REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagrożenia wynikające ze stosowania tradycyjnej kalkulacji kosztów produktów

Duży wpływ na proces kalkulacji ma stopień wykorzystanych zdolności produkcyjnych. Wymagane przez ustawę o rachunkowości podejście do kalkulacji tzw. technicznego kosztu wytworzenia zakłada, że nie uwzględnia się w kosztach wytworzenia niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Notariusz odpowiada za błędy w wydanym akcie

W akcie notarialnym powinny być zawarte wszystkie dane mające wpływ na ulgę podatkową. Brak takich informacji nie pozbawia jednak podatnika prawa do skorzystania z preferencji. Niewłaściwie sporządzony dokument jest naruszeniem obowiązków płatnika, za co odpowiada notariusz.

Od 31 marca obowiązuje nowy wzór informacji VAT

Informacje podsumowujące za I kwartał tego roku podatnicy VAT-UE powinni składać na nowym formularzu.

Jak rozliczać czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jak od nowego roku powinno wyglądać rozliczanie kosztów w czasie, np. podatku od nieruchomości, ubezpieczeń itp.?

REKLAMA

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.

Liczą się zgłoszone dowody

Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te dowody, które zostały zgłoszone w trakcie postępowania podatkowego.

Zwrot do rozliczenia w kraju

Otrzymany za granicą zwrot podatku dochodowego może mieć wpływ na rozliczenia w Polsce.

REKLAMA

Nie każda dotacja z VAT

Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie dotacji, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych przez podatnika towarów i świadczonych usług.

Błędną fakturę można poprawić

Jeśli VAT wykazano w błędnej fakturze, do państw członkowskich należy określenie warunków umożliwiających jego korektę.

Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy powinienem ewidencjonować w kasie rejestrującej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych? Czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania, w specjalnej pozycji „F”, zaś VAT od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu?

Jak zaksięgować podatek od towarów i usług

Ewidencja podatku od towarów i usług uzależniona jest od tego, czy dana firma prowadzi sprzedaż zwolnioną czy opodatkowaną. Jeżeli firma nie ma prawa do odliczania VAT, w księgach rachunkowych np. w przypadku środków trwałych, wartość VAT będzie stanowiła element wartości początkowej tego składnika majątku.

Przedsiębiorca zapłaci VAT od sprzedaży kilku działek

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który sprzedaje działki budowlane, musi od takiej transakcji zapłacić podatek od towarów i usług. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 12 marca 2007 r., nr PP2/443-4/2007.

Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja organu podatkowego o zapłacie opłaty skarbowej na wydanym podatnikowi dokumencie może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Od nagrody jest podatek

Klient uczestniczący w konkursie organizowanym przez firmę płaci 10-proc. podatek od wartości wygranej.

Sąd nie orzeka o obowiązkach fiskusa

NSA nie orzeka o prawach i obowiązkach stron postępowania podatkowego. Sprawdza legalność wyroków wydanych przez sąd I instancji.

Czy u podatników płacących kwartalne zaliczki nastąpiły zmiany w prowadzeniu pkpir

Czy po wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g-3i updof) ulegną zmianie dotychczasowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.

Wątpliwości wyjaśni fiskus

Zanim podatnik sprzedający wyroby akcyzowe wywiezie je z Polski, powinien upewnić się, czy zapłaci akcyzę. Może się okazać, że koszty transakcji będą na tyle wysokie, że sprzedaż nie będzie opłacalna.

Resort finansów poprawia PIT-8C

Ministerstwo Finansów zamierza zmienić wzór informacji PIT-8C. W ten sposób chce naprawić błędy w dziś obowiązującym formularzu.

Nabywca musi poinformować urząd

O nabyciu nieruchomości podatnik informuje wójta lub burmistrza gminy, na terenie której jest ona położona. Na tej podstawie organ wyliczy podatek.

Gdzie są opodatkowane dochody za udostępnienie podmiotom zagranicznym powierzchni reklamowej na stronie internetowej

Interpretacja Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r., nr DD4/033-01649/IDy/06/777

Jak pokryć straty konwersją wierzytelności

Zamiast przekazywać uchwalone dopłaty na pokrycie strat, można na ten cel wykorzystać istniejące wierzytelności w walutach obcych.

Jak zaliczyć do kosztów wierzytelności nieściągalne

Czy na podstawie postanowienia komornika o umorzeniu postępowania, wobec bezskuteczności egzekucji, możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę nieściągalnych należności od kontrahenta? Jeśli tak, to w jakiej kwocie: netto czy brutto? Co z ewentualną kwotą VAT? Jesteśmy spółką jawną prowadzącą księgę przychodów i rozchodów.

Decyduje prawidłowa ewidencja kosztów

Najważniejszym kryterium kontroli ksiąg jest sprawdzenie, czy poniesione przez przedsiębiorcę koszty są prawidłowo księgowane.

Trzeba wypełnić załącznik PIT/X

Część osób wypełniających PIT-36 musi też wypełnić załącznik PIT/X, czyli informację o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.

