REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Definicja korzystna nie dla wszystkich

Wprowadzone będą limity powierzchni mieszkań i domów objętych niższym VAT. Jednak budujący domy metodą gospodarczą będą musieli zapłacić wyższy podatek.

Lokatorom grożą podwyżki czynszów

Spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i wspólnoty mieszkańców stracą ulgę. W efekcie niemal wszystkie uzyskiwane dochody będą opodatkowane. Dodatkowe zamieszanie wywołają nieprecyzyjne przepisy.

Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Doświadczenia zdobyte przez audytorów wewnętrznych w instytucjach państwowych, mogą okazać się przydatne również w prywatnych firmach.

Wydatki będą rozliczane

Od nowego roku pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników.

REKLAMA

Można odzyskać podatek

Wyrok Trybunału otworzył drogę do zwrotu niesłusznie pobranego podatku. Przegrane dotychczas spory z fiskusem mogą być na nowo rozpatrywane. Podatnicy, którzy zapłacili podatek, teraz mogą żądać zwrotu nadpłaty z odsetkami.

Zwolnienie to nie pomoc

Nowe zasady udzielania pomocy o charakterze de minimis nie obejmą zwolnień z podatku pożyczek na działalność gospodarczą.

Zwrot VAT osobom fizycznym

We wtorek połączone sejmowe komisje: Finansów Publicznych oraz Infrastruktury zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Skargę kasacyjną trzeba właściwie sformułować

Jeżeli sąd pierwszej instancji nie zajmował się jakimś przepisem, to nie można zarzucać w skardze kasacyjnej, że przepis ten naruszył.

REKLAMA

Inwestorzy giełdowi mogą zapłacić niższy podatek

Tylko miesiąc mają inwestorzy na zmniejszenie podatku od zysków giełdowych. Przemyślane transakcje pozwolą uwzględnić w rozliczeniu poniesione straty. Podatnicy muszą ostrożnie rozliczać koszty, zbywając akcje kupione na kredyt.

Rozszerzanie dostępu do zawodu audytora

Jeżeli autopoprawka do ustawy o finansach publicznych zostanie przyjęta w zaakceptowanej przez rząd wersji, to audytorami wewnętrznymi będą mogli być m.in. inspektorzy kontroli skarbowej, biegli rewidenci lub kontrolerzy NIK.

Przy dużej opłacie darowizny nie ma

W rozliczeniu za 2007 rok fiskus będzie przekazywał 1 proc. podatku na pożytek publiczny. Jeśli jednak opłata za przelew bankowy będzie równa darowiźnie lub ją przekroczy, urząd nie przekaże pieniędzy.

Płatności w formie akcji własnych

Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej na nowo interpretuje poniesienie kosztu ekonomicznego odzwierciedlanego w wynikach finansowych spółki.

Datę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów można ustalić precyzyjnie

Od 1 stycznia 2007 r. zmienią się regulacje dotyczące momentu powstania przychodu w CIT oraz zasady i momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów.

Poszerzy się krąg polskich rezydentów

Określone zostały nowe kryteria rezydencji podatkowej w Polsce. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.

Mniej zwolnień dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowane zostaną zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych wobec określonego rodzaju pożyczek.

Fiskus może szacować przychody

Zagraniczne podmioty działające w Polsce poprzez swoje zakłady zostaną objęte przepisami o cenach transferowych.

Stawki te same, wyższa kwota wolna

Od 1 stycznia 2007 r. zacznie obowiązywać większość znowelizowanych przepisów. Niektóre z nich wejdą w życie później. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zmiany w opłacie skarbowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał zmianę ustawy o opłacie skarbowej. Ma ona wejść w życie 1 stycznia.

Zezwolenia będą droższe

Od przyszłego roku wzrastają opłaty za udzielenie zezwolenia oraz za wydanie świadectwa zawodowego w zakresie gier i zakładów wzajemnych.

Zmiana akcyzy

Od dziś obowiązuje niższa akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy. Obecnie będą obowiązywały tylko dwie stawki podatku uzależnione od pojemności silnika.

W nowym roku inne zasady rozliczania

Od 1 stycznia obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż z dniem wystawienia faktury albo uregulowania całości lub części należności.

Do urzędów trafią kolejne e-deklaracje

Od dziś można przesyłać elektronicznie osiem kolejnych deklaracji podatkowych. Zaledwie 7,5 tys. spośród największych firm może korzystać z tej możliwości. Mali i średni przedsiębiorcy prześlą e-deklaracje dopiero od 2008 roku.

Błąd urzędu skarbowego przyczyną uchylenia decyzji

Jeśli organ podatkowy nie wszczął postępowania egzekucyjnego, nie można mówić o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki.

