali zmuszeni do ograniczania lub obniżania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób.

Oddział a przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego

Działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju mogą prowadzić nie tylko przedsiębiorcy krajowi, ale również w określonym zakresie przedsiębiorcy zagraniczni. Często wybieranymi formami organizacyjnymi, w których przedsiębiorcy zagraniczni prowadzą swoją działalność na terytorium Polski są oddziały i przedstawicielstwa.

REKLAMA

Koncesja jako forma ograniczenia wolności gospodarczej

Podstawą prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej jest wolność gospodarcza, na którą składa się między innymi możliwość swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności uzyskania na to zgody ze strony władzy publicznej. Ze względu na różnorodne interesy państwa, obowiązujące prawo przewiduje jednak liczne ograniczenia tej wolności. Jednym z takich ograniczeń jest wymóg uzyskania koncesji na prowadzenie określonej działalności gospodarczej.

Niełatwy wybór między leasingiem a kredytem

Niższa suma łącznych obciążeń, bardziej elastyczny okres spłaty, większa oferta, łatwość podróżowania za granicę – to podstawowe korzyści z finansowania zakupu auta kredytem bankowym. Za leasingiem przemawiają z kolei korzyści podatkowe, zarówno na polu VAT, jak i podatku dochodowego, dodatkowe rabaty przy zakupie samochodu i możliwość zadłużenia się na większą kwotę – wynika z analizy Idea Expert (dawniej Powszechny Dom Kredytowy).

Sponsoring w ramach działalności gospodarczej - jak rozliczać?

Sponsoring może być skuteczną formą reklamy w wielu branżach. Obecność znaków firmowych podczas zawodów sportowych czy imprez masowych zwykle zwiększa rozpoznawalność marki i wiarygodność firmy. Co warto wiedzieć o rozliczaniu kosztów sponsoringu w ramach działalności gospodarczej?

Rejestracja firmy w systemie CEIDG jest bezpłatna

Ministerstwo Gospodarki przypomina, iż rejestracja firmy jest wolna od opłat. Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG, otrzymuje komunikat o tym, iż wpis do rejestru jest bezpłatny.

REKLAMA

Przychód z działalności powstanie nawet bez otrzymania zapłaty

Przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. Jednak, gdy przedsiębiorca wcześniej otrzyma wynagrodzenie, to musi wziąć pod uwagę datę zapłaty.

Okularów przeciwsłonecznych nie kupisz na firmę, nawet jeśli jesteś kierowcą

Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów podatkowych zakupu okularów i to nie tylko tych przeciwsłonecznych, ale także korekcyjnych. Choć mogą być niezbędne w wykonywanej działalności gospodarczej, np. związanej z transportem samochodowym, to fiskus konsekwentnie stoi na stanowisku, że stanowią one wydatek o charakterze osobistym.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

W poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić na czym polega swoboda przedsiębiorczości.

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, ze zm.), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uważa się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przedsiębiorstwie

Często występującym w praktyce problemem jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji o własnym lub cudzym przedsiębiorstwie (lub przedsiębiorcy), celem osiągnięcia określonych korzyści lub wyrządzenia szkody konkurentowi.

Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?

Konkurencja jest nieodzownym składnikiem gospodarki rynkowej. Pojęciem tym określamy dążenie wielu niezależnych przedsiębiorców, działających na wspólnym dla nich rynku, do osiągnięcia takiego samego celu gospodarczego (zdobycia klienta, sprzedaży towaru zaspokajającego te same potrzeby). Konkurencja jest więc grą sprzecznych interesów różnych przedsiębiorców. Konieczne jest zatem, aby prawo w niezbędnym zakresie regulowało zasady tej gry.

Kalendarz przedsiębiorcy, czyli o czym trzeba pamiętać prowadząc działalność gospodarczą

Każdy, kto prowadzi jednoosobową firmę i jest podatnikiem VAT musi liczyć się z obowiązkami wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. Zobowiązań jest więcej, jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgowość. Warto wszystko odpowiednio zaplanować, aby nie przeoczyć ważnych terminów.

