REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga meldunkowa - PITy 2007

Ewidencja i rozliczenie kradzieży środka trwałego

Problem utraty rzeczowych składników majątku trwałego w wyniku kradzieży jest wpisany w ryzyko działalności gospodarczej. Najczęściej giną środki transportu, wyposażenie biur, maszyny produkcyjne bądź ich części składowe, elementy składowe obiektów inżynieryjnych, elementy środków trwałych w budowie. Każda kradzież środka trwałego musi znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych jednostki.

Trudno będzie złożyć nową skargę

W procedurze sądowoadministracyjnej ma znaleźć się skarga pozwalająca na podważenie prawomocnego wyroku. Dla podatników proponowana zmiana może stać się szansą na dochodzenie odszkodowania. Nowa instytucja będzie miała jednak charakter wyjątkowy i trudno będzie z niej skorzystać.

Darmowe przekazanie towaru nie zwalnia z zapłaty podatku

WSA we Wrocławiu rozpatrzył sprawę piekarza z Legnicy, który nieprawidłowo odprowadzał PIT i nie płacił VAT od darowizny chleba. Obie skargi zostały oddalone.

REKLAMA

Rezydencja decyduje o sposobie rozliczenia

O tym, czy podatnik musi zagraniczne dochody rozliczyć w Polsce, decyduje jego rezydencja. Dla fiskusa kluczowym elementem jest ustalenie centrum interesów osobistych danej osoby.

Sprzedaż gazety z płytą wymaga kasy fiskalnej

Osoby sprzedające prasę z dodatkiem płyt CD oraz DVD muszą prowadzić kasę fiskalną.

Zapowiedź obniżki podatków

Dwie stawki PIT w 2009 roku - 18 i 32 proc. oraz dalsze obniżanie podatku w następnych latach zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas wtorkowej debaty budżetowej w Senacie.

Moment zaliczenia do kosztów skapitalizowanych odsetek

Spółka z o.o. zamierza rozszerzyć prowadzoną obecnie działalność gospodarczą i podjąć inwestycję w nieruchomości. Ponieważ tego rodzaju inwestycje wymagają znacznych nakładów finansowych, spółka wystąpiła o udzielenie pożyczki w stosownej wysokości, pozwalającej na pokrycie przewidywanych kosztów inwestycji. Czy naliczone na podstawie umowy odsetki od pożyczki będą stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości zarówno w momencie zapłaty, jak i w momencie ich kapitalizacji?

REKLAMA

Jak zaewidencjonować w księdze usługę podnajmu

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wynajmuję lokal użytkowy przeznaczony na cele działalności. Ponieważ na razie nie wykorzystuję go w całości (obecnie jest to dla mnie za duża powierzchnia), za zgodą wynajmującego podnająłem część lokalu innemu przedsiębiorcy. W umowie podnajmu ustaliliśmy płatność czynszu za okresy miesięczne. Jak powinienem zaewidencjonować w księdze tę operację?

Biegli rewidenci niewykonujący zawodu też muszą się szkolić

Biegli wpisani wyłącznie do rejestru muszą odbyć 30 godzin obowiązkowych szkoleń w dwuletnim cyklu rozliczeniowym.

Czy zaliczka wpływa na obowiązek podatkowy w VAT

Czy jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny?

Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Zasadą jest, że wszystkie podmioty ustalają koszty przypadające na dany okres sprawozdawczy, również niektóre jednostki sfery finansów publicznych. Ewidencję kosztów prostych w tych jednostkach prowadzi się na koncie 400 - Koszty według rodzajów. Służy ono do ewidencji kosztów prostych w układzie rodzajowym oraz rozliczeń kosztów i zmiany ich stanu. Aby uzyskać kompletne dane o faktycznych kosztach poniesionych w okresie sprawozdawczym, należy poniesione koszty, na które jeszcze nie otrzymano dokumentu, wystawić własny dowód księgowy, np. polecenie księgowania, i na jego podstawie ująć w ewidencji kosztów tego okresu, którego dotyczy, jako dostawy niefakturowane.

Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że sprzedaż akcji nastąpiła przez ich przymusowy wykup. Od dochodu z tego tytułu należy zapłacić 19-proc. podatek i złożyć zeznanie PIT-38.

Jaka forma opodatkowania działalności jest korzystniejsza

Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać jedną z czterech form płacenia podatku dochodowego. Która jest najkorzystniejsza?

Stare ulgi mieszkaniowe (tylko na zasadzie praw nabytych) - PITy 2007

Pomimo, że już od kilku lat nie obowiązują ulgi związane z wydatkami mieszkaniowymi - tzw. duża ulga budowlana (odliczana od dochodu albo od podatku) i ulga na oszczędzanie w kasach mieszkaniowych, to nadal możemy z nich korzystać na zasadzie praw nabytych.

