REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Kiedy księga przychodów i rozchodów jest nierzetelna

Paragraf 11 rozporządzenia o kpir nakazuje podatnikom prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów rzetelnie i w sposób niewadliwy. Oba te pojęcia są zdefiniowane w rozporządzeniu.

Kiedy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową w pkpir

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c ustawy o PIT). Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego - w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Kredyt mieszkaniowy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów

Jeżeli siedzibą Twojej firmy jest mieszkanie kupione na kredyt - możesz wrzucić w firmowe koszty uzyskania przychodu odsetki od tego kredytu.

REKLAMA

Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Złodzieje prądu, w momencie ujawnienia faktu zajmowania się tym procederem, poza koniecznością uiszczenia opłaty za nielegalnie pobraną energię, muszą także zapłacić podatek akcyzowy z tego tytułu.

Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.).

Jakie opłaty i podatki trzeba zapłacić przy sprowadzaniu auta z USA

Zamierzam wkrótce kupić i sprowadzić samochód osobowy spoza UE - najprawdopodobniej z USA. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jakie zapłacę z tego tytułu podatki.

Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Prowadzę firmę, która zajmuje się głównie handlem zagranicznym na terenie Unii Europejskiej. W ostatnim okresie doszło do kradzieży naszego towaru podczas transportu. Towar jechał do francuskiego kontrahenta. W związku z tym nie wiem czy w tej sytuacji będzie istniała możliwość zastosowania stawki 0% VAT, jak to ma miejsce przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT przy zakupie z hurtowni, która nie ma licencji

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną dotyczącą apteki, która nabywała wyroby farmaceutyczne od hurtowni, która działała bez odpowiedniego zezwolenia. Istotą interpretacji jest odpowiedź na pytanie, czy apteka może odliczać podatek naliczony, zapłacony przy okazji takich zakupów. Dyrektor zajął się też kwestią podatku naliczonego, wykazanego na fakturach, które nie dokumentują rzeczywistych czynności.

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

Skutki zmiany interpretacji podatkowej

Interpretacja podatkowa może zostać zmieniona. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w interpretacji podatkowej, Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Obowiązki podatników opodatkowanych w formie ryczałtu

Ustawa o dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakłada na podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych liczne obowiązki związane z przechowywanie dowodów zakupu oraz ewidencjonowaniem. Na czym dokładnie polegają te obowiązki?

Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Podatek od towarów i usług, to najbardziej skomplikowany podatek w naszym systemie podatkowym. Ponadto ustawa o VAT zawiera również wiele przepisów błędnych, czy niewłaściwie implementujących prawo UE. Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała projekt koniecznych zmian w VAT ogłoszony 23 czerwca 2010 r.. Projekt ten został przekazany Ministrowi Finansów i Komisji Przyjazne Państwo.

23 czerwca 2010 Dniem Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej przypada w 2010 roku według obliczeń Centrum im. Adama Smitha 23 czerwca. Od tego dnia zarabiamy zatem wyłącznie na siebie, bo dotąd pracowaliśmy na wydatki zaplanowane przez rząd.

Dotychczasowe wzory deklaracji VAT ważne do końca 2010 roku

Nie do 30 czerwca, a do końca 2010 roku można stosować dotychczasowe deklaracje VAT-owskie.

Czy przymusowy wykup akcji podlega pcc

Przymusowy wykup akcji podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jest to bowiem szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Warunki kwalifikujące do rozliczania się w formie ryczałtu

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają wskazane w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne, które co do zasady osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy wskazać, iż dodatkowo ustawa wskazuje na limity w kwocie uzyskanego przychodu.

Kto podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają co do zasady przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. W jakich jeszcze przypadkach istnieje możliwość zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Kto może wybrać ryczałt

W świetle art. 10 ordynacji podatkowej wprowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania nie pozbawia podatnika możliwości dokonania wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych. Jest to z pewnością prostsza w rozliczeniu forma niż opodatkowanie na zasadach ogólnych, która przy niskich kosztach pozwala także na uzyskanie korzyści fiskalnych.

Fakturę można przesyłać e - mailem bez opatrzenia jej podpisem elektronicznym

20 maja 2010 r. zapadł przełomowy wyrok NSA (I FSK 1444/09) w sprawie możliwości wysyłania faktur nie pocztą a emailem (np. w formacie PDF). Sąd dopuścił taką możliwość pod warunkiem, że faktura będzie wydrukowana przez jej odbiorcę.

