REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - stawki, Vat naliczony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. sposób wystawiania faktur ulegnie gruntownym zmianom. W życie wchodzą bowiem nowości w ustawie o VAT, które w dużej mierze dotyczą właśnie fakturowania. Trzeba będzie zapomnieć o wieloletnich nawykach związanych przede wszystkim z terminami dokumentowania transakcji i rozliczania VAT.

Stawka VAT na e-booki

Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT?

Podwyższone stawki VAT do końca 2016 r.

Podwyższony VAT będziemy płacić jeszcze przez trzy lata, czyli do końca 2016 r. – tak zakłada przyjęty przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przewidują utrzymanie do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujących stawek VAT - 23 proc. i 8 proc.

VAT od samochodu osobowego 2014

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2014 r. w zakresie odliczania VAT od samochodów osobowych, wejdą w życie przepisy 86a i art. 88a ustawy o VAT (w skrócie: pełne odliczenie dla samochodów z "kratką". W trakcie roku 2014 mają wejść w życie nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych - wtedy ma zostać wdrożona decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej, której wydania spodziewa się Ministerstwo już wkrótce.

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Jedynie dostawa jednostek stacjonarnych komputerów do szkół objęta jest 0% VAT, natomiast w przypadku komputerowych urządzeń mobilnych nadal obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Sprzedaż maszyn rolniczych a VAT

Niewątpliwą korzyścią bycia rolnikiem – czynnym podatnikiem podatku VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy transakcji zakupu maszyn i urządzeń rolniczych.

Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Samochód osobowy został kupiony na firmę w sierpniu 2011 r. Odliczono przy jego zakupie 60% VAT wykazanego na fakturze. Sprzedaż samochodu nastąpiła w kwietniu 2013 r. jako „ZW”. Czy w tym przypadku trzeba dokonać korekty VAT naliczonego?

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Wystawiliśmy fakturę sprzedażową na kwotę X. Zamawiający potrącił z tej kwoty 5% w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi i wpłacił kwotę pomniejszoną o zabezpieczenie. Czy do rozliczenia należy przyjąć całą kwotę należności? Po upływie uzgodnionego terminu zatrzymana kwota zostanie firmie zwrócona. Czy zatrzymana przez nabywcę część należności z faktury z tytułu roszczeń gwarancyjnych zmniejsza wartość obrotu i VAT?

Stawki VAT bez zmian do 2017 r.

Rząd zamierza utrzymać obecnie obowiązujące podwyższone stawki VAT do 2017 r. - tak wynika z przyjetego projektu nowelizacji ustaw o podatku VAT oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT

Od 1 października 2013 r., w związku ze zmianami w ustawie o VAT, nie tylko producenci, ale również sklepy przekazujące nieodpłatnie żywność, zrobią to bez konieczności naliczania podatku VAT. Zwolnienie dotyczy żywności przekazywanej dla organizacji pożytku publicznego.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Korekta VAT naliczonego po zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT mają wątpliwości dotyczące rozliczenia VAT w momencie zakończenia (likwidacji) działalności gospodarczej. W szczególności chodzi o możliwość korekty wcześniej złożonych deklaracji VAT-7 i odzyskania VAT naliczonego.

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Rząd i Ministerstwo Finansów planują utrzymać obecne stawki VAT (23% stawka podstawowa i 8% stawka obniżona) w latach 2014-2016.

Stawki VAT w latach 2014-2016

Aktualnie obowiązujące stawki VAT bądą obowiązywały również w latach 2014-2016 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zniknie również przepis zakładający automatyczne podwyższenie stawek VAT, jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB.

Kradzież samochodu firmowego - czy trzeba korygować odliczony VAT?

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, od którego odliczył VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został nabyty i oddany do użytku w marcu 2013 r. W dniu 15 sierpnia 2013 r. auto zostało skradzione. Fakt kradzieży został zgłoszony na policję. Czy podatnik ze względu na utratę towaru (kradzież samochodu) musi dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z jego nabyciem?

Niższe stawki VAT najwcześniej w 2017 r.

Obniżenie stawek VAT będzie możliwe najwcześniej w 2017 r. - takie założenie zawiera rządowa propozycja zmiany ustawy o podatku VAT. Zniesiony zostanie także zapis dotyczący automatycznego podniesienia stawek VAT po przekroczeniu poziomu 55 procent PKB.

Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu to temat aktualnie niezwykle gorący wśród rolników. Inwestycje w odnawialne źródła energii wymagają nowych instalacji elektrycznych. W efekcie z właścicielem gruntów rolnych zostaje zawarta umowa m.in. o ustanowienie służebności przesyłu.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Solidarna odpowiedzialność w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat, przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w handlu towarami wrażliwymi oraz solidarną odpowiedzialność w VAT nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy wyrobów stalowych oraz paliw. Czy solidarna odpowiedzialność w VAT rozwiąże problem szarej strefy?

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 24 czerwca 2013 r. uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zwolnienie z VAT dostawy towarów używanych 2013 / 2014 - czy trzeba używać 6 miesięcy

NSA potwierdził możliwość stosowania zwolnienia od VAT do dostaw towarów, przy których nabyciu prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługiwało ze względu na związek ze sprzedażą zwolnioną od podatku - nawet jeżeli przed dokonaniem dostawy używane były przez podatnika krócej niż 6 miesięcy. Wynika to jednak z przepisów unijnych. Dopiero od 1 stycznia 2014 r. będzie to jasno wynikać z polskiej ustawy o VAT.

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

Kupiliśmy w styczniu 2013 r. samochód osobowy o wartości 68 000 zł. Wprowadziliśmy go do środków trwałych. Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej w lipcu zamierzamy go sprzedać. Będziemy już mogli zastosować zwolnienie. Czy w związku z tym musimy korygować cały odliczony VAT (6000 zł) czy 4/5 tej kwoty?

Stawka VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie (mrożone i rozmrożone)

Wyroby zamrożone, które są sprzedawane do punktów sprzedaży, jak również wyroby rozmrożone, gotowe do spożycia, sprzedawane finalnym konsumentom powinny być opodatkowane 8% stawką VAT. Sam proces mrożenia nie zmienia właściwości wyrobu, jeżeli jest on produkowany w taki sam sposób. Zawężanie stosowania stawki preferencyjnej wyłącznie do wyrobów ciastkarskich i ciastek z grupowania PKWiU 10.71.12, które spełniają konkretny warunek związany z terminem przydatności do spożycia narusza zasadę neutralności podatku VAT i zakaz różnicowania sytuacji towarów.

Stawka 8% VAT dla dostawy i montażu szaf wnękowych

Jeszcze niedawno organy podatkowe, a nawet niektóre sądy administracyjne twierdziły, że dostawa i montaż szaf wnękowych nie może korzystać z obniżonej stawki VAT 8%. Na szczęście Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13) uznał, że w tym przypadku stawka obniżona jest dopuszczalna.

Odliczenie VAT od usług noclegowych

Wiele firm w ramach swojej działalności zmuszona jest do wynajmowania pokoju lub rezerwowania hotelu w innej miejscowości. Niestety, według polskich przepisów odliczenie VAT od usług noclegowych nie jest możliwe, nawet jeśli ta usługa jest ściśle związana z działalnością firmy.

Czym różni się faktura VAT 0% od faktury ze "stawką zw"?

Zerowa stawka VAT i zwolnienie z podatku widoczne na fakturze z pozoru wydają się mieć ten sam efekt - brak kwoty VAT. Jednak warto wiedzieć, że stawka 0% oznacza co innego, niż zwolnienie z VAT. Czym różnią się te dwie sytuacje?

Stawki VAT w 2014 r.

Stawki podatku VAT w 2014 r. nie zostaną obniżone – tak wynika z rządowej uchwały w sprawie Aktualizacji Programu Konwergencji oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016. Powrót do niższych stawek VAT ma nastąpić dopiero w 2017 r. Czy w ogóle doczekamy się niższych stawek VAT?

