REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą VAT należny

W obrocie gospodarczym bardzo często, z różnych przyczyn, często niezależnych od kontrahentów, dochodzi do sytuacji gdy niezbędne staje się wystawienie faktury korygującej. Po jej wystawieniu rodzi się pytanie kiedy taka faktura zwiększająca podatek należny podlega rozliczeniu – w miesiącu jej wystawienia czy w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Podróż zagraniczna jest czasami okazją do zakupu pamiątek i prezentów dla siebie lub dla rodziny i znajomych. Prezentami tymi bywają różne alkohole, które albo wieziemy od razu ze sobą, albo też każemy sobie wysłać pocztą lub kurierem. Czasem trzeba w takich sytuacjach zapłacić akcyzę.

Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Od dłuższego czasu istnieje możliwość, aby wybrać sobie podmiot (np. elektrownię) od którego będziemy kupować energię elektryczną, przy czym z możliwości tej korzysta bardzo mało podmiotów i osób fizycznych.

Jakie zmiany zaszły w zawartości oświadczeń nabywców oleju opałowego

Wielu z nas uczestniczy w obrocie olejem opałowym, zarówno jako kupujący a czasami jako sprzedający. Powinniśmy zatem mieć świadomość tego, że przy zawieraniu transakcji sprzedaży takiego oleju obowiązkowo musimy wypełnić oświadczenie dla celów podatku akcyzowego.

REKLAMA

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Osoby odbywające staże naukowe za granicą i otrzymujące tam stypendia mają wątpliwości jak rozliczyć te dochody. Czy takie stypendia są zwolnione z PIT?

Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych?

Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Celowe lub przypadkowe zniszczenie przez pracownika mienia należącego do przedsiębiorstwa nie tylko wywołuje utrudnienia w jego funkcjonowaniu, ale też przynosi konkretne koszty (straty) bieżące i przyszłe.

Czy świadczenia związane z pożyczką podlegają VAT

Firma udzielająca pożyczek żąda otrzymania szeregu świadczeń w związku z udzieloną pożyczką. Które z nich ma opodatkować podatkiem VAT? Odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla firmy prowadzącej taką działalność jak i dla jej klientów.

REKLAMA

Czy jedna faktura korygująca może korygować kilka faktur

Nie ma przeszkód, by wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur. Dane na zbiorczej fakturze korygującej powinny pozwolić jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych przedmiotowa faktura korygująca dotyczy - w szczególności obejmować korektą sprzedaż co do gatunku i tożsamą podmiotowo oraz wymieniać elementy kwotowe objęte tą samą stawką podatku.

Czy podmioty realizujące działalność statutową mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Jeżeli źródłem przychodów osoby prawnej jest działalność statutowa, wydatki związane z tą działalnością mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w sposób bezpośredni.

Czy koszty podwyższenia kapitału zakładowego mogą pomniejszyć przychód

W najbliższym czasie spodziewamy się uchwały 7 sędziów NSA w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. O jej konsekwencje dla podatników zapytaliśmy Piotra Woźniakiewicza, menedżera w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy nabycie lokalu spółdzielczego w postępowaniu egzekucyjnym podlega PCC

Na rynku nieruchomości można kupić mieszkanie w ramach procedur upadłościowych, czy egzekucyjnych. Jest to naturalny efekt kryzysu, który - choć dużo łagodniejszy niż w USA i Europie Zachodniej - jednak jest na rynku nieruchomości widoczny. Zdaniem fiskusa osoby zainteresowane takimi transakcjami muszą uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy przedsiębiorca może podpisywać dokumenty w czasie zawieszenia działalności

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdarza się, że organy podatkowe interpretują tą zasadę w ten sposób, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może podpisać żadnego dokumentu związanego z wygenerowaniem kosztu przez jego firmę albo osiągnięciem przychodu. Jest to interpretacja przepisów niezgodna z ich rzeczywistym brzmieniem.

Wydatków na operację nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Operacja oczu nie jest zabiegiem rehabilitacyjnym, ale wyłącznie zabiegiem o charakterze medycznym. Podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na taką operację.

