REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Składki ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działalność gospodarcza – zasady zakładania, formy opodatkowania

Jak prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą? Jaką formę opodatkowania dla swojej firmy najlepiej wybrać? Zagadnienia te wyjaśniamy w poniższym artykule.

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Okazuje się, że aż w 70% analizowanej dokumentacji przedsiębiorców znajdują się rozbieżności, które mogą wpłynąć na zmianę wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wynika to głównie ze stosunkowo niewielkiej świadomości, że wysokość składki wypadkowej można zweryfikować i zgodnie z prawem obniżyć – tłumaczy Grzegorz Piliszek, Menedżer Projektu w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Niektóre obowiązki przy delegowaniu pracowników za granicę można wykonać on-line

Przedsiębiorcy, którzy delegują pracowników do pracy za granicę muszą pamiętać o uzyskaniu formularza A1 potwierdzającego zabezpieczenie społeczne pracownika w Polsce. Wniosek o wydanie tego formularza można złożyć do ZUS przez Internet.

Konsekwencje braku aktualizacji programu Płatnik

Program Płatnik, udostępniany przez ZUS, jest sukcesywnie aktualizowany. Jego użytkownicy muszą zatem pamiętać, aby zawsze mieć zainstalowaną najnowszą wersję tego programu. Dokumenty, które zostały przesłane, ale odrzucone przez ZUS ze względu na używanie przez płatnika nieaktualnej wersji oprogramowania, są traktowane tak, jakby nie zostały złożone – ze wszystkimi tego konsekwencjami.

REKLAMA

Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

Osoby, które prowadzą dwie lub więcej firm, często zastanawiają się, jakiego rodzaju składki powinny opłacać. Czy z każdej swojej działalności gospodarczej mają odprowadzać składki zdrowotne lub społeczne? Cafe Finance podpowiada: Prowadzenie kilku działalności nie zwiększa zobowiązań dotyczących ubezpieczenia społecznego, natomiast składki zdrowotne mogą być naliczane kilkukrotnie.

Układ ratalny z ZUS pozwoli uniknąć upadłości

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje się wówczas nie dochodzić należności objętych odroczeniem i nie nalicza odsetek za zwłokę.

Brak zawiadomienia z ZUS o składce wypadkowej

Do 20 kwietnia 2016 r. ZUS jest zobowiązany przesłać płatnikom składek zawiadomienie o obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r. wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS ma ten obowiązek w odniesieniu do płatników, którzy przez ostatnie, kolejne 3 lata kalendarzowe składali informację ZUS IWA.

Startuje okienko transferowe ZUS-OFE

1 kwietnia 2016 r. rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego. Do końca lipca można decydować czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej można sprawdzić on-line

Wysokość składki na ubezpieczenia wypadkowe ustalana jest na rok składkowy, który nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 marca następnego roku.

Nowy kod ubezpieczeniowy od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów zostanie dodany nowy kod świadczenia/przerwy – 329 – na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Przepisy zobowiązujące do dokonania podwyższenia obowiązują jednak już od 1 stycznia 2016 r.

Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 i ZUS Z-3a można złożyć on-line

Płatnicy składek (np. firmy) są zobowiązani wypełniać formularze zaświadczeń ZUS Z-3 i ZUS Z-3a dla swoich pracowników i zleceniobiorców, jeśli korzystają oni ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Obowiązek ten nałożony jest na przedsiębiorców zatrudniających poniżej 21 pracowników oraz dodatkowo na wszystkie firmy, których pracownicy ubiegają się o wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Obowiązku tego można dopełnić on-line.

Odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Zdarza się niejednokrotnie, że zwolnieni pracownicy przypominają sobie o godzinach nadliczbowych, które wypracowali u byłego pracodawcy, za które nie otrzymali wynagrodzenia. Walczą o to wynagrodzenie za nadgodziny przed sądem i często wygrywają. Pracodawcy mają wówczas wątpliwości, czy takiej wynagrodzenie (zwane też w wyrokach „odszkodowaniem”) trzeba oskładkować. Okazuje się, że tak. Oprócz składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe trzeba też naliczyć w tym przypadku składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają powyżej 5 osób zobowiązani są do posiadania aktywnego profilu PUE ZUS. Poprzez profil przedsiębiorca może upoważnić inne osoby do dokonywa wszelkich czynności związanym z obowiązkami wobec ZUS w imieniu przedsiębiorcy. Pełnomocnictwo składa się na druku ZUS-PEL.

