REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty podatkowe, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2013 roku będą musieli korzystać z nowych druków PIT. Minister Finansów wprowadził bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40 i załączników do nich. A ponadto również PIT-16A, PIT-28, PIT-19A, PIT/O i PIT/D.

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

Od 2013 roku podatników, którzy nie regulują w terminie swoich zobowiązań dotkną poważne sankcje podatkowe. Jeżeli zaliczą do kosztów podatkowych zobowiązanie i nie zapłacą faktury w ciągu 30 dni od terminu płatności – będą musieli korygować koszty. Tak samo muszą postąpić z VAT naliczonym wynikającym z niezapłaconej faktury. Mali podatnicy nie będą płacili VAT dopóki nie otrzymają zapłaty od kontrahenta - znika 90. dniowy okres, po którym trzeba płacić VAT mimo braku otrzymania należności.

Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Stawki karty podatkowej na 2014 rok będą wyższe od tych obowiązujących w 2013 roku zaledwie o ok. 1%. Od początku 2014 roku ma obowiązywać nowy, uproszczony wzór formularza PIT-16, czyli wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Karta podatkowa 2013 - stawki

Stawki karty podatkowej na 2013 rok będą wyższe od tych obowiązujących w 2012 roku o ok. 4%.

REKLAMA

Koszt podatkowy organizatora balu sylwestrowego – rozliczany w grudniu, czy w styczniu?

Organizator balu sylwestrowego oferuje usługę, która rozpoczyna się w grudniu, a kończy w styczniu następnego roku. Zdaniem ekspertów taki bal stanowi jedną usługę, która jest wykonana dopiero w momencie zakończenia balu, tj. w styczniu. Zatem koszty bezpośrednie uzyskania tego przychodu podatnik powinien uwzględnić w tym okresie, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, tj. w styczniu.

Czynsz za wynajem samochodu jest kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na wynajęcie samochodów osobowych od firm rent a car, z kierowcą lub bez kierowcy są kosztem uzyskania przychodu. W przypadku czynszu najmu samochodu nie obowiązuje limit wynikający z kilometrówki, nie ma więc konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Tak uważają sądy administracyjne z Naczelnym Sądem Administracyjnym na czele. Niestety Minister Finansów ma inne zdanie.

Kalendarz dla klientów opatrzony logo firmy a VAT

Dowolnej wartości kalendarze opatrzone logo firmy można przekazywać w ramach reklamy, nie naliczając VAT do końca bieżącego roku. Jednak ulegnie to zmianie jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja ustawy VAT. Wówczas nie będzie wystarczało, aby materiał spełniał definicję drukowanego materiału reklamowego lub informacyjnego. Aby nie płacić podatku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jedynie ze zwolnienia dla prezentów małej wartości, przy czym będą musieli zwracać uwagę na ich wartość, która nie będzie mogła przekraczać 10zł.

Jedynie przychody z najmu prywatnego można opodatkować stawką 8,5%

Przychody z umowy najmu zawartej w ramach działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane ryczałtową stawką 8,5%. Taka stawka jest zarezerwowana jedynie dla tzw. najmu prywatnego, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić najem prywatny od działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wpis do ewidencji środków trwałych jest niezbędny do rozpoczęcia amortyzacji

Warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia amortyzacji podatkowej danego środka trwałego jest jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Nie wystarczy dokument potwierdzający przyjęcie do używania tego środka trwałego.

Beneficjenci dotacji unijnych mogą nie skorzystać z jednorazowej amortyzacji

Jednorazowa amortyzacja, to sposób na szybkie powiększenie kosztów i jednocześnie na niższy podatek dochodowy. Z jednorazowej amortyzacji wydatków inwestycyjnych nie skorzysta przedsiębiorca, który otrzymał dotacje unijne w wysokości ponad 200 tys. euro.

Jak rozliczyć w kosztach podatkowych zakup licencji

Wydatki na nabycie licencji, pozwalającej np. na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania komputerowego, czy utworów chronionych prawem autorskim, z zasady stanowią koszt uzyskania przychodu. Sposób ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowy zależy zarówno od jego wartości, jak i długości przewidywanego okresu, w którym nabyty program będzie użytkowany w ramach działalności gospodarczej.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

16 listopada 2012 r. Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez Prezydenta Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniającego Konwencję między tymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanego w Oslo 5 lipca 2012 r.

Stypendium stażowe jest zwolnione z opodatkowania PIT

Osoby, realizujące projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT w odniesieniu do dochodów z tego tytułu. Zasada ta wynika wprost z przepisów ustawy o PIT, jednak podatnicy często występują z wnioskiem o interpretację, w celu uzyskania „urzędowego” potwierdzenia prawidłowości swego postępowania.

Wymiana udziałów w spółkach - skutki w PIT

Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu).

