REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wypłacać zasiłki chorobowe na przełomie roku

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Gdyby 31 grudnia pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia wciąż otrzymywałby zasiłek.

Opodatkowanie udziału w imprezie integracyjnej

Czy zakończy się spór pomiędzy podatnikami a fiskusem dotyczący opodatkowania udziału w firmowych imprezach integracyjnych, w tym np. spotkaniach opłatkowych? Jest na to szansa, sprawę nieprecyzyjnych przepisów ustawy o PIT w zakresie nieodpłatnych świadczeń rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie?

Prezenty świąteczne dla kontrahentów - skutki podatkowe

W okresie Świąt firmy bardzo często obdarowują swoich klientów i kontrahentów okolicznościowymi prezentami. Przed przekazaniem komuś prezentu warto jednak wiedzieć, jak podchodzą do tego organy podatkowe. W przypadku kontrahentów podarunek jest bowiem dla nich źródłem przychodu.

REKLAMA

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie?

Rozliczanie nieterminowo płaconych należności w podatku dochodowym

Jednymi z największych trudności, z jakimi mierzą się polskie przedsiębiorstwa są nieopłacone w terminie należności za wykonane przez firmy usługi lub dostarczone towary. Często zdarza się, że pomimo upływów kolejnych terminów płatności, wezwań do zapłaty, należności z tytułu wystawionych faktur nie wpływają na konta przedsiębiorców.

Podatek od odszkodowania za wypadek w pracy

Czy płacić podatek od odszkodowania za wypadek w pracy? Zdaniem sądów tego rodzaju odszkodowania nie powinny być opodatkowane.

Opodatkowanie zysków z polisolokat w 2014 r.

Resort finansów planuje wprowadzenie regulacji obejmujących podatkiem dochodowym zyski z polisolokat. Opodatkowanie zysków z polisolokat miało obowiązywać już 2014 r., jednak prawdopodobnie wejście w życie nowych przepisów zostanie opóźnione o kilka miesięcy.

REKLAMA

Polski marynarz pod obcą banderą – rozliczenie PIT

Gdzie opodatkowani są marynarze, którzy pływają pod banderą statku kraju, z którym nie mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i zatrudnia ich przedsiębiorstwo z tego samego kraju)? Marynarz wykonuje pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.

Obiady i lunche biznesowe można zaliczyć do kosztów

Urzędy skarbowe nie zezwalają na rozliczenie w kosztach podatkowych obiadów lub lunchy biznesowych, traktując każdy wydatek na usługę gastronomiczną poza firmą jako koszt tzw. reprezentacji, wykluczony z kosztów uzyskania przychodów. W dniu 25 listopada 2013 roku Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, która tę sporną kwestię ocenia zupełnie inaczej.

Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów

Jednym z popularnych chwytów marketingowych mających na celu zainteresowanie produktem są tzw. gratisy. Przedmiotem takiej darowizny mogą być zarówno drobne rzeczy, jak i te bardziej wartościowe. Wydawanie gratisów w celu reklamy firmy i promocji marki powoduje jednak określone skutki podatkowe u odbiorcy oraz u przekazującego.

Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT

Niektóre rodzaje przychodów, jeśli nie są wyraźnie zwolnione z PIT, mogą stanowić przychody z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jak wykazać przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT?

Jak rozliczyć w pkpir zakup działki budowlanej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie budowy budynków mieszkalnych na sprzedaż. Jeszcze w tym roku zamierzam kupić aktem notarialnym działkę budowlaną. W związku z prowadzoną działalnością na działce tej planuję wybudować domy mieszkalne do sprzedaży. Czy działkę mogę wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów jako towar handlowy?