Ogólne interpretacje podatkowe Ministra Finansów

Poprzez interpretacje ogólne (art. 14a ordynacji podatkowej) Minister Finansów ma możliwość zapewnienia jednolitego stosowania kontrowersyjnych przepisów podatkowych. Przy wydawaniu interpretacji ogólnych (ale też kontrolując prawidłowość wydanych interpretacji indywidualnych - art. 14e ordynacji podatkowej) Minister Finansów powinien uwzględniać orzecznictwo: - sądów (zwłaszcza administracyjnych), - Trybunału Konstytucyjnego oraz - Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - ETS).

Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym

Próby zaliczania wydatków na kurs prawa jazdy samochodem osobowym do kosztów uzyskania przychodu są zazwyczaj nieudane. Podatnicy potrafią wykazać, że prawo jazdy jest niezbędne w prowadzeniu firmy czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. W sporach z fiskusem argumenty te są zazwyczaj trafne i bardzo dobrze przedstawione.

Czy Twój urząd skarbowy jest przyjazny przedsiębiorcom

Jednorazowa amortyzacja a dotacje

Jednorazowa amortyzacja jest możliwa w stosunku do środka trwałego, którego zakup częściowo sfinansowano z dotacji. Trzeba spełnić wszystkie wymagania dla tej formy amortyzacji. Kosztem uzyskania przychodu nie będzie jednak odpis od wartości początkowej środka trwałego w części sfinansowanej z dotacji.

Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja

Inwestycje w obcych środkach trwałych sprawiają kłopoty przedsiębiorcom. Głównym problemem jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części nakładów w przypadku wcześniejszego zakończenia np. umowy najmu lub dzierżawy. Wiele tego typu problemów można uniknąć dokonując jednorazowej amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych.

Opłaty za autostrady a limit „kilometrówki”

Firma często wysyła pracownika w delegacje. Gdy pracownik udaje się w nie własnym samochodem - otrzymuje zwrot poniesionych wydatków z tego tytułu. Pracodawca do kosztów uzyskania przychodów zalicza zwrot wydatków przy uwzględnieniu limitu wynikającego z „kilometrówki”. Pracownik otrzymał też zwrot opłat za autostradę. Czy ten wydatek także jest ograniczony limitem „kilometrówki”?

Czynsz za wynajem samochodu a „kilometrówka”

Przedsiębiorcy zepsuł się samochód. Miał pilne spotkanie z kontrahentem. Wynajął na dwa dni samochód. Przejechał nim 500 kilometrów. Do kosztów zaliczył wydatki wynikające z „kilometrówki”. Do kosztów zaliczył jednak poza tym limitem 600 zł z tytułu opłaty za wynajem samochodu. Czy postąpił słusznie?

Najemca w galerii handlowej - jak zaliczać opłaty jednorazowo do kosztów

Wynajęcie powierzchni handlowej w galerii handlowej jest kosztowną inwestycją. Podstawowy problem w zakresie zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu dotyczy ich kwalifikacji jako tzw. „inwestycje w obcych środkach trwałych” albo jako „jednorazowy koszt podatkowy”.

Współwłasność a amortyzacja

Odpisów amortyzacyjnych może dokonywać nie tylko właściciel, ale i współwłaściciel. W tym ostatnim przypadku przepisy przewidują szczególne zasady. W praktyce często stosuje się je razem z zasadami ustalania wartości początkowej i wartości odpisów amortyzacyjnych obowiązującymi w przypadku nabycia nieodpłatnego (darowizna, spadek).

Utwardzenie parkingu jest modernizacją a nie remontem

Firma miała na swoim terenie sezonowy ziemny parking. Nie można było z niego korzystać po większych deszczach. Został wyrównany i pokryty asfaltem. Czy wydatki można uznać za remont i uniknąć prowadzenia amortyzacji?

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Z uwagi na różne przepisy oraz aktualną sytuację firmy, musimy sobie czasami pozornie utrudniać życie, aby je faktycznie sobie ułatwić. Jednym z takich karkołomnych przypadków jest, często spotykane w życiu, clenie w innych krajach UE towarów importowanych przez nas spoza Unii. Przykładowo clenie w Hamburgu towarów przywożonych z USA czy Chin, co dokonywane jest bądź z powodów finansowych, bądź administracyjnych.

Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

Dla niektórych osób wygrana w konkursie lub loterii jest początkowo wielką radością, a później bywa kłopotem. Wygrana niepieniężna, np. samochód lub mieszkanie zaczyna być obciążeniem dla domowego budżetu, który nie jest niestety z gumy i nie może unieść ciężaru utrzymania tej nagrody. 

Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania

Jak księgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją, w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową, a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?

Czym jest ewidencja wyposażenia i co powinna zawierać

W myśl § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, podatnicy obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi prowadzić powinni ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję wyposażenia.

Jak należy ując w kpir koszty opłat leasingowych

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są opłaty ponoszone z tytułu umowy leasingu operacyjnego z wyjątkiem kaucji gwarancyjnej , która jest świadczeniem zwrotnym.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pkpir

Jak amortyzować samochód, jako środek trwały w księdze przychodów i rozchodów?

Metody i terminy ujmowania przychodów w pkpir

Rozpoczynam działalność gospodarczą. Mam pytanie na który dzień miesiąca powinienem ujmować przychody z działalności gospodarczej w książce przychodów i rozchodów?

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Minister Finansów wraz z kilkudziesięcioma innymi instytucjami przypomina o zasadach, prawach i obowiązkach, których znajomość przyda się osobom udającym się na letni wypoczynek lub podejmującym pracę sezonową. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by uniknąć nieprzyjemnych często niespodzianek.

Metody i terminy ujmowania kosztów w pkpir

Podatnicy mają często wątpliwości jak należy prawidłowo ujmować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i w jakich terminach od dnia zakupu towarów

Kto może nie prowadzić księgi przychodów i rozchodów

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W jakim terminie trzeba założyć pkpir

Dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej termin założenia księgi przychodów i rozchodów wyznaczony został na dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przykładowo działalność gospodarcza rozpoczęła się 15 czerwca to od tego dnia istnieje obowiązek prowadzenia kpir.

Pakiety medyczne opodatkowane podatkiem dochodowym

Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (…), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy – tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w składzie 7 sędziów 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10).

Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Zgodnie z ustawą o PIT podatkową księgę przychodów i rozchodów (zwaną dalej księgą) mają obowiązek prowadzić wykonujące działalność gospodarczą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 1.200.000,- euro. Ale to nie wszyscy, którzy powinni zainteresować się tą księgą.

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej - brak przychodu po stronie wypłacającej spółki

W dniu 25 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wydał wyrok, w którym - wbrew dotychczasowemu stanowisku organów podatkowych - uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki (sygn. I SA/Ke 120/10).

Modernizacja środka trwałego a jednorazowa amortyzacja

Na początku 2010 r. skorzystałem z jednorazowej amortyzacji. W czerwcu 2010 r. zmodernizowałem tak rozliczony środek trwały. Czy wydatki modernizacyjne także mogę rozliczyć metodą jednorazowej amortyzacji?

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Możesz przesłać fakturę VAT mailem bez e-podpisu

Fiskus nie powinien już kwestionować przesyłania faktur mailem lub faxem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem (wyrok z 20 maja 2010 r., sygn. I FSK 1444/09), że faktura wysłana drogą mailową albo faksem, jest tak samo ważna jak faktura papierowa przesłana zwykłą pocztą.

Wyrok WSA: interpretacja powinna być rzetelna i wyczerpująca

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 27 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż odpowiedź organu podatkowego na pytanie zawarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powinna być tak sformułowana, aby podatnik uzyskał informację co do trafności jego stanowiska. Natomiast, sama interpretacja, zdaniem WSA, powinna wyjaśnić w wyczerpujący i rzetelny sposób, jakie przepisy znajdą zastosowanie w danej sprawie (sygn. III SA/Po 178/10).

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów uznał, że abonamenty medyczne przyznawane przez pracodawców są przychodem pracowników (uchwała z 24 maja 2010 r. - sygn. II FPS 1/10). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik skorzystał z oferty lecznicy. Wystarczy, że miał wykupiony abonament, dysponował kartą i mógł skorzystać z usług medycznych. Bowiem samo pozostawanie w gotowości świadczenia usług medycznych przez lecznicę jest dla pracownika obdarowanego pakietem medycznym nieodpłatnym świadczeniem.Pracodawcy powinni więc traktować wartość takiego abonamentu (ustaloną na podstawie umowy z lecznicą) jak inne świadczenia pracownicze i ją opodatkować i oskładkować.

Wydatki na nabycie wycieczek zagranicznych dla pracowników jako koszt

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) (sygn. IPPB5/423-68/10-2/JC).

REKLAMA