REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Amortyzacja, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Obowiązujące od stycznia 2014 r. zmiany w VAT nie pozostały bez wpływu na kwestie związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Jako że posiadanie takiego auta jest korzystne podatkowo, zapewne wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Wielu też zastanawia się, czy sprzedając firmowy pojazd w 2014 roku będzie trzeba doliczyć VAT?

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

REKLAMA

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

REKLAMA

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

Samochód przekazany na cele osobiste bez PIT

Przekazanie samochodu firmowego na cele osobiste nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Od nabycia samochodu w drodze darowizny trzeba będzie jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

Temat sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej w 2014 roku, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT wywołał ogromne poruszenie. Przedstawiamy analizę przepisów ustawy o VAT dotyczących sprzedaży w 2014 r. samochodów używanych, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT.

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dające prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od zakupu pojazdów osobowych z tzw. z kratką, które posiadają homologację samochodu ciężarowego. Regulacje te nie będą jednak obowiązywać długo. Rozpoczęły się bowiem intensywne prace legislacyjne nad nowym projektem ustawy wprowadzającej istotne zmiany w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych.

Czy będzie możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, zgodnie z którym możliwe będzie odliczenie pełnego VAT-u od samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. Ma to jednak dotyczyć jedynie pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Wykorzystanie auta także prywatnie pozwoli na odliczenie połowy VAT-u. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów w opinii przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny samochodu i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej. Według przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan nowe zasady odliczenia VAT od samochodów będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Preferencje podatkowe dla firm w 2014 r.

W roku 2014 więcej firm może korzystać z preferencji podatkowych. W tym roku obowiązują bowiem wyższe limity podatkowe, które warunkują m.in. status małego podatnika, czy możliwość rozliczenia się ryczałtem.

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą, tzw. małym podatnikiem. Od dwóch lat w działalności gospodarczej używam obrabiarki z rodzaju 41 KŚT. Urządzenie to nie jest ujęte w ewidencji środków trwałych. Jego cena nabycia wynosiła ponad 20 000 zł. Potwierdza to umowa kupna zawarta w 2011 r. Czy obecnie mogę wprowadzić to urządzenie do ewidencji środków trwałych i dokonać jego amortyzacji?

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Rada Unii Europejskiej wydała już oczekiwaną przez wielu decyzję derogacyjną w sprawie nowych zasad odliczania VAT od samochodów. Podatnicy wykorzystujący swoje samochody wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będą mogli najprawdopodobniej od 1 marca 2014 r. odliczyć 100% VAT naliczonego – zarówno przy nabyciu samochodu, jak i wydatków związanych z jego eksploatacją, czy naprawą. Użycie samochodu firmowego do celów prywatnych oznacza prawo jedynie do 50% odliczenia i w takiej sytuacji nie powinno się traktować tego użycia, jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT.

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie?

Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego dotacją, a wydatki na jego nabycie

Według organów podatkowych kosztem uzyskania przychodu, zarówno w PIT jak i CIT, w przypadku sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją, oraz środkami własnymi, jest jego wartość początkowa, niezależnie od źródła jego sfinansowania. Wartość ta, musi zostać pomniejszona o odpisy amortyzacyjne.

Koszt wynajmu samochodów osobowych bez limitu – nadpłata

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w kwestii możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych z tytułu najmu samochodów osobowych wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów podatnicy mogą teraz skorygować swoje rozliczenia, wykazać wyższe koszty z tego tytułu i wystąpić o zwrot nadpłaty podatku dochodowego.

Odliczenie VAT od samochodów osobowych w 2014 r.

W 2014 r. prawo do pełnego odliczenia VAT (od zakup samochodu, zakup paliwa, wydatków eksploatacyjne) może objąć samochody osobowe używane wyłącznie do celów firmowych. Szczegóły w tym zakresie poznamy zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Czy spółka rozliczająca stratę, może obniżyć stawkę amortyzacji do zera?

Na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Czynsz najmu samochodu osobowego w kosztach bez kilometrówki

Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem określonym w przepisach art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Nie są bowiem kosztami związanymi z używaniem (eksploatacją) samochodu osobowego. Są to wydatki na uzyskanie tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu. Dlatego należy kwalifikować je do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 8 listopada 2013 r.

Zmiana stawek amortyzacyjnych wg ustawy o CIT

W przypadku podmiotów dokonujących odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych pojawia się wątpliwość czy mogą czasowo obniżać stawki amortyzacji dla celów podatkowych w odniesieniu do wybranych środków trwałych do dowolnej wysokości (w tym nawet do 0%).

VAT od samochodu osobowego 2014

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2014 r. w zakresie odliczania VAT od samochodów osobowych, wejdą w życie przepisy 86a i art. 88a ustawy o VAT (w skrócie: pełne odliczenie dla samochodów z "kratką". W trakcie roku 2014 mają wejść w życie nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych - wtedy ma zostać wdrożona decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej, której wydania spodziewa się Ministerstwo już wkrótce.

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.

Użyczony lub wynajęty samochód w firmie. Jak rozliczyć?

Samochód może być źródłem kosztów w większości firm, dlatego warto wiedzieć, że pod tym względem jest kilka możliwości. Jedną z nich jest użytkowanie do celów firmowych samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, czyli użyczonego lub wynajętego. Jak w takiej sytuacji rozliczać koszty samochodu?

Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.

W 2014 r. rząd zamierza wprowadzić rozwiązania ograniczające możliwości odliczania VAT od samochodów. Ograniczenia dotyczyłyby prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów oraz paliwa.

Status małego podatnika w 2014 r.

W 2014 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2013 r. kwoty 5 068 000 zł. Natomiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2013 wynosi 211 000 zł.

Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Samochód osobowy został kupiony na firmę w sierpniu 2011 r. Odliczono przy jego zakupie 60% VAT wykazanego na fakturze. Sprzedaż samochodu nastąpiła w kwietniu 2013 r. jako „ZW”. Czy w tym przypadku trzeba dokonać korekty VAT naliczonego?

Limity podatkowe w 2014 roku

Kurs euro z 1 października 2013 r, opublikowany w tabeli kursów średnich NBP, pozwolił obliczyć limity podatkowe, które będą obowiązywać w 2014 r. I tak: status małego podatnika w 2014 r. będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2013 r. kwoty 5 068 000 zł; limit jednorazowej amortyzacji w 2014 r. wynosi 211 000 zł; natomiast limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2014 r. to 633 450 zł.

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

Jak rozliczyć wydatki na naprawę powypadkową samochodu

Spółka posiada samochód ciężarowy. W czasie rozwożenia towaru doszło do kolizji z innym pojazdem mechanicznym, w związku z czym niezbędna była naprawa uszkodzonego samochodu. Czy koszty tej naprawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Samochód w firmie - amortyzacja

Samochód w firmie - amortyzacja. Amortyzacja samochodów, które uznamy za majątek firmy (wpisanych do środków trwałych), przebiega identycznie, jak ma to miejsce w przypadku innych składników naszego majątku wykorzystywanych w prowadzonej przez nas firmie.

Amortyzacja metodą liniową - obniżenie stawek

Podatnik może obniżyć stawki amortyzacyjne dla wybranych środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, przy uwzględnieniu, iż zmiany stawek dokonuje się od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, stosownie do art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna, wobec czego podatnik ma prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną również do poziomu 0,1%.

Kilometrówka - zasady, podatki, ewidencja

W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu osoba używająca samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest zobowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzaną przez podatnika z końcem każdego miesiąca (tzw. kilometrówka). Z ewidencji tej musi wynikać m.in. trasa przejazdu, jego cel oraz liczba faktycznie przejechanych na tej trasie kilometrów.

Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?

Pracownicy często w ramach pełnionych obowiązków odbywają podróże służbowe. Niezależnie od tego, czy korzystają z transportu publicznego czy z własnego pojazdu, pracodawca ma obowiązek zrefundowania poniesionych wydatków. Pracownik ma także prawo do ubiegania się o zwrot kosztów związanych z wyżywieniem.

Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę

Czy przy zakupie samochodu osobowego, który przeznaczony jest na nagrodę przysługuje pełne odliczenie VAT?

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym pracodawcy często użyczają pracownikom samochody należące do firmy. Warto pamiętać, iż takie bezpłatne udostępnienie pojazdu służbowego spowoduje zwiększenie podatku dochodowego pracownika. Co więcej, pracownicy muszą sobie zdawać sprawę, że za ewentualne uszkodzenia samochodu, mogą być obciążeni kosztami naprawy.

Podatek od środków transportowych - ciągniki siodłowe

Zasady dotyczące obliczania podatku od środków transportowych zostały określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: do 15 lutego i 15 września każdego roku. Jak opłacać podatek od środków transportowych?

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

Kupiliśmy w styczniu 2013 r. samochód osobowy o wartości 68 000 zł. Wprowadziliśmy go do środków trwałych. Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej w lipcu zamierzamy go sprzedać. Będziemy już mogli zastosować zwolnienie. Czy w związku z tym musimy korygować cały odliczony VAT (6000 zł) czy 4/5 tej kwoty?

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

W 2014 r. zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów oraz wydatków związanych z ich użytkowaniem. Będzie obowiązywał nowy limit odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.

Pojazdy testowe i demonstracyjne - odliczanie VAT

Podatek VAT może być odliczany przy nabyciu samochodów testowych lub demonstracyjnych. Prawo to potwierdziła ostatnia interpretacja Ministerstwa Finansów, odnosząca się do osób, które prowadzą działalność opierającą się na odprzedaży takich pojazdów. Resort finansów zaznaczył także, że w przypadku wykorzystywania takich samochodów do użytku prywatnego, podatnik ma obowiązek wykazać i odprowadzać VAT.

Wycena środka trwałego wprowadzonego do ewidencji

Podatnik może dokonać samodzielnej wyceny w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

Amortyzacja środka trwałego używanego sezonowo

Jak dokonać amortyzacji środka trwałego, z którego przedsiębiorca nie korzysta przez cały rok, ale jedynie przez kilka miesięcy, np. tylko w sezonie wakacyjnym? Czy taka amortyzacja wiąże się ze stratą podatkową?

Samochód osobowy w firmie - od zakupu do sprzedaży

Samochód osobowy stanowi często składnik majątku firmy. Jego zakup, późniejsza eksploatacja i sprzedaż są regulowane przez wiele przepisów zarówno podatkowych, jak i wynikających z prawa bilansowego.

Jak amortyzować samochód nabyty przez współmałżonka przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może dokonywać amortyzacji samochodu współmałżonka, który jest wykorzystywany na potrzeby prowadzenia działalności, ale jedynie w przypadku, gdy nabycie samochodu miało miejsce po zawarciu małżeństwa.

REKLAMA