Ulga uczniowska (tylko na zasadzie praw nabytych) - PITy 2007

Ulga uczniowska została zlikwidowana w 2004 r. Można z niej nadal korzystać pod warunkiem spełnienia warunków niezbędnych do nabycia ulgi przed końcem 2003 r. Należało zawrzeć z uczniami lub szkołami właściwe umowy. Niezbędne też było rozpoczęcie nauki zawodu lub szkolenia w celu przygotowania zawodowego najpóźniej w roku szkolnym 2003/2004.

Ulga uczniowska dla kontynuujących

Niektórzy przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi uczniowskiej jeżeli przed końcem 2003 r. nabyli do niej prawo - czyli podpisali umowy i rozpoczęli w tym czasie naukę lub szkolenie uczniów. 

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową

Podatnik, który chce uzyskać interpretację podatkową w swojej sprawie, musi skierować do ministra finansów specjalny wniosek wypełniony na formularzu ORD-IN. Minister będzie miał trzy miesiące na odpowiedź.

Będzie nowa ulga zdrowotna

Wykupienie prywatnej polisy pozwoli skorzystać z ulgi podatkowej. Ubezpieczony będzie mógł odpisać od podatku maksymalnie 150 złotych. Wyższą ulgę będą mogli odliczyć podatnicy opłacający składkę za dzieci.

Nadinterpretacje fiskusa tworzą pułapki

Interpretacja organów podatkowych zaostrzająca warunki do korzystania z ulg jest nieuprawnioną nadinterpretacją. To prowadzi do tworzenia pułapek, w które wpadają podatnicy.

Niecała ulga w gotówce

Osoby, które upoważniły pracodawcę do rocznego rozliczenia, otrzymają część nadpłaty w gotówce z tytułu ulgi rodzinnej.

Nie uregulowano wszystkich transakcji w projekcie standardu

Projekt standardu nie wyjaśnia, jak postępować, gdy spółka utraciła prawo do dokonywania kwalifikacji umów leasingowych według zasad określonych w przepisach podatkowych.

Trzynastki kosztem 2007 lub 2008 roku

Wynagrodzenie za 2007 rok wypłacone w styczniu 2008 r. dla celów księgowych zostanie ujęte w kosztach 2007 roku, a dla celów podatkowych jako koszt uzyskania przychodów w 2008 roku.

Czy nagrody rzeczowe przekazane w ramach promocji podlegają opodatkowaniu

Czy istnieje obowiązek naliczania VAT od nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych związanych z akcją promocyjną wyrobów spółki, jeżeli akcja ta jest organizowana w celu zwiększenia sprzedaży produktów podatnika?

Kiedy zaprzestać amortyzacji utraconego środka trwałego

W jaki sposób zaksięgować zdarzenie utraty wynajętego samochodu osobowego. Po zakończeniu umowy najmu nie został on zwrócony firmie, w której był wykazany jako środek trwały. Do prokuratury skierowano sprawę o wszczęcie postępowania o przywłaszczenie samochodu. Czy należy go dalej amortyzować?

Jak ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie grudniowe wypłacone w styczniu

Jak zaksięgować wynagrodzenie i składki ZUS za grudzień 2007 r. wypłacone 10 stycznia 2008 r. (wynagrodzenie) i 15 lutego 2008 r. (składki ZUS)?

Wspólność majątkowa musi trwać cały rok

Jeśli mąż i żona chcą dochody z 2007 roku rozliczyć wspólnie w jednym PIT, ich wspólność majątkowa musiała trwać przez cały ubiegły rok.

Jak należy postępować z odsetkami naliczanymi przez bank

Jaka jest różnica między dochodami przypisanymi i nieprzypisanymi? W jaki sposób samorządowa jednostka budżetowa powinna naliczyć dochody z tytułu odsetek na rachunku bieżącym, które przekazywane są na konto dochodów gminy?

Przegląd zmian regulujących system zamówień publicznych, które weszły w życie w 2007 r. [PROBLEMY]

Podsumowanie istotnych zmian w systemie zamówień publicznych. Skupiliśmy się na zmianach wprowadzonych przepisami aktów wykonawczych.

Jak rozliczać dla celów VAT premie pieniężne

W obrocie gospodarczym stosowane są premie pieniężne. W jaki sposób należy prawidłowo rozliczać podatek od towarów i usług w przypadku przyznawanych premii pieniężnych?

Protokół inwentaryzacyjny musi zawierać określone w ustawie dane

Protokół inwentaryzacji w drodze porównania danych księgowych z odpowiednimi dokumentami powinien spełniać wymogi określone dla dowodów księgowych.

Można wesprzeć nawet kilka organizacji pożytku publicznego

W zeznaniu za 2007 rok można przekazać 1 proc. należnego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnik, który musi złożyć w urzędzie skarbowym kilka deklaracji, może przekazać swój podatek kilku organizacjom. Eksperci nie wykluczają, że fiskus będzie kwestionował przekazanie 1 proc. podatku więcej niż jednej organizacji.

