REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadki z USA podwójnie opodatkowane

Spadek opodatkowany w USA nabyty przez obywatela polskiego lub osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlega również opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Nabycie domu mieszkalnego w gospodarstwie rolnym pozwala utrzymać zwolnienie

Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa. Tak orzekł NSA w wyroku z 13 listopada 2007 r. (sygn. II FSK 1285/06).

Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Wygrałem w konkursie samochód. Zapłaciłem z tego tytułu podatek dochodowy w wysokości 10%. Chciałbym jednak sprzedać szybko to auto. W związku z tym mam pytanie, czy w przypadku sprzedaży mam jeszcze zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży ? Jak mam obliczyć dochód ze sprzedaży wygranego samochodu ?

Czy stypendia dla niepełnosprawnych bezrobotnych są opodatkowane

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?
Jaką informację o dochodach powinna otrzymać z Urzędu Pracy osoba niepełnosprawna otrzymująca stypendia z PFRON ?

REKLAMA

Jak opodatkowane są przychody z kapitałów pieniężnych - PITy 2007

Lokując korzystnie swoje pieniądze osiągamy zyski. Niestety również w przypadku tych przychodów musimy oddać pewną ich część fiskusowi. Warto wiedzieć jakie podatki płacimy w takich sytuacjach i jak się je rozlicza.

Jak opodatkowane są przychody z kapitałów pieniężnych

Lokując korzystnie swoje pieniądze osiągamy zyski. Niestety również w przypadku tych przychodów musimy oddać pewną ich część fiskusowi. Warto wiedzieć jakie podatki płacimy w takich sytuacjach i jak się je rozlicza.

Z PIT zwalnia nawet meldunek sprzed lat

Jeśli podatnik chce przy sprzedaży domu skorzystać z ulgi meldunkowej, musi być w nim zameldowany przez 12 miesięcy. Okres zameldowania nie musi być liczony wstecz od momentu zbycia - uważa Izba Skarbowa w Warszawie. Taka interpretacja pozwoli uniknąć PIT wszystkim osobom, które kiedyś były zameldowane w sprzedawanej nieruchomości.

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 14,5 proc. zamiast dotychczasowych 14 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

REKLAMA

Pomoc osobom niepełnosprawnym i starszym

W Urzędzie Skarbowym w Zgorzelcu zorganizowano pomieszczenie dla wolontariusza, który we współpracy z urzędnikami pomaga osobom starszym i niepełnosprawnym wypełnić formularze PIT.

Nie powinno być pozwoleń na zwrot podatku

Obowiązki nałożone na podatników dokonujących zwrotu VAT podróżnym ograniczają zasadę swobody działalności gospodarczej.

Jak odebrać polecony z urzędu skarbowego

Masz nieważny dowód osobisty ? Poczta nie wyda Ci poleconego np. z urzędu skarbowego. Możesz wylegtymować się też paszportem, tymczasowym dowodem osobistym, prawem jazdy. Odbierzesz też poleconego przez wcześniej ustanowionego pełnomocnika.

Resort finansów kończy prace nad projektem o abolicji podatkowej

Ministerstwo Finansów kończy prace nad projektem ustawy o abolicji podatkowej dla osób pracujących za granicą - poinformował rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Resort musi zmienić sposoby rozliczeń

Trzeba uprościć rozliczenia rachunkowe małych i średnich firm, ale nie zwalniać ich z prowadzenia ksiąg rachunkowych - postuluje Komitet Standardów Rachunkowości.

Bezpłatne przekazanie bez VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega podatkowi od towarów i usług - potwierdził WSA w Warszawie.

Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sześć lat temu kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz go sprzedajemy. Jest w pełni umorzony. Czy ewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej ze stawką zwolnioną? Cały obrót jest ewidencjonowany w kasie.

Jak ująć w pkpir odszkodowanie i kompensatę

4 października 2007 r. nabyłem samochód ciężarowy o wartości 12 000 zł netto. 17 października 2007 r. przyjąłem go do używania i dokonałem jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Samochód ubezpieczyłem tylko od OC.

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracuję w niewielkiej firmie produkującej elementy stalowe. W mojej firmie obowiązuje pięciodniowy system czasu pracy. Planowałem zakup mieszkania w kwietniu, jednak kilka dni temu zadzwonił do mnie sprzedający z informacją, że możemy przyśpieszyć transakcję, ponieważ zwolnił się termin u notariusza. W związku z tym wziąłem urlop na żądanie. Uznałem, że w takiej sytuacji to jedyna możliwość zwolnienia się z pracy. Mój pracodawca odwołał mnie jednak z urlopu, uzasadniając to koniecznością wykonania warunków kontraktu. Mieszkania niestety nie kupiłem. Czy pracodawca miał prawo odwołać mnie z urlopu na żądanie?

Kwoty umorzone przez spółdzielnię nie podlegają opodatkowaniu PIT

Umorzona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota przypadająca spółdzielni od jej członka z tytułu przekształcenia prawa do lokalu lub z tytułu nabycia własności lokalu, jako nienależna, nie podlega opodatkowaniu PIT.

