REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

70 dni na zwrot podatku

Podstawowy termin do zwrotu różnicy podatku ma wynosić 70 dni - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci przypominają, że obecne przepisy umożliwiają zwrot podatku nawet w ciągu 60 dni.

Do odzyskania VAT potrzebna jest faktura

Dokumentem stanowiącym podstawę do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym jest faktura VAT.

Jak powinien rozliczyć transakcję trójstronną drugi w kolejności podatnik VAT

Jak powinny być wystawiane faktury przez drugiego w kolejności podatnika w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej? Jakie ciążą na nim obowiązki dokumentacyjne?

Będzie łatwiej klasyfikować aktywa

Nowa interpretacja Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyjaśnia zasady ujmowania aktywów związanych z usługami koncesjonowanymi.

REKLAMA

Po oddaleniu skargi konieczny wniosek

Obowiązek wystąpienia z wnioskiem o uzasadnienie wyroku WSA pozwalający na skuteczne wniesienie skargi kasacyjnej dotyczy wyroków w całości oddalających skargę.

Podatek roczny od samochodów

Ministerstwo Finansów chciałoby wprowadzić podatek od samochodów płacony rocznie, a nie przy rejestracji, jak zakłada projekt ustawy, który trafił do Sejmu.

3,5 tony bez podatku. Analiza Gazety Prawnej

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony będą zwolnione z podatku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2008 r.. Producenci i podatnicy już dziś wiedzą, jak nie płacić podatku.

Nowe deklaracje od 2007 roku

Minister finansów określił wzory deklaracji, jakie będzie trzeba składać od przyszłego roku w podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Bez podatku tylko bezzwrotna pomoc

Aby wynagrodzenie otrzymywane z realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych było zwolnione z podatku, musi być wypłacane ze środków bezzwrotnej pomocy. Inaczej wynagrodzenie jest opodatkowane na zasadach ogólnych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 listopada 2006 r., nr PD1-4151-143/06

Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Jedyny udziałowiec spółki z o.o., który nie jest jej pracownikiem, osiąga dochody jedynie z tytułu wypłaconej dywidendy. Czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za tego wspólnika są kosztem uzyskania przychodu spółki?

Co zmieni się w kosztach od 2007 r.

Nowelizacja obu ustaw o podatkach dochodowych przyniesie istotne zmiany w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Dotyczyć one będą nie tylko samej definicji kosztów, ale też zróżnicowania sposobu ich rozliczania w zależności od rodzaju ich związku z uzyskiwanymi przychodami.

Wydatki na jedzenie poza kosztami

Krajowa Izba Gospodarcza opowiada się za przywróceniem przedsiębiorcom możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację do wysokości 0,25 proc. przychodów.

Podatki w Senacie

We wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzy ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Darowizna podlega opodatkowaniu

Korzystniejsza dla podatnika jest zapłata podatku od spadków i darowizn niż podatku od nieujawnionych przychodów.

Jaką wartość brać pod uwagę przy ustalaniu ceny prezentów o małej wartości

Zbliża się okres przedświąteczny. W związku z tym mam pytanie. Co należy rozumieć przez pojęcie ceny nabycia "prezentu o małej wartości" określone w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT? Czy będzie to cena netto wynikająca z faktury zakupu? Nie prowadzimy ewidencji.

Zmiany w opłacie skarbowej

Ogłoszono już ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Zmieni się przedmiot opłaty skarbowej, wzrośnie wysokość jej stawek i sposób uiszczania.

Środki unijne włączone do budżetu

Przyjęta przez Sejm zmiana ustawy o finansach publicznych ma ułatwić kontrolę nad środkami, które w następnych latach przekaże nam Unia Europejska.

Likwidacja zwolnień najwcześniej za pół roku

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć zwolnienia dotyczące stosowania kas fiskalnych. Przewidziana w projekcie zmian ulga będzie obowiązywać tylko do 1 lipca 2007 roku. Niewykluczone, że resort finansów zlikwiduje zwolnienia w drugiej połowie przyszłego roku.

18 stycznia zapadnie wyrok

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi 18 stycznia 2007 r. wyrok w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym polskiej akcyzy na samochody używane sprowadzane do Polski z innych państw UE po 1 maja 2004 r.

Nowe wymagania dla sprawozdań

Nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej określi wymagania związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych dotyczących poszczególnych segmentów działalności firm.

Przygotowano deklaracje CIT na 2007 rok

Minister finansów określił wzory deklaracji podatkowych dotyczących CIT. Nowe formularze będą stosowane do dochodów uzyskanych w 2007 roku.

Jak i kiedy można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet przyszłego podatku

Podatnik nie ma pełnej swobody dysponowania nadpłatą. W pewnych okolicznościach może ją jednak zadysponować według swojej woli, np. występując o stwierdzenie nadpłaty w celu uzyskania jej zwrotu lub przeznaczając ją na poczet przyszłego podatku.

Czy nota księgowa jest właściwa do przenoszenia kosztów usług

Nasza firma opłaciła za pracownika innej jednostki zakwaterowanie w hotelu. Jak powinnam obciążyć tę jednostkę kosztami tego zakwaterowania? Przez wystawienie faktury VAT (refaktury) czy za pomocą noty księgowej?

Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2006 r. (PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK)

Nie wszystkie wnioski będą weryfikowane

Prawidłowo złożony wniosek nie będzie wymagał wydania decyzji przez urząd skarbowy.

Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Zadaniem biegłego jest przedstawienie opinii na temat zagadnienia wymagającego specjalnej wiedzy. Nie można przyjąć, że biegły doradza sądowi.

Dochód podatnika wskażą zgromadzone faktury

Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, których dochód ustalany jest według norm szacunkowych, mogą ustalić swój przychód netto na podstawie faktur - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak rozliczać koszty zarządu na poszczególne miejsca powstawania

W związku z rozwojem firmy mamy zamiar rozszerzyć sieć naszych sklepów w całym kraju i zagranicą. Czy istnieje potrzeba wydzielania kosztów zarządu na poszczególne sklepy? Jak należy w takim przypadku ewidencjonować i rozliczać tego rodzaju koszty?

Pomoc w rodzinie bez PIT

Otrzymane od bliskich krewnych świadczenia w naturze i inne świadczenia nieodpłatne będą od przyszłego roku zwolnione z PIT.

Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Resort finansów ujawnił wzór zgłoszenia SD-Z1, dotyczącego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Formularz trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.

W grudniu podwójna zaliczka

Przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych wpłacają do 20 grudnia zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości - za listopad i grudzień.

3,5 tony bez podatku

Nowelizacja ustawy o podatkach lokalnych przewiduje zwolnienie z podatku 3,5-tonowych ciężarówek. Właściciele 3,5-tonowych pojazdów nie będą musieli płacić podatku od środków transportowych począwszy od 2008 roku.

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Podatnik, który wniósł opłatę skarbową, a odpowiednie organy nie dokonały czynności podlegającej tej opłacie, może wnioskować o jej zwrot.

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.

Kiedy należy odliczać VAT z faktur za media

Czy VAT z faktur za media odliczamy w terminie płatności? Jeśli tak, to co z podatkiem VAT, jeśli faktura została zapłacona trzy miesiące po terminie?

Ulga dla realizujących cel programu

Aby dochody osób realizujących projekt współfinansowany przez UE korzystały ze zwolnienia PIT, środki muszą pochodzić od odpowiednich instytucji. Podatnik powinien też realizować cel programu bezpośrednio. - Decyzja z 14 listopada 2006 r. (nr IPB2/418-7/06/3).

Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania od 2007 r.

Od 2007 r. zostanie poszerzona możliwość wyboru opodatkowania dochodów stawką liniową. Zyskają ją podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ale tylko ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg.

Nowe zasady rozliczeń

Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego dla rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego.

Audytorzy nie stracą pracy

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów, audytorzy zachowają pracę, jeśli pozytywnie przejdą lustrację.

Poniesione nakłady wpływają na podatek

Ustalając podatek od spadków i darowizn, organ podatkowy powinien ustalić, jakie prawa spółdzielcze do mieszkania przysługiwały małżonkom oraz jakie nakłady ponieśli na ten lokal.

Inwentaryzację można zlecić innej firmie

Zlecenie inwentaryzacji jest droższe niż przeprowadzenie jej we własnym zakresie. Jednak wyspecjalizowana firma przeprowadzi ją lepiej i ujawni m.in. faktyczne braki.

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy?

Zaniechanie poboru podatku

Od dziś obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Opublikowano nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw nr 222, poz. 1629 ukazała się ustawa o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Organy celne mogą ustalać wartość towarów metodą transakcyjną

Określenie wartości celnej towarów metodą transakcyjną przez organy celne nie narusza wolności gospodarczej i jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Coraz mniej barier przy zwrocie VAT

Projekt przewidujący usprawnienie zwrotu indywidualnym inwestorom części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych skierowano wczoraj do trzeciego czytania.

Pełnomocnictwo będzie chronić przed VAT

Przy zakupach na aukcjach internetowych trzeba zapłacić VAT od kosztów przesyłki. Od 2007 roku będzie można uniknąć tego podatku, udzielając pełnomocnictwa sprzedawcy. Od takiego upoważnienia dla sprzedawcy nie będzie trzeba wnosić opłaty skarbowej

Pracownicza dokumentacja podatkowa

Podatnicy chcący dokonać samodzielnie rocznego rozliczenia z podatku dochodowego, bez pośrednictwa swojego pracodawcy, muszą dysponować stosownymi danymi obejmującymi wartości istotne do obliczenia wysokości tego podatku.

Kiedy przysługuje zaliczkowy zwrot VAT

Dokonuję zakupów inwestycyjnych. Nie rozpocząłem jeszcze działalności opodatkowanej VAT. Zanim to zrobię, upłynie prawdopodobnie 6-9 miesięcy. Być może potrwa to dłużej. Czy mogę otrzymać wcześniej zwrot podatku naliczonego zawartego w dokonanych zakupach?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie po imporcie

Przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu VAT. Transakcja taka powinna zostać potwierdzona fakturą wewnętrzną, a następnie wykazana w deklaracji VAT. - Decyzja z 20 listopada 2006 r., nr PP/4430-186/06.

REKLAMA