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS

W szczególnych przypadkach ZUS może zgodzić się na uregulowanie przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w dłuższym okresie niż wynika to z przepisów. Przedsiębiorca może złożyć wniosek do ZUS o odroczenie płatności składek m.in. z powodu problemów z bieżącą płynnością finansową.

Aktualizacja programu Płatnik od 1 kwietnia 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie wersji 9.01.001 programu Płatnik. Poinformował, że od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty ubezpieczeniowe powinny być przygotowywane wyłącznie w wersji 10.01.001.

Umowa zlecenia w 2016 r. - składki na ubezpieczenia społeczne

Od początku 2016 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadziła zasadę oskładkowania umowy zlecenia do pułapu płacy minimalnej ( 1850,- zł brutto w 2016 r.).

Zasiłki można pobierać w innym kraju

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej pozwala na to, by zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, opiekuńczy i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych mogły być pobierane w innym kraju, a nie koniecznie w tym, w którym ubezpieczony nabył do nich prawa. Jednak każdy kraj UE wymaga przedstawienia innych dokumentów na potwierdzenie prawa do wypłaty świadczenia. Ważne, że dokumenty potwierdzające prawa do świadczenia nie muszą być tłumaczone na język kraju, w którym ubezpieczony przebywa, nie mogą też zostać z tego powodu odrzucone. Urząd, do którego wpływa wniosek o wypłatę świadczenia ma obowiązek szukać brakujących informacji i je weryfikować.

Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

W naszej spółce tydzień temu zakończyła się kontrola ZUS. Obecnie oczekujemy na doręczenie protokołu kontroli. Wiemy już jednak od inspektora ZUS, jakie błędy popełniliśmy przy ustalaniu składek. Kiedy i w jakim trybie musimy sporządzić dokumentację korygującą?

Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniło się rozporządzenie dotyczące dokumentowania prawa do zasiłków. ZUS na swojej stronie udostępnił nowe wzory dokumentów zasiłkowych. Dokumenty są również dostępne na PUE, za pomocą którego płatnicy oraz ubezpieczeni mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków.

Roczna informacja ZUS IMIR - z końcem lutego upływa termin

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia m.in. dla pracowników i zleceniobiorców rocznej informacji ubezpieczonego, która powinna uwzględniać wszelkie korekty dokumentów rozliczeniowych złożone do ZUS w danym roku kalendarzowym. Termin na przekazanie ubezpieczonym rocznej informacji za 2015 r. upływa 29 lutego 2016 r.

Oświadczenia w sprawie OFE od 1 kwietnia 2016 r.

ZUS w komunikacie z 26 lutego przypomniał ubezpieczonym, że oświadczenia w sprawie przekazywania składek do OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie w ZUS należy składać w 2016 roku dopiero od 1 kwietnia.

Udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych jest objęte składkami ZUS

Wartość świadczenia polegającego na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego dla celów prywatnych trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w interpretacji z 16 lutego 2016 r.

Do czego służy elektroniczny profil w ZUS

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, etc.), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty. Swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

Zasiłki dla przedsiębiorczych matek na nowych zasadach

Od stycznia zmieniły się zasady wypłaty zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących własną działalność gospodarczą. Są one obliczane od najniższej podstawy wymiaru, ich wysokość zależy od wysokości składek i okresu ich opłacania.

Przedsiębiorcy chcą konkretów - prostego prawa i podatków, mniejszej biurokracji lub biznesu za granicą

Za 25 lat Polska ma święcić gospodarcze triumfy, tymczasem większość zapowiadanych lub wprowadzonych w ostatnich miesiącach zmian w przepisach dla firm to właśnie te, które według przedsiębiorców najbardziej przeszkadzają lub wręcz zniechęcają do prowadzenia interesów w kraju. Przedsiębiorcy i organizacje biznesowe od lat wskazują na zbytnią biurokrację, wysokie koszty pracy, niestabilność przepisów i coraz wyższe podatki. Rząd natomiast odpowiada zaostrzeniem prawa, kontrolami, wyższymi daninami i surowszymi karami. Firmy jeszcze akcentują podwyżki, ale cierpliwość się wyczerpuje i coraz więcej z nich myśli o przeniesieniu biznesu za granicę, nie chcą czekać na zmiany przez kolejne dwie dekady.

ePłatnik - rozliczenia z ZUS przez internet

ZUS udostępnia aplikację ePłatnik w ramach PUE (Platformy Usług Elektronicznych). Aplikacja ta pozwala płacić składki ZUS przez internet a także wypełniać i przesyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.

PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

Kontrole ZUS u przedsiębiorców kwestionują nierzadko rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy w dacie kontroli nie pracują już w danej firmie. W wyniku zaleceń pokontrolnych powstaje czasem konieczność skorygowania listy płac i naliczenia składek od zwiększonych podstaw z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Powstają wątpliwości gdzie wykazać (w PIT-11, czy w PIT-8C) takie dopłaty, jeżeli pracodawca zapłacił zaległe składki ze swoich środków.

Składki ZUS od zleceń, to wyższe emerytury i prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Zdaniem OPZZ objęcie składkami ZUS umów zleceń (także umów agencyjnych i umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) od początku 2016 roku jest korzystne dla pracowników, bowiem nabywają oni prawo do zabezpieczenia emerytalnego i wyższych emerytur. Zleceniobiorcy mogą też obecnie korzystać z zasiłku dla bezrobotnych.

Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku

28 stycznia 2016 r. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r. dla przedsiębiorców, osób wykonujących wolne zawody i niektórych innych grup ubezpieczonych.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Pracodawca zatrudniając emeryta lub rencistę może poinformować go o obowiązku zgłoszenia do ZUS faktu podjęcia zatrudnienia. Taki obowiązek spoczywa na emerycie lub renciście zgodnie z art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

IFK poleca: Trzeba sporządzić informację dla ubezpieczonego za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o rozliczonych za nich w poprzednim roku składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w 2015 r. Ubezpieczony powinien zapoznać się z tymi danymi i skonfrontować je ze stanem faktycznym.

Minimalne wynagrodzenie 2016 - koszty pracodawcy i pracownika, składki, kwota netto do wypłaty

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie pracownika na umowie o pracę wynosi 1850,00 zł brutto (o 100,00 zł więcej niż w 2015 r). Jednak pracownik nie otrzymuje całej tej kwoty, od kwoty brutto potrącane jest około 27% - na podatki i składki ZUS. Po potrąceniu podatków i składek ZUS kwota netto wypłacana etatowemu pracownikowi wyniesie 1355,69 zł.

Zasiłek macierzyński w 2016 r. dla osób ubezpieczonych w KRUS

Kto będąc ubezpieczonym w KRUS może pobierać zasiłek macierzyński? W jakich przypadkach ubezpieczony w KRUS ojciec może pobierać zasiłek? Od kiedy, jak długo i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek od 1 stycznia 2016 r.?

IFK poleca: Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS w 2016 r.

W 2016 r. przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Standardowa składka dla przedsiębiorców wzrośnie o 29,24 zł. Natomiast przedsiębiorcy opłacający składki na preferencyjnych zasadach zapłacą o 19,08 zł więcej miesięcznie niż w ubiegłym roku.

Weryfikacja górnej rocznej granicy podstawy wymiaru składek na ZUS w IPP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 20 stycznia 2016 r. komunikat wyjaśniający zasady weryfikacji górnej granicy rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Interaktywnym Płatniku Plus. Prezentujemy te wyjaśnienia ZUS.

Bony żywnościowe dla pracowników uprawniające do zakupu artykułów spożywczych bez składek ZUS

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2015 r. dopuścił możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości bonów uprawniających do nabycia na ich podstawie artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych w punktach handlowych. Niezbędnym warunkiem dla zastosowania tego wyłączenia jest jednak, aby bony żywnościowe przyznawane były pracownikom uprawnionym na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy do otrzymania posiłków i napojów profilaktycznych.

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE - dojdzie do procesu

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Zmiany w PIT i ZUS w 2016 roku

Od początku 2016 roku pracodawcy mogą łatwiej wdrażać rozwiązania prorodzinne w swoich firmach za sprawą nowych rozwiązań podatkowych. Dzięki nowym przepisom, pracownicy mogą otrzymać nawet do 400 złotych miesięcznie na opiekę nad dzieckiem. Nowy rok przyniósł też ułatwienia dla firm, które chcą inwestować w badania i rozwój. Z kolei dla zleceniobiorców zmieniły się zasady dotyczące oskładkowania umów zlecenia.

IFK poleca: Kto musi złożyć ZUS IWA za 2015 r.

1 lutego 2016 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA. ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r.

Rada nadzorcza – oskładkowanie dochodów w 2016 r.

