REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Usługi zabiegów inhalacyjnych w grocie solnej świadczonych przez zoz na podstawie zalecenia lekarskiego korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zachowany jest tutaj proces leczenia służący profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Natomiast sprzedaż ww. usług komercyjnie, tj. bez orzeczenia lekarskiego opodatkowana jest podstawową 23%stawką VAT.

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

Rolnik ryczałtowy, prowadzi jako osoba fizyczna 20 hektarowe gospodarstwo rolne. Rolnik zamierza sprzedawać wytworzoną we własnym gospodarstwie słomę w postaci brykietu i rozliczać VAT na zasadach ogólnych – wtedy przestanie być rolnikiem ryczałtowym. Czy dochód z tej sprzedaży powinien być opodatkowany PIT?

Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Chciałbym otworzyć firmę świadczącą usługi fizjoterapeutyczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane będą bezpośrednio przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje zawodowe, (pracownicy lub zleceniobiorcy). Firma nie będzie miała statusu zakładu opieki zdrowotnej. Czy te usługi będą opodatkowane VAT, czy zwolnione?

Czy wydatki na nabycie praw do emisji gazów cieplarnianych mogą być kosztem podatkowym?

Wydatki na nabycie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (w tym pierwotnych typu EUA i wtórnych typu CER) można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia na podstawie art. 15 ust. 4d w związku z ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami.

Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Składając pisemny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej należy pamiętać, że może dotyczyć on jedynie obecnego stanu faktycznego, aktualnie zaistniałych okoliczności lub zdarzeń przyszłych.

Szkolenia bhp prowadzone przez stowarzyszenie

Stowarzyszenie prowadzi szkolenia bhp. Czy takie szkolenia korzystają w 2011 r. ze zwolnienia z VAT?

Nie wszystkim bankom podoba się e-PIT

Podatnicy, którzy przesłali swoje roczne zeznania PIT przez internet, mają problemy z wymogami stawianymi przez niektóre banki. Chodzi o dokumenty wymagane przed udzieleniem kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Uproszczenia dla przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, będzie zwolniony z obowiązku: prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania, badania, składania w sądzie rejestrowym oraz składania do publikacji sprawozdania finansowego oraz sporządzania i składania sprawozdania z działalności. Warunkiem zwolnienia jest zawieszenie działalności przez okres pełnego roku obrotowego. Dlatego w praktyce będzie można korzystać z tej możliwości dopiero w 2012 r., chyba że rok obrotowy jednostki jest inny niż rok kalendarzowy.

Jak rozliczyć wygraną w konkursie internetowym

Jeżeli wartość nagrody, otrzymanej w konkursie internetowym, nie przekracza 760 zł, zwycięzca nie wykaże dochodu. Jeżeli jednak przekracza wskazaną kwotę, organizator jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku od całości wygranej. W obu przypadkach wydatki poniesione na zakup nagród organizator zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

Handel w budynkach lub ich częściach bez opłaty targowej

Opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części - zakłada nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 czerwca 2011 r.

Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Od 1 maja 2011 r. część składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) została przesunięta na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Reforma emerytalna wprowadza również zmiany w podatkach. Czy są one dla nas korzystne?

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Firma wysłała pracowników w delegację do Maroka. Kupiono im tam telefony i miejscowe karty telefoniczne (pre-paid). Czy zakup ten należy potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Zakupy zostały udokumentowane paragonami z tamtejszych kas fiskalnych.

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Pracownicy spółki z o.o. są wysyłani w zagraniczne podróże służbowe samochodami osobowymi. Za granicą kupują paliwo, a zakup dokumentowany jest fakturą wystawianą na spółkę. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup paliwa do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto (wraz z podatkiem VAT)?

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?

Jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a oprócz tego – chcąc „dorobić” - sprzedajemy towary na aukcjach internetowych. Czy jeżeli nasz handel internetowy odbywa się w sposób częstotliwy i ciągły, np. przez okres 2 lat, to jesteśmy podatnikami VAT?

Kiedy odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą?

Otrzymaliśmy 31 stycznia 2011 fakturę VAT za towar, który dotarł do naszej Spółki dopiero w kwietniu 2011 r. Należność wynikającą z faktury uiściliśmy w lutym 2011 r. Wobec faktu, że w lutym i w marcu 2011 r. nie było towaru w firmie - nie odliczyliśmy VAT naliczonego. Zastanawiamy się jednakże czy postąpiliśmy słusznie. Czy nie powinniśmy potraktować zapłaty za fakturę jako zaliczki i odliczyć podatek naliczony w miesiącu jej uiszczenia (tj. w lutym 2011 r.)?

