REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową.

Możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z rajów podatkowych

W interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z krajów zaliczonych do „rajów podatkowych”.

Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Jaką stawką VAT opodatkować usługi archiwizacji

Usługi archiwizacji, które według obecnej klasyfikacji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 91.01.12, od 1 stycznia 2011 r. opodatkowane są stawką VAT w wysokości 23%.

REKLAMA

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy poszczególnych składników wchodzących w jej skład?

Transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega wyłączeniu spod zakresu stosowania przepisów ustawy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega natomiast zbycie poszczególnych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, prawidłowa kwalifikacja transakcji, tj. rozróżnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od poszczególnych jego aktywów, ma istotne znaczenie w rozumieniu przepisów o VAT.

Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Podatnik wystawił fakturę, lecz nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Myślał, że klient jest przedsiębiorcą. Co w tej sytuacji zrobić? Czy zarejestrować sprzedaż na kasie z opóźnieniem, czy po prostu zaksięgować fakturę i napisać wyjaśnienie? Co grozi takiemu podatnikowi? Czy nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od sprzedanego w ten sposób towaru?

Materiały reklamowe z logo firmy bez VAT

Nieodpłatne przekazanie klientom artykułów reklamowych, opatrzonych logo firmy, nie stanowi dostawy towarów oraz nie podlega opodatkowaniu VAT.

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Od 1 stycznia br. dla przemieszczeń towarów akcyzowych odbywających się między podmiotami działającymi w Polsce i innym państwie UE, stosowanie elektronicznego systemu EMCS PL (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych – Excise Movement and Control System) jest obowiązkowe.

REKLAMA

Sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność

Czy sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność trzech osób (samochód nabyty w drodze spadku) należy udokumentować fakturą VAT czy umową kupna-sprzedaży? Samochód był wykorzystywany przez jednego ze współwłaścicieli (spadkobierców) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy?

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację?

Remanent likwidacyjny - opodatkowanie środków trwałych w budowie

Likwiduję działalność gospodarczą i muszę sporządzić remanent likwidacyjny dla celów VAT. Czy muszę wykazać w nim środek trwały w budowie (wiata na drewno)? Od materiałów na jego budowę odliczałem VAT. Jeżeli tak, jaką przyjąć podstawę opodatkowania?

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT?

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego.

Czy podpisywanie faktur jest obowiązkowe

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić?

Opodatkowanie VAT pożyczek poza systemem bankowym

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest usługą pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku od towarów i usług (sygn. ITPP1/443-67/10/AT).

Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Nie można przechowywać w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej, gdyż dla formy elektronicznej oraz papierowej przewidziano odrębne uregulowania prawne.

Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy użytkuję samochód. Co miesiąc płacę z tego tytułu 700 zł + VAT. Czy mogę odliczyć cały VAT z otrzymywanych faktur?

Charytatywny SMS zwolniony z podatku VAT

SMSy przesyłane na cele charytatywne będą zwolnione z podatku VAT. Obecnie opodatkowane są stawką VAT w wysokości 22 proc.

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działek

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sygn. IPPP3/443-57/10-5/LK).

Według fiskusa faktura korygująca tylko do faktury pierwotnej

Przepisy nie określają, ile faktur korygujących można wystawić do faktury VAT. Dlatego w praktyce przyjmuje się, że do faktur VAT można wystawić nawet kilka faktur korygujących – jeśli istnieją podstawy do ich wystawienia. Problemem natomiast jest to, czy kolejna faktura korygująca ma się odnosić do faktury pierwotnej, czy też do poprzedniej faktury korygującej.

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R?

Wydatki z paragonu mogą być kosztem podatkowym

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie.

Czy można anulować fakturę wystawioną na fikcyjną firmę, gdy usługa została wykonana

Jeśli usługa została wykonana, to nie można anulować ani wystawić faktur korygujących tylko z tego powodu, że okazało się, iż firma nabywcy jest fikcyjna. W takim przypadku należy rozliczyć VAT, mimo że nie został zapłacony.

Oszuści podatkowi nie odliczą VAT

Organy podatkowe muszą udowodnić, że podatnik miał zamiar oszukać fiskusa. Tylko wtedy mogą zakwestionować prawo do odliczenia VAT.

Czy można zlecić innemu podmiotowi wystawianie faktur

Nie narusza przepisów podatkowych zlecenie innemu podmiotowi, na podstawie umowy, technicznej czynności wystawienia faktury w imieniu i na rzecz podatnika podatku od towarów i usług będącego dostawcą towarów lub usług.

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad?

Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Stowarzyszenie, które świadczy członkom taksówkarzom usługę w zakresie przyjmowania zleceń i przekazywania ich drogą radiową, nie jest zwolnione z VAT.