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

Kwota odstępnego uiszczona na rzecz kontrahenta w zamian za przedterminowe rozwiązanie umowy, generującej dla spółki starty, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Tak uznał WSA w Warszawie w wyroku z 25 września 2012 r. Jest to kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w tym zakresie.

Straty wynikające z zamknięcia umów opcyjnych a koszty podatkowe

Analiza art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT prowadzi do wniosku, że wydatki „związane z nabyciem” pochodnych instrumentów finansowych są pojęciem szerszym niż wydatki na nabycie tych instrumentów. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy należy interpretować w ten sposób, że odnosi się on do kosztów nabycia, które ponosi jedna ze stron umów o nabycie pochodnych instrumentów finansowych, czyli do nabywcy opcji. Koszty wystawcy opcji należy oceniać zgodnie z regułami art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Nie trzeba płacić PIT od darmowego transportu pracowników fundowanego przez pracodawcę

Zasady opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców nadal budzi kontrowersje. WSA w Warszawie uznał w wyroku z 17 października 2012 r., że w zakresie dowozu do pracy, jaki pracodawca oferuje pracownikowi nie można mówić o opodatkowaniu świadczenia wyłącznie postawionego do dyspozycji podatnika.

Miejsce opodatkowania i oskładkowania przy oddelegowaniu pracownika do pracy za granicę

Coraz częściej polscy pracodawcy oddelegowują swoich pracowników do pracy w innym miejscu, w szczególności za granicę. Warto wiedzieć, że w pewnych okolicznościach oddelegowanie pracownika do pracy w innym kraju będzie miało wpływ na miejsce odprowadzania podatku dochodowego (PIT) przez pracownika, a także na miejsce odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki płatnika w ustawie o PIT

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje kontynuację stosunków pracy. Powstaje pytanie jakie skutki takie przejście ma dla obowiązków byłego jak i nowego pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Jeden małżonek może płacić PIT od dochodów z najmu wspólnego mieszkania

Co do zasady przychody (dochody) ze wspólnej własności ustalane oddzielnie u każdego ze współwłaścicieli oddzielnie. Oddzielnie też współwłaściciele płacą PIT. Wyjątek od tej zasady dotyczy małżonków uzyskujących dochody z najmu mieszkania stanowiącego ich współwłasność.

Refundacja kosztów studiów pracowniczych po ich ukończeniu – rozliczenie PIT

Pracodawca zamierza zrefundować pracownikom, którzy ukończą studia wydatki poniesione na ten cel. Decyzja o refundacji zostanie podjęta jednak dopiero po zakończeniu nauki Czy w tej sytuacji refundacja kosztów studiów będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o PIT w odniesieniu do powstającego po stronie pracowników przychodu?

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Dodatkowy odpis na ZFŚS – czy jest kosztem uzyskania przychodów

Podatnicy mają wątpliwości, czy zwiększony (np. uchwałą zarządu spółki) odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych za dany rok może stanowić koszt dla celów podatkowych. Okazuje się, że może ale trzeba spełnić kilka warunków.

Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Zmiany w VAT, CIT i PIT sposobem na zatory płatnicze

Uproszczenie i szersze zastosowanie "ulgi na złe długi" w VAT, dłużnik będzie musiał wyrzucić z kosztów niezapłaconą w ciągu 30 dni fakturę, a wierzyciel obniży podstawę opodatkowania (dochód) o wartość niezapłaconej należności. To zasadnicze propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o VAT oraz ustaw o CIT i o PIT, zwanym "projektem Szejnfelda". Przedsiębiorcy i PSL chwalą projekt. Minister Finansów na razie nie powiedział "nie".

Korzystniejsza ulga na złe długi w PIT, CIT i VAT?

Tylko 30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby odzyskać nie tylko uiszczony przez niego VAT z faktur niezapłaconych przez klientów ale także PIT albo CIT? Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby przedsiębiorców. Przewidujący takie rozwiązanie już od początku 2013 roku projekt nowelizacji ww. ustaw podatkowych autorstwa posła Adama Szejnfelda 31 sierpnia trafił do Sejmu. Trudno obecnie przewidzieć, czy (i kiedy) projekt ten stanie się obowiązującym prawem.

Faktura nie zawsze jest konieczna. Jakim dokumentem można udokumentować koszt?

Do udokumentowania kosztu firmowego najczęściej służą faktura lub rachunek, ale nie są to jedyne sposoby potwierdzenia wydatku. Jakie jeszcze dokumenty uprawniają przedsiębiorcę do zapisania zakupu po stronie kosztów uzyskania przychodu?

Dokumentowanie wydatków na posiłki podczas podróży służbowej - oświadczenie pracownika

Podatnicy miewają wątpliwości, czy w przypadku nie zapewnienia pracownikowi całodziennego wyżywienia podczas podróży służbowej pracodawca może zwrócić pracownikowi koszty wydatków na nabycie posiłków na podstawie pisemnego oświadczenia pracownika o rozliczeniu kosztów podróży.

