REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie urlopowe przy zmianie stawki zaszeregowania

Każda zmiana stawki zaszeregowania, niezależnie, czy jest to jej zwiększenie czy zmniejszenie, wpływa na wynagrodzenie urlopowe pracownika.

Czy od wydatków przed rejestracją można odliczyć VAT

Czy z zakupu przyczepy przysługuje obniżenie podatku należnego, jeżeli w znacznej części wartość ta została pokryta dotacją, a zakup nastąpił przed rejestracją jako podatnik podatku od towarów i usług?

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej a rozliczenia podatkowe

Leasing to jedna z korzystniejszych metod finansowania inwestycji oraz działalności jednostki. Zwłaszcza w porównaniu z kredytem bankowym procedury i weryfikacja jednostki są przy leasingu znacznie uproszczone.

Orzeczenia dotyczące warunków złożenia skargi do sądu administracyjnego

WSA w Łodzi wydał orzeczenia dotyczące terminu składania skargi do WSA oraz opłaty za skargę wnoszona przez adwokata lub radcę parwnego.

REKLAMA

Rozliczenia podatkowe spółek osobowych

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, zarówno cywilnej, jak i spółki prawa handlowego, podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się na zasadzie proporcji, w zależności od formy prawnej: podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo podatkiem dochodowym od osób prawnych. Sama spółka osobowa stanowi natomiast odrębną jednostkę organizacyjną, w ramach której osiągane są zyski i która prowadzi ewidencje rachunkowe.

Nowa klasyfikacja PKWiU od 2008 r.

Czy stratę można pokryć z dopłat wnoszonych przez wspólników

Stratę bilansową w spółce z o.o. można pokryć z kapitału rezerwowego tworzonego z dopłat wnoszonych przez wspólników.

Notą księgową można dokumentować premie

Premie pieniężne za osiągnięcie określonego poziomu obrotów oraz za terminowe regulowanie płatności nie rodzą obowiązku podatkowego w VAT. Mogą być zatem dokumentowane notą księgową.

REKLAMA

Jak w księgach rachunkowych ująć ubezpieczenia grupowe pracowników

Pracownicy mają ubezpieczenia grupowe, które w połowie są finansowane przez pracownika, a w połowie przez pracodawcę. Czy należy je opodatkować i naliczyć składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jak należy ująć je w księgach rachunkowych?

Czy w umowie można wskazać kilka miejsc pracy

Chcemy zatrudnić pracownika, który w niektóre dni będzie wykonywał pracę w jednej miejscowości, a w pozostałe dni pracy w innej miejscowości. Oba miasta dzieli odległość ok. 10 km. Czy do umowy o pracę można wpisać pracownikowi (za jego zgodą) dwa miejsca wykonywania pracy, w tym przypadku dwa miasta?

Jaką opłatę skarbową trzeba wnieść od pełnomocnictwa

Przedsiębiorcy, udzielając pełnomocnictwa w sprawach z zakresu administracji publicznej czy postępowań sądowych, często zastanawiają się, w jakiej wysokości należy uiścić opłatę skarbową od udzielonego pełnomocnictwa. Jaka to będzie opłata?

Duplikaty faktur w księgach rachunkowych

Jakie elementy powinien zawierać duplikat faktury? Czy sprzedawca ma obowiązek wystawić duplikat faktury? Kiedy ująć w księgach rachunkowych duplikat faktury?

Terminy złożenia wniosków o abolicję

ZMIANA PRAWA - Najpóźniej 6 października będą musieli złożyć wniosek o abolicję podatnicy, którzy zarabiali za granicą w 2002 roku.

Ułatwienia dla byłych pracowników

ZMIANA PRAWA - Byli pracownicy wywiadu skarbowego będą mogli przechodzić do pracy w kontroli skarbowej bez konieczności przechodzenia całego postępowania kwalifikacyjnego.

Doradców z Unii czeka test umiejętności

ZMIANA PRAWA - Doradca podatkowy, który nabył uprawnienia w jednym z krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii, a chce doradzać w Polsce, musi zdać test umiejętności.

Nie będzie dyskryminacji zagranicznych funduszy

ZMIANA PRAWA - Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych mają dostosować opodatkowanie zagranicznych instytucji finansowych do zasad obowiązujących instytucje krajowe.

