REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Minister Finansów w interpretacji ogólnej przyznał, że są kosztem uzyskania przychodu ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT w 2014 r.

Od 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne będą objęte podatkiem CIT - takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Kiedy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Czynni podatnicy VAT, którzy chcą wybrać zwolnienie ze względu na wysokość obrotów i spełniają warunki, aby dokonać takiego wyboru, w nowym roku muszą wrócić do zwolnienia od 1 stycznia 2014 r. Organy podatkowe nie pozwalają, aby wrócić do zwolnienia w trakcie roku. Biorąc pod uwagę zmiany od 1 stycznia 2014 r., które dotyczą również zwolnień podmiotowych, należy już dziś zastanowić się, czy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Najważniejsze zmiany w prawie w listopadzie 2013

Przedstawiamy najważniejsze zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie na przestrzeni listopada 2013 r. Nowe regulacje dotyczą podatku akcyzowego, postępowania karnego i wykroczeń, ochrony miejsc pracy oraz prawa farmaceutycznego.

REKLAMA

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

Kiedy należy ująć w pkpir przychód z tytułu organizacji koncertu? Czy w dniu sprzedaży biletu, czy może dopiero w dniu odbycia się koncertu?

Webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 13 grudnia 2013

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na trzecią edycję webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się w piątek, 13 grudnia 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Czy warto wprowadzić w firmie program wellness

Corporate wellness to nowoczesny trend zarządzania organizacją, który za podstawę przyjmuje założenie, że pracownik jest najważniejszym dobrem firmy. Jakie korzyści dla pracodawcy i pracowników może przynieść program wellness?

Modzelewski o skutkach odwrotnego obciążenia w VAT

W poniedziałek 25 listopada 2013 r. minął termin wpłaty podatku od towarów i usług za październik, czyli za pierwszy miesiąc, w którym obowiązuje tzw. odwrotne obciążenia w obrocie wyrobami stalowymi, miedzianymi i surowcami wtórnymi. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego jest to największa w historii tego podatku mistyfikacja, gdyż nie ma tu jakiegokolwiek „obciążenia”. Zarówno bowiem dostawcy jak i nabywcy tych towarów nie płacą nic, a rozwiązanie to faktycznie likwiduje ten podatek na rynku o wartości grubo ponad 100 mld zł.

REKLAMA

Na czym polega czynny żal podatnika i jak z niego skorzystać?

Zgodnie z zasadą samoobliczania zobowiązań podatkowych każdy przedsiębiorca musi sam, bez wezwania przez odpowiedni organ, wyliczyć i zapłacić należne podatki. W natłoku spraw nietrudno więc o sytuacje, w których podatnik z różnych powodów nie dopełni obowiązków wobec fiskusa. Dzięki instytucji tzw. czynnego żalu taką wpadkę można jednak naprawić.

Nowe deklaracje bez e-podpisu w 2014 r.

W 2014 roku kilkanaście nowch deklaracji podatkowych będzie można składać bez konieczności użycia bezpiecznego e-podpisu.

Opodatkowanie spółek zależnych i dominujących w UE

Komisja Europejska przedstawiła 25 listopada 2013 r. projekt nowelizacji Dyrektywy Rady 2011/06/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Nowe przepisy mają, w założeniu KE, uniemożliwić firmom, które wykorzystują różnice w prawie podatkowym poszczególnych krajów, unikanie płacenia podatków.

VAT należny po zmianach w 2014 r.

Nowe przepisy ustawy o VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., utrudnią w firmach zarządzanie cash flow. Firmy będą płacić VAT należny o 30 dni szybciej, niż ma to miejsce obecnie.

Rolnicy ryczałtowi - odliczenie VAT od zakupów z okresu zwolnienia

Rolnicy ryczałtowi, którzy zamierzają zrezygnować ze zwolnienia z VAT, często zadają pytania dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych w okresie zwolnienia, ale dotyczących płodów działalności rolniczej już opodatkowanej podatkiem VAT.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Opodatkowanie honorariów wypłacanych zagranicznym artystom

Zagraniczni artyści, za występy odbywające się w Polsce, otrzymują honoraria. Jak powinny być opodatkowane? Kiedy możliwe jest zwolnienie honorarium artysty z opodatkowania?