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?

„Ustalenie, czy określona osoba jest podatnikiem podatku VAT wymaga dokonania przez sąd krajowy oceny, czy wykorzystywanie omawianego dobra polegające na jego stopniowej sprzedaży następuje w celu uzyskania stałych dochodów, z uwzględnieniem całości okoliczności sprawy, w szczególności czynników wskazujących na zamiar dokonywania tych transakcji w sposób powtarzalny. Nie ma przy tym znaczenia, że właściciel tego dobra nie nabył go w celu późniejszej sprzedaży ani że zostało ono przeniesione do majątku osobistego właściciela i tym samym wyłączone z działalności gospodarczej odrębnej od tej, z tytułu której osobę tę uznaje się za podatnika podatku od wartości dodanej.”

Czy opłatę uzdrowiskową trzeba naliczać tylko za pełne dni pobytu w uzdrowisku?

Opłata uzdrowiskowa, o której mowa w art. 17 ust. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), jako opłata o charakterze ekwiwalentnym winna być pobierana za każdy pełny dzień pobytu osoby fizycznej w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska. Przy czym pod pojęciem dnia pobytu należy rozumieć dzień kalendarzowy.

Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?

Koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. stawki w wysokości 0%, o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).

Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów

Od lutego do końca czerwca 2011 r. zamierzam pracować na terenie Holandii na podstawie umowy o dzieło. Po tym okresie, tj. od lipca będę rejestrował w Polsce własną firmę, która będzie świadczyła usługi w Holandii. Uzyskane z działalności przychody zamierzam opodatkować podatkiem w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy najem można opodatkować ryczałtem będąc przedsiębiorcą?

Podatnicy mogą opodatkować ryczałtem przychody uzyskane z najmu prywatnego pomimo osiągania przychodów z działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet WDT?

Otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie wywołuje obligatoryjnego obowiązku wystawienia faktury. Podatnik ma bowiem w takiej sytuacji prawo, a nie obowiązek udokumentowania tego zdarzenia.

Jak rozliczyć w VAT eksport z wolnego obszaru celnego?

Prowadzona na wolnym obszarze celnym sprzedaż przez podatnika towarów na rzecz kontrahenta spoza Unii Europejskiej stanowi eksport towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy spełnieniu przy tym określonych warunków do czynności tej będzie miała zastosowanie stawka preferencyjna podatku VAT – 0%.

Stawki abonamentu RTV na 2012 rok. Sprawdź ile zapłacisz

Abonament za używanie odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego w 2012 r. wyniesie 222 zł. Oznacza to wzrost abonamentu RTV o 16,2 zł w stosunku do 2011 r. Można zmniejszyć abonament RTV korzystając z przewidzianych w przepisach zniżek.

Będzie podatek od plastikowych toreb na zakupy

Komisja Europejska chce zmniejszyć liczbę plastikowych toreb w UE, które długo się rozkładają i powodują szkody dla środowiska. Poza zakazem korzystania z plastikowych toreb na zakupy w całej Unii, Komisja poddaje pod rozwagę wprowadzenie opłat za torby dla klientów (co wiele krajów już zrobiło) i podatek od wprowadzania do obrotu plastikowych toreb.

ZUS: Prawie 10 tys. fałszywych zwolnień lekarskich

9,7 tys. osób przebywających na zwolnieniu lekarskim było zdolnych do pracy - wykazała kontrola przeprowadzona przez ZUS w pierwszym kwartale tego roku. Wstrzymano bądź cofnięto ponad 41 mln zł świadczeń chorobowych z ubezpieczenia społecznego.

Sprawozdanie organizacji pożytku publicznego

Od 1 stycznia 2012 r. będzie obowiązywać nowy zakres i wzór rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.

Wniesienie aportu do spółki osobowej bez PIT

Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT.

Jak opodatkować wynagrodzenie obcokrajowca

Jeśli zatrudniony obcokrajowiec nie przedstawił płatnikowi certyfikatu rezydencji, jego wynagrodzenie zostanie opodatkowane na zasadach ogólnych dopiero po przekroczeniu 183 dni pobytu w roku podatkowym – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2011 r.

Nowe zasady płacenia VAT w obrocie odpadami, akumulatorami

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT przyjęty przez rząd.

Do 31 maja 2011 r. trzeba przekazać pierwszą ratę odpisów na zfśs za 2011 r.