Cudzoziemiec wybierze sposób opodatkowania

ZMIANA PRAWA - Podatnicy mający miejsce zamieszkania za granicą, ale zarabiający w Polsce, będą mogli wybrać opodatkowanie według polskiej skali PIT.

E-podpis może być środkiem trwałym

Zakup urządzeń do podpisu elektronicznego można zaksięgować jako zakup środków trwałych, jeżeli będą używane dłużej niż rok.

Wydłużenie terminu zwrotu podatnikom rozpoczynającym działalność niezgodne z dyrektywą UE

10 lipca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie C 25/07, udzielając odpowiedzi na pytanie prejudycjalne WSA we Wrocławiu, uznał, że art. 97 ust. 5 ustawy o VAT wydłużający termin zwrotu do 180 dni podatnikom VAT UE rozpoczynającym działalność jest niezgodny z przepisami dyrektywy. Polska nie miała zgody na wprowadzenie takich ograniczeń. Również obowiązek złożenia kaucji ETS uznał za niewspółmierne obciążenie podatników. Podatnicy, którym odmówiono zwrotu w terminie 60 dni, po ogłoszeniu wyroku będą mogli wystąpić o wznowienie postępowania.

Wybór biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego

Spółki podlegające obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta muszą dokonać jego wyboru przed rozpoczęciem okresu inwentaryzacji. Kto jest odpowiedzialny za wybór? W jakim terminie należy dokonać wyboru?

Kiedy faktura częściowa będzie kosztem

Spółka z o.o. otrzymała 6 marca fakturę za energię elektryczną za kwiecień z terminem płatności do 20 kwietnia, wystawioną 26 lutego. Kiedy będzie ona kosztem?

Czy składać raport ZUS RSA z kodem 151, jeśli pracownik jest chory, ale nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownica poinformowała nas, że przebywa na zwolnieniu lekarskim od 24 do 30 czerwca. Zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 lipca, dlatego nie wypłaciliśmy jej wynagrodzenia chorobowego w czerwcu. Czy powinniśmy złożyć za czerwiec ZUS RSA wykazując w nim kod tytułu przerwy 151, mimo że już przy sporządzaniu dokumentów wiemy, że za ten okres będzie miała prawo do świadczenia?

Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy wówczas można odliczyć podatek naliczony z faktur za energię, wodę itp.?

Rząd popiera wprowadzenie ułatwień w obrocie towarami na granicy

ZMIANA PRAWA - Projekt zmian prawa celnego, który został przyjęty na posiedzeniu rządu, zakłada uproszczenia i ułatwienia w obrocie towarami z państwami nienależącymi do UE.

Zawieszenie kontroli będzie niedopuszczalne

Resort gospodarki chce zniesienia możliwości zawieszania kontroli podatkowej. Dziś taka kontrola może być zawieszona nawet na pięć lat.

Utrata ryczałtu dopiero po roku

Podatnicy, którzy w 2009 roku przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu dopiero od następnego roku podatkowego.

Łatwiej będzie można przesyłać e-deklaracje podatkowe

Przedsiębiorcy będą mogli wysyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Ewidencja przychodów i wydatków we wspólnocie mieszkaniowej

W jaki sposób ewidencjonować wpłaty członków wspólnoty? Jakie są zasady rozliczania kosztów wspólnoty?

Czy koszty rozbiórki wpływają na wartość początkową budynku

Spółka akcyjna nabyła działkę z zamiarem wybudowania na niej swej siedziby. Na nabytej działce znajduje się stary pawilon handlowy, który przed rozpoczęciem budowy siedziby należy wyburzyć. Czy koszt rozbiórki tego pawilonu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, czy też o ten koszt należy zwiększyć wartość początkową mającego powstać środka trwałego - nowej siedziby spółki.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na studia

Jesteśmy jednostką budżetową. Czy można pracownikowi zwrócić za studia (ostatni rok studiów magisterskich)? Na jakiej podstawie?

Remont hali magazynowej stanowi koszt

Jeżeli działania podjęte w środku trwałym, np. odnowienie, nie podwyższą jego wartości, to nakłady związane z tymi czynnościami ujmuje się jako koszty operacyjne.