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Zdaniem Ministerstwa Finansów jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim "przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt.

Mieszkanie dla młodych - start programu

23 listopada 2013 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 8 listopada 2013 r. , poz. 1304). Natomiast pozostałe przepisy tej ustawy, zawierające nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane, wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Minimalna stawka godzinowa

Resort pracy i polityki społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem minimalnej stawki za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa miałaby wynosić 10 złotych za godzinę i dotyczyć pracy wykonywanej na umowę-zlecenie.

Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu dokonanego na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej?

Różnice kursowe w CIT

Czy podatnicy ustalający różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (por. art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT lub odpowiednio art. 14b ust 2 ustawy o PIT) powinni również dla celów podatkowych uwzględniać różnice kursowe naliczone dla celów bilansowych m.in. na dzień oddania środka trwałego do używania czy też korygować cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego jedynie o różnice kursowe zrealizowane (tzn. od zapłaconych zobowiązań)?

Krótkoterminowy najem samochodu – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie usług wynajmowania samochodów osobowych. W okresie od 1 do 15 września 2013 r. podatnik będzie wynajmował samochód podatnikowi podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego. Samochód wydany zostanie usługobiorcy w Krakowie, który będzie nim jeździł po terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej. Czy wynajem samochodu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce?

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Początek 2014 roku przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian w VAT, które są o tyle istotne, że dotyczą podstaw – czyli terminów. Od przyszłego roku data wystawienia faktury dla rozliczenia VAT zwykle nie będzie miała znaczenia. Warto wiedzieć jak ten aspekt przedstawia się dziś, a jak będzie wyglądał za kilka tygodni. Szczególnie, że wprowadzony zostanie szereg wyjątków od nowych zasad.

Nieuregulowane należności - kiedy korekta kosztów

Podatnicy mają wątpliwości jak należy rozumieć sformułowanie „po upływie terminu określonego w ust. 1 lub 2”, użyte w przepisie art. 15b ust. 8 ustawy o CIT, tj. czy należy je rozumieć jako „upływ terminu płatności zobowiązania”, o którym mowa w art. 15b ust. 1 i 2? Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Umorzenie składek ZUS

Komisja Europejska uznała, że umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcom na mocy ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców z dnia 9 listopada 2012 r., nie stanowi pomocy państwa.

Stypendia naukowe zwolnione z podatku dochodowego

Zwolnione z PIT są różnego rodzaju stypendia naukowe. W tym otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, stypendia doktoranckie oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce.

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Usługi prawne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są wyłączone ze zwolnienia z ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym przekroczenie kwot uprawniających do korzystania ze zwolnienia zobowiązuje zarówno prawników, jak i lekarzy do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Kiedy dowóz do pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Dla powstania przychodu ze stosunku pracy nie wystarczy sama możliwość skorzystania z dojazdu do pracy, który został zorganizowany przez pracodawcę. Przychód powstanie dopiero w momencie, gdy pracownik faktycznie z takiego dojazdu skorzysta.

Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Podmiot prowadzi sprzedaż suchego tytoniu, który nie spełnia definicji wyrobu tytoniowego. Odbiorcami tych wyrobów są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z produkcją papierosów lub tytoniu do palenia, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Sprawozdanie finansowe trzeba złożyć do KRS

Składanie do Krajowego Rejestru Sądowego przez spółki takich dokumentów jak sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jest jednym z podstawowych obowiązków zarejestrowanych spółek, który wynika z art. 69 ustawy o rachunkowości.

Trudności z rozliczaniem podatku od dywidend

Pojawiły się wątpliwości, jak rozliczać podatek od dywidendy przy umowie między Polską a Luksemburgiem. Problem dotyczy terminu wejścia w życia nowych przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy są nieprecyzyjne, co znacznie utrudnia podatnikom rozliczenie podatku.

Jak poprawnie przeprowadzić potwierdzenie sald

Stany składników aktywów i pasywów wykazane w księgach rachunkowych podlegają okresowej weryfikacji. Składniki, które nie mogą być zweryfikowane drogą spisu z natury, należy inwentaryzować drogą potwierdzenia sald lub porównania danych ksiąg z dokumentami. Jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację drogą potwierdzenia sald?

