REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zastaw i zastaw rejestrowy jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności

W poniższej publikacji postaramy się przybliżyć instytucje zastawu i zastawu rejestrowego, jako niektóre rodzaje rzeczowego zabezpieczenia wierzytelności.

Międzynarodowy skutek orzeczeń w sprawach wspólnotowych znaków towarowych

Dnia 12 kwietnia 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący skutków orzeczeń wydawanych przez sądy krajowe w sprawach wspólnotowych znaków towarowych (sprawa C-235/09). ETS we wskazanym wyroku stwierdził, że zakaz kontynuowania działań naruszających prawa do znaku towarowego orzeczony przez sąd krajowy w odniesieniu do wspólnotowego znaku towarowego rozciąga się, co do zasady, na cały obszar Unii Europejskiej, a nie tylko na obszar państwa, na terenie którego znajduje się sąd krajowy wydający wyrok.

Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza może stać się obiektem zainteresowania ze strony organów kontroli skarbowej. Fiskus ma zawsze prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ustawa z dnia 28 września 1991roku (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.) o kontroli skarbowej nakłada na podatnika nie tylko obowiązki, ale przyznaje mu także określone prawa. Warto więc znać swoje prawa, żeby odpowiednio się do niej przygotować.

Wybierz najlepszą formę księgowości dla swojej firmy

Według danych ZUS-u na polskim rynku działa aktywnie ponad 1,8 mln przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem. W 2008 r. rząd znowelizował ustawę o rachunkowości, zezwalając podmiotom o przychodach do 1,2 mln EUR na stosowanie uproszczonej księgowości. Czy to jednak zawsze najlepszy wybór?

REKLAMA

Jakie są sposoby pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa

Poszukując sposobów pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa, warto rozważyć mniej typowe możliwości, niż tradycyjny kredyt bankowy lub zdobycie inwestorów na giełdzie bądź innych rynkach (np. NewConnect).

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Miejmy nadzieję, że dzień 1 lipca 2011 r. to dzień, który zostanie zapamiętany pozytywnie przez przedsiębiorców. Tego dnia bowiem weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Uproszczenia dla przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, będzie zwolniony z obowiązku: prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania, badania, składania w sądzie rejestrowym oraz składania do publikacji sprawozdania finansowego oraz sporządzania i składania sprawozdania z działalności. Warunkiem zwolnienia jest zawieszenie działalności przez okres pełnego roku obrotowego. Dlatego w praktyce będzie można korzystać z tej możliwości dopiero w 2012 r., chyba że rok obrotowy jednostki jest inny niż rok kalendarzowy.

Pięcioletni termin do wznowienia postępowania również dla przedsiębiorców

Dnia 11 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego, która wydłuża termin do żądania wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych, w wypadku gdy podstawą prawną orzeczenia był przepis uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

REKLAMA

Sąd Najwyższy o ustanowieniu służebności przesyłu

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy ustanowienia służebności przesyłu, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o jej ustanowienie? Powyższe pytanie zadane zostało Sądowi Najwyższemu, który postanowieniem z dnia 14 października 2010 r. odmówił podjęcia uchwały w tym zakresie (sygn. akt III CZP 66/10). Zanim jednak omówimy szerzej wskazane postanowienie, wyjaśnimy na czym polega „służebność przesyłu” oraz podstawowe zagadnienia z nią związane.

Sprzedaż dokonana w trakcie zawieszenia działalności

Czy w trakcie zawieszenia działalności można dokonać sprzedaży środka trwałego i wyposażenia (np. komputera)? Czy trzeba w takim przypadku rozliczyć VAT?

Rachunek kosztów działań

W obecnych warunkach rynkowych metody zarządzania oparte na bilansie, rachunku zysków i strat oraz na tradycyjnych systemach kalkulacji kosztów okazują się być niewystarczające.

