REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydatki na kurs prawa jazdy w kosztach podatkowych

Wydatki poniesione na sfinansowanie pracownikom kursów prawa jazdy mogą obniżyć należny fiskusowi podatek przedsiębiorcy. Niezbędnym warunkiem jest jednak wykazanie, że zapłata za kurs jest związana z prowadzoną działalnością. W niektórych przypadkach pracownicy nie zapłacą od ufundowanego szkolenia PIT-u.

Dofinansowanie z urzędu pracy – skutki podatkowe

Towary zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy, które nie stanowią środków trwałych, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, obniżając dzięki temu podatek.

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny nie powoduje powstania przychodu

Zniżki dla rodzin wielodzietnych przyznane Uchwałą Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu ,,R. Karta Dużej Rodziny” nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Urząd nie jest zobowiązany wystawiać tym rodzinom (osobom) PIT-8C.

Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i co gorsza dużą niepewność rozliczeń - uważa Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC.

REKLAMA

Niższy podatek przy zakupie klimatyzacji

Zakup klimatyzacji do biura czy samochodu, a także koszty jej montażu czy serwisu zalicza się do kosztów firmy.

Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek prowadzić ewidencję dokonanej sprzedaży na kasie fiskalnej.

Refakturowanie importowanych usług - przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego. W przedmiocie niniejszego artykułu należy wskazać, iż nowe przepisy nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu.

Termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy rejestrującej z wymienionym modułem fiskalnym, powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata licząc od dnia wymiany modułu kasy. Dlatego wymiana modułu fiskalnego kasy i jego fiskalizacja przerywa bieg poprzedniego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

REKLAMA

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie stalą - oszuści mogą spać spokojnie

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego od października 2013 roku, gdy rozszerzono zakres zastosowania tzw. odwrotnego obciążenia VAT na stal i inne metale kolorowe, pojawiły się nowe, łatwo dostępne formy uchylania się od podatku od towarów i usług. Korzysta z nich wielu: od drobnych szwindlarzy po duże, zorganizowane grupy przestępcze.

Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań rocznych PIT przez urzędy skarbowe będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37, a od 2016 r. - dla składających deklaracje PIT-36 oraz PIT-38 – tak zakłada przyjęty niedawno przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach.

Zwrot wydatków na okulary korekcyjne bez PIT

W przypadku zwrotu pracownikowi pieniędzy za zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych pracodawca nie potrąci składek ZUS oraz nie zapłaci zaliczki na PIT. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie szkieł zaleconych przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzonych badaniach.

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1127/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Rabaty przedsprzedażowe na fakturze

W przypadku rabatu przedsprzedażowego to strony (a niekiedy sam sprzedawca) decydują o tym, jak będzie on zaprezentowany. Czy jako zmniejszenie ceny jednostkowej netto (i jako taki de facto nieujawniony wprost w fakturze), czy jako wydzielone obniżenie od ustalonej pierwotnie ceny netto.

Przesunięcie terminu płatności a korekta odliczonego VAT

W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej sprzedaż na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty VAT wynikającej z tej faktury. Korekty trzeba dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeżeli strony w porozumieniu ustalą nowy termin - 150 dni trzeba liczyć od tego nowego terminu.

Rozliczanie VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

25 lipca 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Ustawa upraszcza rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach UE.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji sprzedaży kasą rejestrującą

Można nie prowadzić kasy fiskalnej jeżeli podatnik sprzedaje wysyłkowo towary osobom fizycznym, a wszystkie płatności za towary są dokonywane w formie przelewów bankowych. Dodatkowym warunkiem jest to, by z prowadzonej ewidencji wynikało, jakich konkretnych transakcji dotyczą poszczególne płatności.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Pomoc udzielana przez opp czasem jest opodatkowana

W zależności od formy prawnej świadczonej przez organizacje pożytku publicznego pomocy, beneficjent tej pomocy może zapłacić podatek dochodowy lub podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to także osób wskazanych w rocznych PIT-ach jako beneficjenci środków pochodzących z 1 % podatku dochodowego.

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Prowadzę firmę i jestem podatnikiem VAT czynnym. 10 listopada 2013 r. w ramach działalności gospodarczej kupiłem samochód. Auto było wykorzystywane tylko w działalności opodatkowanej. Zamierzam wycofać samochód z działalności. Czy muszę to rozliczyć w VAT? A jak będzie wyglądać rozliczenie, gdy sprzedam samochód przed wycofaniem z działalności?

Zastrzeżenie prawa własności na fakturze - kiedy odliczyć VAT

Nabywca może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie później niż w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę. Dla dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy. Dla ustalenia, czy doszło do dostawy towarów, nie ma znaczenia, czy na nabywcę przeszło prawo własności. Znaczenie ma fakt, czy nabywca ma faktyczną możliwość dysponowania otrzymanym towarem.

