REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus w Polsce, Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister Finansów rozwiąże bankowy bufor ryzyka systemowego - powodem zbliżająca się globalna recesja

Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję - oceniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia rozwiązującego bankowy bufor ryzyka systemowego. Ma to na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19 na sektor bankowy.

Firmy chcą wstrzymania prac nad nowym JPK_VAT, podatkiem cukrowym i podatkiem od sprzedaży detalicznej

Priorytetem przy tworzeniu pakietu osłonowego dla firm powinno być wstrzymanie prac nad m.in. nad podatkiem cukrowymi, podatkiem od sprzedaży detalicznej czy nowym JPK_VAT – postuluje Konfederacja Lewiatan. Proponuje też odroczenie terminu na złożenie rozliczenia rocznego CIT-8.

Doradcy podatkowi napisali 46 propozycji do specustawy osłonowej dla przedsiębiorców

Propozycję 46 zmian przepisów podatkowych sformułowali doradcy podatkowi pracujący w specjalnym zespole Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zespół ekspertów został powołany w piątek 13 marca aby pomóc urzędnikom Ministerstwa Finansów w tworzeniu założeń do specustawy, która ma uchronić przedsiębiorców przed skutkami sytuacji kryzysowej wywołanej koronawirusem.

Jak koronawirus wpłynie na wypłacalność firm – kiedy trzeba zgłosić upadłość

Epidemia koronowirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 odbije się na polskiej i światowej gospodarce. Najbardziej wyeksponowaną na straty jest branża turystyczna, a także pozostałe branże w sektorze usług. Również zagrożenie łańcucha dostaw jest bardzo niebezpieczne dla płynności firm obracających już nie tylko towarami z Chin. Ograniczenie importu i eksportu towarów nie pozostanie bez wpływu na wydolność finansową polskich firm handlujących na Starym Kontynencie. W ostateczności spowolnienie gospodarcze zagrozi wypłacalności wszystkim przedsiębiorcom w naszym Kraju. Oznacza to, że wiele przedsiębiorstw będzie zmuszonych złożyć wniosek o upadłość w ciągu 30 dni od utraty wypłacalności – a niezłożenie wniosku w terminie naraża kadrę zarządzającą na odpowiedzialność, w tym karną.

Księgowi i doradcy podatkowi potrzebują więcej czasu na rozliczanie podatków

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Krajowa Rada Doradców Podatkowych zaapelowali do premiera o odroczenie obowiązków podatkowych lub odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie. Ma to związek z pojawieniem się w Polsce koronawirusa i działaniami przeciwdziałającymi jego rozprzestrzenianiu.

Ograniczenia w ruchu granicznym w Polsce od 15 marca

Od 15 do 24 marca 2020 r. przywrócona zostaje tymczasowo kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową Polski będącą granicą wewnętrzną UE. Przywrócenie kontroli dotyczy jedynie osób. Nie ogranicza obrotu towarowego w ramach unii celnej. Ponadto Od 15 marca 2020 r. na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawieszony lub ograniczony jest ruch graniczny na części przejść z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Krajowa Administracja Skarbowa prosi przewoźników transportowych, aby w celu przekroczenia granic z tymi państwami, kierowali się na przejścia graniczne na których jest dozwolony towarowy ruch graniczny.

Polityka fiskalna w czasie pandemii - jednym z rozwiązań: rekompensata zmniejszenia czasu pracy

W warunkach pogarszającej się sytuacji gospodarczej na świecie skłonność rządu do luzowania polityki fiskalnej w Polsce będzie większa, a przestrzeń do okresowego wsparcia gospodarki tym kanałem jest spora - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, kluczowe jest natychmiastowe działanie w celu m. in. ograniczenia negatywnego wpływu epidemii na zatrudnienie. Dodają, że w krótkim okresie działania powinny koncentrować się na zapewnieniu bieżącej płynności firmom.

Doradcy podatkowi pracują nad pakietem osłonowym dla firm

W piątek samorząd doradców podatkowych powołał specjalny zespół, który ma pomóc rządowi w pracach nad specustawą wprowadzającą pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o przesunięcie terminów podatkowych, zaniechanie poboru niektórych podatków oraz rezygnację z kar dla biznesu, który może mieć problemy z terminowym rozliczeniem podatków, ze względu na trudną sytuację w kraju. Prace są na finiszu – w poniedziałek rekomendacje doradców podatkowych, w formie raportu, zostaną przekazane do Ministerstwa Finansów, z którym Krajowa Rada Doradców Podatkowych nawiązała współpracę.

Kolejne ograniczenia związane z koronawirusem - nowe rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały nowe akty prawne związane z kornawirusem. Chodzi o rozporządzenia dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych, czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego, a także zakazów w ruchu lotniczym. Wszystkie nowe rozporządzenia znajdują się w INFORLEX.

Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników

Uważamy, że potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników. Niestety nie możemy podać konkretnej daty przesunięcia tych terminów, ponieważ nie wiemy jak długo utrzyma się paraliż związany z koronawirusem. Dlatego zaproponowaliśmy, aby terminy te zostały przesunięte na 30 dzień od dnia otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół - powiedział prof. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Infor.pl.

Praca zdalna a cyberbezpieczeństwo firmy

W powodu zagrożenia wynikającego z pandemii koronawirusa i zaleceniami rządowymi wiele osób przechodzi na pracę zdalną. Dla przedsiębiorstw ważna staje się więc kwestia cyberbezpieczeństwa – zasoby muszą być dostępne dla pracujących z domu, ale jednocześnie dobrze chronione. Ryzyko wzrasta, gdy brakuje zabezpieczeń, ale też gdy te istniejące są niedopasowane.

Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

W związku z epidemią koronawirusa, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wnioskuje do rządu o odroczenie terminów podatkowych i sprawozdawczych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wnioskuje do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów, Ministra Rozwoju, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP o odroczenie terminów składania m.in. wszelkich deklaracji i zeznań podatkowych, obowiązkowych informacji, a także sporządzania i podpisywania sprawozdań finansowych.

Z powodu koronawirusa należy przesunąć obowiązki w podatkach, ZUS i GUS

W związku z koronawirusem należy rozważyć przesunięcie obowiązków związanych z wyliczeniem podatków, składek ZUS, sprawozdań GUS i wielu, wielu innych – zauważa Michał Kura, Wiceprezes Zarządu Banku Zrzeszonego w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Prace urzędów skarbowych a koronawirus – jak rozliczyć roczny PIT?

Na dzień dzisiejszy Ministerstwo Finansów nie podjęło decyzji o zamknięciu urzędów skarbowych z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, a więc funkcjonują one jeszcze bez zmian.

Podatnicy mogą zgłaszać pomysły dotyczące koronawirusa

W Głosie Podatnika dodana została kategoria „Koronawirus”, dzięki której podatnicy mogą zgłaszać swoje pomysły i propozycje, jak chronić naszą gospodarkę przed koronawirusem.

Nowy JPK_VAT z deklaracją od 1 lipca. Pobór podatku cukrowego przesunięty na koniec roku

Niektóre zmiany w systemie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. JPK, który miał wejść w życie 1 kwietnia, wejdzie 1 lipca. Uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia, że podatek cukrowy wejdzie w życie na koniec roku - powiedziała w wywiadzie dla Pulsu Biznesu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W przyszłym tygodniu chcemy przedstawić projekt ustawy zawierającej te i inne ułatwienia dla firm, która trafi na posiedzenie Sejmu 25 marca i weszłaby w życie 1 kwietnia

Firmy mogą wnioskować o umorzenie zaległości podatkowych związanych z koronawirusem

Ministerstwo Finansów informuje o wsparciu przedsiębiorców, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. W przypadku kłopotów z terminową zapłatą podatków firmy mogą występować o ulgę lub umorzenie.

Zgromadzenia wspólników spółki a koronawirus

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa mogą wystąpić problemy uniemożliwiające zwołanie zgromadzenia wspólników spółek i podejmowania przez nich uchwał. W takiej sytuacji spółka może zwołać posiedzenie zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (tj. w formie wideokonferencji lub telekonferencji). Musi to jednak uwzględniać umowa spółki.

MF apeluje o kontakt z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie

W związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęcają do korzystania z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Apelują również o korzystanie z usługi Twój e-PIT oraz e-Deklaracje, które pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne możliwe jest ograniczenie dostępności budynków urzędów skarbowych dla klientów tylko do sal obsługi podatnika - informuje MF i KAS.

Udogodnienia podatkowe dla firm w związku z koronawirusem

Ulgi w należnościach (w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS), instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm (w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów), ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawierać będzie pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie. M.in. ma nastąpić przesunięcie wdrożenia nowego JPK_VAT z deklaracją z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.

Wyższe zasiłki od 1 listopada 2018 r.

Od 1 listopada 2018 r. wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej - poinformowała 9 lipca 2018 r. w Stargardzie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zasiłki rodzinne i kryteria dochodowe 2018-2019

15 maja 2018 r. Rada Ministrów przyjęła propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń zawartych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, kwoty zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wpłacie zasiłków dla opiekunów przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Te ustalenia dotyczą nowego okresu zasiłkowego 2018/2019. 31 lipca 2018 r. Rada Ministrów ustaliła te kwoty w rozporządzeniu w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się, stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Podwyższone kwoty wskazanych świadczeń mają obowiązywać od 1 listopada 2018 r. (II etap podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2019 r.).