Czy można anulować zwrócone przez kontrahenta faktury

Czy anulowanie faktur jest możliwe, gdy kontrahent odsyła nam je niepodpisane? Czy w takim przypadku należy wystawić faktury korygujące? Taką interpretację otrzymaliśmy z urzędu skarbowego. Taki sposób postępowania utrudnia nam działalność, gdyż kontrahenci, którzy odesłali faktury, nie chcą również przyjmować faktur korygujących.

Czy można dwa razy skorzystać z ulgi na zakup kas fiskalnej

Prowadzimy sklep, w którym sprzedaż ewidencjonujemy na kasie. 1 lipca otworzyliśmy kolejny sklep w innej miejscowości, w którym zainstalowaliśmy cztery kasy. W deklaracji za lipiec skorzystaliśmy z ulgi i odliczyliśmy ją w wysokości 2800 zł. Zostaliśmy jednak wezwani do urzędu, w którym poinformowano nas, że ulga od kolejnych kas nam nie przysługuje i że powinniśmy złożyć korektę deklaracji. Nie zgodziliśmy się na to. Niedługo otrzymamy decyzję. Czy jest szansa na wygranie tej sprawy przed sądem? Czy może powinniśmy zgodzić się z urzędem i skorygować deklarację?

Jak prawidłowo rozliczać świadczenia kompleksowe

Nie zawsze świadczenia wykonywane przez podatników mają charakter jednorodny. Często zdarza się, że na świadczenia składają się dwie (lub więcej) czynności mające charakter dostaw towarów lub świadczenia usług. Są to tzw. świadczenia kompleksowe. Ich rozliczenie sprawia podatnikom oraz organom podatkowym wiele problemów.

Koszty transportu podwyższają podstawę naliczenia cła

Koszty transportu doliczane są do wartości celnej towaru, od której naliczane jest cło płacone przez kupującego.

Czy z tytułu bezumownego korzystania należy płacić VAT

Czy z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy należy zapłacić podatek od towarów i usług?

Jak rozliczyć usługę opracowania danych o przetargach w UE

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz w państwach nadbałtyckich. Usługi te świadczę na rzecz podatnika niemieckiego. Czy będą one opodatkowane w Niemczech? Jeżeli tak, to czy wystawiając fakturę bez VAT, powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT UE?

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany?

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia?

Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży książek, których integralną częścią są materiały na płytach CD/DVD (sklasyfikowane wg PKWiU 22.11). Będące dodatkiem do książek płyty CD/DVD nie są dostępne w obrocie powszechnym. Jak powinna być opodatkowana taka transakcja?

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)?

Czy nieodpłatne wydanie towarów w ramach programu punktowego podlega VAT

Czy spółka ma obowiązek naliczania VAT należnego od wydawanych nieodpłatnie towarów w ramach programu punktowego i czy ma obowiązek ewidencjonowania wydań nieodpłatnych za pośrednictwem kasy fiskalnej? Jeżeli tak, to jaką cenę jednostkową towaru, kwotę podatku oraz kwotę należności trzeba uwidocznić na paragonie fiskalnym?

Jakie skutki w VAT wywoła naprawa powypadkowa samochodu

Firma użytkuje samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Zostało opłacone ubezpieczenie. Jadący tym samochodem pracownik uczestniczył w zderzeniu kilku pojazdów (nie był sprawcą zdarzenia). Firma dokonująca naprawy wystawiła fakturę z adnotacją, że odszkodowanie w kwocie netto pobiera od ubezpieczyciela. Nie wiem, jak zaksięgować taką fakturę, z której opłacam tylko VAT. Czy ten VAT jest kosztem dla firmy? Czy mogę dokonać odliczenia?

Czy płatności na konto bankowe należy ewidencjonować na kasie rejestrującej

Nasza spółka prowadzi działalność produkcyjno-handlową. Większość naszych klientów to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Za sprzedawane towary zazwyczaj otrzymujemy zapłatę przelewem na konto. Czasami klient wpłaca zaliczkę, jeśli kwota przekracza 5000 zł. Kiedy powinniśmy ewidencjonować na kasie te przelewy i czy w ogóle powinniśmy je ewidencjonować? Niejednokrotnie zdarza się, że klient przelewa pieniądze jednego dnia wieczorem, natomiast my dowiadujemy się o tym dopiero następnego dnia. Jak ewidencjonować takie przypadki na kasie?

Czy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej od niezarejestrowanego podatnika

Na rzecz naszej firmy świadczył usługę informatyk, który prowadzi jednoosobową działalność. Otrzymaliśmy od niego fakturę, z której odliczyliśmy VAT. Ostatnio poinformował nas, że wystawiając fakturę, nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT, gdyż nie wiedział, że po przekroczeniu limitu obrotów musi zarejestrować się jako podatnik VAT. Czy powinniśmy skorygować odliczony VAT z tej faktury?