Fiskus szybko potwierdzi nadanie NIP dla nowego przedsiębiorcy

Choć w przypadku osób fizycznych numer NIP został zastąpiony numerem PESEL, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, muszą wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej. W zależności od przyczyny skutkującej koniecznością legitymowania się tym identyfikatorem, terminy przewidziane na złożenie stosownego wniosku mogą różnić się od siebie. Jednak, zgodnie z nadrzędną zasadą, zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jeden raz, w terminie najwcześniejszym. Fiskus natomiast ma maksymalnie dwa dni robocze na wydanie potwierdzenia nadania NIP.

Wyższa kara grzywny dla pracodawców za brak współpracy z komornikiem

Pracodawca, który nie przekaże wierzycielowi lub komornikowi zajętego wynagrodzenia i wypłaci je pracownikowi lub nie zawiadomi nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia pracownika-dłużnika, może zostać ukarany grzywną do 2 tys. zł. Nowa podwyższona wysokość kar zaczęła obowiązywać od 3 maja 2012 r. Wyższe kary mają „zachęcić” pracodawców do współpracy z komornikami i ułatwić prowadzenie egzekucji z wynagrodzeń za pracę.

Łatwiej będzie dochodzić należności między przedsiębiorcami

Od 3 maja 2012 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która zmienia regulację procedury odzyskiwania należności na drodze sądowej i egzekucyjnej. Główna zmiana polega na likwidacji odrębnej procedury gospodarczej przewidzianej do prowadzenia sporów między przedsiębiorcami.

Sposoby zawarcia umowy (część II)

W pierwszej części publikacji poświęconych sposobom zawierania umów przedstawiliśmy ofertowy tryb zawierania umów. W naszej poniższej publikacji omówimy pozostałe sposoby zawierania umów wskazane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej „Kodeks Cywilny”), jakimi są negocjacje, przetarg i aukcja.

Sposoby zawarcia umowy (część I)

W naszej poniższej publikacji, będącej pierwszą częścią publikacji dotyczących sposobów zawarcia umowy, przedstawimy zawieranie umów poprzez złożenie oferty i jej przyjęcie.

Oznaczenie towaru które wprowadza w błąd

Każdy z nas, kupując określony towar zakłada, że informacje przedstawione w oznaczeniu towaru, co do pochodzenia towaru oraz innych istotnych cech są rzetelne. Zazwyczaj właśnie na podstawie informacji przedstawionych w oznaczeniu towaru (na opakowaniu, etykiecie) podejmujemy decyzję o jego zakupie lub rezygnacji z zakupu. Dla prawidłowego funkcjonowania rynku jest zatem konieczne, aby towary były oznaczane w sposób rzetelny, tzn. aby oznaczenia te nie wprowadzały w błąd.

Nieuczciwe oznaczenie przedsiębiorstwa

Bardzo istotne znaczenie dla uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku może mieć rozpoznawalne oznaczenie przedsiębiorstwa (np. nazwa lub logo sieci sklepów, restauracji, biura podróży itp.). Korzystanie ze zindywidualizowanego oznaczenia przedsiębiorstwa podlega więc ochronie prawnej.

Jak wydzierżawić przedsiębiorstwo?

Co zrobić, gdy otrzymamy nieoczekiwanie w spadku przedsiębiorstwo, a z różnych względów nie możemy sami go prowadzić? Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma koncepcji na rozwój firmy lub środków finansowych, a nie chce go sprzedawać? Dzierżawa przedsiębiorstwa jest w tych przypadkach idealnym rozwiązaniem.

Kiedy należy ogłosić upadłość?

Ogłoszenie upadłości kojarzy się z ostatecznym niepowodzeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, potocznie nazywane jest bankructwem. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości z punktu widzenia dłużnika z pewnością nie jest łatwą decyzją. Warto jednak wiedzieć, kiedy zgodnie z prawem należy złożyć taki wniosek, aby uniknąć negatywnych konsekwencji, jakie mogą wiązać się z niezłożeniem tego wniosku w terminie.