Sprzedaż soczewek kontaktowych przez internet a prawo UE

Czy przepisy prawne, pozwalające na sprzedaż soczewek kontaktowych jedynie w specjalistycznych punktach sprzedaży wyrobów medycznych, są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej? Na to pytanie węgierskiego sądu odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-108/09.

Czy przedsiębiorca może dochodzić swoich należności, gdy zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalność gospodarczej, może dochodzić zapłaty swoich wierzytelności od kontrahentów, którzy nie uregulowali należności względem przedsiębiorcy przed zawieszeniem przez niego działalności?

Wyrok ETS w sprawie gier losowych w internecie

W dniu 3 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał orzeczenia, z których wynika, iż organizowanie lub promowanie gier losowych w konkretnym państwie członkowskim może odbywać się w systemie zezwoleń z prawem wyłączności przysługującej jednemu podmiotowi. Ponadto, państwo członkowskie może zakazać prowadzenia gier losowych w internecie powołując się na zwalczanie oszustw, przestępczości i zapobieganie uzależnieniu od gier losowych.

Faktoring - jak to działa?

Kiedy cykl koniunkturalny zaczął poruszać się po równi pochyłej w dół, firmom factoringowym przybyło ofert wykupu nieprzeterminowanych należności. Z drugiej jednak strony również warunki płatności uległy zaostrzeniu. Faktem jest jednak to, że factoring, mimo iż wciąż stosunkowo rzadko stosowany w Polsce jest łatwą formą pozyskiwania kapitału obrotowego.

Ustawa o świadczeniu usług - nowe przepisy

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47 poz. 278). Akt ten ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym.

Leasing jako forma finansowania przedsiębiorstw

Leasing jako forma finansowania działalności przedsiębiorstwa jest bardzo popularnym produktem, jednakże patrząc na coroczną dynamikę, można śmiało stwierdzić, że należy do obszarów, które w dalszym ciągu silnie się rozwijają.

Alternatywne formy finansowania działalności gospodarczej

Dynamiczny rozwój gospodarki rynkowej prowadzi przeważnie do rozwoju zarówno typowych, jak i bardziej alternatywnych źródeł finansowania. Szczególnie w czasie zaostrzenia warunków uzyskania kapitału, przedsiębiorstwa sięgają do coraz bardziej kreatywnych, a tym samym alternatywnych form dokapitalizowania.

Kara umowna stanowi koszt podatkowy

Jeśli przedsiębiorca wykaże, że zerwanie umowy najmu spowodowało zwiększenie przychodów lub ograniczenie jego kosztów, to kara umowna może być kosztem podatkowym.

Jakie są comiesięczne obowiązki przedsiębiorcy?

Własna działalność gospodarcza to nie tylko uprawnienia, ale również wiele obowiązków m.in. formalnych, o których należy pamiętać co miesiąc, których dotyczyć będzie poniższa publikacja, będąca trzecią częścią cyklu skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Warto być już na początku świadomym zobowiązań, które na siebie przejmujemy. Jeżeli planujemy rozpocząć działalność na niewielką skalę, jesteśmy sumienni i dobrze potrafimy rozplanować swój czas, możemy zająć się formalnościami na własną rękę. Jeżeli zaś, nasza działalność będzie prowadzona na większą skalę i nie chcemy przyjmować na siebie dodatkowych obowiązków, warto pomyśleć o pomocy fachowców, tj. np. biur rachunkowych, które za miesięczną opłatą wypełnią za nas szereg obowiązków.

Jakie są obowiązki formalne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej

Poniższa publikacja jest drugą częścią cyklu, skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Procedurę podejmowania działalności należy rozpocząć od wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić, a także następnie wyboru formy prawnej tej działalności. Jest to istotne z tego względu, że przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru, a niektóre rodzaje działalności można prowadzić jedynie w określonej formie. Natomiast, przy wyborze rodzaju działalności należy również przeanalizować ewentualną konieczność uzyskania zezwolenia, czy też koncesji.