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Jedna z największych zmian, spośród tych które zaczną obowiązywać od stycznia 2014 r. w zakresie VAT dotyczy nowych zasad ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Uchwalone zmiany miałyby być odpowiedzią na zarzut o niezgodności części przepisów ustawy o VAT dotyczących obowiązku podatkowego z przepisami unijnymi.

Niedobory towarów ujawnione w trakcie inwentaryzacji

Czy ujawnione w trakcie inwentaryzacji niedobory towarów handlowych spółka, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Upadłość a koszty uzyskania przychodów

Wierzytelności jakie posiada przedsiębiorca względem swojego dłużnika mogą stanowić dla niego pod pewnymi warunkami koszty uzyskania przychodów. Co do zasady, możliwość rozliczenia niezapłaconych przez kontrahenta należności w kosztach uzyskania przychodów będzie uzależniona od posiadania stosownych dowodów. Przedmiot analizy dotyczy sytuacji kiedy wierzyciel posiada postanowienie sądu o upadłości swojego kontrahenta obejmującą likwidację jego majątku.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Wartość nieodpłatnych świadczeń oferowanych przez pracodawcę uczestnikom spotkania integracyjnego jest dla nich przychodem ze stosunku pracy, od którego firma jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Kiedy ustają przyczyny uchybienia terminowi podatkowemu

NSA w wyroku z 10 października 2013 r. uznał, że dokonując wykładni pojęcia „dzień ustania przyczyny uchybienia terminowi”, na gruncie przepisów ordynacji podatkowej, należy posługiwać się tylko zdarzeniem potwierdzonym, opartym na dacie pewnej.

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

Wspólne przedsięwzięcie a rozliczenie VAT

Wspólne przedsięwzięcie to ustalenia dokonane między przedsiębiorcami, na mocy których niezależne od siebie podmioty podejmują wspólne działania w celu realizacji określonego jednego przedsięwzięcia gospodarczego. Inaczej, kilka podmiotów razem (równorzędnie jako partnerzy) łącznie wykonują jakieś zadanie.

Ewidencja wykupu mebli z leasingu

Firma wykupiła meble po zakończeniu umowy leasingu o wartości początkowej w dniu rozpoczęcia leasingu 35 000 zł netto. Na wykup poniosła wydatek 500 zł netto. Czy meble należy ująć w ewidencji środków trwałych lub w ewidencji wyposażenia? Czy fakturę za wykup zalicza się do kosztów bezpośrednio?

Postępowanie karne - zmiany od 9 listopada 2013 r.

9 listopada 2013 r. weszła w życie część przepisów znowelizowanej ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje wprowadzają szereg zmian, najważniejsze dotyczą tzw. wniosku o skazanie bez rozprawy składanego przez prokuratora, a także niektórych wykroczeń.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Początek roku w naszym kraju od lat przynosi istotne zmiany legislacyjne, zwłaszcza w zakresie podatków i szeroko pojętego prawa gospodarczego. Nie inaczej będzie od 1 stycznia 2014 roku. Prawdziwa rewolucja będzie miała miejsce w zakresie przepisów ustawy o VAT. Zmiany dotkną również inne podatki, rachunkowość, przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

W 2014 r. wchodzi w życie obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych zmian w VAT od 1 stycznia 2014 r. będą nowe terminy wystawiania faktur.

Rozmowa końcowa ze zwalnianym pracownikiem

Jak prawidłowo przeporwadzić rozmowę końcową ze zwalnianym pracownikiem, tzw. exit interview? Specjaliści uważają, że rozmowę ze zwalnianym pracownikiem należy podzielić na dwa etapy.

Umowy przedsiębiorców z konsumentami a właściwość umowna sądu

W umowach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem występujących w obrocie gospodarczym często stosowanym postanowieniem jest poddanie oznaczonemu sądowi sporów, które w przyszłości mogą mieć miejsce w związku z ich zawarciem lub wykonywaniem.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego w VAT związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 2014 r. zniknie dotychczasowy problem, kiedy należy rozliczyć faktury wyprzedzające dostawę, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru.

REKLAMA