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jak dokonać korekty odpisu na ZFŚS na koniec roku

Do 31 grudnia 2013 r. pracodawca musi dokonać korekty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku. Jeżeli zatrudnienie było niższe, niż planowano, pracodawca może zmniejszyć środki ZFŚS. Jeżeli zatrudnienie było wyższe – wówczas musi wpłacić na konto ZFŚS różnicę między kwotą odprowadzoną na rachunek ZFŚS a kwotą rzeczywiście należną.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu PIT 2014

W 2014 r. czeka nas, jak co roku, obowiązek rozliczenia podatkowego PIT. Warto więc przyjrzeć się zmianom w ulgach podatkowych, jakie wprowadził nam ustawodawca. Zasadniczą zmianą są modyfikacje w zakresie prawa do ulg internetowej i prorodzinnej. Prawodawca usankcjonował również zasady praktyki obrotu w zakresie rekompensat.

Umowa podatkowa z Bermudami

Polska i Bermudy podpisały umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa dotyczy współpracy w zakresie podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

Przychód osoby fizycznej, która jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest przychodem z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i powoduje obowiązek podatkowy – tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ile zarabiają mikołaje?

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

Wynagrodzenie dla pełnomocnika procesowego z urzędu - rozliczenie PIT

Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Będzie to działalność gospodarcza, jeżeli pełnomocnik w ten sposób rozlicza swoją działalność zawodową albo działalność wykonywana osobiście.

Zwrot z funduszu remontowego spółdzielni bez PIT

Kwota zwrotu (wydatków poniesionych na remont lokalu) otrzymana na podstawie i zgodnie ze statutem lub regulaminem danej spółdzielni mieszkaniowej, przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Przyznał to Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 10 października 2013 r.

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

Kiedy należy ująć w pkpir przychód z tytułu organizacji koncertu? Czy w dniu sprzedaży biletu, czy może dopiero w dniu odbycia się koncertu?

Czy warto wprowadzić w firmie program wellness

Corporate wellness to nowoczesny trend zarządzania organizacją, który za podstawę przyjmuje założenie, że pracownik jest najważniejszym dobrem firmy. Jakie korzyści dla pracodawcy i pracowników może przynieść program wellness?

Na czym polega czynny żal podatnika i jak z niego skorzystać?

Zgodnie z zasadą samoobliczania zobowiązań podatkowych każdy przedsiębiorca musi sam, bez wezwania przez odpowiedni organ, wyliczyć i zapłacić należne podatki. W natłoku spraw nietrudno więc o sytuacje, w których podatnik z różnych powodów nie dopełni obowiązków wobec fiskusa. Dzięki instytucji tzw. czynnego żalu taką wpadkę można jednak naprawić.

Opodatkowanie honorariów wypłacanych zagranicznym artystom

Zagraniczni artyści, za występy odbywające się w Polsce, otrzymują honoraria. Jak powinny być opodatkowane? Kiedy możliwe jest zwolnienie honorarium artysty z opodatkowania?

Minimalna stawka godzinowa

Resort pracy i polityki społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem minimalnej stawki za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa miałaby wynosić 10 złotych za godzinę i dotyczyć pracy wykonywanej na umowę-zlecenie.

Kiedy dowóz do pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Dla powstania przychodu ze stosunku pracy nie wystarczy sama możliwość skorzystania z dojazdu do pracy, który został zorganizowany przez pracodawcę. Przychód powstanie dopiero w momencie, gdy pracownik faktycznie z takiego dojazdu skorzysta.

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Wartość nieodpłatnych świadczeń oferowanych przez pracodawcę uczestnikom spotkania integracyjnego jest dla nich przychodem ze stosunku pracy, od którego firma jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

Rozmowa końcowa ze zwalnianym pracownikiem

Jak prawidłowo przeporwadzić rozmowę końcową ze zwalnianym pracownikiem, tzw. exit interview? Specjaliści uważają, że rozmowę ze zwalnianym pracownikiem należy podzielić na dwa etapy.

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym – została ostatecznie przyjęta przez Parlament i wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Zmiany zakładają m.in. objęcie podatkiem CIT spółek komandytowo-akcyjnych.

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników

Przepisy o elastycznym czasie pracy weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. I choć wiele przedsiębiorstw pozytywnie przyjęło nowe rozwiązania, to wśród pracowników wzbudzają one nadal spore wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją wprowadzenie zmian czasu pracy może się odbywać tylko w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Ale co w przypadku mniejszych firm, w których nie ma związków zawodowych ani innej reprezentacji pracowników?