Jakie są możliwości finansowania działalności gospodarczej

Poniższa publikacja jest pierwszą częścią cyklu skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. W związku z faktem, że planowanie zaczynamy najczęściej od wyszukania możliwych źródeł sfinansowania naszej przyszłej działalności, w poniższym memorandum znajdą Państwo niezbędne informacje na ten temat. Osoba, która dopiero planuje rozpocząć działalność gospodarczą i nie ma w tym celu wystarczających środków własnych, może je pozyskać nie tylko przez zaciągnięcie kredytu bankowego, ale także przez pozyskanie dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, czy też dotacji przyznawanych przez urzędy pracy.

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część III)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część III uwag na temat przepisów nowej ustawy, dotyczącą reglamentacji, opłat i kwestii podatkowych..

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część II)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część II uwag na temat przepisów nowej ustawy, dotyczącą warunków urządzania gier hazardowych.

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część I)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część I uwag na temat przepisów nowej ustawy, przy czym należy zaznaczyć, iż w najbliższych publikacjach dotyczących tej tematyki skoncentrujemy się na zmianach wprowadzonych w zakresie gier losowych, gdyż ta tematyka bywa zwykle pomijana w kontekście rozważań nad nową ustawą, a to zazwyczaj z nimi większość osób ma kontakt w codziennym życiu.

Faktoring jako forma finansowania działalności

Faktoring to forma bieżącego finansowania działalności firm. Jednostki korzystają z tej usługi finansowej w celu poprawy struktury bilansowej i bieżącej płynności.

Jak rozliczyć użyczenie członkowi rodziny składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą

Jestem właścicielką jednoosobowej firmy. Prowadzę księgi handlowe. Zatrudniam w księgowości 2 osoby. Mam też lokal, w którym mieści się hurtownia i biuro. Mój ojciec założył małą firmę handlową i prowadzi pkpir. Co musiałabym zrobić, aby użyczyć ojcu nieodpłatnie części lokalu, tj. pomieszczenia na dokumenty, i komputera? Jakie będą skutki podatkowe takiego działania?

Firma musi składać zerowe zeznanie

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który nie osiągnął w danym roku żadnych przychodów i nie poniósł kosztów musi złożyć w urzędzie skarbowym zerowe zeznanie podatkowe.

Działalność można zawiesić na dwa lata

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie podatku dochodowego będzie oznaczała zwolnienie z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek. W przypadku wspólników osobowych spółek prawa handlowego warunkiem zwolnienia będzie zawiadomienie urzędu skarbowego.

Czy zakład zagraniczny rozlicza podatki w Polsce

Jestem właścicielem duńskiej firmy. Zamierzam otworzyć zakład tej firmy w Polsce. Czy w Polsce będę musiał płacić podatki?

Koszty finansowe rozliczane przy działalności developerskiej

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych. Aby finansować swoją działalność, spółka zaciąga kredyty i pożyczki.

Sprzedaż udziałów jest przychodem finansowym

W księgach rachunkowych sprzedaż udziałów stanowiących zarówno inwestycje krótkoterminowe, jak i długoterminowe ujmuje się w przychodach finansowych, natomiast wartość netto sprzedanych udziałów stanowi koszt finansowy.

Optymalizacja nie oznacza unikania podatków

Optymalizacja podatkowa polega na planowaniu podatkowym, które pozwala na maksymalnie korzystne rozliczenie z fiskusem przy wykorzystaniu legalnych sposobów.

Handel unijny można potwierdzić e-mailem

Korespondencja z klientem oraz dokumenty przewozowe mogą być dowodami uprawniającymi do zastosowania zerowej stawki VAT.

Czy trzeba zapłacić za usunięcie zużytego sprzętu elektronicznego

Po ostatnich porządkach w firmie stwierdziliśmy, że w magazynie zalega bardzo dużo zużytego sprzętu elektronicznego, jak: stare komputery, monitory, klawiatury, faksy i inne. Chcieliśmy to wyrzucić do śmietnika, ale nasz szef twierdzi, że nie możemy tak postąpić, a na dodatek musimy za utylizację takich odpadów zapłacić. Czy to prawda?