Adres e-mail przedsiębiorcy w KRS - nowelizacja ustawy

W dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 144, poz. 851), która wprowadza wiele istotnych zmian w zakresie pozyskiwania informacji z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (dalej „CI KRS”) oraz rejestracji przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej „KRS”).

Złe prawo i biurokracja najbardziej przeszkadzają firmom

Niespójne i nieczytelne przepisy prawa, biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma.

Pomoc prawna z urzędu jest działalnością gospodarczą

Doradca podatkowy świadczący pomoc prawną z urzędu prowadzi działalność gospodarczą, a więc powinien sam płacić za siebie zaliczki na podatek dochodowy - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok dotyczy również adwokatów i radców prawnych.

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?

Rozpoczynając negocjacje mające na celu zawarcie umowy, potencjalni kontrahenci zazwyczaj myślą przede wszystkim o sprawnym ich zakończeniu i przystąpieniu do realizacji założonego celu biznesowego. Warto pamiętać jednak, aby dążenie do osiągnięcia celu biznesowego (choć oczywiście najważniejsze), nie przesłoniło innych ważnych aspektów związanych z przystąpieniem do negocjacji i ich prowadzeniem.

Lepiej zadbać o pisemną zgodę małżonka kontrahenta na zawarcie umowy

W dniu 18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika (sygn. akt III CZP 117/2010, dalej „Uchwała”).

Przepisy o opłatach od producentów ksero są konstytucyjne

Organizacje zbiorowego zarządzania mogą żądać od producentów kopiarek i magnetowidów informacji oraz dokumentów niezbędnych do tego, by ustalić wysokość pobieranych od nich opłat - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wezwanie do zapłaty

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić, jakie skutki w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami wywołuje skierowanie do kontrahenta wezwania do zapłaty.

Palarnie w zakładach pracy nie muszą już spełniać wymagań bhp

Od 6 września 2011 r. przestały obowiązywać wymagania bhp dotyczące palarni w zakładach pracy. Dzięki tej zmianie przepisów pracodawcy, którzy zdecydują się zapewnić pracownikom palarnię, nie będą narażeni na koszty związane z koniecznością dostosowania takiego pomieszczenia do restrykcyjnych wymagań bhp. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Praktyki deweloperów naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Dnia 30 czerwca 2011 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą stosowania przez dewelopera z Bydgoszczy praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które polegały m.in. na stosowaniu niedozwolonych postanowień umownych (decyzja nr RBG-8/2011).

Zastaw i zastaw rejestrowy jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności

W poniższej publikacji postaramy się przybliżyć instytucje zastawu i zastawu rejestrowego, jako niektóre rodzaje rzeczowego zabezpieczenia wierzytelności.

Międzynarodowy skutek orzeczeń w sprawach wspólnotowych znaków towarowych

Dnia 12 kwietnia 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący skutków orzeczeń wydawanych przez sądy krajowe w sprawach wspólnotowych znaków towarowych (sprawa C-235/09). ETS we wskazanym wyroku stwierdził, że zakaz kontynuowania działań naruszających prawa do znaku towarowego orzeczony przez sąd krajowy w odniesieniu do wspólnotowego znaku towarowego rozciąga się, co do zasady, na cały obszar Unii Europejskiej, a nie tylko na obszar państwa, na terenie którego znajduje się sąd krajowy wydający wyrok.

Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza może stać się obiektem zainteresowania ze strony organów kontroli skarbowej. Fiskus ma zawsze prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ustawa z dnia 28 września 1991roku (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.) o kontroli skarbowej nakłada na podatnika nie tylko obowiązki, ale przyznaje mu także określone prawa. Warto więc znać swoje prawa, żeby odpowiednio się do niej przygotować.