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Czy wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej podlega opodatkowaniu w Polsce

Spółka z o.o. zarejestrowana na Cyprze chce zatrudnić mnie jako dyrektora. Wynagrodzenie będzie wypłacane bezpośrednio z rachunku bankowego tej spółki. Ja posiadam polskie obywatelstwo i podlegam w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Czy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej muszę płacić w Polsce PIT i rozliczać się z polskim urzędem skarbowym?

Jak obliczać długość pobytu pracownika za granicą

Planujemy oddelegowanie kilku pracowników do pracy za granicę. Wiemy, że istotne znaczenie dla prawidłowego rozliczania podatku od wynagrodzeń takich pracowników jest okres ich pobytu za granicą - jeśli przekroczy on 183 dni, to wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu nie tylko w Polsce, ale i w kraju wykonywania pracy. Jak zatem należy obliczać długość pobytu za granicą dla celów podatkowych?

Jak rozumieć określenie „dochód może być opodatkowany" w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Planujemy rozszerzenie działalności o rynki zagraniczne. W związku z powyższym wystąpi konieczność stosowania postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach tych występuje zwrot „dochód może być opodatkowany…”. Czy to oznacza, że będziemy mogli wybrać kraj, w którym osiągnięty dochód zostanie opodatkowany?

Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Interpretacja indywidualna nie służy do potwierdzenia prawidłowości kodu z PKWiU

Czy pracownik zmieniając miejscowość pracy może skorzystać ze zwolnień w podatku PIT

Pracownik zgodził się na zmianę miejsca pracy i podjęcie pracy w innej miejscowości. Otrzymał zwrot kosztów poniesionych przez niego w związku ze zmianą mieszkania (koszty pośrednika poniesione przy wynajęciu nowego mieszkania, koszt przeprowadzki). Czy kwoty te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT?

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Organy podatkowe nadal niekorzystnie interpretują przepisy podatkowe ważne dla osób uczestniczących w programach motywacyjnych oferowanych przez polskie firmy, które należą do światowych grup kapitałowych.

Jak rozliczyć koszty rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Spółka dysponuje własnym znakiem towarowym (nie został nabyty). Spółka poniosła koszty rejestracji znaku towarowego. Jak je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jednorazowo, czy proporcjonalnie?

Aport wytworzonego znaku towarowego na korzystnych warunkach do końca 2010 r.

Posiadacze cennych znaków towarowych albo innych wartości niematerialnych i prawnych mają prawdopodobnie czas tylko do końca 2010 r. na urealnienie ich wartości bez zapłacenia od tej operacji podatku dochodowego.

Czy wnoszący aport ma zapłacić podatek dochodowy od … podatku VAT

Podatnicy uznali za kontrowersyjną decyzję ustawodawcy o opodatkowaniu podatkiem VAT wnoszenia aportów do spółek. Podatek VAT nie obciąża tylko wniesienia w ten sposób przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ostatnich miesiącach podatnicy dowiedzieli się, że to nie koniec kontrowersji związanych z wnoszeniem aportów.
Organy podatkowe przyjęły interpretację przepisów, która pozwala opodatkować jako przychód ... podatek VAT.

Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń.

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT?

Czy można amortyzować znak towarowy nie objęty prawem ochronnym

Amortyzacji podatkowej może podlegać tylko znak towarowy, na który zostało udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej. Tak interpretują przepisy NSA i sądy administracyjne.

Czy reprezentacja musi się wiązać z okazałością i wystawnością

Wydatki na posiłki w restauracji dla kontrahentów spółki podczas spotkań biznesowych mieszczą się w pojęciu reprezentacji. W orzecznictwie sądowym dominuje pogląd, wedle którego nabyte usługi gastronomiczne nie muszą cechować się okazałością czy wytwornością, by być uznane za reprezentację.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy.

Jak ustalić wartość początkową auta kupionego kilka lat wcześniej

Przedsiębiorcy dość często wprowadzają do firm swoje prywatne samochody, jako środki trwałe. Okazuje się, że za ich wartość początkową można przyjąć nie aktualną wartość rynkową samochodu, a znacznie wyższą wartość zakupu. Oznacza to wyższe odpisy amortyzacyjne i tym samym wyższe koszty uzyskania przychodu.

