REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najważniejsze zmiany w prawie w październiku 2013

Przedstawiamy najważniejsze zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie na przestrzeni października 2013 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Obniżanie kosztów pracowniczych - MF ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieuczciwymi firmami oferującymi obniżenie kosztów pracowniczych, takich jak zaliczek na podatek PIT oraz składek ZUS przy wykorzystaniu instytucji outsourcingu personalnego.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

REKLAMA

Jakie świadczenia pozapłacowe chcieliby otrzymywać pracownicy

Przedstawiamy raport dotyczący pozapłacowych świadczeń pracowniczych, z którego wynika, że najpopularniejszym benefitem oferowanym przez pracodawców są szkolenia i kursy zawodowe. Natomiast najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest prywatna opieka zdrowotna. Raport przygotowany został przez Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Prezentujemy raport dotyczący wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2012 r. Jak wynika z raportu prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządu oraz prokurenci, którzy przepracowali cały ubiegły rok w spółkach notowanych na GPW zarobili 518,9 tys. PLN. W porównaniu do roku poprzedniego wynagrodzenia menedżerów nieznacznie wzrosły. Raport przeprowadzony został przez Sedlak & Sedlak.

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany od 16 października 2013 r.

Od 16 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem scaleniowym, podmiotami, na wniosek których postępowanie scaleniowe ma zostać wszczęte oraz udziału tych podmiotów w kosztach tego postępowania.

Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych 2014

Doradcy podatkowi wybiorą delegatów na IV Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Już niebawem doradcy podatkowi wybiorą nowe organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), które będą kierować pracą samorządu zawodowego przez kolejne cztery lata. Wybór dokonany zostanie podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, zaplanowanego na 10-12 stycznia 2014 r. Wezmą w nim udział delegaci wyłonieni przez walne zgromadzenia 16 regionalnych oddziałów KIDP.

REKLAMA

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Usługi płatnicze - zmiany od 7 października 2013 r.

7 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego. Zmiany obejmują również zasady tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę.

KIDP na spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uczestniczyła w spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej CFE w Petersburgu. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia jakie były poruszane na spotkaniu.

Leasing pracowniczy, czyli pracownik do wynajęcia

Leasing pracowniczy jest coraz częściej stosowany przez firmy szukające oszczędności. W skrócie leasing pracowniczy polega na wykonywaniu przez pracownika pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu zawartym pomiędzy stronami.

Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy

NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych wprowadziła do polskiego prawa pracy rozwiązania, które w założeniu mają stworzyć stronom stosunku pracy szerszy zakres swobody w zakresie organizacji czasu pracy: dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy i ruchomy czas pracy. Co te zmiany oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Propozycje deregulacji zawodu doradcy podatkowego spotkały się z ostrą krytyką prof. Witolda Modzelewskiego, który podkreśla, że zaproponowane rozwiązania są szkodliwe dla interesu i budżetu państwa.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część II)

Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych.

Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?

Pracownicy często w ramach pełnionych obowiązków odbywają podróże służbowe. Niezależnie od tego, czy korzystają z transportu publicznego czy z własnego pojazdu, pracodawca ma obowiązek zrefundowania poniesionych wydatków. Pracownik ma także prawo do ubiegania się o zwrot kosztów związanych z wyżywieniem.

Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)

Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych.

Terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

Komisja Egzaminacyjna do spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczyła już terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego - poinformowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Egzaminy na doradcę podatkowego odbędą się 6, 7 i 8 listopada 2013 r.

Elastyczny czas pracy 2013

Od 23 sierpnia obowiązują nowe przepisów o czasie pracy. Najważniejsze zmiany polegają na: możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowaniu ruchomego czasu pracy, który może naruszać dobę pracowniczą. Jak w praktyce stosować przepisy o elastycznym czasie pracy?

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym pracodawcy często użyczają pracownikom samochody należące do firmy. Warto pamiętać, iż takie bezpłatne udostępnienie pojazdu służbowego spowoduje zwiększenie podatku dochodowego pracownika. Co więcej, pracownicy muszą sobie zdawać sprawę, że za ewentualne uszkodzenia samochodu, mogą być obciążeni kosztami naprawy.

W jakim zakresie inwestor jest odpowiedzialny za zobowiązania wobec podwykonawcy?

Przy realizacji dużych inwestycji budowlanych zaangażowanych jest zazwyczaj wiele podmiotów gospodarczych. Rodzi to problemy w momencie, gdy główny wykonawca nie wypłaca należności podwykonawcom. Wówczas firmy realizujące inwestycje, uważają, iż to inwestor ma obowiązek uregulować zobowiązania pieniężne wobec nich. Przepisy dotyczące tej kwestii nie są spójne, jednak jednolite orzecznictwo sądowe pozawala określić, w jakich sytuacjach roszczenia wobec inwestora są uzasadnione.

Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe.

Najważniejsze zmiany w prawie w lipcu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w lipcu2013 r., z zakresu regulacji dotyczących postępowania cywilnego, prawa bankowego i funduszy inwestycyjnych oraz postępowania karnego, a także publikowane w lipcu orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Poniesione przez firmy wydatki na stworzenie strony internetowej bezspornie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powstaje jednak pytanie czy wydatki na stworzenie strony internetowej powinny być rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne czy bezpośrednio w kosztach?