Nie będzie zwolnień dla oszczędzających

Nie będzie zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Resort finansów nie zgodził się, by kwoty wpłacane na IKE odpisywać od podstawy opodatkowania.

CIT pikuje, PKB szybuje

Niskie stawki CIT korzystnie wpływają na gospodarkę. Dlatego 19-proc. stawka polskiego CIT powinna być utrzymana, a może nawet jeszcze obniżona - uważa Peter Kay, partner w firmie doradczej KPMG.

Trzeba wskazać przepis, który naruszono

W skardze kasacyjnej do NSA, m.in. dotyczącej kwestii podatkowych, trzeba precyzyjnie wskazać przepis, który został naruszony przez sąd I instancji.

Rząd przyjął autopoprawkę

Podczas wczorajszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Jeśli ugoda sądowa, to nie ma podatku

Przepis, który uniemożliwiał skorzystanie ze zwolnienia odszkodowania otrzymanego w wyniku ugody sądowej, naruszał konstytucję - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Warunki samozatrudnienia

Od przyszłego roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zmieni się definicja działalności gospodarczej.

Od jutra niższa akcyza na samochody

Mniejszy podatek będzie dotyczył samochodów osobowych starszych niż dwa lata. Korzyści ze zmian odczują podatnicy, którzy sprowadzą zagraniczne auta po 1 grudnia 2006 r.. Branża motoryzacyjna obawia się napływu do Polski starych i wyeksploatowanych pojazdów.

Czy jest podatek od każdego odszkodowania

Dziś Trybunał zajmie się skargą podatnika, który zapłacił podatek dochodowy od odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej. Gdyby wynikało ono z wyroku, podatku by nie było.

Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

Urzędy celne odmawiają zwrotu akcyzy podatnikom sprzedającym wyroby akcyzowe kontrahentom z UE, którzy odebrali towar własnym środkiem transportu.

Podatki: Lekka podwyżka zamiast obniżki

Wiemy już, jak będziemy się rozliczać z fiskusem w 2007 r. Prezydent podpisał nowelizacje kilku ustaw podatkowych.

Wspólna podstawa CIT w Unii

Komisarz UE do spraw podatkowych Laszlo Kovacs podczas spotkania ECOFIN zapowiedział wprowadzenie w ciągu pięciu lat nowych, wspólnych zasad obliczania podstawy opodatkowania spółek prowadzących działalność transgraniczną.

Resort nie będzie organizował egzaminów

Ministerstwo Finansów wycofało się z ograniczenia liczby jednostek zobowiązanych do tworzenia komórek audytu wewnętrznego.

Rodziców może skontrolować urząd

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

Biegły zażąda dowodów

Ponieważ w sprawozdaniach finansowych pojawia się coraz więcej wartości szacunkowych, biegli rewidenci mogą żądać dokumentów uzasadniających te wartości.

Spółka musi pobrać zaliczkę

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.

Audyt wewnętrzny

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z 24 listopada.

Płatnik pobiera zaliczki od napiwków

Na kasynie jako płatniku ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek od napiwków zostawianych przez graczy dla pracowników kasyna.

Dotacje będą w budżecie

Od 2007 roku rząd może mieć problemy z przekazywaniem środków unijnych. Zmiany w ustawie o finansach publicznych nie wpłyną na przyszłoroczny budżet państwa. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zapewniają, że nowelizacja będzie na czas.

Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje, że duże domy i mieszkania będą opodatkowane dwoma stawkami VAT.

Nowelizacje PIT i CIT podpisane

Prezydent podpisał nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe PIT i CIT oraz ustawę o zmianie Ordynacji podatkowej.

Podstawą do rozliczeń są zapisy w księdze

Osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Rozliczenie ulgi na wynajem nie musi uwzględniać wszystkich współwłaścicieli

Przy ustalaniu proporcji odliczania ulgi na wynajem pod uwagę należało brać tylko podatników, którzy spełniali warunki do skorzystania z odliczenia.

Opublikowano wzory PIT

Minister finansów ustalił nowe wzory formularzy zeznań podatkowych PIT i ryczałtu ewidencjonowanego.

Reforma sektora publicznego

Sejmowa komisja w środę i czwartek będzie rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Od 1 stycznia wnioski o zwrot VAT będziemy składać tylko raz w roku

Jeżeli Sejm nie przedłuży obowiązywania ustawy o zwrocie VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, to od 2008 roku budowa domów systemem gospodarczym może być droższa.

Minimalne okresy amortyzacji pozostaną bez zmian

Dla określonych budynków niemieszkalnych okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat, wynika ze znowelizowanej ustawy o PIT.

REKLAMA