REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie, Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie VAT od samochodów a … tradycyjny model rodziny

W komunikacie Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2014 r. zatytułowanym „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi” (zwany dalej „Komunikatem MF) stwierdzono, że nie można obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej m.in. w przypadku, „gdy podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd – w tych okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).”

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Samochody osobowe, podatek VAT i księgowanie kosztów od 1 kwietnia 2014 r.

Znowelizowana 1 kwietnia 2014 r. ustawa o VAT zakłada możliwość odliczenia nawet 100% tego podatku dla samochodów osobowych. Abstrahując od tego czy jest to ogromna szansa, czy tylko potencjalna możliwość, tak czy inaczej należy zwrócić uwagę na obostrzenia, które nakłada na nas ustawodawca oraz zastanowić się, jak w prosty i najmniej inwazyjny sposób księgować omawiane koszty.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

REKLAMA

Odliczenie VAT od paliwa do samochodów 2014 / 2015

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie całkowicie nowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa, na podstawie których możliwe jest pełne bądź ograniczone do 50% odliczenie VAT. W tym drugim przypadku prawo do odliczenia zostało wyłączone całkowicie do 30 czerwca 2015 r., ale nie dotyczy to wszystkich samochodów.

Powstanie Kodeks podatkowy. MF chce powołać specjalną komisję

Ministerstwo Finansów wystąpiło z wnioskiem o powołanie komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa podatkowego, w której skład mają wejść m.in. przedstawiciele pracodawców. Zadaniem komisji będzie przygotowanie założeń nowego Kodeksu podatkowego.

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Szerszy katalog zwolnień z obowiązku ewidencji przebiegu pojazdu

Od 1 czerwca 2014 r. z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zostaną dodatkowo zwolnione pojazdy o przeznaczeniu specjalnym, czyli samochód pogrzebowy, pomoc drogowa oraz bankowóz. W konsekwencji podatnicy wykorzystujący tego typu pojazdy nie będą musieli prowadzić ewidencji przebiegu, a także składać informacji VAT-26.

REKLAMA

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26

Podatnik zamierza kupić w kwietniu 2014 r. samochód osobowy, który będzie wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy podatnik jest obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinien złożyć informację VAT-26?

Jakie zmiany w VAT stwarzają największe problemy księgowym

Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie rewolucyjnych zmian w ustawie o VAT, które diametralnie zmieniły obowiązujące od dwóch dekad zasady rozliczania podatku. Spowodowało to, że księgowi mają coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z VAT, tym bardziej, że dodatkowo, od początku kwietnia tego roku obowiązuje inna zmiana w ustawie, regulująca kwestie odliczania VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów.

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

W przypadku samochodów firmowych o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługuje w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, nie przysługuje jednak odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Użytkujący w sposób mieszany posiadane pojazdy będą mogli odliczyć VAT od paliwa dopiero do 1 lipca 2015 r.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne

Użytkuję samochody z kratką. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji. Odliczam 50% VAT. Z kwietnia mam paragony za przejazdy autostradą i za parkowanie. Czy od tych wydatków odliczę 50% VAT? Jak ująć to w ewidencji VAT? Czy wartości netto wpisuję do ewidencji i deklaracji też w wysokości 50%? Jak zaokrąglam kwoty?

Kontrola skarbowa nie radzi sobie z oszustwami podatkowymi

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę zwalczania oszustw podatkowych przez administrację podatkową. Zdaniem NIK organy kontroli skarbowej nie przeciwdziałały wystarczająco skutecznie oszustwom podatkowym. W badanym okresie nastąpił gwałtowny wzrost uszczupleń VAT, przy jednocześnie niskim poziomie kwot odzyskiwanych z tego tytułu przez Skarb Państwa.

Zmiany w organizacji urzędów i izb skarbowych w 2015 r.

W 2015 r. zmienią się zasady funkcjonowania urzędów i izb skarbowych. Ministerstwo Finansów zapowiada, że dzięki zmianom nastąpi poprawa obsługi podatników oraz wzmocnienie innych podstawowych funkcji administracji podatkowej.

Regulamin używania samochodu służbowego - wzór 2014

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów eksploatacyjnych samochodów służbowych. Pracodawcy, którzy chcą odzyskiwać cały VAT, muszą zmienić dokumentację - regulamin używania samochodu służbowego i umowę o powierzeniu samochodu służbowego.

Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Finansów proponuje zastąpić systemem ryczałtowym obecnie obowiązujący system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zgodnie z założeniami obydwu resortów rozwiązane to ma wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Niższy deficyt finansów publicznych w 2015 r.

W 2015 r. Ministerstwo Finansów zamierza zredukować deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB. Zdaniem ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych.

Samochód firmowy do celów prywatnych - rozliczenie VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. nadal obowiązuje zasada, że podatnik musi naliczyć VAT, gdy wykorzystał samochód do celów prywatnych, a przy jego nabyciu odliczył 100% VAT. Nie zawsze ta zasada będzie obowiązywać, nawet gdy podatnik odliczył pierwotnie 100%.

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Portal Podatkowy - innowacyjny system MF

Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany w Ordynacji podatkowej, tym samym uruchamiając nowy system teleinformatyczny administracji podatkowej, który będzie funkcjonował pod nazwą „Portal Podatkowy”.

Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy

Po zmianach od 1 kwietnia 2014 r. pośród pojazdów, które zachowały status „uprzywilejowanych” w VAT, zostały wymienione pojazdy specjalne. Niestety, ich lista jest bardzo krótka w porównaniu z poprzednim stanem prawnym. W przypadku tych pojazdów nie musimy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać zgłoszenia do urzędu.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w podatkach, który ma zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić efektywność administracji podatkowej. Zasadnicza część pakietu podatkowego będzie wdrażana w latach 2015-2017.