Jak przeliczać dla celów VAT faktury za usługi transportowe

Jak przeliczać wartości podane na zleceniu transportowym w walucie, jeśli wystawiam fakturę w złotych? A co, jeśli faktura jest wystawiana w walucie obcej? Jaką kwotę VAT mam podać? Klient na zleceniu transportowym zamieszcza określoną kwotę w walucie, np. 1000 EUR, i od razu podaje, że wartość należy przeliczyć według kursu z dnia załadunku, bądź - innym razem - podaje, że życzy sobie, by zastosować kurs z dnia wystawienia faktury (stosuję tutaj ustawowy termin wystawienia faktury za wykonaną usługę).

Czy zawiadomienie o wystawieniu faktury można potraktować jako otrzymanie jej oryginału

Prowadzimy przedsiębiorstwo usługowe. Przedmiotem działalności są usługi architektoniczne. Siedziba naszej firmy znajduje się w wynajmowanym budynku. Właścicielem budynku jest inna spółka. Dotychczas faktury za najem otrzymywaliśmy pocztą za potwierdzeniem odbioru. W tym miesiącu tak się nie stało. Z informacji udzielonej nam przez telefon dowiedzieliśmy się, że faktura już dawno jest wystawiona i czeka na odbiór. Ponadto pracownik księgowości podał nam wszelkie dane (również telefonicznie) i zasugerował, abyśmy odliczyli VAT, a fakturę odbierzemy przy okazji. Czy samo zawiadomienie o wystawieniu faktury można potraktować jako otrzymanie jej oryginału? Czy rzeczywiście upoważnia nas to do odliczenia VAT? Spółka, od której wynajmujemy budynek, ma siedzibę w innym mieście, oddalonym od Warszawy prawie o 400 km. Trudno nam powiedzieć, kiedy ewentualnie będziemy mogli odebrać fakturę.

Czy faktura zaliczkowa może być wystawiona przed otrzymaniem zaliczki

Mam wystawioną fakturę zaliczkową z datą 30 marca 2009 r. Pieniądze wpłynęły na konto dopiero w kwietniu. Kiedy ująć ją w VAT - w dacie wystawienia faktury czy w dacie wpływu zaliczki? Nabywca żąda skorygowania faktury (daty wystawienia), gdyż uważa, że nie może z niej odliczyć VAT. Czy mogę zrobić taką korektę?

Kiedy kara umowna podlega VAT

Obciążyliśmy naszego kontrahenta (nabywcę) karą umowną za niedotrzymanie warunków umowy. W wyniku zerwania umowy nie dojdzie do świadczenia przez nas usług na jego rzecz. Kontrahent zapłacił nam część kary oraz przekazał materiały i towary o wartości odpowiadającej pozostałej części kary umownej. Jakie będą dla nas jako sprzedawcy skutki podatkowe (VAT i dochodowy)? Co w sytuacji, gdyby kontrahent uiścił karę w formie pieniężnej?

Czy faktury wystawione na urząd gminy, a nie na gminę, powinny być korygowane

Faktury zakupowe, które otrzymujemy, są wystawiane zarówno na gminę, jak i na urząd gminy. Czy powinniśmy wystąpić o korektę tych faktur?

Jak zmienić formę prowadzonej działalności, aby nie płacić VAT

Prowadzę działalność jednoosobowo. Zamierzam jednak z moim dotychczasowym współpracownikiem założyć spółkę. On ma wnieść do spółki budynek, a ja swoje przedsiębiorstwo. Prowadzę działalność usługową i mam na stanie kilka środków trwałych. Czy bardziej opłaca się wnieść aport przed likwidacją działalności, czy może najpierw zlikwidować działalność? Czy dokonując aportu, muszę skorygować odliczony VAT?

Czy błędnie wykazana kwota VAT na fakturze VAT marża podlega odliczeniu u nabywcy

Nasza firma otrzymała fakturę VAT marża ze stawką 7% za bilety lotnicze. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Na takiej fakturze nie powinno być VAT. Wystawca faktury twierdzi, że nie może wystawić faktury korygującej.

Jak zaewidencjonować w kasie eksport towaru na rzecz osoby fizycznej

Czy sprzedaż towaru na eksport dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium Ukrainy powinna być udokumentowana za pomocą kasy rejestrującej? Czy w takim przypadku stawka VAT wynosi 0% oraz czy musi być normalna odprawa celna? Nie mamy sprzedaży TAX FREE.

REKLAMA