Zmiany w ustawie o rachunkowości - skutki dla organizacji pozarządowych w 2008 r.

23 stycznia 2008 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości. Od tego roku zastosowanie będą miały tylko niektóre przepisy nowelizacji - najważniejsze zmiany będą dotyczyły roku 2009. Jednak już w tym roku wchodzi w życie kilka regulacji, na które organizacje powinny zwrócić szczególną uwagę.

Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne

W naszym zakładzie pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Praca jest wykonywana przez 5 dni od wtorku do soboty. Dniami wolnymi w tygodniu są niedziele i poniedziałki. Czy w tak ustalonym rozkładzie czasu pracy należy oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za święta wielkanocne?

Kiedy podatnik może wystąpić o wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania podatkowego jest narzędziem dla podatników, dzięki któremu można powrócić do sprawy już zakończonej decyzją. Jakie są przesłanki wznowienia postępowania podatkowego?

Jak jest opodatkowany dochód ze sprzedaży nieruchomości

Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., inaczej nabytej w latach 2007-2008, a jeszcze inaczej nabytej od 1 stycznia 2009 r.. Trzeba znać te odrębności by nie popaść w konflikt z fiskusem. Warto też wiedzieć jak uniknąć tego podatku.

Ulga na Internet w rozliczeniu rocznym

Kto, kiedy i jak może skorzystać z ulgi na Internet? Przedstawiamy praktyczne rozwiązania z przykładami z zakresu tej ulgi podatkowej.

Dla kogo rozliczenie PIT będzie korzystniejsze

Nie dla wszystkich rodaków wypełnienie PIT będzie koszmarem. Powodów do obaw nie powinni mieć m.in. ci podatnicy, którzy pracowali w Irlandii - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

W kwietniu podatek wzrośnie

Minister finansów podwyższył minimalną stawkę akcyzy na papierosy do wysokości 181,72 zł.

Fiskus nie zmieni przepisu, który odbiera ulgę podatkową osobom zmieniającym bank

Ministerstwo Finansów ani myśli zmieniać przepis, który wciąga w pułapkę podatkową ludzi biorących kredyty mieszkaniowe. Poinformował o tym posłów, ale ci nie zamierzają odpuścić.

Celnicy grożą kolejnym protestem i paraliżem kraju

Jeśli funkcjonariusze celni nie otrzymają obiecanej 500-złotowej podwyżki i prowadzone będą doraźne działania naprawcze w Służbie Celnej, czeka nas kolejny protest tej grupy zawodowej i paraliż kraju.

PSL proponuje nową ulgę podatkową na dzieci

Klub PSL złożył u marszałka Sejmu projekt ustawy o pomocy dla rodzin wychowujących dzieci. Wprowadzałby on ulgę prorodzinną w wysokości ok. 1145 złotych m.in. dla rodzin rolników, osób bezrobotnych czy rencistów.

Diety kierowców bez podatku

Kierowcom należą się diety z tytułu podróży służbowej. Diety te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki związane z rekrutacją cudzoziemców są kosztem podatkowym

Spółka akcyjna prowadzi program rekrutacyjny poza Polską. Szuka pracowników do prac budowlano-montażowych wykonywanych w Polsce. Czy pokrycie przez spółkę akcyjną kosztów przelotu do Polski oraz pobytu w Polsce osób, którym spółka zleca poszukiwanie poza Polską pracowników, oraz ich przeszkolenia jest kosztem podatkowym?

Jak rozliczyć w księgach nieużywane środki trwałe

Spółka ma w ewidencji środki trwałe nieużywane od kilku lat. Środki te dawno już utraciły swoją przydatność. Większość z nich została już zezłomowana. Po przeprowadzonej inwentaryzacji ustalono, które środki nie są używane bądź które zostały zutylizowane. Co należy zrobić, aby w ewidencji figurowały tylko środki używane przez spółkę?

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Spółka z o.o. zajmuje się naprawą sprzętu elektronicznego na rzecz kontrahenta z Niemiec, który jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzęt jest jego własnością. Po wykonaniu usługi, spółka wysyła niezwłocznie sprzęt do Niemiec - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Zdarza się, że spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec zaliczkę na wykonanie tej usługi. Jakie dane powinna wtedy zawierać faktura?

Czy konieczne jest zgłoszenie naczelnikowi otrzymanej darowizny

Jesteśmy z żoną udziałowcami (po 50 proc.) spółki z o.o. z siedzibą w Siedlcach. Chcemy przekazać udziały synowi, który jest prezesem spółki. Notariusz przygotowuje umowę cywilno- prawną przekazania udziałów. Czy aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba zgłosić fakt darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego? Na jakim druku mam zawiadomić urząd skarbowy? Jaki urząd będzie właściwy do zgłoszenia? Czy w miejscu siedziby spółki, czyli w Siedlcach, czy w miejscu zamieszkania, czyli w Węgrowie?