Jedna kasa rejestrująca w dwóch punktach sprzedaży

Ewidencjonowanie sprzedaży podatnika dokonywanej w różnych miejscach przy użyciu jednej mobilnej kasy fiskalnej jest dozwolone tylko pod warunkiem, że w danym momencie nie istnieje możliwość dokonywania sprzedaży w ramach określonej działalności gospodarczej w więcej niż jednym punkcie sprzedaży.

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

VAT 2015. Ustalenie proporcji w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych

Jedną z proponowanych zmian w planowanej na 1 stycznia 2015 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest zmiana w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych. Proponuje się uwzględnienie w ustawie o VAT przepisów pozwalających na uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu podatku od wykorzystywanych przez podatnika towarów i usług zarówno do działalności podlegającej jak i niepodlegającej VAT.

Podatkowy wątek afery podsłuchowej

Stosowane w wielu firmach ostatnimi laty „agresywne struktury optymalizacyjne” naruszają art. 286 i 299 kodeksu karnego, gdy świadomie i celowo wystawiano sfałszowane „faktury”, które potwierdzały fikcyjne czynności w celu odliczania lub zwrotu podatku od towarów i usług - uważa profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. Zdaniem profesora Modzelewskiego nie będzie tu raczej pomocne orzecznictwo TSUE, chroniące kontrahentów działających w dobrej wierze, nawet gdy posługują się oni nieświadomie sfałszowanymi fakturami.

Wyrok TK dotyczący opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń

W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 7/13) dotyczący zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

W wyroku z 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń dla pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Planowana na 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m. in. zmianę regulacji dotyczących tzw. ulgi za złe długi. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy i w większym stopniu dostosować je do prawa unijnego. W toku konsultacji społecznych Business Centre Club zaproponował umożliwienie korzystania z ulgi przy transakcjach z podmiotami niebędącymi podatnikami, a w szczególności osobami fizycznymi.

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Jakie świadczenie pracodawcy można uznać za dochód pracownika? Orzeczenie TK rozwiewa wątpliwości

Trybunał Konstytucyjny w składzie 5-ciu sędziów wydał orzeczenie w sprawie opodatkowania świadczeń, które pracownik pozostający w stosunku pracy może potencjalnie otrzymać od pracodawcy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym wzbudzały w tej kwestii wiele kontrowersji, co skutkowało nawet odmiennymi rozstrzygnięciami sądów administracyjnych. Trybunał w swoim wyroku wskazał prawidłową wykładnię przepisów i rozwiał wątpliwości, co do tego jakie świadczenia na rzecz pracownika należy uznać za jego dochód.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

Jakie skutki podatkowe wywołuje wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu? Czy leasingobiorca jest zobowiązany do korekty kosztów o opłaty leasingowe dokonane do czasu wcześniejszego rozwiązania umowy?

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł - nowe propozycje MF

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia zmian w przepisach podatkowych (ustawie o PIT i Ordynacji podatkowej), które zmierzają do kompleksowego uregulowania zasad opodatkowania dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.

Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę, podlega zwolnieniu z VAT, jeśli z ekonomicznego punktu widzenia jest finansowana (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych.

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

Nowe regulacje w zakresie cen transferowych - zmiany w CIT i PIT

Sejm pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o CIT i PIT. Zmiany mają poprawić wpływy podatkowe do budżetu, poprzez ukrócenie praktyki firm polegających na transferowaniu zysków do rajów podatkowych w celu uniknięcia lub obniżenia podatku. Międzynarodowe korporacje powszechnie stosują ceny transferowe, które pomagają im wykazywać niższe niż faktycznie osiągnięte dochody w kraju o wyższych podatkach. Choć trudno oszacować skalę tego problemu w Polsce, to coraz więcej ekspertów zwraca uwagę na niskie wpływy do budżetu, jakie trafiają z zysków firm.

Prowadzenie działalności gospodarczej a małżeństwo

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej majątek firmowy niejednokrotnie miesza się z majątkiem prywatnym przedsiębiorcy, natomiast sprawy służbowe łączą się ze sprawami domowymi. Często również, w prowadzenie firmy zaangażowany jest współmałżonek przedsiębiorcy, a w działalności wykorzystywane są elementy wspólnego majątku. Oto kilka ważnych kwestii, które powinni znać „zaobrączkowani” przedsiębiorcy.

Ograniczanie możliwości optymalizacyjnych i klauzula obejścia prawa podatkowego – ryzyka dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustaw o CIT i o PIT będzie miała istotny wpływ na ograniczenie możliwości dokonywania korzystnych podatkowy reorganizacji. Należy tu wspomnieć m.in. o opodatkowaniu uregulowania zobowiązań w naturze, poszerzeniu zakresu opodatkowania przekształceń czy wprowadzeniu konieczności zapłaty podatku z tytułu uczestnictwa w zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Błędna stawka VAT - skutki

Zastosowanie błędnej stawki VAT może w praktyce zdarzyć się każdemu. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące określenia stawki VAT, których efektem będzie zaniżenie lub zawyżenie kwoty podatku należnego, powodują określone konsekwencje podatkowe dla obu stron transakcji.