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Wielu pracodawców, zwłaszcza w upalne dni, udostępnia nieodpłatnie swoim pracownikom wodę do picia. Takie udostępnienie nie jest opodatkowane VAT. Zakup wody dla pracowników jest pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Pracownik z tego tytułu nie powinien zapłacić PIT.

Kodeks postępowania karnego - zmiany od 23 lipca 2013 r.

23 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego, która przewiduje przyznanie prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, która nie posiada statusu pokrzywdzonego.

Najważniejsze zmiany w prawie w czerwcu 2013

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w czerwcu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowego Rejestru Karnego, doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, a także publikowane w czerwcu orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zakaz stosowania weksli in blanco przez pracodawców

Stosowanie przez pracodawców zabezpieczenia w postaci weksli in blanco w stosunkach pracy będzie zakazane - tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tej sprawie, który został przygotowany w Sejmie.

Umowa o pracę - o czym warto wiedzieć?

Zakres elementów, które powinny znaleźć się w umowie o pracę określa Kodeks pracy. Brak nawet jednego z tych elementów w umowie o pracę może stanowić duży problem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy Jakie są podstawowe elementy umowy o pracę?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. - skutki dla przedsiębiorcy

Rząd zdecydował, że 2014 r. wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 1680 zł. Jakie skutki wywoła podwyżka płacy minimalnej po stronie przedsiębiorcy?

Jak korzystać z projektów szkoleniowo-doradczych

Jedną z bolączek polskich przedsiębiorców jest brak kompetentnych i zaangażowanych pracowników. Warto więc, by temu zaradzić, skorzytać z dostępnych projektów szkoleniowo-doradczych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Pracownik, który podjął ponownie pracę w wyniku sądowego przywrócenia do pracy, ma prawa do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Czytniki RCP - przydatne narzędzie czy zbyteczny luksus?

Do niedawna na rynku czytników RCP brakowało niedrogich rozwiązań. Kiedy zaczęło się to zmieniać, pojawiło się zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. W dużej mierze jest to uwarunkowane korzyściami płynącymi z zastosowania tego typu rozwiązań. W ekstremalnych przypadkach, paradoksalnie, firma może zaoszczędzić pomimo wydatków związanych z wdrożeniem infrastruktury dla zastosowania czytników RCP.

O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2014 r.

W 2014 r. wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, do 1688 zł, czyli o 88 zł. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia zwiększyłby bezrobocie i zatrudnienie w szarej strefie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Zdarza się coraz częściej, że trudną sytuację na rynku pracy wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co robić w przypadku, gdy umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy pracodawca ma do niego prawo?

Wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy nie musi skończyć się ukaraniem pracownika zwolnieniem dyscyplinarnym. Kiedy pracodawca ma prawo do zwolnienia dyscyplinarnego, a w jakich sytuacjach wystarczy kara porządkowa?

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Jednym z rodzajów umowy o pracę jest umowa o pracę na czas określony (obok umowy na czas nieokreślony oraz na czas wykonywania określonej pracy). W ramach umowy o pracę na czas określony wyróżnia się dodatkowo umowę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jaki kurs językowy dla firmy?

Jak dobrze rozwijać umiejętności językowe pracowników nie wydając gigantycznych kwot? Przeglądając oferty dostawców szkoleń językowych można się zorientować, że sytuacja wygląda całkiem optymistycznie – już zaledwie 100 złotych miesięcznie może być wystarczające.

Tekst ujednolicony ustawy o rachunkowości

Tekst ujednolicony ustawy o rachunkowości. Wersja aktualna od 2020-03-31 do 2021-02-28

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych i paragonów

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia.

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Kiedy dochodzi do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może powodować odpowiedzialność cywilną względem przedsiębiorcy, którego tajemnicę naruszono, a także odpowiedzialność karną. Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa?

Kupując "na firmę" pamiętaj, że nie jesteś konsumentem

Polskie przepisy w inny sposób traktują nabywcę będącego konsumentem i nabywcę dokonującego zakupu do celów działalności gospodarczej. Zwłaszcza drobni przedsiębiorcy powinni mieć świadomość tego, że kupując "na firmę" tracą część z przywilejów, które mieliby jako konsumenci. O jakie korzyści chodzi?

Upadający dłużnik może skorzystać ze zwolnienia od kosztów sądowych

Wykonując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 maja 2012 r., w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze uchylono ust. 1 w art. 32. Przepis ten ograniczał bowiem prawo do sądu, uniemożliwiając uzyskanie zwolnienia dłużnika-wnioskodawcy od opłaty sądowej od wniosku o ogłoszenie upadłości.

Czy trzeba odprowadzać podatek od napiwków

Choć mało kto o tym wie, od napiwków także trzeba płacić podatek. Większość kelnerów i barmanów traktuje napiwek jako wyraz wdzięczności klienta, jednak stanowisko Ministerstwa Finansów jest jasne - napiwek to także zarobek.

REKLAMA