Ustawodawca nowelizując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych wypełnił lukę prawną w zakresie oskładkowania przychodów członków rady nadzorczej. Dotychczas z tytułu wykonywanej funkcji obowiązkowo podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obecnie od 1 stycznia 2016 r. zakres oskładkowania uzależniony jest od jego miejsca zamieszkania.

Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę

Znaczna liczba osób zatrudniona jest na umowę zlecenia. Często jest to jedna bądź dwie umowy. Powszechną praktyką było zawieranie dwóch umów zlecenia, jednej na wyższą kwotę (np. 1700 zł), drugiej na niższą (300 zł), gdzie tylko ta niższa była oskładkowana. Na podstawie zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., możliwość oskładkowania tylko jednej z dwóch umów zlecenia została ograniczona.

Odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie zaległych składek ZUS

Przedsiębiorcy przeżywający problemy finansowe mogą skorzystać z możliwości odroczenia lub rozłożone na raty należności wobec ZUS. Taką możliwość dają nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem grudnia 2015 r. Możliwe jest rozłożenie na raty należności zarówno za pracowników w części finansowanej przez płatnika, jak i przez ubezpieczonych. W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorcy mogą się ubiegać nawet o umorzenie należności.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w 2016 roku

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent poniżej 2 tys. zł chcą przyznać posłowie przy waloryzacji świadczeń w 2016 r. Sejm w pierwszym czytaniu zdecydował o dalszych pracach nad trzema projektami ustaw w tej sprawie złożonymi przez PiS, PO i PSL.

Koszty związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Jesteśmy w czołówce krajów europejskich pod względem liczby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zakładanie własnej działalności w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Prowadzenie własnej działalności nie należy jednak do łatwych przedsięwzięć i wiąże się z comiesięcznymi obciążeniami, które jednoosobowy właściciel firmy musi pokrywać, a które są zbyt wysokie, zwłaszcza przy niskich zyskach.

Składki ZUS od umowy zlecenia 2016 - wyjaśnienia ZUS (zbieg umów zlecenia)

Od 1 stycznia 2016 r. zmianie ulegają niektóre zasady rozstrzygania zbiegów tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Przedstawiamy wyjaśnienia ZUS odnośnie zbiegu umów zleceń i innych tytułów ubezpieczeń.

ZUS rozłoży na raty całą składkę

Od 1 grudnia 2015 r. zwiększają się możliwości przesuwania momentu spłaty zobowiązań wobec ZUS-u. W życie wchodzi nowelizacja, dzięki której płatnik odroczy termin płatności i rozłoży na raty wartość nie tylko swoich składek, ale i tych finansowanych przez pracowników.

ZUS 2016 - doradcy ds. ulg i umorzeń dla przedsiębiorców

W tym roku do ZUS wpłynęło ponad 37 tys. wniosków o rozłożenie należności na raty. Bez rozpoznania pozostawiono ok. 40 proc., m.in. ze względu na nieprawidłowości w dokumentacji. Aby ograniczyć liczbę błędnych wniosków, ZUS od 2016 roku wesprze przedsiębiorców poprzez doradców ds. ulg i umorzeń. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskażą oni najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Z pomocy będzie można skorzystać nie tylko w oddziałach, lecz także zdalnie.

IFK poleca: Od 2016 r. ZUS będzie informował o nieprawidłowościach w oskładkowaniu umów zlecenia

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą mieli prawo do uzyskania z ZUS odpowiedzi, czy w danym okresie należało opłacić za zleceniobiorcę składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. ZUS udzieli płatnikowi wiążącej odpowiedzi dopiero po zakończeniu miesiąca i po złożeniu za zleceniobiorcę dokumentacji rozliczeniowej przez wszystkich zobowiązanych do tego płatników. Oznacza to dla płatnika obowiązek złożenia korekty przesłanych wcześniej dokumentów rozliczeniowych, gdyby po odpowiedzi ZUS okazało się, że składki za zleceniobiorcę zostały rozliczone nieprawidłowo.

ZUS udziela wsparcia finansowego i doradza przedsiębiorcom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych inwestuje w rozwiązania korzystne dla firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe z ZUS i porady ekspertów.

Jak przygotować się do kontroli ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada prawo do kontrolowania płatników składek, co oznacza, że pracownicy ZUS mogą złożyć wizytę w siedzibie firmy. Przedsiębiorca ma jednak na przygotowanie się na taką kontrolę co najmniej 7 dni. Warto zatem wcześniej wiedzieć, co urzędnik może zrobić, a czego mu nie wolno.

REKLAMA