Pracodawcy, którzy obowiązkowo utworzyli w 2011 r. zfśs, powinni przekazać do 31 maja br. na wyodrębniony rachunek funduszu co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok.

Obowiązki księgowego i kierownika jednostki

Obowiązki w zakresie rachunkowości jednostki dzieli między siebie kierownictwo, osoba wykonująca czynności związane z rachunkowością, organ zatwierdzający oraz biegły rewident. Jaki jest zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów?

Sędziowie, naukowcy i doradcy podpisali Deklarację Praw Podatnika

Przedstawiciele sędziów, doradców podatkowych i środowiska akademickiego podpisali w środę w Warszawie Deklarację Praw Podatnika. Chcą, by przyczyniła się ona m.in. do poprawy relacji między podatnikami a fiskusem.

Zasady współpracy z organami kontroli skarbowej

Od 24 maja 2011 r. sądy oraz państwowe osoby prawne zobowiązane będą do współdziałania z organami kontroli skarbowej w zakresie m.in. udostępniania informacji.

Uproszczenia w rozliczeniu VAT od importu

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy rozliczają VAT od importu towarów w deklaracji VAT, nie będą musieli składać zaświadczeń o braku zaległości ani potwierdzenia zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, gdy złożą oświadczenia. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br.

W przyszłym roku zaświadczenia z ZUS przez internet

W przyszłym roku klienci ZUS będą mogli otrzymać przez internet zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami - poinformował w Sejmie prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

ABC Prawa - Prawo odkupu i pierwokupu

W poniższej publikacji postaramy się omówić dwie instytucje prawa cywilnego – prawo odkupu i pierwokupu.

Wyższe cła podbiją cenę papieru

Zwyżka cen papieru, a w rezultacie wyższe ceny gazet i książek – takie mogą być konsekwencje dla klientów po zeszłotygodniowym wprowadzeniu ceł na papier importowany z Azji.

Nie wzrosną opłaty za interpretacje podatkowe

Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu podniesienia z 40 zł do 1000 zł opłat za wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych - wynika z najnowszej wersji projektu założeń do nowelizacji ordynacji podatkowej.

Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Dnia 17 maja 2011 r. wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za rażące naruszenie prawa.

Rozporządzenie dotyczące wolnego obszaru celnego lotniska w Warszawie

25 maja 2011 r. wejdzie w życie rozporządzenie, które powiększy wolny obszar celny na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Leasing w rachunkowości i podatkach

W myśl artykułu 7091 kodeksu cywilnego transakcja leasingu występuje wówczas, gdy „finansujący zobowiązuje się, w zakresie swojej działalności, nabyć rzecz od określonego zbywcy na warunkach określonych w umowie i oddać ją korzystającemu do użytkowania albo używania i pobierania pożytków przez oznaczony czas, a korzystający zobowiązuje się płacić finansującemu wynagrodzenie pieniężne w uzgodnionych ratach, co najmniej równe cenie nabycia rzeczy przez finansującego”.

Nowe prawo prywatne międzynarodowe

Dnia 16 maja 2011 r. wchodzi w życie nowa ustawa – Prawo prywatne międzynarodowe, zastępująca dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 12 listopada 1965 r. (Dz. U. z 1965 r. Nr 46, poz. 290 ze zm.), która w dużej mierze nie odpowiadała już potrzebom współczesności, związanym m.in. ze wzmożonym międzynarodowym przepływem zarówno ludności, towarów, jak i kapitału.

Równy VAT na prasę elektroniczną i drukowaną

W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce. Debata była częścią Kongresu Obywateli Kultury.

Przedsiębiorcy oceniają pracę urzędów skarbowych

Rozpoczęła się dziewiąta edycja konkursu "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów. W poprzedniej edycji wyróżniono 78 urzędów skarbowych z całego kraju.

Zakładowy żłobek - jak go założyć i finansować

Już od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy mogli tworzyć zakładowe żłobki i pokrywać część kosztów ich funkcjonowania. Jednak dopiero obowiązująca od 4 kwietnia 2011 r. ustawa żłobkowa oraz akty wykonawcze do niej stworzyły zachęty, które mogą zmotywować zakłady pracy do tworzenia takich placówek.

Sejm skierował do dalszych prac projekt PiS dot. ubranek niemowlęcych

Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisjach przygotowany przez PiS projekt ustawy o zwrocie rodzinom części wydatków na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Zmiany mają zrekompensować planowany od 2012 r. wzrost VAT na te towary.

REKLAMA