Specjalny system korekt VAT dla samochodów

Od 1 kwietnia 2014 r., w wyniku zmiany przepisów związanych z odliczeniem VAT od samochodów, obowiązuje specjalny system korekt w podatku VAT związanych ze zmianą przeznaczenia użytkowanego samochodu.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Odliczanie VAT od samochodów w okresie przejściowym

W deklaracji VAT-7 za kwiecień podatnicy po raz pierwszy będą dokonywać odliczeń związanych z samochodami na nowych zasadach. Powstaje problem, do jakich faktur możemy stosować te zasady, biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy podatnicy otrzymali w kwietniu faktury dotyczące dostaw i wykonanych usług w marcu.

Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zgłosiłem samochód, składając informację VAT-26. Czy mogę go wynająć na kilka godzin bez utraty prawa do pełnych odliczeń? Osoba wynajmująca również jest podatnikiem VAT, prowadzi firmę. Wynajęty samochód będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak powinienem się zachować, aby nie mieć problemów z urzędem skarbowym?

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.

Co grozi za niezłożenie informacji VAT-26 w terminie

Przedsiębiorcom wykorzystującym samochody wyłącznie do działalności gospodarczej, którzy nie złożą informacji VAT-26 o tych pojazdach, do czasu wywiązania się z tego obowiązku przysługiwać będzie prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie reorganizacji urzędów skarbowych. Zmieni się wewnętrzna obsługa urzędów dotycząca m.in. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, które będą realizowana na poziomie izb skarbowych. Zmiany mają związek z przygotowaniami do programu e-podatki, którego jednym z ważnych elementów jest uruchomienie w latach 2014/2015 portalu podatkowego.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowy katalog pojazdów specjalnych, których wykorzystywanie w działalności uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Minister Finansów rozszerzył ten katalog dodatkowo o pojazdy pogrzebowe i bankowozy. Aby jednak móc odliczać 100% VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

Odliczanie VAT od opłat za autostrady i parkingi

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmierzyć podatnicy po 1 kwietnia 2014 r., jest prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach na parking i przejazd autostradami płatnymi. Przy wydatkach za parking oraz przejazd autostradą płatną są wątpliwości co do zasadności stosowania ograniczenia odliczenia VAT naliczonego.

Umowa powierzenia samochodu pracownikowi po zmianach w VAT

Pracodawcy chcąc skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Wiąże się to często z koniecznością skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Ministerstwo Finansów wydało biuletyn, który restrykcyjne określa zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w zależności od wykorzystania ich wyłącznie w celach służbowych lub mieszanych. Ekspert zwraca uwagę na możliwe luki interpretacyjne na przykładzie handlowców.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Świadczenie w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Ministerstwo Finansów nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2014 roku nie będzie wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku.

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy pakiet działań podatkowych. Proponowane przez MF zmiany mają służyć poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. możliwość skorzystania z pełnych odliczeń VAT uzależniona jest od przeznaczenia posiadanego samochodu wyłącznie do działalności. Nie zawsze jednak parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania pracownika pozbawia jego pracodawcę pełnego odliczenia VAT. Zależy to od okoliczności, jakie powodują, że pracownik otrzymał zgodę na parkowanie służbowego samochodu w miejscu zamieszkania.

Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych

Polecamy Multipakiet „Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r.” Będziesz mógł sprawdzić czy Twój samochód jest w wykazie samochodów, które uprawniają do pełnego odliczenia, ze względu na konstrukcję, a jeśli tak to czy musisz przeprowadzić badania techniczne i do kiedy. Dowiesz się też, jak postępować, gdy samochód nie jest w wykazie samochodów, które uprawniają do odliczenia 100%

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania wydatków dotyczących tzw. pojazdów samochodowych.

Leasing samochodu a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. leasingobiorca samochodu może odliczyć 50 proc. VAT od opłat leasingowych. Jeśli leasingowany samochód jest używany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej- wówczas można odliczyć 100 proc. VAT. Leasingobiorcy samochodów sprzed 1 kwietnia 2014 r. mogą pod pewnymi warunkami odliczać 100 proc. VAT.

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Podatnicy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej niejednokrotnie umożliwiają pracownikom wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Co więcej zdarza się, iż pracownicy mogą w ten sposób korzystać z samochodów nieodpłatnie. Warto więc zastanowić, się, czy po 1 kwietnia 2014 r. podatnicy mają obowiązek opodatkowania na gruncie podatku VAT nieodpłatnego wykorzystania samochodów do celów prywatnych pracowników.

Limit odliczenia VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 roku diametralnej zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Obwiązują nowe limity odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - jakie warunki trzeba spełnić?

W wyniku zmian w VAT, obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r., pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych możliwe jest w przypadku wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorcy powinni potwierdzać, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej? A także jakie sytuacje wykluczają możliwość pełnego odliczenia VAT?

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące zmienionych od tej daty zasad odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. przestaje obowiązywać system, zgodnie z którym przedsiębiorca odliczy 60% VAT od zakupu samochodu osobowego. Obecnie istniały będą dwa progi – 50% i 100%. W praktyce możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

VAT-26 pozwoli odliczyć pełny VAT od samochodu

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się zasady rozliczania VAT od samochodów. Podatnicy zyskają prawo pełnego odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ale tylko w przypadku, gdy użytkowane przez nich auto będzie wykorzystane wyłącznie do działalności gospodarczej. O tym fakcie trzeba będzie poinformować urząd skarbowy na druku VAT-26.

Zasady odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy będą teraz zobowiązani do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, by udowodnić, że samochód nie jest używany do celów prywatnych. W przeciwnym razie utracą możliwość pełnego odliczenia VAT.

REKLAMA