Składki ZUS zapłacone za byłego pracownika – skutki w PIT

Zapłacone przez pracodawcę za byłego pracownika składki na ubezpieczenie społeczne stanowią przychód tego byłego pracownika. Jest to bowiem nieodpłatne świadczenie od byłego pracodawcy, w postaci uiszczenia zobowiązania do ZUS, które winno być finansowane ze środków ubezpieczonego. Składki te nie będą jednak mogły być odliczone od dochodu byłego pracownika.

Amortyzacja mieszkania przeznaczonego na biuro firmy

Prowadząc działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu niejednokrotnie decydujemy się na zaliczenie do kosztów podatkowych naszej firmy części wydatków związanych z powierzchnią przeznaczoną na biuro. Nie możemy przy tym zapomnieć o możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od części wartości naszego mieszkania.

Kwota wolna od podatku 2017

W 2017 roku nie ma jednej kwoty wolnej od podatku, bo skala podatkowa PIT uległa zmianie (zwiększona została liczba kwot zmniejszających podatek). Podatnicy, którzy w 2017 roku nie osiągną dochodu większego niż 6,6 tys. zł nie muszą płacić żadnego podatku, a osoby, które zarobią więcej niż 127 tys. zł nie mają żadnej "kwoty wolnej". Kwota wolna w wysokości 3091 zł dotyczy w 2017 roku tych podatników, którzy osiągną w całym roku dochody z przedziału od 11.001, zł do 85.528 zł. W latach 2009-2016 najwyższy dochód (opodatkowany wg skali podatkowej PIT) osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku dochodowego PIT wynosił dla wszystkich podatników 3091 zł. Jeżeli podatnik osiągnął dochód niższy od kwoty wolnej i tak ma obowiązek złożenia zeznania rocznego. W takich przypadkach można na ogół liczyć na uzyskanie zwrotu uiszczonych w trakcie roku zaliczek na PIT.

Mały podatnik PIT, CIT i VAT w 2013 r. oraz limit jednorazowej amortyzacji

W 2013 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2012 r. kwoty 4 922 000 zł. Natomiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2013 wynosi 205 000 zł.

Podróże służbowe pracowników i przedsiębiorców – rozliczenia podatkowe

Od 2007 roku nie zmieniły się limity diet i należności z tytułu podróży służbowych wynikające z rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jednak już wiadomo, że wreszcie od 1 marca 2013 roku nastąpi podwyższenie tych stawek. Dieta wzrasta do 30,- zł. Ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 6,- zł, a ryczałt za nocleg 45,- zł. Wyższe będą też diety zagraniczne i limity noclegowe w delegacjach zagranicznych. Ma to oczywiście swój istotny podatkowy wymiar.

Podróże służbowe 2016

Od 1 marca 2013 r. dieta krajowa wynosi 30 zł. 20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wynosi 6,00 zł, a ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety - 45 zł. Podwyższone zostały też diety zagraniczne i limity noclegowe w delegacjach zagranicznych. 29 stycznia 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie należności za podróże służbowe. To jedno rozporządzenie dotyczy zarówno delegacji krajowych, jak i zagranicznych ! Jest też wiele innych nowości. Kwoty te nie zmieniły się w 2016 roku.

Podatek od dochodów z najmu - jaką formę opodatkowania wybrać

Nie zawsze najkorzystniejszy jest ryczałt 8,5% przychodów. Czasem wynajmującemu bardziej opłaca się rozliczenie wg skali podatkowej. Dotyczy, to w szczególności tych wynajmujących, którzy ponoszą duże koszty związane z wynajmowanym lokalem. Warto też wiedzieć, że osoby wynajmujące stale kilka i więcej lokali powinny rozliczać się jak przedsiębiorcy, zwłaszcza jeżeli nie mają innych dochodów. Taka skala wynajmu, to już działalność gospodarcza.

Usługi outplacementu mogą być kosztem uzyskania przychodu

Do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, podatnik może zaliczyć wydatki na nabycie usług outplacementu w związku ze zwolnieniem grupowym pracowników jako świadczenie wynikające z regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucji rynku prac w powiązaniu z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mamy prawo przeznaczyć część jego powierzchni na siedzibę firmy. Z tym wiąże się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiedniej części wydatków ponoszonych na mieszkanie. Przecież to właśnie tutaj pracujemy lub przyjmujemy klientów.

e-Deklaracje – najczęstsze problemy

System e-Deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez Internet, to co roku bardziej popularny sposób rozliczania się z fiskusem. Jednak w opinii części podatników wciąż zbyt skomplikowana. Przedstawiamy najczęstsze problemy z nią związane.