Wybierz najlepszą formę księgowości dla swojej firmy

Według danych ZUS-u na polskim rynku działa aktywnie ponad 1,8 mln przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem. W 2008 r. rząd znowelizował ustawę o rachunkowości, zezwalając podmiotom o przychodach do 1,2 mln EUR na stosowanie uproszczonej księgowości. Czy to jednak zawsze najlepszy wybór?

Jakie są sposoby pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa

Poszukując sposobów pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa, warto rozważyć mniej typowe możliwości, niż tradycyjny kredyt bankowy lub zdobycie inwestorów na giełdzie bądź innych rynkach (np. NewConnect).

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Miejmy nadzieję, że dzień 1 lipca 2011 r. to dzień, który zostanie zapamiętany pozytywnie przez przedsiębiorców. Tego dnia bowiem weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Uproszczenia dla przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, będzie zwolniony z obowiązku: prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania, badania, składania w sądzie rejestrowym oraz składania do publikacji sprawozdania finansowego oraz sporządzania i składania sprawozdania z działalności. Warunkiem zwolnienia jest zawieszenie działalności przez okres pełnego roku obrotowego. Dlatego w praktyce będzie można korzystać z tej możliwości dopiero w 2012 r., chyba że rok obrotowy jednostki jest inny niż rok kalendarzowy.

Pięcioletni termin do wznowienia postępowania również dla przedsiębiorców

Dnia 11 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego, która wydłuża termin do żądania wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych, w wypadku gdy podstawą prawną orzeczenia był przepis uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

Sąd Najwyższy o ustanowieniu służebności przesyłu

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy ustanowienia służebności przesyłu, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o jej ustanowienie? Powyższe pytanie zadane zostało Sądowi Najwyższemu, który postanowieniem z dnia 14 października 2010 r. odmówił podjęcia uchwały w tym zakresie (sygn. akt III CZP 66/10). Zanim jednak omówimy szerzej wskazane postanowienie, wyjaśnimy na czym polega „służebność przesyłu” oraz podstawowe zagadnienia z nią związane.

Sprzedaż dokonana w trakcie zawieszenia działalności

Czy w trakcie zawieszenia działalności można dokonać sprzedaży środka trwałego i wyposażenia (np. komputera)? Czy trzeba w takim przypadku rozliczyć VAT?

Rachunek kosztów działań

W obecnych warunkach rynkowych metody zarządzania oparte na bilansie, rachunku zysków i strat oraz na tradycyjnych systemach kalkulacji kosztów okazują się być niewystarczające.

Sprzedaż soczewek kontaktowych przez internet a prawo UE

Czy przepisy prawne, pozwalające na sprzedaż soczewek kontaktowych jedynie w specjalistycznych punktach sprzedaży wyrobów medycznych, są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej? Na to pytanie węgierskiego sądu odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-108/09.

Czy przedsiębiorca może dochodzić swoich należności, gdy zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalność gospodarczej, może dochodzić zapłaty swoich wierzytelności od kontrahentów, którzy nie uregulowali należności względem przedsiębiorcy przed zawieszeniem przez niego działalności?

Wyrok ETS w sprawie gier losowych w internecie

W dniu 3 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał orzeczenia, z których wynika, iż organizowanie lub promowanie gier losowych w konkretnym państwie członkowskim może odbywać się w systemie zezwoleń z prawem wyłączności przysługującej jednemu podmiotowi. Ponadto, państwo członkowskie może zakazać prowadzenia gier losowych w internecie powołując się na zwalczanie oszustw, przestępczości i zapobieganie uzależnieniu od gier losowych.

Faktoring - jak to działa?

Kiedy cykl koniunkturalny zaczął poruszać się po równi pochyłej w dół, firmom factoringowym przybyło ofert wykupu nieprzeterminowanych należności. Z drugiej jednak strony również warunki płatności uległy zaostrzeniu. Faktem jest jednak to, że factoring, mimo iż wciąż stosunkowo rzadko stosowany w Polsce jest łatwą formą pozyskiwania kapitału obrotowego.

Ustawa o świadczeniu usług - nowe przepisy

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47 poz. 278). Akt ten ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym.

REKLAMA