Wydatki na nabycie licencji, pozwalającej np. na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania komputerowego, czy utworów chronionych prawem autorskim, z zasady stanowią koszt uzyskania przychodu. Sposób ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowy zależy zarówno od jego wartości, jak i długości przewidywanego okresu, w którym nabyty program będzie użytkowany w ramach działalności gospodarczej.
Niektórzy przedsiębiorcy, mimo rejestracji jako podatnicy VAT, nie mają prawa do obniżenia VAT-u od sprzedaży, o VAT od zakupów. Wówczas nabywcy usług lub towarów od tych firm, także nie mogą dokonać odliczeń. W niektórych przypadkach, takie transakcje dokumentowane są fakturą VAT marża, która nie posiada wyszczególnionej kwoty VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że w przypadku, gdy pojazd jest współwłasnością kilku osób, a wniosek o rejestrację pojazdu został złożony tylko przez jedną z nich, właściwy organ administracji jest zobowiązany dokonać rejestracji takiego pojazdu oraz powiadomić o zarejestrowaniu jego pozostałych współwłaścicieli (sygn. akt I OSK 1598/10; wyrok z dnia 27 września 2011 r.).
Rząd przyjął pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Przewidziano w nim większe dotacje dla gmin na założenie żłobka lub klubu dziecięcego, elastyczne zasady dzielenia urlopu wychowawczego, opłacanie z budżetu państwa składek emerytalnych i rentowych za wszystkie osoby, które zrezygnują z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci, a także wydłużenie urlopów macierzyńskich.
Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu).
Sąd Najwyższy uznał, że wynagrodzenie za tworzenie utworów w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe na takich samych zasadach, jak każdy inny przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Nowe zasady wystawiania faktur, w tym m.in. możliwość wystawienia faktury zbiorczej obejmującej wszystkie dostawy towarów do jednego odbiorcy wykonane w ciągu miesiąca, wyższe stawki VAT na niektóre produkty, ujednolicenie zasad naliczania podatku przy nieodpłatnej dostawie towarów, łatwiejsza procedura odzyskiwania VAT w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci – to tylko niektóre z nadchodzących zmian w regulacjach dotyczących VAT. Dziś dwoma ważnymi dla przedsiębiorców projektami ustaw zmieniających przepisy o VAT zajmie się Sejm.