REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty uzyskania przychodu, Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty pracodawcy przy minimalnym wynagrodzeniu w 2015 roku

Wśród wszystkich wydatków ponoszonych przez pracodawcę zatrudniającego pracownika na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi to tylko 60 proc. wszystkich ponoszonych kosztów. Pozostałe, to podatki oraz odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS.

Nieodpłatne przekazanie samochodu nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. - rozliczenie VAT

Podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie samochodów w świetle wskazanych przepisów o korekcie podatku odliczonego przy nabyciu samochodów stanowi sprzedaż tych samochodów. Niestety, nie pojawiły się jeszcze pierwsze wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzające to stanowisko.

Opłaty związane z eksploatacją mieszkania nie są przychodem dla ryczałtowca

Organy podatkowe uznają za przychód podlegający opodatkowaniu tylko opłaty za najem, jakie najemca przekazuje wynajmującemu. Przychodem dla ryczałtowca nie będą więc koszty mediów czy czynszu na rzecz spółdzielni albo opłat za zarządzanie wspólnotą majątkową.

Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. - umowa

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych.

REKLAMA

Koszty uzyskania przychodów – ujęcie w księgach rachunkowych

Wydatki by mogły zostać uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodów powinny być ewidencjonowane w księgach rachunkowych podmiotu zobowiązanego do prowadzenia pełnej rachunkowości, ale niekoniecznie muszą być ujmowane „jako koszt”. Tak uznają sądy administracyjne w opozycji do stanowiska organów podatkowych.

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reklama i sponsoring w kosztach uzyskania przychodów firmy

Reklama firmy ma zapewnić wzrost sprzedaży danego produktu czy usługi, często też dzięki poszerzeniu grona klientów przyczynia się do rozwoju działalności. Ma zatem na celu wzrost przychodów, stąd wydatki na reklamę działalności – na ulotkach, w internecie czy w ramach sponsoringu – przedsiębiorca rozliczy w kosztach firmy.

Udostępnienie samochodu zleceniobiorcy - rozliczenie VAT

Udostępnienie przez podatnika VAT samochodów swojemu zleceniobiorcy w zamian za obniżenie ceny za wykonywane przez niego usługi stanowi czynność, która nie podlega opodatkowaniu VAT.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie od utraty dochodu jako koszt uzyskania przychodu

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zwykle nie mogą pozwolić sobie na chorowanie. Przerwa w pracy spowodowana jest utratą ciągłości przychodów, a to może zaburzyć płynność finansową. O ile jednak kilkudniowa absencja w pracy jest dopuszczalna, tak kilkumiesięczne zwolnienie np. z powodu poważnego wypadku oznacza brak jakichkolwiek dochodów. Można się przed tym uchronić, wykupując ubezpieczenie od utraty dochodu. Jednak przy wliczaniu składki w koszty należy zachować ostrożność.

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe

Samochód to jeden z podstawowych składników firmowego majątku. Zwykle po uznaniu go za środek trwały jest wpisywany do ewidencji środków trwałych i służy potrzebom wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej.

Zaległy podatek zapłacony z utworzonej rezerwy nie jest kosztem podatkowym

Rezerwy, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie podatkowej, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy podatkowej. Nie może być także uznane za koszt podatkowy zaksięgowanie "wykorzystania rezerwy na ryzyko gospodarcze". Przepisy o rachunkowości mają znaczenie dla powstania czy wysokości zobowiązania podatkowego tylko w takim zakresie, jaki wynika jednoznacznie z przepisów ustaw podatkowych.

Samochody służbowe do celów prywatnych - zmiany w PIT od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. zmieni się obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Prezydent podpisał już ustawę z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza system ryczałtowy dla określania wartości przychodu z tego tytułu.