Co zmieni się w zakresie opodatkowania wymiany udziałów w 2015 r.?

„Wymiana udziałów” to określenie operacji restrukturyzacyjnej, opisanej szczegółowo w ustawie o CIT, która – przy spełnieniu określonych warunków – pozostaje neutralna podatkowo dla wszystkich podmiotów uczestniczących w restrukturyzacji. Wynika to z implementacji przez Polskę unijnej dyrektywy dotyczącej połączeń i innych operacji restrukturyzacyjnych.

Szczególna stawka podatku w wysokości 55 proc.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, skierowany do konsultacji społecznych, wprowadza szczególną stawkę podatku w wysokości 55 proc. dla przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych, które podatnik ujawni z własnej inicjatywy.

Działalność rolnicza nie podlega podatkowi PIT

Jeżeli działalność spełnia określone warunki, które pozwalają uznać ją za działalność rolniczą, wtedy zgodnie z ustawą o PIT taka działalność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przykładowo, hodowla ślimaków kwalifikuje się jako działalność rolnicza, która nie podlega PIT.

Wyłudzenia VAT w Polsce

Wyłudzenia podatku od towarów i usług stały się od kilku lat zjawiskiem na tyle powszechnym i groźnym dla funkcjonowania naszego kraju, że powinny już stać się przedmiotem kompletnych i pogłębionych badań. Taka teza została zaprezentowana w Raporcie Instytutu Studiów Podatkowych podsumowującym najważniejsze doświadczenia 10-lecia zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce w latach 2004-2014. Danych dostarczają tu materiały praktyki skarbowej, akta spraw karnych i karnoskarbowych, ekspertyzy biegłych, oferty firm świadczących te „usługi” oraz oświadczenia podatników, którym tego rodzaju usługi proponowano.

Patologie w VAT i akcyzie 2004-2014

Jednym z dwóch najistotniejszych czynników obniżających wielkość dochodów budżetowych z tych podatków są świadome i nieświadome co do bezprawności działania podmiotów, w tym również podatników, mające na celu lub faktyczne lub pozorne powodujące zmniejszenie zobowiązań podatkowych lub wyłudzenie zwrotów tych podatków. Taki wniosek płynie z Raportu Instytutu Studiów Podatkowych podsumowującego najważniejsze doświadczenia 10-lecia zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce w latach 2004-2014.

Kasa fiskalna w działalności sezonowej - zwolnienie

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu kasą rejestrującą (fiskalną) przysługuje podatnikom rozpoczynającym sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Gdy podatnik rozpoczyna sprzedaż od 1 lipca, limit ten wynosi 10 082,19 zł (20 000 zł x 184/365).

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Opodatkowanie wspólnika spółki zmieniającej formę prawną ze spółki kapitałowej na spółkę osobową (niebędącą SKA) to zagadnienie rodzące wątpliwości podatników. Co do zasady, ustawa o CIT (a także ustawa o PIT) dopuszcza opodatkowanie takiego wspólnika z tytułu uzyskania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, dodając jednak, że ma być to dochód „faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)”. Jako podstawę opodatkowania, ustawa wskazuje „wartość niepodzielonych zysków w spółce” – przy czym przychód określa się na dzień przekształcenia.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych - najważniejsze konsekwencje dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy posiadający lub rozważający inwestycje za granicą już teraz powinni przygotować się na planowane zmiany w ustawie o CIT, związane z wprowadzeniem opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). Dotychczas, konstrukcja takiego opodatkowania nie istniała w polskim prawie podatkowym – Ministerstwo Finansów jednak, idąc śladem wielu innych jurysdykcji podatkowych, zdecydowało się zawrzeć propozycje w tym zakresie w rządowym projekcie zmiany ustawy.

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Prezydent jest za wprowadzeniem podatków rynkowych w rolnictwie. Bronisław Komorowski uważa, że w ślad za utowarowieniem gospodarstw i wzrostem produkcji w tym sektorze gospodarki, powinny iść zmiany w systemie podatkowym.

Opodatkowanie od 2015 r. uregulowania zobowiązania w naturze - jakie będą skutki dla przedsiębiorców

Na gruncie obecnego brzmienia ustawy o CIT, kwestia regulowania zobowiązań w formie przekazania rzeczy lub praw majątkowych budzi wątpliwości i jest przyczyną sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami.

Odliczanie od dochodu wydatków poniesionych na leki

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (tzw. ulga rehabilitacyjna), w katalogu tych wydatków mieszczą się również wydatki na leki. W jaki sposób prawidłowo dokumentować wydatki poniesione na leki przez osoby niepełnosprawne?

REKLAMA