Czytniki elektroniczne pomogą zinwentaryzować produkcję w toku

Spółka może przeprowadzić spis z natury za pomocą czytników mobilnych pod warunkiem stworzenia w systemie odrębnej bazy danych.

Paweł Mróz najlepszym księgowym 2007 roku

Zwycięzcą Konkursu Księgowy Roku 2007 został Paweł Mróz. W rywalizacji wzięło udział 6,5 tys. specjalistów zajmujących się księgowością.

Akcyza w górę. Palacze rzucili się na zakupy

Polacy kupują papierosy na zapas. Wszystko ze strachu przed rosnącą akcyzą. Od poniedziałku podatek wzrósł o 23 proc. Paczka tanich papierosów ma kosztować nawet 7 zł.

Nowe samochody nie zawsze bez akcyzy

Samochody sprowadzane z UE i mające mniej niż dwa lata nie zawsze muszą być zwolnione z akcyzy. Jeśli na auta kupowane w Polsce i sprowadzane z UE akcyza jest równa, to nabywca może być obciążony podatkiem.

Sprzedaż darowanych działek jest wolna od VAT

Sprzedaż kilku działek otrzymanych w darowiźnie nie podlega opodatkowaniu VAT. Takie działki są majątkiem osobistym podatnika, a ich sprzedaż nie następuje w ramach działalności gospodarczej.

Czy można zaksięgować do kosztów fakturę wystawioną w niedzielę

Właściciel firmy zatankował samochód firmowy w niedzielę. Czy można zaksięgować taką fakturę z datą wpływu w poniedziałek?

Zmiany w KRS warunkiem zmiany roku podatkowego

Spółka z o.o. 26 lipca 2007 r. w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, złożyła do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku obrotowego. Z zawiadomienia wynikało, że w wyniku podjętej uchwały przez zgromadzenie wspólników 30 czerwca 2007 r. spółka rezygnuje z dotychczas przyjętego roku podatkowego trwającego od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku i wybiera rok kalendarzowy. Po dokonanej zmianie pierwszy rok rozpoczyna się od 1 lipca 2007 r. i trwa do 31 grudnia 2008 r. Następny rok podatkowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym.

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień?

Nieruchomości można wycenić na trzy sposoby

Nieruchomości inwestycyjne mogą być wyceniane nie tylko jak środki trwałe, ale również według cen rynkowych bądź inaczej określonej wartości godziwej.

Czy premię uznaniową należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

W grudniu 2007 r. wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą jego dziecka. Pracownik zwrócił się z pytaniem, czy prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru zasiłku. Z podstawy wyłączyliśmy premie uznaniowe. Nie mamy regulaminu wynagradzania, a o przyznaniu i wysokości premii decyduje właściciel firmy. Nie wypłacamy premii cyklicznie i nie pomniejszamy ich, gdy wypłata przypada na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy premie słusznie nie zostały zaliczone do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Kiedy można zastosować metodę kasową

Rozliczanie podatku od towarów i usług przez małego podatnika metodą kasową jest prawem, a nie obowiązkiem. Kiedy opłaca się skorzystać z tego uprawnienia?

Kiedy należy sporządzić sprawozdanie finansowe

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do 31 marca muszą sporządzić sprawozdanie.

Nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R i VAT-R/UE. Nowy wzór zgłoszenia uwzględnia zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT wprowadzone od 1 stycznia 2008 r.

Ulgi prorodzinne w Irlandii zależą od sytuacji podatnika

Wysokość ulg prorodzinnych w Irlandii związana jest z indywidualną sytuacją każdego podatnika. Istnieje ulga małżeńska, a osoby posiadające dzieci mogą ubiegać się o tzw. kredyt podatkowy.

Jak ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku pracy za granicą - PITy 2007

Przepracowałem część roku w USA, a część w Wielkiej Brytanii. Czy bilet lotniczy do miejsca pracy za granicą mogę włączyć do kosztów uzyskania przychodu? A co z wydatkami na komunikację miejską w Wielkiej Brytanii i USA  - czy mogę je odliczyć ?

Jakich błędów powinien unikać menedżer

Wydawałoby się, że definicja działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. nie kryje żadnych niebezpieczeństw dla podatników, którzy samozatrudnienie realizują w ramach kontraktów menedżerskich. Jeśli jednak oprócz kontraktu menedżera wiąże z firmą, na rzecz której działa, dodatkowa umowa, takie zagrożenia mogą być całkiem realne.

Jakich błędów powinien unikać menedżer - PITy 2007

Wydawałoby się, że definicja działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. nie kryje żadnych niebezpieczeństw dla podatników, którzy samozatrudnienie realizują w ramach kontraktów menedżerskich. Jeśli jednak oprócz kontraktu menedżera wiąże z firmą, na rzecz której działa, dodatkowa umowa, takie zagrożenia mogą być całkiem realne.

Dwa i pół roku bez egzaminu

Osoby, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu księgowego do 30 czerwca 2010 r., będą mogły uzyskać certyfikat bez zdawania egzaminu.

REKLAMA