REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Podatki 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od marca wyższe diety za delegacje służbowe

Od 1 marca 2013 r. wejdą w życie przepisy określające nowe stawki diet za podróże służbowe. Dieta za dobę krajowej podróży służbowej będzie wynosiła 30 zł.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kto powinien mieć kasę fiskalną po 1 marca 2013 r.

W 2011 r. rozpocząłem sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2011 r. nie miałem obowiązku zainstalowania kasy. Mój obrót w 2012 r. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniósł niewiele ponad 20 000 zł. Również w tym roku nie miałem obowiązku instalowania kasy. Czy mam obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w 2013 r.?

REKLAMA

Miliardy z podatku na ratowanie banków

Podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać od roku 2014 i objąć 11 państw UE. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 50 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Z badania przeprowadzonego wśród m.in. kadry zarządzającej, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej wynika, że polski system podatkowy jest daleki od ideału.

Trudny pośrednik, czyli pracodawca w urzędzie pracy

Jest spora grupa osób, która poprzez urząd pracy próbuje znaleźć zatrudnienie. Ofert jest jak na lekarstwo, za co obwinia się szeroko rozumiany kryzys. Tymczasem warto byłoby dowiedzieć się, jak wygląda sprawa od strony pracodawcy.

Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Małe loterie fantowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od gier. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia loterii do urzędu celnego.

REKLAMA

Budynki nie wykorzystywane w działalności ze względów technicznych bez wyższego podatku

Jeżeli budynki i budowle są w tak złym stanie technicznym, że nie można ich wykorzystywać do działalności gospodarczej – nie obciążają ich wyższe stawki podatku od nieruchomości. Wątpliwości budzi kwestia, jak udowodnić taki stan techniczny.

Zakup na raty maszyny – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług w październiku 2012 r. kupił maszynę stolarską. W tym samym miesiącu otrzymał fakturę VAT dokumentującą zakup tej maszyny. Płatność za towar rozłożona jest na cztery równe raty, płatne sprzedawcy w okresach miesięcznych, tj. od października 2012 r. do stycznia 2013 r.

Kiedy program lojalnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Jeśli program lojalnościowy nie jest adresowany wyłącznie do pracowników, po stronie pracowników firmy nie powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady opodatkowania umów leasingu podatkiem dochodowym (analogiczne zmiany w CIT i PIT). Zmiany te są korzystne dla podatników. Znoszą kilka uciążliwych utrudnień oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia

Nie dotarcie do pracy z powodu złych warunków atmosferycznych, zgodnie z przepisami o prawie pracy, oznacza utratę prawa do wynagrodzenia.

Jak ująć w księgach rachunkowych rezerwy na świadczenia pracownicze

Sprawdź, jak należy prawidłowo ustalić i jak ująć w księgach rachunkowych rezerwy na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników.

Trybunał sprawdzi konstytucyjność podatku od imprez integracyjnych

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o PIT w zakresie, w jakim przewidują opodatkowanie wszelkich dodatkowych świadczeń pracowniczych, został złożony przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniem

Sąd Najwyższy podjął 17 stycznia 2013 r. (w składzie siedmiu sędziów) niekorzystną dla pracowników uchwałę (sygn. II PZP 4/12) . Sąd uznał, że nie jest chronione przez potrąceniem odszkodowanie należne pracownikowi z tytułu rozwiązania przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Zatem odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniami tak, jak wynagrodzenie za pracę.

Podatki i opłaty lokalne w 2013 roku, Rzeszów i Podkarpacie

Większość miast na Podkarpaciu ustaliło na 2013 rok wyższe o ok. 5 % stawki podatku od nieruchomości i od środków transportu.

Podatki i opłaty lokalne w Kielcach w 2013 roku

W odróżnieniu od prawie wszystkich większych miast w Polsce większość podatków i opłat lokalnych w Kielcach pozostaje w 2013 roku bez zmian w porównaniu do stawek z 2012 roku. Jednak od marca znacząco zdrożeją bilety komunikacji miejskiej.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Opola płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły opłaty za wodę, ścieki i parkowanie. Nadal nie będzie opłaty od posiadania psów. Podobne wzrosty podatków i opłat miały miejsce w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. na fakturach sprzedaży sprzedawca ma obowiązek podawać nazwę (swoją oraz kontrahenta), którą posługuje się (sprzedawca oraz kontrahent) oficjalnie w różnego typu drukach rejestracyjnych (KRS, NIP-1/NIP-2). Jednocześnie dopuszczalne jest stosowanie oznaczenia sp. z o.o./S.A. (oraz pozostałych oznaczeń związanych z np. spółką jawną, partnerską itp.).

Procedura zawieszenia poboru akcyzy a powstanie zobowiązania podatkowego

Funkcjonująca w podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy umożliwia oddalenie w czasie momentu zapłaty akcyzy, pomimo zaistnienia czynności stanowiących przedmiot opodatkowania akcyzą i powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Wydatki na remont drogi publicznej to koszt dla podatnika CIT

Wydatki poniesione przez spółkę na remont drogi publicznej (dojazd do siedziby spółki) stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu, potrącalne w dacie ich poniesienia. Nie jest bowiem możliwe powiązanie ich z konkretnym przychodem ale służą one zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów.

Jak założyć i prowadzić ewidencję wyrobów węglowych?

