REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy strata w środkach obrotowych może stanowić koszt uzyskania przychodów

Stratę w kategorii kosztów, należy rozumieć jako poniesiony nakład. Niestety przepisy ustaw regulujących podatki dochodowe nie definiują straty jako kosztu uzyskania przychodu. Próbując zrozumieć to pojęcie sprawdźmy jego znaczenie językowe, sięgnijmy do definicji książkowych oraz wyroków sądowych.

Czy i kiedy skapitalizowane odsetki od pożyczki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W związku z prowadzoną działalnością zaciągnąłem w banku pożyczkę. Na podstawie umowy bank będzie naliczał i kapitalizował odsetki od pożyczki w okresach kwartalnych. Czy skapitalizowane odsetki mogę zaliczyć do kosztów podatkowych, a jeśli tak – to kiedy (w dacie kapitalizacji, czy spłaty pożyczki).

Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Ulga rehabilitacyjna: wydatki na bilet lotniczy można odliczyć od dochodu

Podatnik, któremu przysługuje ulga rehabilitacyjna, może odliczyć od dochodu wydatki na bilet lotniczy, jeśli samolotem leciał na zabiegi rehabilitacyjne.

REKLAMA

Wydatki na przystosowanie lokalu dla celów działalności gospodarczej

Jestem osobą fizyczną i prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, którą zamierzam rozszerzyć o punkt usług ksero, drukowania, wykonywania nadruków. W tym celu planuję wynająć większy lokal w odpowiednim punkcie w miejscowości, gdzie prowadzę działalność. Ten, o którym myślę wymaga jednak podjęcia znacznych prac przystosowawczych. Obejmą one między innymi wyburzenie ścian i postawienie nowych w innym rozkładzie, wymianę instalacji elektrycznej i wodno - kanalizacyjnej, wymianę okien, ułożenie podłóg, wykonanie instalacji alarmowej. Jak rozliczyć podatkowo koszty podjętych prac?

Remont i ulepszenie własnego budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą, między innymi w budynkach stanowiących jej własność. W związku z rozszerzeniem zakresu działalności spółka zamierza przebudować pomieszczenia służące magazynowaniu towarów i dostosować je do potrzeb biura i sali konferencyjnej.
Planowane prace mają obejmować między innymi postawienie ścian zgodnie z potrzebami spółki, wstawienie dodatkowych drzwi, wymianę instalacji elektrycznej, położenie posadzek, wykonanie hydrauliki, malowanie. Spółka szacuje, że koszt prac wyniesie około 15 000 zł.
Czy poniesione wydatki spółka powinna potraktować jako remont, czy jako ulepszenie? Jak rozliczyć podatkowo poniesione koszty?

Co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo

Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

REKLAMA

Co możemy amortyzować dla potrzeb podatków dochodowych

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych.

Amortyzacja w ujęciu rachunkowym

Amortyzacja oznacza koszt zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedsiębiorstwo nabywa środki trwałe z założeniem, iż będą użytkowane w dłuższym okresie.

Amortyzacja środków trwałych o wartości do 3500 zł

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność handlową, w ramach której handluje kwiatami, sadzonkami krzewów i drzew ozdobnych. Dla potrzeb prowadzonej działalności spółka kupuje wielorazowego użytku opakowania, palety, skrzynie. W większości zakupione składniki nie przedstawiają wartości większej niż 3 500 zł. Czy spółka powinna wpisać je do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji.

Wydatki pracownika w zagranicznej podróży służbowej (zwrot wydatków)

Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w zagraniczną podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów.

Diety zagraniczne 2011 / 2012

Prezentujemy wysokość zwrotu kosztów przejazdu i diety należne pracownikom z tytułu zagranicznych delegacji (podróży służbowych).

Diety w zagranicznej podróży służbowej pracownika

Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej odbywanej za granicą określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Ulga na niepracującą żonę

Ustawodawca daje możliwość wspólnego rozliczenia małżonków, co często jest mylnie nazywane „ulga na niepracującą żonę”.

Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście zawsze na uwadze mieć musimy, że wypłata wynagrodzenia, tak jak każdy inny wydatek, zaliczymy do kosztów podatkowych, jeżeli wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodów firmy.

Zwrot wydatków pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów.

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracodawca wydając pracownikowi polecenie odbycia podróży służbowej ma obowiązek zwrotu wydatków, które pracownik poniósł w jej trakcie. Równocześnie koszty podróży służbowej pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, o ile podróż służbowa jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została podjęta w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Informacje podsumowujące VAT 2010 - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zmiany nie ominęły w 2010 roku informacji podsumowujących. Skrócono okres, za który składana jest informacja podsumowująca oraz termin jej składania. Utrzymano w niektórych przypadkach kwartalnych informacji. Zmian jest więcej. Wynikają z ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
(Dz. U. Nr 195, poz. 1504).

Obowiązki podatników wynikające z nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług

Prezentujemy dalszy ciąg wyjaśnień Ministerstwa Finansów odnośnie nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług dla potrzeb rozliczania VAT. Jak wiadomo ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) wprowadziła do polskiego prawa przepisy dyrektyw unijnych zmieniające m.in. przepisy regulujące kwestie miejsca świadczenia usług. Przepisy ustawy weszły w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2010 r. Te zmiany istotnie zmieniają obowiązki w VAT podatników dokonujących transakcji z zagranicą.

Jak prawidłowo odliczyć ulgę odsetkową

Coraz mniej czasu pozostało na złożenie zeznania za 2009 r. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi odsetkowej.

Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy

Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego.

Koszty z tytułu krajowej podróży służbowej pracownika

Za podróż służbową uznaje się wyjazd pracownika z miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika i przejazd do innej miejscowości w celu wykonywania zadania określonego przez pracodawcę, w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę.

Oszczędzający w kasie mieszkaniowej kontynuują odliczenia w PIT

Podatnicy w ramach tzw. praw nabytych odliczają od podatku wydatki w ramach ulgi na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.

Wydatki na ubezpieczenie samochodu jako koszt uzyskania przychodu

Koszty ubezpieczenia samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. Pamiętać jednak musi o ograniczeniu możliwości uznania za koszty podatkowe składek na niektóre ubezpieczenia samochodów osobowych.

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Samochody ciężarowe ustawodawca traktuje podatkowo łagodniej, niż samochody osobowe. Przejawem łagodności jest możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na auto ciężarowe w pełnych kwotach i bez powiązania wysokości kosztów podatkowych z wartością samochodu.

Ryczałt jako forma rozliczania wydatków na samochód pracownika

Firmy mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności samochody, które nie stanowią ich środków trwałych. Dotyczy to również samochodów pracowników. Przepisy określają warunki i limity wydatków na niefirmowe samochody, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych oraz zasady zwrotu poniesionych kosztów pracownikom.

Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Jeżeli wykorzystujesz w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, pamiętaj o różnych zasadach zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na remont samochodu i wydatków na jego ulepszenie.

Czy dochody z akcji można pomniejszyć o straty z funduszy inwestycyjnych?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał w precedensowym wyroku z 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09), że podatnik ma prawo odliczyć stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji. Od lat urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów twierdziły i twierdzą nadal, że jest to niemożliwe.
We wrześniu 2011 r. NSA zakwestionował tezę zaprezentowaną przez WSA w Warszawie.

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka świadczy usługi managerskie na rzecz innych podmiotów. W ramach tych usług zarządzam np. spółką X Sp. z o.o. Nie jestem jednocześnie związany z żadną z tych spółek umową o pracę. Czy mój dochód, jako wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki jawnej X, powinien być zaliczony do dochodów z tytułu działalności gospodarczej ? I w związku z tym czy mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej ?

Ulga mieszkaniowa z ustawy o podatku od spadków i darowizn

Dziedzicząc lub otrzymując z zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy dom możemy skorzystać tzw. ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Ulga ta występuję również w przypadku uzyskania własności (współwłasność) budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie.

Jak określić przychód gdy wkład niepieniężny ma większą wartość niż objęte udziały

Przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport, którego przedmiotem nie było przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część, jest zawsze ich wartość nominalna. Ale jak należy określić przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przypadku, gdy nominalna wartość objętych w ten sposób udziałów znacznie odbiega od wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego? Okazuje się, że tak samo.

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności nabywamy samochód, pamiętajmy, że musimy go właściwie zaewidencjonować w prowadzonych księgach. Samochody o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania przekraczającym rok wpisujemy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wpisanie nabytego samochodu do ewidencji jest warunkiem jego amortyzowania, tzn. systematycznego opisywania zużycia środka trwałego w koszty podatkowe. Te systematyczne odpisy (odpisy amortyzacyjne) zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Nabywając samochód (jak i każdy inny składnik majątku) podatnik powinien go właściwe sklasyfikować jako środek obrotowy albo środek trwały. Środki trwałe rejestrujemy w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zaliczenie samochodu do środków trwałych, co do zasady, skutkuje koniecznością jego amortyzacji, a więc stopniowego odpisywania w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne. Może się oczywiście zdarzyć, że utracimy nasz samochód. Ulegnie on wypadkowi albo zostanie skradziony. Jakie skutki będzie miało takie zdarzenie dla naszych rozliczeń podatkowych.

W zeznaniu rocznym PIT można uwzględnić bilety za dojazd do pracy

Podatnik, który poniósł wyższe koszty dojazdów do pracy niż limity z ustawy o PIT, a posiada imienne bilety potwierdzające wydatki, może je uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Czy kary umowne i odszkodowania są opodatkowane VAT

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzę wymianę handlową z wieloma kontrahentami. Zdarza się, że moi kontrahenci nie wywiązują się z umowy, która przewiduje kary umowne za nienależyte wykonanie zamówienia. Z tego tytułu otrzymuję różne kwoty (kara umowna) wyliczane procentowo od wartości zamówienia. Czy kwota, którą otrzymuję jako karę umowną podlega VAT?

Zwolnienie dla osób sprzedających akcje NFI

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

Zwolnienia z podatku nie ma przy zbyciu udziałów w spółce z o.o.

Osoby, które zainwestowały w udziały spółek z o.o. przed wprowadzeniem podatku giełdowego nie mają prawa do zwolnienia z tego podatku. Nawet wtedy gdy ich inwestycja została przeprowadzona przed 2004 r.

Sposób na odliczenie VAT od samochodów firmowych

Nad przedsiębiorcami nadal wisi groźba utraty możliwości odliczenia 100% VAT od aut z kratką. Ministerstwo Finansów czeka na zgodę Komisji Europejskiej, by zrównać samochody osobowe i auta z kratkę w zakresie możliwości odliczenia VAT. Zmiany wejdą w życie być może już w połowie 2010 roku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku aut leasingowanych istnieje możliwość podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60%.

PIT 2009: Data ślubu przesądza o odliczeniu ulgi odsetkowej

Podatnik, który nabył prawo do kontynuowania ulgi odsetkowej i wziął na początku 2010 roku ślub z osobą korzystającą ze starych ulg budowlanych, straci prawo do odliczenia odsetek w zeznaniu za 2010 rok.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży towarów wraz z ich montażem

Prowadzę działalność gospodarczą - wytwarzam i montuję na indywidualne zamówienia schody, barierki, drzwi itd. Dotąd myślałem, że do takich usług należy stosować stawkę 7% VAT. Niedawno jednak przeczytałem, że montaż schodów z balustradą jest objęty stawką 22% VAT. Czy montując własne wyroby świadczę usługę, czy może jest to dostawa, a może powinienem wystawić dwie faktury?

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT w 2010 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało opracowanie dotyczące najważniejszych kwestii związanych ze zmianą ustawy o VAT w zakresie miejsca świadczenia usług. Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty tego opracowania.

Ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) wprowadziła do polskiego prawa przepisy dyrektyw unijnych zmieniające m.in. przepisy regulujące kwestie miejsca świadczenia usług. Przepisy ustawy weszły w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2010 r. Wprowadzone zmiany istotnie zmieniają obowiązki w VAT podatników dokonujących transakcji z zagranicą.

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

Z uwagi na łatwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, często bardziej opłaca się otrzymane np. w darowiźnie udziały lub akcje umorzyć niż sprzedać.

Programy motywacyjne dla pracowników - niekorzystne stanowisko fiskusa

Pracownicy wielu polskich spółek, zwłaszcza tych które są własnością międzynarodowych korporacji,  mają możliwość uczestniczenia w programach motywacyjnych polegających na nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym nabyciu akcji (np. zagranicznej spółki matki). Fiskus kwalifikuje zyski pracowników uczestniczących w takich programach profiskalnie. Najpierw w momencie otrzymania przez pracowników akcji uznaje, że pracownicy uzyskali przychody z tytułu stosunku pracy. Podatek z tego tytułu pobiera pracodawca jako płatnik. Następnie w momencie sprzedaży akcji pracownik ma zapłacić podatek giełdowy i osiągnięty dochód wykazać w PIT-38.

Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r.

Metoda FIFO - określanie kosztów nabycia akcji

Często nie jest możliwa identyfikacja sprzedawanych akcji, umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych. Jak wtedy wyliczyć koszt nabycia tych akcji, czy jednostek uczestnictwa?

Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku

Inwestycje w akcje mają charakter długoterminowy. Dlatego wciąż są podatnicy, którzy zachowali prawo do zwolnień od podatku giełdowego. Pomimo to, że prawo takie mają podatnicy, którzy nabyli akcje przed końcem 2003 r. Decydują o tym następujące przepisy.

Fiskus ma prawo oszacować przychody

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zatwierdził najważniejsze zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2011, które są niemal identyczne z tymi z 2010 roku. Okazuje się, że przez ostatnie lata nie zmieniają się dziedziny, w których jest najwięcej kosztownych dla budżetu państwa naruszeń prawa podatkowego.

Wreszcie zostaną zwolnione z VAT sms-y na cele charytatywne

Od lat bulwersuje opinię publiczną fakt, że jeżeli wspieramy jakiś cel charytatywny poprzez wysłanie sms-a, to 22% z tego wsparcia zabiera sobie fiskus pod postacią VAT od ceny tego sms-a. Niedługo to ma się jednak zmienić i charytatywne sms-y będą zwolnione z VAT.

REKLAMA