Kiedy strata z inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem

Strata odpowiadająca niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, niespełniająca przesłanek z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jej powstanie wynika z działań podatnika podjętych dla realizacji celu określonego w art. 15 ust. 1 tej ustawy (czyli w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów). Nie ma potrzeby fizycznej likwidacji tej inwestycji - wystarczy się jej wyzbyć.

Podatek dochodowy od inwestycji w złoto

Organy podatkowe uważają, że w przypadku inwestycji w złote monety, czy sztabki złota można uniknąć podatku dochodowego (PIT), sprzedając je po upływie pół roku od ich zakupu. Jednak Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów mają nieco inne stanowisko.

Firma w mieszkaniu – trzeba wydzielić część tylko na biznes

Można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego tylko wtedy, gdy lokal ten, jako całość (lub przynajmniej wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie) służy tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym. Tak uważają organy podatkowe.

Jak zaliczyć do kosztów wydatek na domek kempingowy

Zakup przez przedsiębiorcę dla celów prowadzonej działalności gospodarczej domków kempingowych, będących środkami trwałymi, podlega amortyzacji. Jednak przedsiębiorca może znacznie przyspieszyć jej okres, jeśli zdecyduje się na zakup domku używanego lub przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych dokona w nim ulepszeń.

Koszty prac rozwojowych – amortyzacja albo jednorazowo do kosztów podatkowych

Wydatki ponoszone w związku z prowadzonymi pracami rozwojowymi zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może je „wrzucić” w koszty jednorazowo lub w pewnym okresie czasu, przy zastosowaniu między innymi odpisów amortyzacyjnych.

Przedsiębiorca taniej podróżuje autostradą – odlicza koszty i VAT

Przejazd autostradą może kosztować przedsiębiorcę co najmniej 18% mniej, a w skrajnym przypadku oszczędność może wynieść nawet 44% pobieranej opłaty. O tyle koszty związane z przejazdem przez koncesjonowaną autostradę obniży przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT i rozlicza PIT na zasadach ogólnych, według wyższej 32% stawki.

Na urlopie bez 50% kosztów uzyskania przychodu

Pracownik, który w związku z przenoszeniem praw autorskich ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, w czasie urlopu nie może z nich korzystać. Pracodawca zastosuje wtedy kwotowe koszty przewidziane dla umów o pracę. Dla osoby, która zarabia 7 tys. zł brutto oznacza to 197 zł mniej za miesiąc, w którym wybrała się na dwutygodniowy urlop.

PIT od rolników od 2014 roku

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Działy specjalne produkcji rolnej 2014 - normy szacunkowe dochodu

Minister Finansów zwaloryzował w rozporządzeniu z 19 września 2013 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2014 rok. Osoby osiągające dochody z tych działów specjalnych zapłacą podatek o prawie 16% większy niż w 2012 roku. Ale nie wszyscy. Z uwagi na podatkowe zasady zaokrąglania osoby prowadzące wylęgarnie kurcząt, kaczek, gęsi, indyków oraz hodowlę białych myszek laboratoryjnych będą mieli w 2013 r. takie same normy szacunkowe dochodu jak do tej pory.

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Minister Finansów zwaloryzował w rozporządzeniu z 13 listopada 2012 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2013 rok. Osoby osiągające dochody z tych działów specjalnych zapłacą podatek o prawie 16% większy niż w 2012 roku. Ale nie wszyscy. Z uwagi na podatkowe zasady zaokrąglania osoby prowadzące wylęgarnie kurcząt i kaczek oraz hodowlę białych myszek laboratoryjnych będą mieli w 2013 r. takie same normy szacunkowe dochodu jak do tej pory.

Przejęcie podmiotu to także obowiązek sporządzenia PIT-11

Wraz z przejęciem innego podmiotu oprócz szeregu kwestii finansowych oraz organizacyjnych Spółka przejmująca powinna mieć na uwadze kwestie rozliczeń podatkowych, w tym w szczególności obowiązki informacyjne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy przejęciu mającym miejsce w trakcie roku podatkowego następującym wraz z przejściem pracowników na podstawie art. 23(1) kodeksu pracy, podatnicy zgłaszają bowiem wątpliwości, za jaki okres obowiązani są złożyć informację PIT-11 dla przejętych pracowników.

Czy wydatki na alkohol mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Do niedawna wydawało się, że absolutnie nie. Zarówno organy podatkowe jak i sądy zgodnie twierdziły, że wydatki na napoje alkoholowe podawane zarówno na spotkaniach z kontrahentami, jak i na szkoleniach, czy imprezach integracyjnych nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Jednak ostatnio inną wykładnię przepisów zaprezentował odnośnie spotkań integracyjnych Naczelny Sąd Administracyjny. Trudno jeszcze obecnie zgadywać, czy tą wykładnię podzielą inne składy orzekające sądów administracyjnych.

REKLAMA