Usługi gastronomiczne podczas spotkań biznesowych a koszty podatkowe

Wydatki na usługi gastronomiczne nabywane podczas spotkania biznesowego, nie mające charakteru uroczystego ani nie wychodzące poza ogólnie przyjęty standard, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów

Dokonanie potrącenia wzajemnych wierzytelności między dwiema stronami, wynikających z tytułu obowiązku wpłacenia kaucji oraz z tytułu wynagrodzenia, może być potraktowane jako dokonanie zapłaty między stronami z tytułu zobowiązań. Nie powoduje to powstania obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Trudno odliczyć cały VAT od samochodów służbowych

Organy podatkowe nie zgadzają się na odliczenie przez podatników 100% VAT od samochodów służbowych, nawet jeżeli pracownicy płacą za prywatny użytek takich aut.

Kiedy odpis aktualizujący wartość należności może być kosztem

Kiedy odpisy aktualizujące wartość nieściągalnych należności, dokonywane zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, które dotyczą wierzytelności zaliczonych wcześniej do przychodów należnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Czy można odliczyć 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego - rozliczenie VAT

Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu 2014 r. umowa się skończyła i wykupimy samochód z leasingu. Czy w sytuacji, gdy krótko po wykupie z leasingu zamierzamy sprzedać samochód, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku VAT z faktury wykupu?

Odliczenie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartą paliwową

Jako firma transportowa posiadamy flotę samochodów użytkowanych w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingowych. Aby uprościć rozliczanie transakcji zakupu paliwa do tych samochodów, korzystamy z kart paliwowych wydanych przez leasingodawcę, które uprawniają naszych kierowców do bezgotówkowego zakupu towarów (najczęściej paliwa) na stacjach paliwowych danego koncernu paliwowego. Czy ze zbiorczych faktur za paliwo wystawionych przez leasingodawcę mamy prawo odliczyć podatek naliczony?

Sprzedaż używanego w firmie samochodu – rozliczenie VAT marża

Podatnicy, którzy sprzedają swoje samochody firmowe (przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego) mają wątpliwości, czy w takim przypadku mogą zastosować korzystne opodatkowanie VAT na zasadzie marży. Organy podatkowe i Ministerstwo Finansów przyznają, że taka możliwość istnieje.

Kiedy ująć w pkpir zakup materiałów i towarów handlowych

Kiedy w księdze przychodów i rozchodów ująć fakturę na zakup materiałów lub towarów handlowych, jeżeli fakturę tę otrzymano wcześniej, niż ww. materiały/towary? Czy z dokonaniem wpisu należy poczekać do momentu otrzymania materiałów/towarów? W którym miesiącu zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów – w miesiącu wystawienia faktury, czy otrzymania materiałów/towar (gdy miesiące te są inne)? Czy ma znaczenie, czy miesiąc, w którym wystawiono fakturę, jest już „zamknięty”? Powyższe rodzi wątpliwości zwłaszcza w związku z istniejącą od 1 stycznia 2014 r. możliwością wystawiania faktur 30 dni przed dokonaniem dostawy towarów.

Badania techniczne samochodu a odliczenie VAT – zmiana stanowiska MF

W wydanej 17 września 2014 r. odpowiedzi na interpelację poselską nr 28072 MF stwierdził, że przeprowadzenie badania technicznego samochodu dostawczego i uzyskanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym jest warunkiem skorzystania z prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Badania muszą być przeprowadzone do dnia złożenie deklaracji, w której podatnik odlicza VAT.

Dodatkowe badania techniczne samochodów a odliczenie VAT - wyjaśnienia MF

Poseł Kongresu Nowej Prawicy Przemysław Wipler wniósł do ministra finansów interpelację w sprawie dodatkowych badań technicznych pojazdów. Jego główna wątpliwość dotyczyła dodatkowego badaniu technicznego „samochodu z jednym rzędem siedzeń”, który w momencie zakupu i poprzedniego przeglądu spełniał kryteria pełnego odliczenia VAT od zakupu, eksploatacji i zakupu paliw. W celu potwierdzenia spełniania tych samych kryteriów musiał przejść dodatkowe badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów w przeciągu 3 miesięcy od wejścia nowelizacji ustawy o VAT.

Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem podatkowym?

Podatnicy mają ciągle wątpliwości czy nieodliczony podatek VAT od wydatków poniesionych na samochód osobowy jest kosztem uzyskania przychodu z punktu widzenia podatku dochodowego.

Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych”? W dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu mam wpisane następujące dane: samochód ciężarowy, podrodzaj: VAN, dwa rzędy siedzeń, dopuszczalna ładowność: 675 kg, liczba miejsc: 5, brak badania technicznego, auto z 2010 r.

PIT od samochodów służbowych w 2015 roku

W Sejmie odbyło się 21 października 2014 r. drugie czytanie ustawy, wprowadzającą zryczałtowany podatek od prywatnego użytku służbowych aut. Po uchwaleniu nowych przepisów konieczne będzie jednak jeszcze zdefiniowanie, czy za prywatny użytek można uznać dojazd pracownika służbowym autem do miejsca pracy. Interpretacje podatkowe w tej sprawie są rozbieżne.

Odliczenie VAT od usług przechowywania opon

Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W związku z tym, ponosimy wydatki związane z ich eksploatacją. Po 1 kwietnia 2014 r. otrzymaliśmy faktury zakupu za wymianę opon oraz ich przechowywanie. VAT związany z wymianą opon jest odliczany w wysokości 50%, natomiast nasze wątpliwości dotyczą przechowywania opon. Czy usługę przechowywania opon należy traktować jako usługę łącznie z wymianą opon jako koszty eksploatacyjne i odliczać VAT w wysokości 50%, czy należy potraktować przechowywanie opon jako odrębną usługę magazynowania i odliczać VAT w wysokości 100%, gdyż nie jest to usługa związana z eksploatacją samochodu?

Ryczałtowe stawki podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych w 2015 r.

Sejm zajmuje się ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która zakłada m.in. wprowadzenie ryczałtowych stawek podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

GPS do samochodu służbowego – jak rozliczyć podatkowo

Firmy posiadające samochody służbowe często wyposażają je w urządzenia nawigacyjne GPS. Urządzenia te są obecnie wykorzystywane nie tylko do wskazywania trasy w celu szybkiego dotarcia do celu, ale także do nadzorowania przemieszczania się pojazdów i kontroli pracy pracowników. Jak prawidłowo rozliczyć zakup GPS do samochodu służbowego?

Sprzedaż samochodu w systemie VAT-marża

Spółka zakupiła używany samochód osobowy w systemie VAT-marża. Wprowadzono ten pojazd do ewidencji środków trwałych. Do dziś wykorzystywany jest w działalności opodatkowanej jako środek trwały. Spółka zamierza sprzedać ten samochód innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża wyniosłaby 0,00 zł). Czy spółka może dokonać sprzedaży w systemie VAT-marża? Skoro marża wyniesie 0,00 zł, to czy faktycznie nie zostanie naliczony podatek VAT?

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Firma wykorzystuje samochody do celów „mieszanych” oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

W sklepie internetowym zakupiłem części do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związkach z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych części do samochodu? Czy od kosztów przesyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Amortyzacja samochodu używanego do celów mieszanych

Czy przedsiębiorca, który zadeklaruje do celów odliczeń podatku VAT (w wysokości 50%) używanie samochodu osobowego do celów mieszanych, może dokonywać, i w jakiej wysokości, odpisów amortyzacyjnych związanych z wprowadzeniem tego pojazdu do ewidencji środków trwałych?

Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny

Odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane od składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Wydatki poniesione na czasowo nieużywany środek trwały

Czy mimo czasowego nieużywania części budynku, stanowiącego środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ponoszone wydatki na ubezpieczenie, ochronę, energię elektryczną i ogrzewanie dotyczące tej części budynku?