STIPEND - zasiłek

Zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem z Wielkiej Brytanii bez PIT w Polsce

Zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem otrzymywany z Wielkiej Brytanii przez wdowę zamieszkującą w Polsce jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce.

Czy zasiłek na dziecko otrzymywany z zagranicy trzeba wykazać w zeznaniu PIT w Polsce?

Polacy mieszkający lub pracujący za granicą nabywają czasem prawo do otrzymywania zasiłku na dziecko. Zasiłek taki jest często wypłacany nawet wtedy, gdy rodzic z dzieckiem wrócą na stałe do Polski. Pojawia się wtedy pytanie, czy otrzymywane z zagranicy kwoty zasiłku na dziecko trzeba opodatkować w Polsce? Czy trzeba je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT?

Podstawa wymiaru zasiłków dla pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 8 września 2017 r. udzielił wyjaśnień jak prawidłowo ustalać podstawę wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców. W tych wyjaśnieniach eksperci ZUS omawiają zasady udzielania tych świadczeń (zasiłków) i prezentują liczne przykłady rozliczeń.

Nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy (Z-15A, Z-15B)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 5 września 2017 r. udostępnił nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy, które zastąpiły dotychczasowy formularz Z-15.

Połączenie ZUS i NFZ

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia proponuje połączenie ZUS z NFZ w celu racjonalizacji wydatków w ochronie zdrowia. To dobra propozycja, a Pracodawcy RP przypominają, że taka rekomendacja znalazła się w dokumencie Akademii Zdrowia pt. „System ochrony zdrowia w Polsce. Diagnoza i kierunki reform, opracowanym już w 2013 r.

Sposób na zasiłek z ZUS

Rząd chce, by agencje pracy tymczasowej obowiązkowo płaciły kobietom w ciąży aż do porodu. Nawet, jeżeli nie mają dla nich zajęcia lub kobiety go nie przyjmą. Zmiany mają chronić pracowników agencji, ale eksperci ostrzegają, że na reformie mogą stracić i pracodawcy, i sami zatrudnieni.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które przysługuje ubezpieczonemu, w sytuacji gdy dziecko lub chory członek rodziny ubezpieczonego wymagają opieki. Czym jest zatem dodatkowy zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Resort pracy chce przyspieszyć przyznawanie zasiłku stałego - od 1 stycznia 2017 r.

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma zyskiwać prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej w miesiącu, w którym wystąpi o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a nie - jak jest obecnie - dopiero, gdy już to orzeczenie ma - przewiduje projekt przygotowany przez MRPiPS. Resort zakłada, że nowelizacja ustawy mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Decyzja o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku w 5 lat

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W projekcie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.

ZUS ostrzega przed firmami optymalizacyjnymi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega ubezpieczonych i płatników, by nie wierzyli w szybkie i łatwe oszczędności na składkach z tytułu ubezpieczeń społecznych. Zdaniem ZUS z dużym dystansem należy też podchodzić do ofert zapewniających duże wypłaty zasiłków z ZUS.

Czy zasiłek z Wielkiej Brytanii dla wdowy w Polsce jest opodatkowany PIT?

Świadczenie rodzinne (zasiłek „wdowi” na dzieci) przyznane na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych, otrzymywane przez wdowę mieszkającą w Polsce podlega co do zasady opodatkowaniu tylko wg polskich przepisów. A polska ustawa o PIT zwalnia z podatku tego typu świadczenia rodzinne. Dlatego bank wypłacając takie świadczenie nie może pobierać od niego i odprowadzać do urzędu skarbowego podatku dochodowego.

Mija termin na zaświadczenie o przychodzie osób na zasiłku przedemerytalnym

Płatnicy składek muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w okresie od 1 marca 2015 r. do 29 lutego 2016 r. przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Pracodawcy (zleceniodawcy) mają obowiązek złożyć zaświadczenie o przychodzie do 31 maja 2016 r.

Zaświadczenie o przychodzie osób na zasiłku przedemerytalnym do 31 maja

Płatnicy składek muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w okresie od 1 marca 2015 r. do 29 lutego 2016 r. przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Pracodawcy (zleceniodawcy) mają obowiązek złożyć zaświadczenie o przychodzie do 31 maja 2016 r.

Nowy kod ubezpieczeniowy od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów zostanie dodany nowy kod świadczenia/przerwy – 329 – na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Przepisy zobowiązujące do dokonania podwyższenia obowiązują jednak już od 1 stycznia 2016 r.

Zasiłki można pobierać w innym kraju

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej pozwala na to, by zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, opiekuńczy i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych mogły być pobierane w innym kraju, a nie koniecznie w tym, w którym ubezpieczony nabył do nich prawa. Jednak każdy kraj UE wymaga przedstawienia innych dokumentów na potwierdzenie prawa do wypłaty świadczenia. Ważne, że dokumenty potwierdzające prawa do świadczenia nie muszą być tłumaczone na język kraju, w którym ubezpieczony przebywa, nie mogą też zostać z tego powodu odrzucone. Urząd, do którego wpływa wniosek o wypłatę świadczenia ma obowiązek szukać brakujących informacji i je weryfikować.

Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniło się rozporządzenie dotyczące dokumentowania prawa do zasiłków. ZUS na swojej stronie udostępnił nowe wzory dokumentów zasiłkowych. Dokumenty są również dostępne na PUE, za pomocą którego płatnicy oraz ubezpieczeni mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków.

Zasiłek macierzyński w 2016 r. dla osób ubezpieczonych w KRUS

Kto będąc ubezpieczonym w KRUS może pobierać zasiłek macierzyński? W jakich przypadkach ubezpieczony w KRUS ojciec może pobierać zasiłek? Od kiedy, jak długo i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek od 1 stycznia 2016 r.?

Program „Rodzina 500 plus” - wypłaty od 1 kwietnia 2016 r., 3 miesiące na zgłoszenia

Świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus” (czyli 500 zł miesięcznie na dziecko) będą wypłacane od 1 kwietnia 2016 r. Zgłoszenia do tego programu będą przyjmowane przez 3 miesiące, by uniknąć kolejek ale świadczenia będą liczone od kwietnia. Takie informacje przekazał 19 stycznia 2016 r. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

500 zł na dziecko nie dostaną rodziny korzystające z podobnych programów za granicą

Z programu 500+ nie będą mogły korzystać polskie rodziny mieszkające na stałe za granicą i korzystające z podobnych programów w kraju zamieszkania, na przykład w Wielkiej Brytanii - powiedziała we wtorek 22 grudnia 2015 r. premier Beata Szydło.

500 zł na drugie i kolejne dziecko możliwe ale wymaga usunięcia reguły wydatkowej

Realizacja planu PiS dot. przyznania Polakom po 500 zł z na drugie i kolejne dziecko wymagałaby usunięcia z ustawy o finansach publicznych reguły wydatkowej, której celem jest trzymanie w ryzach deficytu sektora finansów publicznych - uważa szef MF Mateusz Szczurek.

Dodatki na dzieci w państwach UE

W 20 z 28 państw Unii Europejskiej zasiłki na dzieci przyznawane są rodzicom bez względu na wysokość dochodu. Na Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii i we Włoszech obowiązuje próg dochodowy. Najniższe świadczenia obowiązują w Grecji, a najwyższe m.in. w Niemczech, Francji i krajach Beneluksu.

Zasiłek chorobowy - kiedy może zostać cofnięty przez ZUS

W przypadku choroby pracownicy nie są pozostawieni samym sobie. Wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Jego wysokość zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Jeśli jest ona konsekwencją wypadku w pracy, choroby zawodowej lub ciąży, można liczyć na 100 proc. wynagrodzenia. Istotne jest jednak to, by okres zwolnienia wykorzystywać zgodnie z jego przeznaczeniem. Praca zarobkowa wykonywana w tym czasie może być powodem utraty zasiłku za cały okres zwolnienia. Tylko w I połowie 2015 roku ZUS wydał 12,5 tys. decyzji o cofnięciu zasiłku.

IFK poleca: Wyższe świadczenia rodzinne od 1 listopada 2015 r.

Od 1 listopada 2015 r. wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wyższy będzie też zasiłek rodzinny oraz dodatki.

Zasiłki na dzieci w Wielkiej Brytanii

Wsparcie finansowe w postaci zasiłków na dzieci skutecznie redukuje poziom ubóstwa wśród najmłodszych w Wielkiej Brytanii - mówi PAP dr Kitty Steward z London School of Economics. Jak wskazuje, zasiłki na dzieci otrzymuje w tym kraju do 90 proc. rodzin, nie dostają ich jedynie najbogatsi. Child benefit wynosi obecnie (2015 r.) 20,7 funta tygodniowo na pierwsze dziecko, na każde kolejne dziecko dostaje się 13,7 funta na tydzień.

Wyższe zasiłki z pomocy społecznej i zwiększone kryterium dochodowe od 1 października 2015 r.

604 zł wynosić będzie od 1 października 2015 r. maksymalna kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej. Do tej pory było to 529 zł. O kilkadziesiąt złotych wzrosną również inne świadczenia, podniesione zostaną też kryteria dochodowe uprawniające do takiej pomocy.

500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaprezentowała 2 września 2015 r. projekt, zgodnie z którym rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko (bez względu na dochód rodziny), a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze dziecko. To będzie pierwszy projekt, jaki zrealizuję - zapowiedziała. Nie wspomniano o tym ale należy zakładać, że kwoty te będą zwolnione z PIT.

REKLAMA