REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, VAT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Sprzedaż w ramach dropshippingu - jak rozliczać podatkowo?

Sprzedaż w ramach dropshippingu jest coraz popularniejszym sposobem sprzedaż produktów za pośrednictwem internetu. Jak wyglądają zasady rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu?

Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT

Od 1 października 2013 r., w związku ze zmianami w ustawie o VAT, nie tylko producenci, ale również sklepy przekazujące nieodpłatnie żywność, zrobią to bez konieczności naliczania podatku VAT. Zwolnienie dotyczy żywności przekazywanej dla organizacji pożytku publicznego.

VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

Firm mają możliwość odzyskania podatku VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe. Tak amożliwość pojawiła się w związku z wyrokiem WSA, kóry orzekł, że podatnicy, którzy wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie musieli odprowadzać VAT.

REKLAMA

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

REKLAMA

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro).

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT czasem musi wystawić fakturę. W takiej sytuacji ma obowiązek wpisać na fakturze przepis stanowiący podstawę prawną jego tego zwolnienia.

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy - orzecznictwo

Od 1 października 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzająca solidarną odpowiedzialność nabywcy niektórych towarów (wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy) za zaległości podatkowe dostawcy. Warto zastanowić jak do wskazanego tematu podchodziły dotąd sądy krajowe i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy nabywca może odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy?

Wystawianie faktur wewnętrznych

Począwszy od 1 stycznia 2013 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Podatnik sam może zdecydować, jak dokumentować zawierane transakcje.

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Korekta VAT naliczonego po zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT mają wątpliwości dotyczące rozliczenia VAT w momencie zakończenia (likwidacji) działalności gospodarczej. W szczególności chodzi o możliwość korekty wcześniej złożonych deklaracji VAT-7 i odzyskania VAT naliczonego.

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.

Zalecenie lekarskie warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT

Nocleg i wyżywienie w szpitalu osóby towarzyszącej pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia podatku VAT. Warunkiem uznania zwolnienia z VAT jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności takiej osoby ze względów terapeutycznych. Wpis takiego zalecenia powinien się znaleźć w karcie pacjenta.

Stawki VAT w latach 2014-2016

Aktualnie obowiązujące stawki VAT bądą obowiązywały również w latach 2014-2016 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zniknie również przepis zakładający automatyczne podwyższenie stawek VAT, jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB.

Kradzież samochodu firmowego - czy trzeba korygować odliczony VAT?

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, od którego odliczył VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został nabyty i oddany do użytku w marcu 2013 r. W dniu 15 sierpnia 2013 r. auto zostało skradzione. Fakt kradzieży został zgłoszony na policję. Czy podatnik ze względu na utratę towaru (kradzież samochodu) musi dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z jego nabyciem?

Kiedy sprzedaż dokonywana przez internet podlega VAT

Jeżeli sprzedaż przez internet prowadzona przez osobę fizyczną zostanie uznana za sprzedaż o charakterze zorganizowanym i ciągłym, podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia VAT.

Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe na podstawie zawartych w 2012 r. umów leasingu. Samochody są również wykorzystywane przez pracowników spółki do celów prywatnych, ale użytkujący je pracownicy na podstawie zawartych umów nie są obciążani kosztami ich używania. Czy nieodpłatne używanie samochodów przez pracowników dla celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT?

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Paragon fiskalny - jednoznaczna identyfikacja towarów

Podatnicy realizujący obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych muszą pamiętać o prawidłowej konstrukcji paragonu. Znaczenie ma nawet kolejność wymienianych na nim danych. Posługiwanie się nazwami nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikacje sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - jak zapisywać nazwy towarów i usług na paragonach

W piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej, Minister Finansów określił swoje aktualne wytyczne co do wskazywania na paragonach fiskalnych nazw towarów i usług - tak by pozwalało to na ich jednoznaczną identyfikację.

Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu to temat aktualnie niezwykle gorący wśród rolników. Inwestycje w odnawialne źródła energii wymagają nowych instalacji elektrycznych. W efekcie z właścicielem gruntów rolnych zostaje zawarta umowa m.in. o ustanowienie służebności przesyłu.

Czy rolnikowi opłaca się być czynnym podatnikiem VAT?

Rolnik prowadzący wyłącznie gospodarstwo rolne, który nie uzyskuje przychodów z innego rodzaju działalności, nie musi w ogóle rejestrować się dla potrzeb podatku VAT. System zryczałtowanego opodatkowania zwalnia rolnika ryczałtowego od obowiązku prowadzenia ewidencji, składania deklaracji i wystawiania faktur, przy jednoczesnym prawie do zwrotu podatku naliczonego w postaci podatku VAT zawartego na fakturze VAT RR.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Koniec z wydłużaniem terminów na zwrot VAT

Podatnikowi przysługuje prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego na postanowienie przedłużające termin zwrotu podatku VAT. Natomiast organy podatkowe chcąc wydłużyć termin do zwrotu nadpłaty będą musiały szczegółowo uzasadnić swoje stanowisko.