Techniczny zapis ujemny

Jak poprawnie księgować na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostek budżetowych” zwroty wydatków (stosowanie czerwonego zapisu dla czystości obrotów z uwzględnieniem zgodności z wyciągami bankowymi)?

Czy wspólnik spółki cywilnej korzysta z ulgi w opłacaniu składek

Spółka cywilna z trzech wspólników od ponad dwóch lat prowadzi działalność gospodarczą. Od marca do spółki ma przystąpić kolejny wspólnik. Czy ten nowy wspólnik może przez dwa lata opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne?

Kiedy fiskus ukarze podatnika karą porządkową

Uczestnik postępowania, który narusza obowiązki wynikające z przepisów podatkowych, może zostać ukarany karą porządkową. Wysokość kary może sięgać nawet 2,5 tys. zł.

Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznania

Autorzy nowych zasad przekazywania 1 proc. podatku zapomnieli, że podatnicy czasem popełniają błędy i korygują zeznanie. W ten sposób może się obniżyć kwota dla fundacji lub stowarzyszenia. Co jednak, gdy urząd skarbowy już ją przekazał? - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dochnal pokonał fiskusa

Dyrektor warszawskiej skarbówki został pokonany w sądzie przez Marka Dochnala - pisze "Dziennik"

Umorzenie zaległości podatkowej to decyzja uznaniowa

Decyzja organu podatkowego dotycząca umorzenia zaległości podatkowych jest decyzją uznaniową. Jeśli została podjęta zgodnie z przepisami, sąd nie może jej zmienić.

Od starych spadków też jest podatek

W przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed fiskusem na fakt nabycia.

Trzeba płacić VAT w handlu samochodami

Nawet sporadycznie dokonywana sprzedaż sprowadzonych z zagranicy samochodów jest działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT - orzekł WSA w Rzeszowie.

Zasiłek nie pozbawia ulgi

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom dzieci otrzymujących w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od ich wieku i uzyskiwanych dochodów.

O opodatkowaniu akcyzą decyduje cel opałowy

WSA w Warszawie: opodatkowaniu akcyzą podlegają jedynie wyroby z załącznika do ustawy o podatku akcyzowym. Sądy w pozostałych regionach kraju: opodatkowane są także inne wyroby służące do celów opałowych. Wyrok warszawskiego sądu jest sprzeczny z wyrokami innych sądów administracyjnych.

Dodatkowe zobowiązanie stanowi zaległość podatkową

Organ podatkowy może przenieść na członka zarządu odpowiedzialność nie tylko za niezapłacony VAT, ale także za dodatkowe zobowiązanie, które stanowi zaległość podatkową.

Okres meldunku liczy się wstecz od sprzedaży

Podatnik, który był zameldowany w mieszkaniu, ale meldunek ustał przed sprzedażą, nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej.

Nowa struktura e-deklaracji

Od wtorku 25 marca obowiązuje nowa struktura logiczna e-deklaracji na podatek od środków transportowych. Jest ona niezbędna, aby przesyłać deklaracje drogą elektroniczną.

Czy przedstawicielstwo banku zagranicznego może odliczać VAT

Czy przedstawicielstwo (nie oddział) banku zagranicznego w Polsce (wpisane do rejestru przedstawicielstw banków zagranicznych w NBP, wpisane do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, posiadające NIP i REGON) ma prawo odliczać w Polsce VAT? Przedstawicielstwa nie osiągają w Polsce przychodów, są finansowe przez banki matki, a przedmiotem ich działalności jest promowanie usług banku matki, marketing.

Czy instalacja sieci komputerowej zwiększa wartość początkową serwera czy budynku

Spółka modernizuje należący do niej budynek biurowy. Jednym z elementów prowadzonych prac jest zakup serwera oraz instalacja sieci komputerowej. Czy wydatki poniesione na instalację sieci będą stanowić odrębny środek trwały, czy też zwiększą wartość początkową serwera? Od kiedy i według jakiej stawki należy rozpocząć ich amortyzację? Proszę o przedstawienie księgowego ujęcia realizowanej inwestycji.

Wartość początkowa środków trwałych

Właściwe zasoby środków trwałych są niezbędne do prawidłowego rozwoju przedsiębiorstw. Środki trwałe stopniowo zużywają się pod względem zarówno fizycznym, jak i ekonomicznym. Zakres procesu odtwarzania środków trwałych zależy od wielkości nakładów inwestycyjnych oraz od postępu technicznego i technologicznego. Środki trwałe niezbędne do funkcjonowania i rozwoju firm mogą być nabyte w drodze kupna, wytworzenia we własnym zakresie, darowizny czy leasingu. Mogą być też nabyte w formie wymiany między firmami.

Od sprzedanych samochodów trzeba zapłacić podatek

Nawet sporadycznie dokonywana sprzedaż sprowadzonych z zagranicy samochodów jest działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT - orzekł WSA w Rzeszowie.

REKLAMA