Jak należy rozliczyć VAT po korekcie błędnie wystawionej faktury

W maju otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy towaru. Data jej wpływu została potwierdzona. Ponieważ cena była wyższa od uzgodnionej, odesłaliśmy ją do dostawcy. 10 lipca otrzymaliśmy ponownie tę samą fakturę (brak daty drugiego wpływu) i fakturę korygującą, wystawioną 30 czerwca (potwierdzona data wpływu). Czy prawidłowo postąpimy, jeżeli zarówno fakturę pierwotną, jak i korektę zaksięgujemy w czerwcu, odliczając VAT naliczony od pierwotnej i pomniejszając VAT naliczony z korekty?

Liczy się data przeniesienia własności

Środek trwały wniesiony aportem do spółki ujawnia się w jej księgach w momencie przeniesienia własności na tę jednostkę.

Jak amortyzować samochody

Kiedy wydatek na nabycie samochodu będzie mógł zostać rozliczony dla celów podatkowych w drodze odpisów amortyzacyjnych?

Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy, regulującej zwrot akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy, w urzędach celnych tworzą się kolejki.

Obecni właściciele mieszkań skorzystają ze zwolnienia

ZMIANA PRAWA - Mimo likwidacji ulgi meldunkowej, podatnicy, którzy nabyli mieszkania w 2007 roku lub nabędą je do końca 2008 roku, nadal będą z tej ulgi korzystać.

Rodzina adopcyjna korzysta z ulgi

Całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dotyczy również przysposabiających, przysposobionych i ich zstępnych.

Wspólnik powiadomi urząd skarbowy

Wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego będą zwolnieni z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, pod warunkiem zawiadomienia urzędu skarbowego.

Jak zaksięgować w pkpir wydatki na samochód wykorzystywany w działalności na podstawie umowy użyczenia

Jaki dowód stanowi podstawę księgowania w pkpir kosztów poniesionych na paliwo do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia? Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dowód wewnętrzny? Czy może powinienem dokonać zapisu „koszty według EPP”?

Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym w odniesieniu do pieniędzy pochodzących z UE.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia - opłaty za wynajęcie mieszkania

Postanowiliśmy wynająć dla nowego pracownika mieszkanie służbowe na pół roku i w całości pokrywać koszty wynajmu, tj. czynsz, prąd, gaz i wodę. Czy ponoszone w związku z tym opłaty należy wliczyć do przychodu pracownika i czy podstawę do naliczenia składek ZUS stanowią również ponoszone opłaty za użytkowanie tego mieszkania, czy tylko kwota opłacanego czynszu?

Od czego zależy wybór metody sporządzania bilansu skonsolidowanego

Kto podejmuje decyzję o wyborze metody konsolidacji? Którą z metod konsolidacji wybrać dla sporządzenia bilansu skonsolidowanego jednostki samorządu terytorialnego?

Czy darowizna dla syna jest opodatkowana

Chciałbym dokonać darowizny posiadanych akcji synowi, czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia z tego tytułu podatku?

Pięć przesłanek stosowania trybu negocjacji z ogłoszeniem

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z przesłanek określonych w art. 55 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Prezentujemy wszystkie przesłanki.

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe

Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Tylko właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala zaliczyć je do kosztów.

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

ZMIANA PRAWA - Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

Ubezpieczyciele będą mogli księgować dotacje

ZMIANA PRAWA - Zmiany w rozporządzeniu o zasadach rachunkowości ubezpieczycieli umożliwią ujęcie dotacji na szkody spowodowane suszą.

Inwestor musi mieć ważne pozwolenie budowlane

By skutecznie ubiegać się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, inwestor musi posiadać pozwolenie na budowę w momencie składania właściwego wniosku. Musi ono dotyczyć budynku mieszkalnego.

Banki wykażą więcej danych w sprawozdaniach

ZMIANA PRAWA - Banki w sprawozdaniu finansowym będą ujawniać kwoty wynagrodzeń wypłaconych firmom audytorskim.

Celnicy zostaną pozbawieni możliwości kontroli na dowód

ZMIANA PRAWA - Kontrole celne mają się odbywać po okazaniu upoważnienia i legitymacji służbowej. Dowód osobisty nie będzie mógł zastąpić legitymacji.

REKLAMA