Większość podmiotów zużywających wyroby węglowe może korzystać ze zwolnienia od akcyzy pod warunkiem, prowadzenia odpowiedniej ewidencji zużycia wyrobów węglowych. W niniejszym artykule przedstawione zostaną zasady tworzenia i prowadzenia tego rodzaju ewidencji.

Ulga na złe długi a sprzedaż wierzytelności

Podatnicy podatku VAT, którym kontrahenci nie zapłacili za sprzedane towary lub usługi mogą skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i tym samym odzyskać podatek VAT odprowadzony od niezapłaconych faktur. W praktyce często zdarza się jednakże, iż podatnik po skorzystaniu z powyższej ulgi sprzedaje osobie trzeciej wierzytelności nią objęte. Wówczas pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty zwiększającej podatek należny.

VAT - zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

VAT - zmiany. Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT wprowadza zmiany dotyczące przede wszystkim obowiązku podatkowego, zasad ustalania podstawy opodatkowania, warunków stosowania stawek VAT, odliczania podatku naliczonego, zwolnień z VAT, obowiązków w zakresie rejestracji podatników, a także zasad wystawiania faktur. Część przepisów ustawy wchodzi w życie już od 1 kwietnia 2013 r.

Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podatki lokalne w Gdańsku rosną w 2013 r. średnio o 4 proc. Mieszkańcy miasta zapłacą wyższe podatki m.in. od nieruchomości, od środków transportu, dostarczania wody, odbierania ścieków.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

Stawki podatków i opłat lokalnych w Warszawie w 2013 roku

Od początku 2013 roku warszawiacy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz podatek rolny. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najprawdopodobniej wzrosną (być może już w lutym) czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (te od połowy roku).

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

W 2013 r. rosną podatki od nieruchomości we Wrocławiu

Od stycznia 2013 r. mieszkańcy Wrocławia zapłacą wyższe podatki od nieruchomości. Czeka ich także podwyżka opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

Mieszkańcy Białegostoku zapłacą wyższe podatki lokalne w 2013 r.

Od stycznia 2013 roku w Białymstoku podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Stawki podatków i opłat w Poznaniu w 2013 roku

W Poznaniu w 2013 roku wyższe są stawki podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego. Droższe są bilety komunikacji miejskiej, woda i odprowadzanie ścieków. Nie ma na razie "podatku dachowego".

Olsztyn: podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 w Olsztynie wzrosły opłata miejscowa, podatek od środków transportu, a także opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Podwyżki wynoszą od 2,7 proc. do 5 proc.

Mieszkańcy Łodzi zapłacą wyższe podatki w 2013 r.

W 2013 r. mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę, bilety oraz podatek od nieruchomości.

Spadły stopy NBP, niższe także odsetki podatkowe

Rada Polityki Pieniężnej 9 stycznia 2013 r. kolejny raz obniżyła stopy procentowe o 0,25%. Od 10 stycznia 2013 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP zostaje obniżona do 5,50%. Powoduje to automatyczną obniżkę odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki podatkowe od 10 stycznia 2013 r. wynoszą 13%, a tzw. odsetki obniżone - 9,75%.

Mija termin do rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę

Rozliczenia rocznego PIT za 2012 r. może dokonać pracodawca. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi zgłosić taką wolę pracodawcy do 10 stycznia.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Limity podatkowe 2013

Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli w 2012 roku określone limity obrotów utracili możliwość korzystania w 2013 roku z niektórych ułatwień podatkowych. Te limity są sporo niższe niż rok wcześniej. Chodzi tu o małych podatników, ryczałtowców i stosujących księgę przychodów i rozchodów.

Mały podatnik 2013

Ze statusem małego podatnika w PIT, CIT i VAT wiążą się pewne przywileje. Przedsiębiorcy będący małymi podatnikami mają możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u i rozliczania VAT metodą kasową, wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy tylko raz na kwartał oraz możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Limity dla małych podatników są w 2013 roku mniejsze niż w zeszłym roku.

VAT 2013. Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.

Tylko część gmin uchwaliła podatek śmieciowy

Część zachodniopomorskich gmin ustaliła już metody i stawki opłat za wywóz śmieci, a część czeka z przyjęciem uchwał, bo liczy na nowelizację ustawy.

Jakie koszty autorskie stosować na przełomie roku

Wiemy, że od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów. Czy przychód za grudzień 2012 r. wypłacony w styczniu 2013 r. powinniśmy rozliczać na podstawie nowych przepisów w tym zakresie?

Co niesie za sobą wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę

Z początkiem 2013 roku miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wzrosło z kwoty 1.500 PLN do kwoty 1.600 PLN.

VAT-7 na 2013 rok i inne nowe wzory deklaracji VAT

Od początku 2013 roku obowiązują nowe wzory deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (VAT). Minister Finansów ustalił bowiem nowe druki VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Dotychczasowe formularze można jednak zasadniczo stosować nadal - do końca 2013 roku (oprócz korekt podstawy opodatkowania na podstawie art. 89a ustawy o VAT i oprócz zwiększenia VAT naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT).

Jak zmienią się zasady korzystania z podatku tonażowego

Armatorzy nie będą mogli odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne - wynika z nowelizacji ustawy o podatku tonażowym.

Limity podatkowe na 2013 rok

Kurs euro z 1 października, opublikowany w tabeli kursów średnich NBP, pozwolił obliczyć limity podatkowe, które będą obowiązywać w 2013 r.

REKLAMA