REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wolno księgować budynek jako inwestycję

Nieruchomość niewykorzystywana w działalności firmy, nie powinna być księgowana jako środek trwały.

MF: zwrot akcyzy tylko dla właścicieli sprowadzonych samochodów

Ministerstwo Finansów opracowało zasady zwrotu części akcyzy za sprowadzane z UE używane samochody; będzie to kosztowało budżet państwa ok. 580 mln zł - wynika z projektu ustawy, opublikowanego na stronach internetowych resortu.

Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Jeżeli podatnik, który poniósł nakłady na obcy środek trwały, straci nad nim władztwo z przyczyn innych niż zmiana działalności, to nie można zakładać, że powstała strata nie jest kosztem.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

REKLAMA

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Jak zaksięgować sprzedaż pakietu wierzytelności zaktualizowanych

Nasza spółka zawarła z firmą zajmującą się obrotem wierzytelnościami umowę przelewu pakietu kilkunastu wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług, składającego się z wierzytelności, co do których wcześniej egzekucję umorzono z powodu niewypłacalności dłużnika.

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

REKLAMA

O zwrot będą mogli ubiegać się tylko właściciele aut

O zwrot akcyzy od używanego samochodu będą mogli ubiegać się tylko właściciele takiego auta.

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł?

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty księgowe?

Po zakończeniu roku obrotowego należy odpowiednio zabezpieczyć dowody księgowe i przechowywać je przez okres określony w ustawie o rachunkowości. Ustawa ta określa minimalny okres przechowywania danych księgowych.

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Gdzie dostawa, tam podatek

Każde państwo może nałożyć VAT na dostawę i ułożenie kabla światłowodowego. Zostanie on naliczony proporcjonalnie do długości kabla.

Jak zmiana roku obrotowego wpływa na wynik finansowy firmy

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwrócił nam uwagę na brak dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym powierzono mi przygotowanie projektu takiej dokumentacji. Jednocześnie kierownictwo firmy zastanawia się nad zmianą roku obrotowego.

Standardy bardziej dostępne

Łatwiej będzie spółkom stosować standardy. Prostsze będą też metody wyceny dywidend w sprawozdaniach spółek dominujących.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Cło i VAT na zakupy poza UE

Polacy coraz częściej robią zakupy za granicą korzystając z pośrednictwa internetu. Przesyłki zagraniczne przed doręczeniem adresatowi w Polsce podlegają kontroli celnej. Dokonując zakupów poza krajem, trzeba liczyć się z możliwością dodatkowych kosztów.

Czy zakup usług marketingowych od niemieckiej firmy stanowi import usług

Jesteśmy spółką z o.o. Niemiecka firma świadczy na naszą rzecz usługi marketingowe. Czy dochodzi do importu usług? Jeśli tak, jak go rozliczyć?

Założenie kolejnego oddziału bez ponownej rejestracji

Utworzenie w Polsce przez zagranicznego przedsiębiorcę następnego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie wymaga ponownej rejestracji, a jedynie aktualizacji zgłoszenia VAT-R. - Interpretacja ministra finansów z dnia 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-4/2006/IN/665).

Czy wydruk z komputera może zastąpić fakturę

Wydruki z komputera potwierdzające dokonanie transakcji nie mogą być podstawą do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych.

Konieczne są nowe procedury

Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 23 wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.

KPP: podarujmy 2 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do parlamentarzystów o podjęcie odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej tak, aby podatnicy mogli przekazywać nie jeden, ale dwa proc. podatku na rzecz wybranych przez nich organizacji pożytku publicznego.

Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Nowy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej opracowało Ministerstwo Finansów. Zmiany związane są z ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.

Od światłowodu trzeba płacić podatek

Sprawą opodatkowania światłowodów umieszczanych w kanałach telekomunikacyjnych zajmie się Komitet Stały ds. Informatyzacji i Łączności.

Czy służebności gruntowe stanowią świadczenia nieodpłatne

Nasza spółka nabyła działkę, na terenie której planuje wybudować magazyn. Do magazynu zostanie zbudowana utwardzana droga, której część znajduje się na sąsiedniej działce, należącej do innej spółki.

Fiskus chce poznać wydatki osobiste podatników

Podczas kontroli nieujawnionych źródeł dochodów podatnicy muszą wypełniać specjalne ankiety. Trzeba w nich podawać m.in. szczegółowe wydatki, jakie poniesiono na konsumpcję i dobra trwałego użytku. Zdaniem ekspertów, ankiety opracowane przez fiskusa są nieuczciwe, a ich zgodność z prawem - wątpliwa.

Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Audytorzy wewnętrzni otrzymają szczegółowe wytyczne i wskazówki do realizacji zlecanych im zadań - zapowiada resort finansów.

