REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki samozatrudnienia

Od przyszłego roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zmieni się definicja działalności gospodarczej.

Od jutra niższa akcyza na samochody

Mniejszy podatek będzie dotyczył samochodów osobowych starszych niż dwa lata. Korzyści ze zmian odczują podatnicy, którzy sprowadzą zagraniczne auta po 1 grudnia 2006 r.. Branża motoryzacyjna obawia się napływu do Polski starych i wyeksploatowanych pojazdów.

Czy jest podatek od każdego odszkodowania

Dziś Trybunał zajmie się skargą podatnika, który zapłacił podatek dochodowy od odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej. Gdyby wynikało ono z wyroku, podatku by nie było.

Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

Urzędy celne odmawiają zwrotu akcyzy podatnikom sprzedającym wyroby akcyzowe kontrahentom z UE, którzy odebrali towar własnym środkiem transportu.

Podatki: Lekka podwyżka zamiast obniżki

Wiemy już, jak będziemy się rozliczać z fiskusem w 2007 r. Prezydent podpisał nowelizacje kilku ustaw podatkowych.

Wspólna podstawa CIT w Unii

Komisarz UE do spraw podatkowych Laszlo Kovacs podczas spotkania ECOFIN zapowiedział wprowadzenie w ciągu pięciu lat nowych, wspólnych zasad obliczania podstawy opodatkowania spółek prowadzących działalność transgraniczną.

Resort nie będzie organizował egzaminów

Ministerstwo Finansów wycofało się z ograniczenia liczby jednostek zobowiązanych do tworzenia komórek audytu wewnętrznego.

Rodziców może skontrolować urząd

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

Biegły zażąda dowodów

Ponieważ w sprawozdaniach finansowych pojawia się coraz więcej wartości szacunkowych, biegli rewidenci mogą żądać dokumentów uzasadniających te wartości.

Spółka musi pobrać zaliczkę

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.

Audyt wewnętrzny

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z 24 listopada.

Płatnik pobiera zaliczki od napiwków

Na kasynie jako płatniku ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek od napiwków zostawianych przez graczy dla pracowników kasyna.

Dotacje będą w budżecie

Od 2007 roku rząd może mieć problemy z przekazywaniem środków unijnych. Zmiany w ustawie o finansach publicznych nie wpłyną na przyszłoroczny budżet państwa. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zapewniają, że nowelizacja będzie na czas.

Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje, że duże domy i mieszkania będą opodatkowane dwoma stawkami VAT.

Nowelizacje PIT i CIT podpisane

Prezydent podpisał nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe PIT i CIT oraz ustawę o zmianie Ordynacji podatkowej.

Podstawą do rozliczeń są zapisy w księdze

Osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Rozliczenie ulgi na wynajem nie musi uwzględniać wszystkich współwłaścicieli

Przy ustalaniu proporcji odliczania ulgi na wynajem pod uwagę należało brać tylko podatników, którzy spełniali warunki do skorzystania z odliczenia.

Opublikowano wzory PIT

Minister finansów ustalił nowe wzory formularzy zeznań podatkowych PIT i ryczałtu ewidencjonowanego.

Reforma sektora publicznego

Sejmowa komisja w środę i czwartek będzie rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Od 1 stycznia wnioski o zwrot VAT będziemy składać tylko raz w roku

Jeżeli Sejm nie przedłuży obowiązywania ustawy o zwrocie VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, to od 2008 roku budowa domów systemem gospodarczym może być droższa.

Minimalne okresy amortyzacji pozostaną bez zmian

Dla określonych budynków niemieszkalnych okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat, wynika ze znowelizowanej ustawy o PIT.

Trzeba ujednolicić VAT

Często w identycznych przypadkach stosowane są różne stawki podatku od towarów i usług. Jeżeli urzędy skarbowe mają wątpliwości, zalecają stosowanie podstawowego VAT. Przyczyną problemów jest powiązanie stawek podatku z klasyfikacjami statystycznymi

Przychód najpóźniej w dniu wystawienia faktury. Nowelizacja ustawy o CIT

Zgodnie z nowelizacją ustawy o CIT, przychód powstanie w dniu wydania rzeczy lub wykonania usługi, jednak nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Dwie stawki PIT we mgle

Nie ma gwarancji, że w 2009 r. podatki spadną do zapisanych w nowelizacji ustawy o PIT 18 i 32 proc.

Weryfikacja zezwoleń akcyzowych

Funkcjonuje już system SEED on Europa (System for Exchange of Excise Data), który ma umożliwić przedsiębiorcom samodzielną weryfikację faktu posiadania przez kontrahenta zezwolenia akcyzowego.