Ceny transakcyjne: można ograniczyć ryzyko szacowania dochodu

Ryzyko korekt cen transakcyjnych można zmniejszyć przez gromadzenie dowodów wykonania transakcji oraz przygotowanie dokumentacji podatkowej.

Kto może płacić PIT według stawki liniowej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru kilku form opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy. Nie każdy może jednak z niego skorzystać.

Czy przeprowadzka oznacza konieczność zmian w dowodzie rejestracyjnym

Prowadzę działalność gospodarczą w domu. W ramach działalności gospodarczej korzystam z samochodu. Zmieniłem adres zamieszkania na inny dom znajdujący się w tej samej gminie. Czy powinienem w związku z tym dokonać jakichś zmian w dowodzie rejestracyjnym? Jeśli tak, to do kiedy?

Ryczałt tylko do 150 tys. euro przychodu

Lekarz opłacający ryczałt ewidencjonowany traci prawo do opodatkowania w tej formie już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tys. euro.

Otrzymanie premii pieniężnej od kontrahenta

Spółka, której jestem wspólnikiem, otrzymuje od kontrahentów premie pieniężne za dokonanie zakupów w wysokości określonej w umowach między spółką a tymi kontrahentami. Czy otrzymanie premii pieniężnej stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT?

Rabaty towarowe od zagranicznego kontrahenta

Na gruncie coraz to bogatszej praktyki gospodarczej wypracowane zostało pojęcie tzw. rabatu towarowego (zwanego również naturalnym). Jest to swego rodzaju mechanizm promocyjny, który ma zachęcać nabywców do zwiększania ilości nabywanych przez nich towarów.

Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Pracuję w małej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Czy od przychodów pomniejszonych o koszty należy płacić podatek, skoro nadwyżka przeznaczona będzie na gospodarowanie tymi lokalami w następnych latach?

Prywatna praktyka lekarska: Zakup prasy fachowej jest kosztem uzyskania przychodów

W przypadku osób pracujących w sektorze usług medycznych, nie ma wątpliwości, że zakup prasy i literatury medycznej ma na celu uzyskiwanie przychodów i może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Jak formalnie należy odstąpić od umowy

Została zawarta pisemna umowa między przedsiębiorcami, zastrzegająca, że „zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Jeden z kontrahentów odstąpił od umowy, wysyłając oświadczenie faksem. Czy takie oświadczenie jest skuteczne, czy też drugi z kontrahentów powinien kontynuować realizację umowy, żeby nie narazić się na zarzut jej niewykonania?

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda?

Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Prowadzę wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) do Irlandii. Firma irlandzka rozprowadza towar po rynku lokalnym. W związku z tym obciąża nas fakturą VAT za usługi dystrybucyjne. Jak powinna być sporządzona ta faktura? Czy może być w języku angielskim, ale z oznaczoną wartością usługi w PLN?

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Wpływ sprzedaży na kształtowanie się zysku

Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność komercyjną stawia sobie za cel maksymalizowanie zysku. Cel ten może dotyczyć zarówno krótkiego, jak i długiego okresu. Jak wiadomo, zysk jest kategorią wynikową rachunku zysków i strat. Jego poziom zależy przede wszystkim od poziomu sprzedaży oraz od poziomu i struktury kosztów.

Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty

Jesteśmy spółką zajmującą się wynajmem lokali na cele biurowo-usługowe. W związku ze wzrostem zainteresowania takimi lokalami podjęta została decyzja o zwiększeniu powierzchni przeznaczonej na wynajem przez wyburzenie jednego z użytkowanych przez spółkę budynków i wybudowaniu na tej działce nowego budynku o większej, niż w dotychczasowym budynku, liczbie kondygnacji.

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT? - pytają czytelnicy w liście do redakcji GP. O rozwiązanie problemu poprosiliśmy Izbę Skarbową w Olsztynie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

REKLAMA