Utrata zwolnienia rolnika z VAT z mocy ustawy

Status rolnika ryczałtowego nie jest niezmienny w czasie. W przepisach ustawy o VAT przewidziany jest jeden przypadek, którego zajście powoduje utratę przez rolnika ryczałtowego zwolnienia z mocy prawa, niezależnie od jego woli.

Koszty przesyłki nie zawsze opodatkowane VAT

Koszty przesyłki nie zawsze muszą rodzić obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przesyłka może odbywać się za pośrednictwem pełnomocnika, czyli kupującego. W takiej sytuacji koszty przesyłki nie będą uznane za element składowy towaru, a co za tym idzie, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Najem prywatny - kto jest zwolniony z VAT?

Według przepisów ustawy o VAT, przychody z tytułu najmu prywatnego są kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Wówczas właściciel staje się podatnikiem VAT. Mimo to, nie każdy wynajmujący będzie miał obowiązek naliczania i odprowadzania tego podatku.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

Treść paragonu fiskalnego - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco swoje zalecenia odnośnie określania na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Najnowsze wyjaśnienia MF zawarte są w piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT, podlegające (co do zasady) opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT.

Korzyści podatkowe przy zakupie firmowego jednośladu

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często zaliczają zakup pojazdu do kosztów, które mają na celu uzyskanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Pozwala to na zaliczenie wydatków związanych z zakupem i eksploatacją pojazdu do kosztów firmowych. Mimo iż większość przedsiębiorców decyduje się na kupno samochodu, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby rower, skuter lub motocykl.

Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega VAT

Firma produkcyjna w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się ze swoimi produktami szerszemu gronu odbiorców zamierza dokonywać nieodpłatnego przekazania towarów, w tym próbek. Planuje ponadto przekazanie katalogów ze szczegółowym opisem swoich produktów. Jakie obowiązki w związku z tymi czynnościami ciążą na spółce w zakresie VAT?

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 r., mają niższe limity zwrotu, niż ci składający w III kwartale 2013 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania spadła bowiem w II kwartale 2013 r. (w porównaniu do I kwartału) o 140 zł - wyniosła 3879 zł.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - III kwartał

Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w III kwartale 2013 r., mają zauważalnie wyższe limity zwrotu, niż ci składający w II kwartale 2013 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wzrosła bowiem w I kwartale 2013 r. (w porównaniu do IV kwartału 2012 r.) o 182 zł. To pierwszy wzrost tego wskaźnika od roku.

Kiedy wystawić fakturę za usługi transportowe i spedycyjne

Zdaniem Ministra Finansów firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne mogą same wybrać moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, a tym samym moment wystawienia faktury. Minister wydał 8 sierpnia 2013 r. interpretację ogólną w tej sprawie.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT – usługi transportowe i spedycyjne

Do końca 2013 roku podatnicy VAT świadczący usługi transportowe i spedycyjne mają wybór momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Mogą rozpoznać ten moment albo w momencie wykonania usługi (jeżeli nie muszą wystawiać faktury) albo z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Faktura pro forma 2013 / 2014

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów nazywanych fakturami pro forma (stosuje się też określenie „proforma”). Dlatego też faktura pro forma nie powoduje żadnych skutków w VAT, ani po stronie wystawcy, ani po stronie odbiorcy (nabywcy).

Solidarna odpowiedzialność w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat, przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w handlu towarami wrażliwymi oraz solidarną odpowiedzialność w VAT nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy wyrobów stalowych oraz paliw. Czy solidarna odpowiedzialność w VAT rozwiąże problem szarej strefy?

Dostawa terenów niezabudowanych - zwolnienie z VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to przy ustalaniu prawa do zwolnienia z VAT działki niezabudowanej nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były istotne w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r.

Czy NSA powinien mieć prawo do podejmowania uchwał na temat VAT?

Pyta prowokacyjnie profesor Witold Modzelewski w kontekście uchwał NSA dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu, obliczania proporcji i podmiotowości w VAT gminnych jednostek budżetowych.

Wystawianie faktur VAT w 2013 roku

Co do zasady podatnicy VAT muszą wystawiać faktury przy sprzedaży towarów lub usług. Mogą sporządzać je w wersji papierowej lub elektronicznej. Nie muszą jednak ich podpisywać ani płacić podatku od dokumentów pro forma.

REKLAMA