Audyt wewnętrzny

W Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja między-resortowa dotycząca projektu rządowej autopoprawki z 16 listopada przygotowanej do projektu zmian w ustawie o finansach publicznych.

Jak rozliczyć składki na organizacje pracodawców

W koszty uzyskania przychodów można zaliczyć część składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. Obowiązują jednak limity.

Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Do 20 stycznia 2007 r. armatorzy, którzy chcą skorzystać z rozliczenia podatkiem tonażowym, powinni złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenia. Problem w tym, że nie ma rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Inspektor doniesie na podatnika fiskusowi

Państwowa Inspekcja Pracy będzie informować fiskusa o naruszeniu prawa podatkowego. Nowe uprawnienie i nowa definicja działalności gospodarczej pozwolą na wykrycie nadużyć. Urzędy kontroli skarbowej częściej będą kontrolować samozatrudnionych pracowników.

Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

Minister finansów nie będzie mógł podwyższać akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów jeżeli Sejm nie podniesie maksymalnych stawek akcyzy na te paliwa.

Zmiana akcyzy na auta i kosmetyki

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie dotyczące obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 210, poz. 1551).

Potrzebna jest korekta

Jeżeli wartość oprogramowania nie została wliczona do ceny zapłaconej, trzeba skorygować wartość transakcyjną.

Podatnik musi mieć przedstawiciela

Jeśli podatnik podlega obowiązkowi rejestracji VAT, a nie ma siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce, musi ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Sprzedaż akcji bez podatku

Podatnicy, którzy po 1 stycznia 2004 r. sprzedali akcje w celu umorzenia, zakupione przed tą datą, nie musieli płacić podatku dochodowego.

Wielu audytorów może stracić pracę

Rząd proponuje rewolucyjne zmiany w systemie audytu wewnętrznego. Zmienią się dotychczasowe zasady zarządzania środkami publicznymi. Aby zostać audytorem, nie trzeba będzie już posiadać certyfikatu.

7 proc. nie dla wszystkich

Ministerstwo Finansów chce, by preferencyjny 7-proc. VAT objął tylko mieszkania do 120 mkw. i domy do 200 mkw. powierzchni.

Diety zarządu z podatkiem

Świadczenia wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu PIT.

Terminy składania deklaracji

27 listopada (termin ustawowy przypada 25, tj. w sobotę) mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

Środki unijne dochodami budżetu

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych przewiduje m.in. włączenie środków unijnych do budżetu państwa.

Samozatrudnienie możezostać ograniczone

Od 1 stycznia 2007 r. zmieni się definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowa regulacja ograniczy możliwości korzystania z samozatrudnienia, ale go nie wyeliminuje. Aby płacić 19-proc. liniowy PIT, trzeba będzie zawrzeć dobrze sformułowaną umowę.

Pracodawcy chcą zmiany ustawy

Cztery lata naszych starań o zniesienie akcyzy zostały zwieńczone sukcesem. Jest on jednak połowiczny - podkreślają przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Urząd nie może szukać za podatnika dokumentacji dla celów rozliczeń VAT

Nie można przerzucać na organ podatkowy obowiązku odtwarzania dokumentacji podatkowej, która była podstawą odliczenia VAT.

Kto skorzysta z szybszej amortyzacji

Od 2007 roku nastąpią zmiany w możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych. 30-proc. jednorazowy odpis zastąpi odpis w wysokości 50 000 euro, ale tylko dla nowo powstałych podmiotów oraz dla małych podatników.

Będzie jednolita definicja auta

Zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wprowadzenie nowej definicji samochodu osobowego.

Kredyt wpływa na koszty

Różnice kursowe związane ze spłatą kredytów obrotowych zaciągniętych w walutach obcych wpływają na koszty uzyskania przychodów.

Klasyfikacje statystyczne to tylko dowód

Opinie klasyfikacyjne wydawane przez organy statystyczne nie wiążą ani administracji podatkowej, ani podatnika. Są jedynie dowodem w sprawie i podlegają ocenie w konkretnej sprawie.

Egzamin dla księgowych

Do 27 listopada mogą składać dokumenty osoby, które chcą wziąć udział w egzaminie na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Stawka zależy od tego, kto kupuje

Często stawka VAT na ten sam sprzęt przeciwpożarowy zależy od tego, kto finansuje zakupy. Urzędy skarbowe wydają różne interpretacje dotyczące możliwości stosowania 7-proc. VAT. Problem rozwiązałoby wydanie jednoznacznego stanowiska przez Ministerstwo Finansów.

Nowe sprawozdania finansowe

Resort finansów zaproponował nowe wzory sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

REKLAMA