Polityka świadczeń dodatkowych w 2013 r. - raport

Szkolenia i kursy zawodowe są najpopularniejszym świadczeniem dodatkowym oferowanym pracownikom przez polskie firmy, oferuje je ponad 92,8% firm – tak wynika z raportu „Polityka świadczeń dodatkowych w 2013 roku”.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

W rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r. wzrasta ulga na dzieci. Ulga na pierwsze i drugie dziecko tak jak w poprzednich latach wynosi 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Wzrasta natomiast ulga na trzecie oraz czwarte i każde kolejne dziecko. I tak miesięczna kwota odliczenia wynosi obecnie: w 139,01 zł (1668,12 zł rocznie) – na trzecie dziecko; w 185,34 zł (2224,08 zł rocznie) – na czwarte i każde następne dziecko.

Zmiana umowy podatkowej z Koreą

Resort finansów poinformował, że 22 października 2013 r. w Seulu podpisano Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Seulu 21 czerwca 1991 r.

Docenione rachunki płatnicze. Zmiany w PIT i CIT

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła, 7 października 2013 r., modyfikacje także do ustaw podatkowych (PIT i CIT).

0,5 proc. podatku na Kościół od 2014 r.

W rozliczeniu podatkowym za rok 2014 podatnicy będą mogli dokonać odpisu z podatku w wysokości 0,5 proc. na Kościół lub związek wyznaniowy. Odpis ten ma zastąpić Fundusz Kościelny.

Obniżanie kosztów pracowniczych - MF ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieuczciwymi firmami oferującymi obniżenie kosztów pracowniczych, takich jak zaliczek na podatek PIT oraz składek ZUS przy wykorzystaniu instytucji outsourcingu personalnego.

Wyjazd za granicę a obowiązek podatkowy

Co zrobić przed wyjazdem za granicę, aby uniknąć problemów z fiskusem? Wyjeżdżając na dłużej za granicę, np. do pracy lub na studia, warto zawczasu zabezpieczyć swoje sprawy związane z obowiązkiem podatkowym. Czasami wystarczy ustanowienie pełnomocnika, by po powrocie z wojaży nie wpaść w kłopoty podatkowe.

Odwrócona hipoteka bez PIT i PCC

Urzędy sakrbowe bedą traktować odwróconą hipotekę podobnie jak kredyt. W związku z tym środki uzyskane z odwróconej hipoteki nie będą stanowić dla kredytobiorców przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Umowy o odwróconym kredycie hipotecznym nie podlegają również opodatkowaniu PCC.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Jak prawidłowo rozliczać emerytury z zagranicy? Co do zasady, emerytury zagraniczne, czyli otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych są dla nich przychodem, który podlega opodatkowaniu PIT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Dokumentacja podatkowa i księgowa - potwierdzenie przelewu

Jakie dokumenty potwierdzające wydatek są dopuszczalne dla celów podatkowych i księgowych? Czy firma może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany wydrukowanym potwierdzeniem przelewu?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

Jakie świadczenia pozapłacowe chcieliby otrzymywać pracownicy

Przedstawiamy raport dotyczący pozapłacowych świadczeń pracowniczych, z którego wynika, że najpopularniejszym benefitem oferowanym przez pracodawców są szkolenia i kursy zawodowe. Natomiast najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest prywatna opieka zdrowotna. Raport przygotowany został przez Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Prezentujemy raport dotyczący wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2012 r. Jak wynika z raportu prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządu oraz prokurenci, którzy przepracowali cały ubiegły rok w spółkach notowanych na GPW zarobili 518,9 tys. PLN. W porównaniu do roku poprzedniego wynagrodzenia menedżerów nieznacznie wzrosły. Raport przeprowadzony został przez Sedlak & Sedlak.

Umowy podatkowe z Guernsey

Polska podpisała umowę z Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, a także umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA