Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus pomaga podatnikom

Z Krajowej Informacji Podatkowej, która funkcjonuje od początku lipca, skorzysta nawet milion podatników - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.

Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Jedynie ukończenie uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych daje księgowym prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania dodatkowego egzaminu. Problem w tym, że prawo nadawania takich stopni mają tylko 34 podmioty, w tym zaledwie 3 uczelnie prywatne.

Uprawnienia kontroli skarbowej

Wczoraj na posiedzeniu Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy będzie płacony przez armatora bez względu na to, czy eksploatacja statku przynosi zyski czy straty. Projekt ustawy o podatku tonażowym przedstawił rząd. Armatorzy uważają, że wprowadzenie podatku tonażowego może spowodować, że polskie statki handlowe znowu będą rejestrowane w kraju.

Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Szefowie jednostek rzadko pytają audytora o radę

Szefowie instytucji publicznych rzadko korzystają z doradztwa audytorów wewnętrznych - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Finansów.

Korekta po otrzymaniu protokołu

Podatnik będzie mógł skorygować deklarację po otrzymaniu protokołu kontroli. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.

Bez podwyżki akcyzy

Akcyza na olej opałowy i gaz używany do napędu samochodów wzrośnie w późniejszym terminie niż planowany wcześniej 1 września 2006 r. - poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów

Jak załatać dziurę budżetową

Druga połowa sierpnia - czyli okres jeszcze trwających wakacji letnich - nie jest najlepszym momentem na dokonywanie głębszej analizy kwestii gospodarczych, w tym perspektyw podatkowych. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad pojawiającą się groźbą podniesienia obciążeń podatkowych.

Zmiany w prawie dewizowym

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Podatek od tonażu

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie mogą się zająć wprowadzeniem podatku tonażowego. Nowy podatek może zachęcić krajowych armatorów do powrotu pod polską banderę.

Trudno uchylać się od VAT

Ostatnie zmiany w unijnej Szóstej Dyrektywie dają państwom UE większą swobodę we wprowadzaniu przepisów zapobiegających uchylaniu się od płacenia VAT.

Nowości w kontroli skarbowej

W tym tygodniu Sejm ma się zająć sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Winę za błędy ponoszą doradcy i podatnicy

Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, błędne wypełnianie deklaracji podatkowych i nieterminowość - to najczęstsze zarzuty podatników kierowane pod adresem biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.

Nowe obowiązki notariuszy

Notariusze muszą założyć i prowadzić w każdym roku podatkowym osobny rejestr podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zmiana formuły egzaminu

Egzamin na audytora wewnętrznego według nowej formuły odbędzie się 5 września. Oznacza to m.in., że zainteresowane osoby powinny same sprawdzić, czy zostały do niego dopuszczone.

Kontrolerzy wykrywają zaległe podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało raport z kontroli podatników, jakie przeprowadzono w 2005 roku. Z danych wynika, że urzędy kontroli skarbowej zakończyły w ubiegłym roku łącznie 18 739 kontroli. Ich liczba wzrosła o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.

Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia niezbędne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli przesyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.

Spółdzielnie europejskie

Dziś zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące spółdzielni europejskich. Dotyczą rozszerzenia zakresu podmiotowego zastosowania uregulowań dotyczących zaliczania podatku zagranicznego od dochodów przewidzianych

Jak ewidencjonować niewypłaconą dywidendę

Jeśli udziałowiec spółki otrzyma z opóźnieniem dywidendę, odsetki za zwłokę w jej wypłacie należy ująć w księgach rachunkowych jako przychód finansowy.

Za niezłożenie deklaracji grożą wysokie grzywny

Za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Na podobną karę naraża się podatnik, który nie informuje o posiadanych nieruchomościach.

Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Od 1 stycznia 2007 roku zwolnienie z CIT nie obejmie jedynie dochodów osób prawnych prowadzących szkoły, w części przeznaczonej na cele szkoły - uspokaja minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Przepisy o PIT i CIT dyskryminują obywateli Unii

Polscy urzędnicy nie powinni odmawiać obywatelom innych państw unijnych prawa do ulg i odliczeń podatkowych.

Certyfikat księgowego

Do 28 sierpnia mogą składać dokumenty osoby, które chcą wziąć udział w najbliższym egzaminie na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Bez podatku od pożyczki

Jeśli polska spółka udziela pożyczki spółce z siedzibą w UE, nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowę trzeba jednak podpisać poza granicami Polski.

Za odpis orzeczenia będzie trzeba zapłacić

Podatnik, który chce złożyć skargę kasacyjną, musi wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie wyroku. Za odpis orzeczenia z uzasadnieniem trzeba jednak zapłacić 100 zł tytułem opłaty kancelaryjnej.

Notariusz nie wyda odpisu

Dzisiaj zaczynają obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty, poboru i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Do urzędu skarbowego z nowym zeznaniem podatkowym

Od dziś obowiązuje nowy wzór zeznania podatkowego, które podatnicy będą składać w przypadku nabycia rzeczy w drodze spadku lub darowizny.

Podatnicy popełniają dużo błędów

30 czerwca upłynął pierwszy termin na złożenie wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Do urzędów trafiło od kilku do kilkudziesięciu tysięcy wniosków. Zdarza się jednak, że nawet 95 proc. złożonych dokumentów zawiera błędy.

E-deklaracje są (nie)dostępne

Od dziś można przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną w systemie e-POLTAX. Choć eksperci podkreślają, że sukcesem jest już samo uruchomienie w terminie systemu e-deklaracji, podatnicy - ufając wcześniejszym zapowiedziom - oczekiwali więcej.

Fiskus weźmie podatek od niepełnosprawnych

Urzędnicy twierdzą, że od świadczeń dla niepełnosprawnych trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo Finansów potwierdza niekorzystną interpretację wydaną przez urząd. Jeśli resort nie zmieni przepisów, organizacje pozarządowe nie będą pomagały potrzebującym.

Fiskus sprawdzi, czy podatnik oszukuje

Zgodnie z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) można stracić zwolnienie podmiotowe VAT za karę.

Paragon na płycie CD

Przechowywanie kopii dokumentów z kas fiskalnych w postaci elektronicznej ułatwiłoby pracę sprzedawcom i zmniejszyło koszty. Resort finansów przygotowuje już zmiany. Na razie paragony można przechowywać na płytach CD.

Decyduje data złożenia dyspozycji przelewu

Datą uiszczenia wpisu sądowego za pomocą przelewu internetowego jest dzień złożenia dyspozycji, a nie dzień jego realizacji. W chwili przyjęcia zlecenia na koncie muszą być jednak środki do jego realizacji.

E-obowiązki odroczone

Notariusze, komornicy, sądy i podatnicy obsługiwani przez duże urzędy skarbowe nie będą musieli składać elektronicznych deklaracji podatkowych od 16 sierpnia.

Opłaty za leczenie znów będą kosztem

Zgodnie z projektami zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, które znajdują się obecnie w Sejmie, zostaną uchylone przepisy dotyczące kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej.

Wpłaty na PFRON są opodatkowane

Składki na PFRON nie są obciążeniem koniecznym do prowadzenia działalności statutowej, dlatego dochód przeznaczony na tę wpłatę nie jest zwolniony z podatku

Za spóźnione zeznania są kary

Do urzędów skarbowych nadal trafiają zeznania za 2005 rok. Spóźnili się głównie ci podatnicy, którzy mają niskie dochody i sądzili, że skoro nie muszą płacić podatku, nie składają też PIT.

Rozporządzenie w ustawie

Weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.

Tekst nowej dyrektywy UE

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opublikowało na swoich stronach internetowych tekst nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, która zmienia dotychczasowe Dyrektywy IV i VII.

Jak są wybierani członkowie kolegiów

Aby zostać członkiem kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, trzeba przejść skomplikowany system rekrutacji. Zasady wyboru członków kolegiów RIO określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji (Dz.U. z 8 czerwca 2004 r.).

Właściciele polskich firm również będą musieli dopłacić podatek

Założenie firmy w Polsce i wybór 19-proc. liniowego PIT, a następnie podjęcie pracy w ramach tej firmy w Anglii, nie pozwoli na uniknięcie opodatkowania w Polsce. Dopłacić będzie trzeba, tylko mniej.

200 sklepów odda VAT turyście

Już w 200 sklepach na terenie całej Polski można otrzymać dokument tax-free uprawniający turystów spoza Unii Europejskiej do zwrotu VAT zawartego w cenie produktów.

W Polsce mamy niskie stawki, a nie podatki

W jednym z wywiadów dla Newsweeka premier Jarosław Kaczyński powiedział: "(...) Niektórzy ciągle żądają niskich podatków, ale one są już niskie. 95 proc. obywateli płaci podatek liniowy, niski jest podatek od osób prawnych".

Jak zaksięgować sprzedaż samochodu po wypadku

Koszty i przychody związane ze sprzedażą środków trwałych należy odpowiednio zaewidencjonować. Służą do tego konta Pozostałe koszty operacyjne i Pozostałe przychody operacyjne.

Jak złożyć e-deklarację

Ministerstwo Finansów przedstawiło rozporządzenia niezbędne do przesyłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Zaczną one obowiązywać 16 sierpnia.

Kiedy komornik musi wystawić fakturę

Komornik nie jest podatnikiem VAT tylko wtedy, gdy wykonuje swoje czynności jako funkcjonariusz publiczny. Jeżeli wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, powinien wystawić fakturę VAT.

Więcej planów audytu

31 października mija termin złożenia rocznych planów audytu. W tym roku będzie ich znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Wszystko za sprawą nowych przepisów.