REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - obowiązek podatkowy, VAT - zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Czy kary umowne i odszkodowania są opodatkowane VAT

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzę wymianę handlową z wieloma kontrahentami. Zdarza się, że moi kontrahenci nie wywiązują się z umowy, która przewiduje kary umowne za nienależyte wykonanie zamówienia. Z tego tytułu otrzymuję różne kwoty (kara umowna) wyliczane procentowo od wartości zamówienia. Czy kwota, którą otrzymuję jako karę umowną podlega VAT?

Jaka stawka VAT dla sprzedaży towarów wraz z ich montażem

Prowadzę działalność gospodarczą - wytwarzam i montuję na indywidualne zamówienia schody, barierki, drzwi itd. Dotąd myślałem, że do takich usług należy stosować stawkę 7% VAT. Niedawno jednak przeczytałem, że montaż schodów z balustradą jest objęty stawką 22% VAT. Czy montując własne wyroby świadczę usługę, czy może jest to dostawa, a może powinienem wystawić dwie faktury?

Wreszcie zostaną zwolnione z VAT sms-y na cele charytatywne

Od lat bulwersuje opinię publiczną fakt, że jeżeli wspieramy jakiś cel charytatywny poprzez wysłanie sms-a, to 22% z tego wsparcia zabiera sobie fiskus pod postacią VAT od ceny tego sms-a. Niedługo to ma się jednak zmienić i charytatywne sms-y będą zwolnione z VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2010, a rezygnacja ze zwolnienia w 2009 r.

Ministerstwo Finansów udzieliło oficjalnej informacji o zwolnieniu podmiotowym dla podatników podatku od towarów i usług w roku 2010 i 2011, którzy zrezygnowali ze zwolnienia w trakcie roku. Nie jest to interpretacja podatkowa, tym niemniej warto się zapoznać z tą informacją.

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Po poprawkach senackich z powrotem do Sejmu trafiła ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Nowe formularze od 2010 roku: VAT-R i VAT-5UE

VAT 2010 - najważniejsze nowości

Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku.

Czy sprzedaż działek z majątku osobistego podlega opodatkowaniu VAT

Czy od sprzedaży 5 działek z majątku prywatnego należy odprowadzić podatek VAT?

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2010

Tylko do 15 stycznia 2010 podatnicy VAT, którzy w 2009 r. przekroczyli limit obrotów (50 tys. zł), mieli czas na złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia o "powrocie" do zwolnienia podmiotowego. Bowiem w 2010 roku limit zwolnienia wynosi 100 tys. zł obrotu.

Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT

W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT.

Ustawa o VAT 2022 Dział IV Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21)

Ustawa o VAT 2022 Dział II Zakres opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity. Dział II Zakres opodatkowania (art. 5-14)

Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego.

Czy zbycie wierzytelności podlega VAT

Prowadzimy usługową działalność gospodarczą, jesteśmy podatnikami VAT. Zdarza się, że niektórzy kontrahenci nie płacą nam za usługi. Chcemy nawiązać współpracę z firmą windykacyjną, która odkupiłaby od nas takie wierzytelności. Czy umowa sprzedaży (cesji) wierzytelności własnej podlega VAT, czy może PCC?

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne

Gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), musimy ustalić w którym momencie dana transakcja wywołała powstanie obowiązku podatkowego. Od tego momentu zależy kiedy (w którym miesiącu lub kwartale) musimy wykazać podatek należy. W tym zakresie istnieją dwie zasady ogólne i wiele od nich wyjątków.

Czynności w ramach, których dochodzi do importu towarów

Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza UE) na terytorium kraju Zaistnienie importu towarów wiąże się z faktem ich przywozu z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Nieistotny jest w tym przypadku charakter przedmiotowy czynności, w następstwie których dochodzi do przemieszczania się towarów z jednego terytorium na drugie .

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Obowiązek wyliczenia kwoty VAT w zgłoszeniu celnym

Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego VAT-u. W zakresie trybu i terminów powiadomienia o kwocie należności podatkowych stosuje się odpowiednio przepisy prawa celnego dotyczące powiadamiania dłużnika o kwocie należności wynikających z długu celnego.

Darowizna towaru za granicę

Darowizna jest czynnością opodatkowaną VAT, należy ją w takim przypadku opodatkować stawką podatku jak dla dostawy towaru w kraju, o ile podatnikowi przy nabyciu towarów będących przedmiotem darowizny, służy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Eksport pośredni

Eksport pośredni ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów jest wykonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.

Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe

Ulgę na złe długi można zastosować, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Przepisy są interpretowane w ten sposób, że wymóg ten ma być spełniony na moment dostawy towaru lub świadczenia usług. Natomiast nie musi być spełniony w momencie korzystania z ulgi na złe długi.

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Nie wolno odliczyć VAT z nieprawidłowej faktury

Nie można odliczyć VAT z faktury, dokumentującej sprzedaż niepodlegającą VAT albo zwolnioną z tego podatku. Nie ma nawet znaczenia czy wykazana kwota VAT została zapłacona przez wystawcę faktury.

Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania

Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym finansujący otrzymuje w jednej umowie (transakcji) zwrot, co najmniej wartości sfinansowanego przedmiotu leasingu. Natomiast w leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest przedmiotem wielu umów tj. według prawa cywilnego jest wielokrotnie wynajmowany, lub wydzierżawiany.

Leasing jako usługa transgraniczna

Czasem usługi leasingu są świadczone podmiotom zagranicznym. Warto wiedzieć wtedy gdzie będzie opodatkowana ta usługa.

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu będącym dostawą

W sytuacji, w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie stanowi czynności opodatkowanej.

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Utrata i rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Ze zwolnienia podmiotowego można zrezygnować a można i utracić to zwolnienie. Jakie są zatem konsekwencje tych zdarzeń.

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego

Niektórzy podatnicy nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza że stają się oni czynnymi podatnikami VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.

Czynności wykonywane przez spółdzielnie

Zwolnione z VAT są jedynie czynności, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe, wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, związane z lokalami mieszkalnymi.

Zwolnienie od podatku licencji i praw autorskich

W ustawie o VAT zwolniono od podatku udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w odniesieniu do programu komputerowego, bez pobrania należności na rzecz placówek oświatowych takich jak szkoły i przedszkola. Natomiast obrót licencjami na prawa autorskie nabyte od twórców i wykonawców przez innych podatników, podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Ustawa o VAT wyraźnie w art. 29 ust. 5 stwierdza, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co jest konsekwencją uznania gruntów za towar).

Dostawa obiektów budownictwa mieszkalnego

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co stanowi konsekwencję uznania gruntów za towar.

Zwolnienie usług pośrednictwa finansowego

Na mocy załącznika nr 4 do ustawy o VAT ze zwolnienia korzystają - wymienione pod pozycją 3 - usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w sekcji J ex (65-67). Zwolnieniu nie podlegają jednak wszystkie usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 65-67.

Czy wyprzedaż dzieł sztuki z prywatnej kolekcji podlega VAT

Jestem kolekcjonerem dzieł sztuki. Nie prowadzę formalnie żadnej działalności gospodarczej. Planuje wyprzedać część kolekcji (chodzi o jakieś 70-100 przedmiotów). Dodam, że dzieła sztuki stanowią mój prywatny majątek. I nie nabywałem ich z zamiarem dalszej odsprzedaży, a jedynie jako uzupełnienie mojej kolekcji. Czy będę musiał płacić VAT od tych transakcji?

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Od 2011 roku usługi medyczne zwolnione z VAT znajdziemy w art. 43 ustawy o VAT, a  nie w załączniku nr 4. Niestety nowe ujęcie tych zwolnień (brak odniesienia do klasyfikacji statystycznej) może powodować wątpliwości, które z usług medycznych są faktycznie zwolnione z VAT.

Edukacja zwolniona od VAT

Usługi w zakresie edukacji są wolne od VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) - PKWiU ex80. Oznaczenie „ex” oznacza, że zwolnienie, dotyczy usługi z danego grupowania – usługi w zakresie edukacji.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT

W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

W momencie rozwiązania spółki cywilnej jej wspólnicy tracą możliwość wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT

10 lat temu odziedziczyłem ponad 2 ha gruntu. Część tego gruntu przekazałem na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę. Natomiast działkę o powierzchni 2,5 tys. m2 pozostawiłem sobie do własnego użytku. Zaraz po odziedziczeniu ziemi w tym samym roku, zmarła moja żona i wówczas zostałem jedynym właścicielem nieruchomości. Niedawno sprzedałem również pozostałą część gruntu dzieląc go na trzy działki. Taką możliwość uzyskałem nie dawno, tj. po zmianie przez gminę terenu, na którym znajduje się moja ziemia, na tereny pod zabudowę mieszkalną. Czy od takiej sprzedaży powinienem zapłacić VAT?

REKLAMA