Nie będzie zmian w opodatkowaniu

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasad opodatkowania dochodów kapitałowych.

W odziedziczonym lokalu trzeba mieszkać pięć lat

Przekazanie w darowiźnie nabytego wcześniej udziału we współwłasności budynku nie spowoduje utraty prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn, jeśli osoba przekazująca darowiznę będzie mieszkać w zbywanym domu przez pięć lat. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z 2 marca 2007 r. nr PO/435/1/2007.

Jak rozliczyć zaliczki od wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

W lutym 2007 r. spółka skierowała pracowników do pracy we Francji. Ich wynagrodzenia wypłaca spółka w Polsce. Gdzie powinny być opodatkowane te wynagrodzenia? Jak powinny być rozliczane zaliczki od tych wynagrodzeń?

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.

Oświadczenie musi być prawdziwe

Termin do zawiadomienia doradców podatkowych o konieczności złożenia oświadczeń lustracyjnych już upłynął. Teraz doradcy mają miesiąc na odpowiedź.

Dywidendę spółka wpisuje do księgi

Spółki wypłacające dywidendę wpisują do ewidencji księgowej jej wartość oraz dane potwierdzające fakt pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego.

Zamiast wpłat dla klubu stypendia dla zawodników

Samorządy mają problem ze wsparciem sportu kwalifikowanego. Uchwały gmin o dofinansowaniu klubów kwestionują regionalne izby obrachunkowe. Ministerstwo deklaruje, że problem zostanie rozwiązany w nowej ustawie.

65 proc. firm audytorskich może zniknąć z rynku

Jednoosobowe firmy audytorskie mogą nie sprostać zmianom wynikającym z 43 Dyrektywy UE. Na rynku mogą przetrwać tylko podmioty, które połączą się w większe grupy. Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach resort finansów przedstawi pod koniec kwietnia.

Jak zaewidencjonować zwolnienie dłużnika z długu

Dłużnik nie uregulował należności za usługę wykonaną przez naszą spółkę. Wielokrotne wezwania pozostawały bez skutku. Kwota była bardzo mała, dlatego zrezygnowaliśmy ze skierowania sprawy do sądu. Nasz prawnik sporządził protokół likwidujący należność.

Urzędników jest coraz mniej, ale pracują skuteczniej

W 2006 roku urzędy kontroli skarbowej ujawniły o 13 proc. więcej zaległości podatkowych niż w 2005 roku, mimo że zatrudnienie w nich spadło – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowej.

Banki mogą liczyć na większą pomoc

Banki spółdzielcze mogą uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej. Jej wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro. Dotychczas limit ten wynosił 100 tys. euro.

Termin zapłaty podatku od nieruchomości

Dziś mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (termin ustawowy przypada 15 kwietnia, tj. w niedzielę).

Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń w firmie

Skutki stosowanej polityki zarządzania ryzykiem znalazły odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych, gdzie można stosować tzw. rachunkowość zabezpieczeń.

Kiedy przekazywanie ulotek i gazetek reklamowych podlega VAT

Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata, poprzez wyłożenie w aptece bądź czy wrzucenie do losowo wybranej skrzynki pocztowej, podlega opodatkowaniu VAT? Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych materiałów?

Sprzedaż używanej maszyny rolniczej

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 14 grudnia 2006 r., sygn. PP-I/44071-21/06/TŁ

Jakie zmiany dotyczące usług wprowadziło unijne rozporządzenie

Niektóre regulacje VI Dyrektywy budziły wątpliwości, jeżeli chodzi o ich stosowanie w praktyce. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez państwa członkowskie podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach tej Dyrektywy. Jakie konkretne zmiany z zakresie świadczenia usług wprowadziło to rozporządzenie?

Straty można pokryć z funduszu remontowego

Spółdzielnia może pokryć stratę z funduszu remontowego, gdyż jest to jej fundusz własny.

Czarter statku zwolniony z podatku

Czarter statku jest zwolniony z VAT. Podatku nie trzeba płacić nie tylko od czarteru całości statku, ale również jego części.

Dzień otwarty w urzędach

Jutro wszystkie urzędy skarbowe w Polsce będą otwarte dla podatników.

Wydatki niepełnosprawnych

Wiceminister finansów Jacek Dominik wyjaśnił w Sejmie, że osoby niepełnosprawne nie muszą dokumentować wysokości poniesionych kosztów, aby skorzystać z ulgi w związku z opłacaniem przewodnika dla niewidomych, posiadaniem psa przewodnika lub używaniem samochodu na dojazd na zajęcia rehabilitacyjne.

Wydatki na adaptację lokalu są amortyzowane

Wydatki poniesione w związku z adaptacją lokalu powiększają wartość początkową środka trwałego i podlegają odpisom amortyzacyjnym.

REKLAMA