Nie każda pożyczka podlega opodatkowaniu PCC

Pożyczka nie będzie opodatkowana PCC, jeżeli pożyczkodawca lub pożyczkobiorca podlega opodatkowaniu podatkiem VAT lub był od tego podatku zwolniony.

Czy płatność za pośrednictwem agenta rozliczeniowego może nie być ewidencjonowana kasą fiskalną

Konstrukcja płatności za pośrednictwem agenta polega na uiszczaniu środków przez kupującego na rachunku agenta, a następnie przekazanie jej do sprzedającego. W praktyce oba transfery środków dokonywane są przelewem bankowym, choć można się też spotkać z płatnością przez kupującego przekazem pocztowym.

Jakie konsekwencje w VAT ma otrzymanie zapłaty za pośrednictwem agenta rozliczeniowego

W e-handlu coraz częściej spotykaną formułą płatności jest zapłata za pośrednictwem systemu płatności obsługiwanego przez agenta rozliczeniowego. Z punktu widzenia sprzedającego przyjęcie tą drogą zapłaty za towar lub usługę wiąże się ze szczególnego rodzaju zagadnieniami podatkowymi w VAT.

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy.

Jest zgoda UE na ograniczenia odliczania VAT od samochodów

Unia Europejska, a w zasadzie Rada UE zgodziła się 27 września 2010 r. ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Finansów, iż zasadne jest stosowanie przez Polskę ograniczenia wysokości odliczenia VAT na niektóre pojazdy.

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Jakie są różnice pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Amortyzacja to zmniejszenie lub utrata wartości środka trwałego na skutek jego zużycia w wyniku normalnego używania. W bilansie jednostki gospodarczej, amortyzacja jest kosztem niepieniężnym, to znaczy nie pociąga za sobą wydatków.

Spółdzielnia mieszkaniowa jako podatnik CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi osoby prawne. Z ustawy Prawo spółdzielcze wynika, że spółdzielnie podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z chwilą wpisu do rejestru spółdzielnia nabywa osobowość prawną. Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe są więc podatnikami CIT.

Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Dywidenda to dochód wspólnika albo akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów albo akcji w spółce. Dochód ten stanowi część zysku uzyskanego przez spółkę, który został przeznaczony do podziału dla wspólników (akcjonariuszy).

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Kiedy jest możliwa niższa stawka podatku od nieruchomości od budynków firmowych

Zasadą w podatku od nieruchomości jest, że budynki wykorzystywane dla celów prowadzenia w nich działalności gospodarczej są opodatkowane stawką wyższą, przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od tej zasady przepisy przewidują wyjątek.

Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT

Przepisy przewidują, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (art. 405 kodeksu cywilnego).

Czy odsetki za opóźnienie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Osoby otrzymujące odszkodowanie z tytułu błędów lekarskich i którym sąd przyznał odszkodowanie z tego tytułu mają wątpliwości, czy od odsetek od przyznanego odszkodowania mają płacić podatek dochodowym od osób fizycznych.

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług?

Jak rozliczyć VAT przy przekazaniu samochodu firmowego na cele osobiste

Czy w przypadku przekazania przez podatnika na cele osobiste samochodu osobowego, stanowiącego towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług o wartości początkowej nie przekraczającej 15000 zł w tym samym roku, w którym dokonano zakupu samochodu i zwolnienia tego przekazania od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm.) istnieje obowiązek korekty 100% podatku VAT wcześniej odliczonego przy zakupie (art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zlecić zagranicznej firmie wykonanie usługi szkoleniowej w Polsce. Firma ta nie jest zarejestrowana jako podatnik w Polsce, a więc podatek zostanie rozliczony przez Spółkę w ramach importu usług. Czy w związku z powyższym u Spółki wystąpi sprzedaż zwolniona i ciążyć będzie na niej obowiązek stosowania przepisów o odliczaniu częściowym?

Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe?

Czy świadczenia w ramach projektu realizowanego z funduszy UE są opodatkowane VAT

Spółka z o.o. jest wydawcą dzienników regionalnych . Działalność gospodarcza Spółki koncentruje się na działalności wydawniczej, świadczeniu usług poligraficznych oraz sprzedaży powierzchni reklamowej w prasie. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonanie świadczeń w ramach projektu będącego realizacją środków z dotacji z UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy

Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna.

REKLAMA