Nie potrzeba ewidencji

Nie można wyłączyć z kosztów wszystkich wydatków na prywatny samochód członka zarządu używany dla celów spółki z powodu braku ewidencji przebiegu. Spółka może rozliczyć koszty w granicach limitu.

Gilowska: nie będzie obniżonej stawki VAT na materiały budowlane

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła we wtorek objęcie materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.

Czy można dokonywać amortyzacji bilansowej

Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej użytkuje nieruchomość, która jest własnością jednego ze wspólników. Nieruchomość została wniesiona aportem do spółki cywilnej na podstawie umowy spółki. Czy prawidłowe jest dokonywanie od nieruchomości odpisów amortyzacyjnych, ale niezaliczanie ich do kosztów podatkowych (amortyzacja bilansowa)?

Każdy towar z inną stawką VAT

Każdy produkt sprzedawany w zestawie, np. płyta CD z gazetą, powinien być opodatkowany inną stawką - uważa sąd administracyjny. Firmy jednak postępują inaczej.

Ustaloną wysokość podatku można zaskarżyć

Podatnik może zaskarżyć wysokość stawek w podatku od nieruchomości. Jeśli jednak są one zgodne z limitami zawartymi w ustawie, to podważenie uchwały może być trudne.

Deklaracje kwartalne dla wszystkich

Składanie kwartalnych deklaracji VAT stanie się regułą. W ten sposób będą mogli się rozliczać wszyscy podatnicy.

Spółki nie powinny płacić podatku

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są sprzeczne z unijną dyrektywą. Umowy spółki i ich zmiany nie powinny więc być opodatkowane.

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Minister finansów jeszcze w tym roku zamierza zlikwidować wojewódzkie kolegia skarbowe.

Według jakiego kursu waluty przeliczyć kwoty wyrażone na fakturze

Według zmienionych przepisów dotyczących podatku dochodowego przychody i koszty w walutach obcych należy przeliczać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego odpowiednio uzyskanie przychodu i poniesienie kosztu.

Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

W jaki sposób prawidłowo ewidencjonować w sklepie sprzedaż napoi w butelkach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja? Czy opakowania zwrotne należy dokumentować paragonami? Co zrobić, gdy klient nie zwraca opakowania zwrotnego?

Rekompensata za rozwiązanie umowy nie jest kosztem

Należne od spółki odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy dzierżawy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Odszkodowanie takie nie ma związku z osiąganiętym przychodem. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z 22 lutego 2007 r., nr PD.1-4218-74/06/I.

Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Im wyższe koszty generuje firma, tym niższy podatek może zapłacić. Niestety, sytuacje takie interesują fiskusa, który sprawdza rozliczenia firmy i nierzadko je kwestionuje. Podatnik nie musi jednak być bierny. Od niekorzystnych decyzji może się odwoływać. Wydatki zaś powinien dokumentować.

Inwestorzy mogą zaoszczędzić na podatku

Inwestując za granicą, można zaoszczędzić na podatku i to nawet kilka lub kilkanaście procent. Pozwala na to tax sparing, mechanizm przewidziany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Samotnym rodzicem nie trzeba być przez cały rok

Osobą samotnie wychowującą dziecko wystarczy być tylko jeden dzień w roku, by skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia.

Odliczone zdrowie dobrowolnie ubezpieczone

Czy w czasie rozliczeń z fiskusem w zeznaniu rocznym od podatku można odliczyć wydatki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Kaucja gwarancyjna zniknie z przepisów

Kaucję gwarancyjną zastąpi zabezpieczenie majątkowe. Podatnik będzie je składał w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Fiskus nie wyda interpretacji

Jeżeli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a toczy się postępowanie o udzielenie wiążącej interpretacji dotyczącej nadpłaty, fiskus musi umorzyć postępowanie.

Kiedy należność można uznać za przedawnioną i jak ją ująć w księgach

Z tytułu nieterminowych płatności firma wystawiła notę odsetkową dla kontrahenta. Kontrahent nie opłacił noty, więc firma skierowała sprawę do sądu i w związku z tym poniosła koszty opłaty sądowej. Czy poprawnymi księgowaniami było obciążenie notą konta rozliczeń międzyokresowych przychodów po stronie „Ma” w korespondencji z kontem rozrachunków?

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.

Będzie ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą płacili niższy podatek, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gminy złożą wnioski na nowych formularzach

Od 2008 roku wnioski o zwrot utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości będą składane na nowych zasadach.

Czy można zaliczyć do kosztów podatek od nieruchomości

Do majątku trwałego spółki jawnej należy m.in. hala produkcyjna oraz trzy budynki magazynowe, z których jeden nie jest używany już od dłuższego czasu, ponieważ ze względu na stan techniczny wymaga remontu. Spółka zamierza go przeprowadzić na wiosnę. Na potrzeby swojego biura spółka wynajęła niedawno budynek będący własnością osoby fizycznej.

Nie zawsze odsetki od dopłat można zaliczyć do kosztów

Dopiero poszerzony skład NSA rozstrzygnie, czy kosztem uzyskania przychodów są odsetki od dopłat wnoszonych do spółki, czy też odsetki od dopłat zwracanych wspólnikom.

REKLAMA