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Jeżeli wystawienie faktury będzie dawało nabywcy możliwość zarejestrowania samochodu, to tym samym będzie mu dawało prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nie będzie powstawał z dniem odbioru samochodu przez nabywcę, ale z chwilą postawienia go do jego dyspozycji

Samochód służbowy na wakacjach

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Reprezentacja w podatku dochodowym, to nie przedstawicielstwo

Reprezentacja w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT jest działaniem mającym na celu wykreowanie i utrwalenie pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W tym znaczeniu jest to każde działanie skierowane do potencjalnych kontrahentów lub do osób trzecich w celu stworzenia konkretnego i oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków dla zawarcia tej umowy. Organ bezpodstawnie utożsamił pojęcie reprezentacji w rozumieniu wskazanego przepisu z pojęciem przedstawicielstwa.

Odszkodowanie dla pracownika kosztem uzyskania przychodów

Wypłacone przez spółkę odszkodowanie na rzecz byłego pracownika z tytułu nieprawidłowego rozwiązania z nim umowy o pracę miało związek z uzyskanym przychodem (zostało poniesione w celu uzyskania przychodu) i jako takie winno stanowić koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

Sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu jego leasingu - skutki podatkowe

Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. W okresie trwania umowy leasingu, do kosztów podatkowych były zaliczane opłaty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingu samochód stał się jej własnością. Czy ewentualna sprzedaż w przyszłości nabytego od firmy leasingowej samochodu osobowego będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Kredyt w firmie - rozliczenie w pkpir

Do prawidłowego rozliczenia kredytu konieczne jest posiadanie szczegółowego harmonogramu spłat. W harmonogramie powinna być informacja, która część raty dotyczy kapitału, a która odsetek. Kapitałowa część raty nie jest kosztem, ponieważ została już ujęta na podstawie dokumentów zakupu. Kosztem jest odsetkowa część raty (w dacie jej opłacenia).

Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie – kilka możliwości

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (skalą podatkową lub podatkiem liniowym) mogą obniżyć wysokość podatku dochodowego poprzez wpisanie do książki przychodów i rozchodów wielu poniesionych kosztów. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższy dochód do opodatkowania - a tym samym niższa kwota zaliczki na podatek dochodowy.

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Odsetki od kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy, jeżeli zostały zapłacone i nie zwiększają kosztów inwestycji, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zakup „towarów świątecznych” a korekta kosztów w CIT

W przypadku uregulowania zobowiązania z tytułu nabycia towarów świątecznych w terminie 90 dni od dnia rozpoczęcia ich sprzedaży, brak będzie podstaw do korygowania kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy podatnik ma prawo do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i manipulacyjną, poniesioną w związku z zawartą w kwietniu i lipcu umowami leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Rząd planuje zwolnić z podatku dochodowego wartość świadczeń otrzymanych przez pracowników z tytułu nieodpłatnego dowozu do zakładu pracy organizowanego przez pracodawcę.

Samochody służbowe do celów prywatnych - rozliczenie PIT w 2015 roku

Od 2015 roku obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych zostanie zastąpiony systemem ryczałtowym. W przypadku samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – płacić się będzie ryczałt 45 zł miesięcznie (ryczałtowy przychód 250 zł) a w użytkując samochód o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku (ryczałtowy przychód 400 zł). W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia i podatek ustalane będą za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych – w wysokości 1/30 ww. kwot.

Klimatyzacja w kosztach uzyskania przychodów

Zwalczając falę upałów, zmniejszymy nasze zobowiązanie podatkowe. Zakup klimatyzacji do biura czy auta, a także koszty jej montażu czy serwisu zalicza się do kosztów firmy.

Odmrożenie skali podatkowej najwcześniej w 2017 r.

Przyjęty przez rząd w kwietniu tego roku „Wieloletni plan finansowy państwa” na lata 2014-2017 zakłada, że do 2017 r. po raz kolejny utrzymane zostaną na obecnym poziomie: kwota wolna od podatku - 3091 zł rocznie, koszty uzyskania przychodu - 1335 zł rocznie, jak również próg podatkowy - 85 528 zł rocznie.

REKLAMA