VAT w handlu stalą - zmiana przepisów

Ministerstwo Finansów zamierza zlikwidować proceder wyłudzania podatku VAT w handlu stalą. Chodzi o działania firm, które pod pozorem eksportu stali do krajów UE korzystają z zerowej stawki VAT.

PKWiU 2008 - Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) ma zastosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Kto zobowiązany jest do stosowania PKWiU 2008 r.? Jak odczytać stawki VAT w PKWiU 2008? Do których towarów i usług mają zastosowanie obniżone stawki VAT?

Trwała zabudowa meblowa z 8 proc. stawką VAT

Peferencyjną 8-proc. stawką VAT objęte są świadczenia polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego częściami trwałą zabudowę meblową. Świadczenia tego rodzaju stanowią usługę modernizacji.

W 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2014, z których wynika, że stawki VAT w 2014 r. pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostały stawki VAT na wiele wyrobów i usług. W większości przypadków stawka VAT uległa podwyższeniu. Najbardziej popularny przykład to podwyżka stawki VAT na kawy typu latte. Nie jest to jednak jedyna zmiana.

Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Czy dłużnik musi korygować VAT, gdy przed upływem 150 dni podpisano porozumienie o przesunięciu terminu płatności?

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Niższe stawki VAT dopiero w 2017 r.

Nie będzie na razie obniżki podatku VAT. Obecne stawki VAT mają obowiązywać do 2016 roku, a w 2017 roku zostaną obniżone.

Odliczenie VAT od bankowozu wziętego w leasing

Zdaniem WSA w Warszawie podatnik może odliczyć VAT w pełnej wysokości w związku z leasingiem bankowozu (a także z faktur dokumentujących zakup paliwa do jego napędu).

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Kiedy niższy VAT na e-booki?

Minister Finansów stwierdził, że Polska popiera wprowadzenie niższej stawki na książki udostępniane drogą elektroniczną. Jednak zdaniem resortu finansów do czasu wprowadzenia stosownych zmian w przepisach unijnych Polska musi stosować do e-booków stawkę podstawową VAT (aktualnie 23%).

Zwolnienie podmiotowe z VAT – można wystawiać fakturę lub rachunek

Podatnik zwolniony z podatku VAT może od 2013 roku dokumentować dokonaną sprzedaż za pomocą faktur. Warto jednak pamiętać o szczególnych zasadach wystawiania ich.

Jakie będą stawki VAT w 2014 r.

Według obecnie obowiązujących przepisów od stycznia 2014 r. stawki VAT wracają do poziomów sprzed podwyżki, czyli – 22 proc. i 7 proc. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie stawki VAT będą obowiązywały od nowego roku. Przedsiębiorcy czekają na konkretną deklarację rządu.

Skutki wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej w ustawie o VAT

Projektowane zmiany w ustawie o VAT dotyczące wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej nabywcy, za nieuregulowane zaległości podatkowe dostawcy, niosą szereg zagrożeń dla tego pierwszego. Wiąże się to również z ograniczeniem mu możliwości rozliczania się z podatku VAT w okresach kwartalnych.

Produkty uzdrowisk a obniżona stawka VAT

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśnił zasady stosowania obniżonej stawki 8% VAT na produkty uzdrowisk.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Podatnicy VAT nie mają czasu na nudę. Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje bowiem kolejny pakiet nowych regulacji. Istotnie zmienione zostały przepisy ustawy o VAT, i kilku rozporządzeń wykonawczych. Eksperci z Ministerstwa Finansów przygotowali dokładne omówienie najważniejszych zmian. Publikujemy w całości te wyjaśnienia.

Stawki VAT - zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązują przepisy wprowadzające pewne zmiany w zakresie stosowania stawek podatku VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. – transakcje zagraniczne

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje pakiet nowych regulacji. Istotnie zmienione zostały przepisy ustawy o VAT w kwestii transakcji zagranicznych.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%.

REKLAMA